Ventofor Combi FİX /400 Nedir? Nasıl Kullanılır?

Halil Editör
Halil Editör 20.05.2022
Güncellendi 23/05/2022
Ventofor Combi
Ventofor Combi

Formetarol etken maddesine sahip Ventofor Combi inhaler(Hava ile alınan) bronkodilatör(Solunum yollarını genişletici) bir ilaçtır. Astım, solunum yoluyla alınan alerjenler, kronik bronşit ve amfizem tedavisinde kullanılır. Yan etkilerini ve nasıl etkilediği detaylı bir şekilde yazımızda yer almaktadır.

- Reklam -

Ventofor Combi Nedir?

Venfor Combi etken maddesi formetarol olan bir ilaçtır. İnhaler(hava ile alınan) bronkodilatör(Solunum yollarını genişletici) grubuna girer. Astım, bronşit ve amfizem hastalarında kullanılır. Hava yollarını açıcı etkisi vardır. Ülkemizde 400 mg ve ventofor combi fix adında iki preparatı vardır.

Alım Şekliİnhaler
GrubuBronkodilatör
EtkisiSolunum Yollarını Genişletme
Yan EtkisiBaş Ağrısı
Günlük Alınacak Maksimum Doz48 mikrogram
Fiyatı120.11 TL

Ventofor Combi Fix Nasıl Kullanılır?

Ventofor Combi Fix hava yolu ile alınmaktadır ve kullanımı diğer ilaçlardan farklıdır. Bu sebeple genellikle inhaler ilaç yazan doktorlar hastalarına detaylı şekilde anlattıktan sonra uygulamalı olarak gösterirler. Aynı şekilde bu grup ilacı veren eczacılarda uygulamalı olarak gösterirler. Eğer nasıl kullanacağınızdan tam emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza uygulamalı olarak göstermelerini isteyin. Çünkü hava ile alınan bu ilacın doğru kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir işe yaramaz.

İlaç 12 saat sonrada etkisini göstermeye devam etmektedir. Bu sebeple idame doz olarak kullanılır. Genellikle günde sabah ve akşam olmak üzere iki doz olarak kullanılır. Bir kapsülünde 12 mikrogram vardır. 5 yaşından büyük çocuklarda ve yaşlılarda güvenli bir şekilde kullanılabilir. Karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği olan kişilerde rahatlıkla kullanabilirler.

- Reklam -

Erişkin kişilerde bir günde maksimum 4 defa (48 mikrogram) kullanmalıdır. 5 yaşından büyük çocuklarda ise bir günde maksimum 2 defa (24 mikrogram) kullanmaları gerekmektedir. Yaşlılarda kişinin sağlık durumuna göre doktorları tarafından maksimum dozu belirlenir. Hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaması gerekiyor.

Ventofor Combi Fix Ne İşe Yarar?

Ventofor Combi Fix solunum yollarının genişlemesini sağlar. Bu etkisini 15 dakika içinde göstermeye başlar ve 12 saatin üstünde gösterir. Bu sebeple düzenli tedavilerde kullanılır. Tedavi kesilmesi gerektiği zaman birden kesilmemelidir. Doktorunuzun söylediği şekilde doz azaltarak kesilmelidir.

Astım tedavisinde 3.basamaktan sonra kullanılır. Astımın atak tedavisinde etkinliği düşüktür ancak idame tedavisinde kullanılır. Hastalığın seviyesine göre dozajı değişmektedir. Genellikle günde iki defa 12 mikrogramdan toplamda 24 mikrogram doz yeterlidir. Hava açlığı çektiğiniz zaman kısa etkili ilacınız yoksa 1 doz kullanabilirsiniz. Haftada 4’den fazla hava açlığı çekerseniz doktorunuza başvurup tedavinizi düzenleyip aldığınız dozu ayarlaması gerekmektedir.

KOAH idame tedavisinde kullanılır. Genellikle 2 doz olarak kullanılır. Ancak çocuklarda daha düşük dozla başlanması gerekmektedir. Hastalığın durumu kontrol altında ise doktor kontrolünde alınan doz azaltılarak iyi gelen minimum doz bulunur. KOAH alevlenmesinde tercih edilmez.

- Reklam -

Amfizem hastalarında cerrahi öncesinde son aşamada kullanılır. Nefes alma sorunu yaşayanlarda günde 2 dozla başlanır. KOAH tedavisinde olduğu gibi hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır. Kontrol altında değilse doz miktarı arttırılır. Kontrol altına alındıktan sonra doktor kontrolünde dozu azaltılmalıdır. Hastalığa etkili minimum doz bulunur ve bu şekilde kullanılmaya devam edilir.

Urocare 3Gr. Nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Ventofor Combi Fix Yan Etkileri Nelerdir?

Ventofor Combi Fix yan etkileri baş ağrısı ve titremedir. Bunlar en sık görülen yan etkileridir. Tüm yan etkilerini öğrenmek için Ventofor Combi Fix ilacının prospektusunu okuyabilirsiniz. Yaygın olan yan etkileri ise detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

- Reklam -

Baş ağrısı, hafif boğaz ağrısı ve öksürük gözlemlenebilir. Bu belirtilere ses boğuklaşması eşlik edebilir. Genellikle geçici yan etkilerdir. Uzun süre devam etmez. Eğer geçmiyorsa ve şiddetli baş ağrısı olduğu takdirde doktorunuza gidip ilacınızı değiştirebilirsiniz.

Titreme yaygın olan diğer yan etkidir. Titremeye çarpıntı ve baş ağrısı eşlik edebilir. Nadirde olsa bu kişilerde huzursuzluk, endişe-kaygı, sinirlilik ve uykusuzluk ve baş dönmesi eşlik edebilir. Bu bulgular olduğu zaman vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Doktor tarafından ilacınız değiştirilebilir.

Magvital ve Glifor 1000 mg yazılarımıza göz atabilirsiniz.

- Reklam -

Ventofor Combi Fix Fiyat Ne Kadar?

Ventofor Combi Fix fiyat 120.11 TL olarak satılmaktadır. Ancak sigorta durumunuza göre eczanede ödediğiniz fiyat değişmektedir. Bu yüzden kendi durumunuzu net bir şekilde öğrenmek için eczaneye gidip öğrenebilirsiniz.

Ventofor Combi Fix Kullananlar İçin Genel Tavsiye

Ventofor Combi Fix kullananların dikkat etmesi gereken ilk nokta ilaç kullanımıdır. İnhaler yolu ilaçlar doğru şekilde kullanılmadığı takdirde emilimi az olmakta hatta hiç olmamaktadır. Bu sebeple doğru şekilde kullanmak bu tarz kullanılan ilaçlar için çok önemlidir. İlaç dozunu arttırmanıza rağmen değişim olmuyorsa tekrardan nasıl kullandığınız gözden geçirin yanlış kullanıyor olabilirsiniz.

İlacı kullananların dikkat etmesi gereken bir hususta ağızda mantar oluşumudur. Bu durum direk ilacın yan etkisi değildir. Ancak ilaçta kortikosteroid olduğu için ağızda geçici olarak immun sistemi baskılar. Bundan korunmanın yolu ise ilacı kullandıktan sonra ağzınızı bol su ile çalkalamaktır. Çok nadir görünsede ağız hijyeni iyi olmayan kişilerde ağızda beyaz nokta şeklinde gözlemlenen mantar oluşabilir.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.