Akademik Personel Maaşları – Temmuz 2022 Güncel Ücretler

Engin Editor
Engin Editor 04.07.2022
Güncellendi 04/07/2022
Akademisyen Maaşları 2022 Ne kadar
Akademisyen Maaşları 2022 Ne kadar

Akademik kariyer yapmak birçok kişinin hayali. Akademik kariyere adım atmak ve akademik dünyada yükselmek yükselmek isteyenlerin aklındaki en büyük soru kazançlar… Akademik personel maaşları Temmuz 2022 zammıyla birlikte ne kadar oldu? Tek tek sıraladım…

- Reklam -

Üniversitede çalışmak, öğretim görevlisinden profesörlüğe giden yolda kariyer basamaklarını çıkmak büyük özveri istiyor. Bu özverinin karşılığı iyi bir maaş! Akademik personeller unvanlarına göre maaş alıyorlar.

Bu noktada Doçent maaşı, araştırma görevlisi maaşı, öğretim üyesi maaşları fark gösteriyor. En güncel bilgileri aşağıda detaylarıyla yer verdim. Akademisyen maaşları Temmuz 2022’de yapılan zamlardan sonra ne durumda? Hadi öğrenelim…

Akademik Personel Maaşları 2022 Temmuz

akademik personel maaşları
akademik personel maaşları

Öğretim görevlisi maaşları bu sene ne kadar oldu, hangi faktörler maaşları etkiliyor yakından bakalım:

- Reklam -

Sizin için Profesör, Doçent, Doktor Öğretim Üyesi, Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi maaşlarını inceledim. Ondan öncesinde maaşların değişme kriterlerini sizlere maaşları verdikten sonra anlatacağım.

Temmuz 2022 Profesör Maaşları Ne Kadar?

profesör maaşları
profesör maaşları 2022

Profesör maaşları kaç yıllık olduğuna, kıdem yılına göre ufak değişiklikler gösteriyor. Diğer bahsedeceğim akademik personel maaşları için de aynı durumun söz konusu olduğunun altını çizeyim.

2022 yılının Temmuz ayındaki yeni zamla birlikte Profesör maaşlarına yüzde 41,68 oranında zam geldi.

Yeni zamla birlikte Profesör maaşı yaklaşık 15 bin TL’den 17.230 bin TL civarına yükseldi. Temmuz 2022 profesör maaşları ortalama olarak 18 bin TL civarında olup ek ödeneklerle bu rakam daha da artış gösterebilir veya düşük olabilir.

- Reklam -

Doçent Maaşları

Profesör maaşlarını takiben gelen ikinci akademik unvana göre de bu sıralama Doçent maaşları olmaktadır. Temmuz 2022 doçent maaşı 16.170 TL olarak belirlendi. Türkiye’de doçent nasıl olunur? Sizlere anlattım!

Yardımcı Doçent Maaşları

Akademisyen maaşları için en çok merak edilenlerden birisi de yardımcı doçent maaşlardır. Fakat ülkemizde böyle bir akademik unvan artık kalmamıştır. 2018 yılı itibariyle bu unvan Dr. Öğretim Üyesi olarak geçmektedir.

Dr. Öğretim Üyesi Maaşları

Temmuz zammından sonra Dr. Öğretim Üyesi maaşları ek ödenekler yansımadan 15.696 TL olmuştur. Bu maaşlara tevşik primleri eklenince birkaç bin lira yükselmektedir.

- Reklam -
Akademisyen maaşları 2022
Öğretim üyesi maaşları

Öğretim Görevlisi Maaşları

Temmuz 2022 zammıyla birlikte Öğretim Görevlisi maaşı yaklaşık olarak 10.500 TL‘den 13.916 TL değerine kadar yükseldi. Ayrıca Öğretim Görevlisi maaşlarını etkileyen faktörler ile maaşlarının detaylarını öğrenmek için linke tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Üniversitede Araştırma Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Araştırma Görevlisi maaşı Temmuz 2022 zammıyla birlikte güncel olarak 10.741 TL’den 14.450 TL’ye yükselmiştir. Araştırma Görevlisi Kimdir? Nasıl Atanır? Bilgi almak için hazırlamış olduğum yazıyı okuyabilirsiniz.

Üniversitede Yer Alan İdari Birimlerin Maaşları Nedir?

Üniversitedeki akademisyenler arasında ayrıca idari görev alan yönetici pozisyonları da vardır. Bunlar dekan yardımcısı, dekanlar ve rektörden oluşur. Bu akademisyenler ayrıca idari sorumluluklarından ötürü daha yüksek ücretler almaktadırlar.

- Reklam -

Dekan Maaşları

Dekan maaşları ne kadar oldu? diye soranlar için bu idari unvanın kazançları derece ve kademeye göre değişiklik gösterebiliyor. Ek göstergeler ile bu unvan grubunun maaşları da artmakta olup ortalama olarak 2022 güncel dekan maaşı 21,793 TL olmaktadır.

Rektör Maaşları

Akademik personelin en yüksek rütbesi rektör oluyor. Rektörler akademik personeller içerisinden seçildiği ve tecrübesi göz önünde tutulduğu için unvanları da genellikle Profesör olmaktadır. Rektörler Temmuz 2022 zammıyla birlikte ortalama olarak 27,025 TL maaş alıyorlar.

Özel Üniversite Akademisyen Maaşları

Özel üniversite akademisyen maaşları özel sektör olduğu için net bir hesaplaması yer almamaktadır. Fakat akademi dünyasından duyulan bilgilere göre en çok merak edilen birkaç (vakıf) özel üniversitenin akademik personel maaşlarını sizler için sizler için sıralayacağım;

- Reklam -
Üniversite AdıEn DüşükEn Yüksek
1TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi akademik personel maaşı13.60040.000
2Koç Üniversitesi akademik personel maaşı13.50038.000
3Kadir Has Üniversitesi akademik personel maaşı12.25036.000
4Sabancı Üniversitesi akademik personel maaşı11.90032.000
5Özyeğin Üniversitesi akademik personel maaşı11.35029.000
6Bahçeşehir Üniversitesi akademik personel maaşı10.20026.700
7İzmir Ekonomi Üniversitesi akademik personel maaşı9.90024.500
Vakıf / Özel Üniversite Akademisyen Maaşları 2022 Tabalosu

KKTC Akademisyen Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar?

Türkiye üniversitelerindeki görevli akademisyenlerin bir kısmı aynı zamanda KKTC yani Kuzey Kıbrıs Üniversitelerinde de çalışmaktadır. Bu durum bazen haftada birkaç gün derslere katılarak bazen de düzenli olarak sürmektedir.

Türkiye’de akademik kariyer yapan birçok kişi tarafından hem uluslararası öğrenci deneyimi hem de daha yüksek maaşları nedeniyle Kıbrıs Üniversitelerini tercih etmektedir. Peki KKTC Akdemisyen maaşları 2022 yılında ne kadar oldu? cevabına aşağıda yer verdim.

Kıbrıs’ta alt limitten başlayarak bir araştırma görevlisi maaşı 11.500 TL’den başlayan maaşlar almaktadır. Rektör makamındaki profesörler ise 31.500 Liraya kadar alabilmektedir. Ayrıca bu ücretlere Dolar bazında makam ödeneği yansımaktadır. Alınan bir göreve maaşa ek ücret olarak yansıyan bu ücretleri aşağıda listeledim.

- Reklam -

Kıbrıs Üniversiteleri makam ödeneği tutarları ise şu şekildedir;

 • Rektör maaşları ek ödemesi 400 Dolar
 • Rektör Yardımcısı maaşları ek ödemesi 300 Dolar
 • Dekan maaşları ek ödemesi 275 Dolar
 • Dekan Yardımcısı maaşları ek ödemesi 200 Dolar
 • Bölüm Başkanı maaşları ek ödemesi  200 Dolar
 • Enstitü Müdürü maaşları ek ödemesi 215 Dolar
 • Okul Müdürü  maaşları ek ödemesi 215 Dolar
 • Müdür Yardımcısımaaşları ek ödemesi 120 Dolar
 • Bölüm Başkan Yardımcısı maaşları ek ödemesi 100 Dolar şeklindedir.

Akademik Personel Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Akedemik personel maaşları 2022
Akedemik personel maaşları 2022

Memurluk derecesine ve kıdemlerine göre değişiklik gösteren maaşlar, ayrıca hizmet yılı, medeni durum gibi bazı kriterlere göre değişmektedir. Ayrıca Üniversite Geliştirme Ödeneği gibi bazı ödenekler görev bölgelerine göre de değişkenler söz konusu.

Akademik personelin maaşlarını etkileyen faktörleri kısaca anlatalım:

- Reklam -
 • Kıdem ve memurluk derecesi
 • Hizmet yılı
 • Dil Tazminatı
 • Ödenekler
 • Görev yerleri
 • Toplu sözleşme zammı,
 • Enflasyon farkı,
 • Aile yardımı ve çocuk yardımı,
 • Akademik personelin medeni durumu,
 • Sigorta,
 • BES kesintisi,
 • Asgari Geçim İndirimi (AGİ)

Akademik Personel Olma Şartları

Akademisyen maaşları
Akademisyen maaşları 2022

Akademik personel maaşları hakkında artık güncel bilgilere sahipsiniz! Peki, akademik personel olma şartları neler? Bu şartlarda yine unvana göre değişiklik gösteriyor diyebilirim. İlk olarak hangi şartları yerine getirmek gerektiğinden bahsedeyim.

 • Üniversiteden lisans derecesi ile mezun olmak,
 • Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek ve ilgili bölüm için gerekli sınav not ortalamasına sahip olmak,
 • Yabancı dil sınavına (YDS) girmek,
 • Ales, YDS ve diploma notu ortalamasına göre yazılı ve sözlü mülakata girmek,
 • Akademik unvan kademesinde yükseliş için ilgili mevzuatta belirtilen akademik yeterlilik şartlarına sahip olmak.

Yeni Başlayan Akademisyen Maaşları

Bu başlığa yer verme nedenlerimiz arasında sıklıkla merak edilen akademisyen maaşlarındaki hizmet yılı farklarına dayanmaktadır. Akademik personel maaşları içerisinde aynı il, aynı ek ders saati veya diğer aynı şartlar göz önünde tutulursa iki farklı akademisyen arasındaki hizmet yılı farkı çok düşük olmaktadır.

Örneğin yeni başlayan bir öğretim görevlisi 13.916 lira alırken birkaç yıllık hizmet süresinde bu fark 50-250 Lira arasında değişmektedir.

- Reklam -

Meslekler ve Maaşları (Devlette ve Özelde)

Meslekler ve maaşları, özellikle de bölüm seçerken öğrencilerin en çok merak ettikleri konuların başında geliyor. Merak edenler için diğer maaşları da inceledik. En popüler meslekler acaba kaç lira maaş alıyorlar diye aklınıza takılıyorsa, şu başlıklarımıza da göz atabilirsiniz.

Akademik personel maaşları hakkında sormak veya söylemek istediklerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
2 yorum
 • özel üniversite maaşlarında bazı hatalar var, tobb’da kimse 13 bin alamıyor.

 • Ücretlere baktığımızda prof doç dr öğr üyesi vb. gibi görevlerdeki ajademisyenler için bahsedilen ücretlerle bilim üretilemez. Her sendika her meslekten memurun özlük hakları için amansız mücadele verip ek ödemeler alıyor ki birçok memurun maaşı akademisyen maaşlarını geçmiş durumda. Akademisyenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi ücretlerinin bilimsel çalışmalarda kafaları meşgul etmeyecej, geçşm derdi çektirmeyecek düzeye çıkarılmadı için neden girişim yok, neden hiç gündeme gekmiyor, son enflasyon rakamlarıyla ücretler iyice eridi. Yazıktır günahtır. Gündeme alınsın artık bu durum. Rica ediyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.