Magvital 365 mg Nedir? Nasıl Kullanılır, Fiyatı Ne Kadar?

Magvital, kas gevşetici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Ülkemizde 365 mg formu ile satılır. 365 mg bir şase (suda eriyen bir paket toz) içerisinde 670 mg magnezyum karbonat ve 342 mg magnezyum oksit vardır. Magvital 365 mg nasıl kullanılır, ne işe yarar, fiyat ve yan etkileri hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler yazımızın içinde yer alıyor.

Magvital 365 mg Ne İçin Kullanılır?

magvital 365 ne için kullanılır
magvital 365 ne için kullanılır

Magvital ne için kullanılır sizler için araştırdık. Aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz;

 • -Kaslarda meydana gelen ani kasılmaları önlemede
 • -Mg düşüklüğü olan kişilerde
 • -Krampların tedavisinde ve kramp ağrılarında
 • -Stres kaynaklı kas ağrılarında
 • -Hamilelerde zamanından önce olan kasılmalarda ve buna bağlı ağrılarda
 • -İdrar yollarında kum ve böbrek taşlarında
 • -50 yaş üzerinde olan kişilerde kabızlık tedavisinde kullanılır.

Magvital 365 mg faydalarını sizler için listeledik. İlacın nasıl kullanılacağı ve yan etkilerinin neler olduğu da faydalarını öğrenmek kadar önemlidir.

Soğuk kış aylarında ihtiyaç duyduğunuz bir ilaç mı var? Nurofen Cold Flu yazımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Magvital Ne İşe Yarar

Magvital kas ve sinir sisteminde, kadın hastalıklarında, ortopedide ve kalp ve damar hastalıklarında kullanılır. Magnezyum eksikliğinden kaynaklı semptomların giderilmesinde kullanılır. İlaç, böbrek taşı oluşumu önler ve şeker hastalığı tedavisinde de kullanılır. Hamilelerde, yaşlılarda ve çocuklarda kullanılabilir.

Magvital Nasıl Kullanılır

Saşe formu vardır. Sıvı içerisinde eritilip içilerek kullanılır. Sıvı olarak ise su kullanmak öneriliyor. Çünkü kullanılan sıvı ile ilaç içeriği karışıp tepkimeye girebilir. İlacın etkinliği azalabilir hatta midenize rahatsızlık verebilir.

magvital

Resimde gördüğünüz bir kutunun içinde bulunan paketlerden birini yarım su bardağı suyun içine katıp iyice karıştırdıktan sonra içilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmediği taktirde günde en fazla 2 kere içmelisiniz. Kabızlık için kullanıyorsanız eğer aç karnına kullanın ve ilacı içtikten sonra 2 saat bir şey yemeyin. Diğer sebeplerle kullanacak kişilerin ise tok karnına kullanmaları önemlidir. Başka kullandığınız ilaç varsa aynı anda içmemeye özen gösterin.

En çok tercih edilen ağrı kesicilerden Majezik Fiyatını ve ilaç hakkında daha fazla bilgiyi öğrenmek istiyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

Magvital Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Magvital da içerisinde kişilerin hassasiyet duyabileceği etkenleri içermektedir. Bu nedenle ilacı kullanmadan önce yan etkilerine hakim olmak kısa süre içerisinde ilaca karşı önlem almak açısından son derece önemlidir.

İlacın en sık görülen yan etkisi ishaldir. Hatta bu yüzden sıklıkla kabızlık tedavisinde kullanılır. Aç karnına alındığı zaman bu etki daha sık ortaya çıkmaktadır. Kalp ve şeker ilaçları ile etkileşimi çok fazladır. Bu yüzden başka ilaçlar ile birlikte kullanımlarda dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle doktorunuzdan habersiz ilacı kullanmaya başlamamalısınız.

Bir diğer yan etkisi ise alerjik reaksiyondur. Nadir görülse bu alerjik reaksiyonların çok tehlikeli sonuçları olmaktadır. Alerjik reaksiyon geliştiğini düşündüren şeyler aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Bu reaksiyonlardan bir tanesi varsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

 • Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
 • Hırıltılı nefes alma
 • Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
 • Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
 • Ağız, dil, yüz ve boğazlarda şişme başlaması
magvital

Solunumda zorluk ve tansiyon düşmesi nadir görünse de sonuçları açısından önemli yan etkisidir. Bu geliştiği takdirde yavaş nefes alma ve baygınlık hissi oluşmaktadır. Eğer sizde ilacı kullandıktan sonra bu şekilde hissediyorsanız doktorunuza haber vermelisiniz.

Digital grubu ve Lityum grubu ilaçlarla etkileşime girer. Bu yüzden ilaçlarınızı yazarken doktorunuza mutlaka söyleyin. Doktorunuz yine reçete ederse yukarıda yer alan yan etkilerine daha fazla dikkat etmelisiniz.

Böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği olan kişilerde bu ilaç kullanılmamalıdır.

Magvital Fiyat Ne Kadar

Magvital 365 mg Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen ilaçlar listesinde yer almaktadır. Reçeteli yazıldığı takdirde SGK karşılamaktadır. Sigorta ödemesi kapsamında detaylı bilgi almak için SGK sitesinde duyuruları takip edebilirsiniz.

2023 yılında Magvital fiyatı 218.11 TL’dir.

İlaç fiyatları üretici firma, döviz kuru ve günce zamlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Belirtilen ücretler SGK tarafından son belirlenen tavsiye edilen satış fiyatlarıdır. Anlık değişiklikler için eczacınıza danışmanızda fayda vardır.

Magvital Kimler Kullanmamalıdır

Magvital tıbbi bir ilaç olduğu için içinde birden fazla bileşen barındırır. Bu bileşenleri ilaç prospektüsünden mutlaka kontrol edilmelidir. İçindeki etken maddele alerjisi olanlar doktoruna danışarak aynı işlevde başka bir ilaç temin edebilirler.

Aynı zamanda Magvital kullanmaması gereken grupta, kalp rahatsızlığı, kalp yetmezliği olan hastalar, böbrek yetmezliği olan hastalar ve aktif olarak Lityum tedavisi gören hastalar yer alır. Bunun gibi durumlarda doktorunuza danışarak bilgilendirmede bulunulması oldukça önemlidir.

Ayrıca ilacı kullanmaya başladıktan sonra yan etkilere maruz kalıyor ve beklenmedik reaksiyonlar veriyorsanız ilacı kullanmayı bırakarak acil bir hekime danışmanız sağlığınız için oldukça önemlidir.

Magvital’e dair merak edilen soruları sizler için cevaplandırdık. Sizler de sorularınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu yazı gibi diğer yazılarımızı takip etmek için Akademik Personel adresini takip edebilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Aslı - 27.09.2023

  İlacı grip iken kullanabilirmiyiz