Yazılım Mühendisliği Maaşları – 2022 En Güncel Bilgiler

Yazılım Mühendisliği
Yazılım Mühendisliği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde “Yazılım öğren! Kendini kurtarırsın.” Cümlesini çok fazla duymaya başladık. Bu cümle yazılım alanına büyük ilgi uyandırıyor. Yazılım mühendisliği maaşlarını merak edenler, detaylı bilgiye ulaşım sağlamak istiyor. Bizler sizin için tüm doğru bilgileri tek bir yazıda topladık!

Son dönemde yazılım alanına çok fazla bir ilgi söz konusu. Kişiler yazılım mühendisinin neler yaptığını, ne kadar maaş aldığını ve benzeri soruları merak ediyor. Evet o yazılımcı mühendisliği maaşları hakkında işte daha fazlası…

Yazılım mühendislerinin, diğer mühendisliklerden bir tık daha iyi maaş aldığını söyleyebiliriz. Bu mesleği yaparak, milyon dolarlar kazanan çalışanlar bile mevcut. Tabi ki de bu noktada kişinin çalışması ve çalıştığı yerde değer görmesi önemli.

Yazılım mühendisleri sadece bir firmaya ve maaşa bağlı olarak çalışma yapmak zorunda değil. Kazanç konusunda onları bir adım daha öne geçiren seçeneği değerlendirebilir. Peki nedir bu seçenek? Yazılım mühendisleri maaşlı çalışmanın yanı sıra daha fazla para nasıl kazabilir?

Yazılım mühendisleri, kendi yazılımlarını geliştirerek, alacakları maaşın on kat daha fazlasını kolaylıkla kazanabilirler. Tabi ki de yazılım geliştirmek kolay bir iş değildir. Bu nedenle belki de maaşlı çalışacakları yerden daha fazla mesai harcamaları gerekecektir.  

Yazılım Mühendisi Maaşları Nasıl Belirleniyor?

Yazılım mühendislerinde alınan maaşlar şirkete ve çalışacak kişinin kıdemine göre değişim gösterir. Bu iki kriter oldukça önemlidir. Çünkü diğer mesleklerdeki gibi bir kişi alanında ne kadar tecrübeliyse ona göre maaş alır.

Tecrübenin ve çalıştığı firmanın yanı sıra yaptığı iş de maaş belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Bu noktada yenilikçi ve üretken olmak her zaman çalışanı ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle atılgan kişilerin diğer çalışanlara nazaran daha yüksek maaş aldığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Diğer ülkelerin yanı sıra kendi ülkesinde çalışmak isteyen yazılımcılar, Türkiye’de yazılım mühendisi maaşlarını merak ediyorlar. Eğer acemi ve tecrübesiz bir yazılım mühendisi olarak işe başlarsanız, alacak olduğunuz yazılımcı maaşı ortalama olarak 4.500 TL’dir.

Eğer özel sektör kapsamında yazılım mühendisi olarak çalışmaya başlayacaksanız; maaşınız 4.250 TL ile 6 Bin TL arasında değişim göstermektedir. Lakin bu maaşın çalışmanıza göre artacağınız söyleyebiliriz. Çünkü özel sektörde maaş konusunda herhangi bir sınır söz konusu değildir.

Türkiye’de yazılım mühendisliği maaşlarını sizler için araştırdık;

Yeni Mezun Mühendis: 6.000 TL

Kıdemli Mühendis: 15.000 TL – 50.000

Dünyada Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Dünyada birçok farklı ülkede yazılım mühendislerinin almış oldukları maaşın büyük bir kısmı dolar bazında ve yıllık olarak hesaplanmaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz listedeki ülkeler yazılımcı mühendisliği maaşı konusunda oldukça cömertler.

Liste halinde vermiş olduğumuz bu fiyatlar, dünyada ve Avrupa genelinde ortalama yazılım mühendislerine verilen maaşlardır. Tabi ki de bu maaşlar, farklı kriterlerden kaynaklı değişim gösterebilir. Bu kriterlerden önemli olanların kıdem ve şirket olduğunu söyleyebiliriz.

Peki bir yazılım mühendisi en fazla ne kadar maaş alabilir? Sizler için dünyada en fazla maaş alan yazılım mühendislerinin maaşlarını maddeledik;

 • ABD yıllık olarak 110.638 Dolar
 • Yeni Zelanda yıllık olarak 46.229 Dolar
 • İsviçre yıllık olarak 95.394 Dolar
 • Birleşik Krallık yıllık olarak 68.462 Dolar
 • Almanya yıllık olarak 60,162 Dolar
 • Hollanda yıllık olarak 54.025 Dolar
 • İsrail yıllık olarak 76.791 Dolar
 • Norveç yıllık olarak 64,202 Dolar
 • Danimarka yıllık  olarak 72,151 Dolar

Listelemiş olduğumuz yazılım mühendisine en yüksek maaş veren ülkeler yıllardır aynıdır. Alan hakkında yeterince tecrübesi olmayan yazılım mühendisleri bile bu ülkelerde iyi bir rakam ile çalışmaya başlar.

Yazılım mühendisi olanların genellikle akıllarına Avrupa’da çalışmak geliyor. Peki Avrupa’da yazılım mühendisleri maaşları ne kadar? Avrupa’da da yazılım mühendislerine verilen maaşlar yüksek mi? İşte Avrupa’da yazılım mühendislerine verilen maaşlar;

 • İsviçre yıllık olarak 95.394 Dolar
 • Birleşik Krallık yıllık olarak 42.394 Dolar
 • Danimarka yıllık olarak 72,151 Dolar
 • Almanya yıllık olarak 60,162 Dolar
 • Norveç yıllık olarak 64,202 Dolar
 • Hollanda yıllık olarak 54.025 Dolar
 • Fransa yıllık olarak 46.508 Dolar
 • Finlandiya yıllık olarak 49.203 Dolar
 • İsveç yıllık olarak 51,396 Dolar

Yazılım Mühendisliği

Freelancer Çalışan Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Yazılım mühendisleri freelancer olarak çalışarak da, kolaylıkla yüksek gelirler elde edebilirler.  Yazılım mühendislerinin çalışmaları için gereken tek önemli ekipmanı bilgisayarlarıdır. Bu nedenle dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar kolaylıkla çalışabilirler.

Yazılım mühendislerinin freelancer olarak çalıştıklarında, özel ve devlette çalıştıklarından daha fazla kazanç sağlayabileceğini söyleyebiliriz. Freelancer olarak çalışanlar yeni mobil uygulamaları geliştirerek satışını yapabilir.

Bunun yanı sıra yaptığı uygulamayı market üzerine ekleyerek de, reklam kazançları elde edebilirler.  Farklı bir seçenek olarak da web sitesi oluşturarak da para kazanabilirler.

Freelancer olarak çalışan yazılım mühendislerinin maaşları, aldıkları işe göre değişim göstermektedir. Bu noktada kazançları tamamen kendilerine bağlıdır. Aldıkları projelere göre maaşları değişim gösterir. Ancak ortalama kazançlarının 5 – 10 bin TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılım Mühendislerine Yıllık 1 Milyon Dolardan Fazla Maaş Veren Şirketler

Yukarıda sizler için hazırlamış olduğumuz listede, bahsetmiş olduğumuz rakamlar herhangi bir şirkette çalıştığınızda alacağınız maaşlardır. Tabi ki bu dağın birde görünmeyen yüzü vardır. Bu noktada dağın görünmeyen kısmında dünya çapında ki şirketler yer alıyor.

Eğer bu şirketlerde çalışma fırsatı yakalarsanız, maaşınızın yıllık 1 milyon dolardan fazla olacağını söyleyebiliriz. Peki yıllık 1 milyon dolardan fazla maaş veren bu şirketler hangileridir?

 • Apple
 • Facebook
 • Doordash
 • Oracle
 • Snapchat
 • Microsoft
 • Uber
 • Google
 • VMware

Tabi ki de bu şirketler her yazılım mühendisine yıllık 1 milyon dolar maaş vermiyor. Bu maaş için çalışanların en kıdemli seviyeye ulaşmaları gerekiyor. Bu şirketler kendi içlerinde kıdem seviyelerini belirliyor. Maaşlandırmayı da bu seviyelere göre yapıyor.

Kıdem seviyelerini belirleme için E7, L7, IC5 gibi farklı seviyeleri bulunuyor. Yazılım mühendisi bu seviyelere göre maaşını alıyor. Eğer seviye atlarsa, maaşında da artış söz konusu oluyor.

İyi Bir Yazılım Mühendisi Olmak İçin Neler Yapmak Gerekli?

İlk olarak üniversitede ilgili bölümlerden mezun olmak gereklidir. Mezun olduğunuzda ise yapmanız gereken olabildiğince programa dili öğrenmek. Ancak bu programa dillerini öğrenip bırakmamanız önemli.

Her öğrendiğiniz programlama dilinde ustalaşmanız sizi ön plana çıkaracaktır. Java, C++, Python, Ruby ve C#/.Net gibi dillerin bir yazılımcı için mutlaka öğrenilmesi gereken programlama dilleri olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yazılım mühendisiyseniz mutlaka detaylara önem vermelisiniz. Detaycı olarak işinize özen göstermek sizin her zaman kurtarıcınız olacaktır. Ufak hataları yakalayarak, çözümleyebiliyorsanız; işinizde iyi ilerleyebiliyorsunuz demektir.

Ayrıca diğer meslek gruplarıyla ilgili meslek içeriği ve maaş bilgisi edinmek için sitemizde yer alan Maaş Bilgisi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği Maaşları – 2022 En Güncel Bilgiler
Akademik Personel Forum Bannerı

Ücretsiz olarak hemen bültene kayıt olun! Yeni haberlerden ilk sizin haberiniz olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.