Magvital Nedir ? Nasıl Kullanılır Yan Etkileri

Halil Editör
Halil Editör 16.05.2022
Güncellendi 23/05/2022
Magvital Nedir ?
Magvital Nedir ?

Magvital kas gevşetici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Ülkemizde 365 mg formu ile satılır. Magvital 365 mg bir şase(Suda eriyen bir paket toz) içerisinde 670 mg magnezyum karbonat ve 342 mg magnezyum oksit vardır. Magvital 365 mg nasıl kullanılır, ne işe yarar, fiyat ve yan etkileri hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler yazımızın içinde yer alıyor.

- Reklam -

Magvital 365 mg Kullanım Alanları

Magvital kas ve sinir sisteminde, kadın hastalıklarında, ortopedide ve kalp ve damar hastalıklarında kullanılır. Hamilelerde, yaşlılarda ve çocuklarda kullanılabilir.

Magvital Ne İşe Yarar

-Kaslarda meydana gelen ani kasılmaları önlemede
-Mg düşüklüğü olan kişilerde
-Krampların tedavisinde ve kramp ağrılarında
-Stres kaynaklı kas ağrılarında
-Hamilelerde zamanından önce olan kasılmalarda ve buna bağlı ağrılarda

-İdrar yollarında kum ve böbrek taşlarında
-50 yaş üzerinde olan kişilerde kabızlık tedavisinde
kullanılır.

- Reklam -

Magvital Nasıl Kullanılır

Saşe formu vardır. Sıvı içerisinde eritilip içilerek kullanılır. Sıvı olarak ise su kullanmak öneriliyor. Çünkü kullanılan sıvı ile ilaç içeriği karışıp tepkimeye girebilir. İlacın etkinliği azalabilir hatta midenize rahatsızlık verebilir.

Resimde gördüğünüz bir kutunun içinde bulunan paketlerden birini yarım su bardağı suyun içine katıp iyice karıştırdıktan sonra içilir. Doktorunuz tarafından bir şey söylenmediği taktirde günde en fazla 2 kere içmelisiniz. Kabızlık için kullanıyorsanız eğer aç karnına kullanın ve ilacı içtikten sonra 2 saat bir şey yemeyin. Diğer sebeplerle kullanacak kişiler ise tok karnına kullanmaları önemlidir. Başka kullandığınız ilaç varsa aynı anda içmemeye özen gösterin.

Magvital Yan Etkileri Nelerdir

En sık görülen yan etkisi ishaldir. Hatta bu yüzden kabızlık tedavisinde kullanılır. Aç karnına alındığı zaman bu etkisi daha sık ortaya çıkmaktadır. Kalp ve şeker ilaçları ile etkileşimi çok fazladır. Bu yüzden birlikte kullanımlarda dikkatli olunmalı ve doktorunuzun haberi olmadan başlamayın.

Bir diğer yan etkisi ise alerjik reaksiyondur. Nadir görülse de çok tehlikeli sonuçları olmaktadır. Alerjik reaksiyon geliştiğini düşündüren şeyler aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Bunlardan bir tanesi varsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

- Reklam -
  • Kaşıntılı, Kırmızı, Şişmiş, Kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
  • Hırıltılı nefes alma
  • Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
  • Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
  • Ağız, Dil, Yüz ve Boğazlarda şişme başlaması

Solunumda zorluk ve tansiyon düşmesi nadir görünse de sonuçları açısından önemli yan etkisidir. Bu geliştiği takdirde yavaş nefes alma ve baygınlık hissi oluşmaktadır. Eğer sizde ilacı kullandıktan sonra bu şekilde hissediyorsanız doktorunuza haber vermelisiniz.

Digital grubu ve Lityum grubu ilaçlarla etkileşime girer. Bu yüzden ilaçlarınızı yazarken doktorunuza mutlaka söyleyin. Doktorunuz yine reçete ederse yukarıda yer alan yan etkilerine daha fazla dikkat etmelisiniz.

Böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği olan kişilerde bu ilaç kullanılmamalıdır.

- Reklam -

Magvital Fiyat Ne Kadar

Magvital 365 mg Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen ilaçlar listesinde yer almaktadır. Reçeteli yazıldığı takdirde SGK karşılamaktadır. Sigorta ödemesi kapsamında detaylı bilgi almak için SGK sitesinde duyuruları takip edebilirsiniz. Ancak sigortasız olanlar için 2022 Mayıs ayında 75 TL olarak satılmaktadır. Bu yazı gibi diğer yazılarımızı takip etmek için Akademik Personel adresini takip edebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.