Urocare 3 gr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Halil Editör
Halil Editör 18.05.2022
Güncellendi 23/05/2022
Urocare 3 gr Nedir? Nasıl Kullanılır?
Urocare 3 gr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fosfomisin içeren Urocare antibiyotik grubundan bir ilaçtır. İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Bu yazımızda Urocare 3 gr saşe ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir ve fiyatı hakkında detaylı bilgiler yer alıyor.

- Reklam -

Urocare Nedir?

Urocare etken maddesi fosfomisin olan bir antibiyotikdir. Ülkemizde 3 gr saşe formunda satılır. Portakal ve mandalina aroması içerir. Fosfomisine duyarlı İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Kullanım şekli kolaylığı ve tek doz olması sebebiyle çok sık kullanılmaktadır.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntibiyotik
EtkisiBakterileri Yok Eder
Yan Etkisiİshal
Günlük Alınacak Doz3 g
Fiyatı31.78 TL

Urocare 3 gr Nasıl Kullanılır?

3 gr toz içeren tek paket halinde satılır. Tek doz olarak kullanılır. Genellikle gece yatmadan önce kullanılır. Toz paketi bir bardak suya iyice karıştırıp tüketilir. İlacı kullanmadan önce idrarınızı yaparak mesanenizi boşaltmanız önerilmektedir. Bir günde sadece bir paket (3 gr) kullanımı önerilir. Etkisini 10-12 saat vücutta kaldıktan sonra gösterir.

10-12 yaşlarından küçük çocuklarda ve bebeklerde kullanım deneyimi sınırlı olduğu için kullanmaları önerilmemektedir. Yaşlılar ve hamilelerde rahatlıkla kullanılabilir. İleri derecede böbrek yetmezliği olan kişiler kullanmamalıdır. Karaciğer yetmezliği olan kişiler kullanabilirler. Sindirim güçlüğü tedavisinde kullanılan metaklopramid etken maddesi içeren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

- Reklam -

Urocare Ne İşe Yarar?

Bakterileri yok etme özelliği sayesinde idrar yolu enfeksiyonu olan kişilerde kullanılır. İlaç tek dozda etki etmesi sebebiyle diğer antibiyotik tedavilerinden önce kullanılır. Özellikle kadınlarda ağrılı idrar yapımı şikayetinde ilk başvurulan ilaç tedavisidir.

Urocare Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkisi oldukça az bir ilaçtır. Her ilacın olduğu gibi yan etkisi vardır. Ancak bunların çoğunun görülme sıklığı çok azdır. Kullandığınızda beklenmedik bir durum olduğunda doktorunuza başvurmalısınız. İlacın en sık görülen yan etkileri şunlardır;

  • Bulantı
  • Kusma
  • İshal
  • Hazımsızlık
  • İştahsızlık
  • Karın ağrısı

Magvital ve Glifor 1000 mg yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Urocare 3 Gr Fiyat

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. Ancak sigortasız kişiler eczanelerden 2022 yılında 31.78 TL e alabilirler. Antibiyotik olduğu için doktor yazmadan alımı gerçekleştirilememektedir.

- Reklam -

Urocare Kullananlar İçin Genel Tavsiyeler

İlaçla ilgili en fazla sorulan soru ilacın etki mekanizmasıyla alakalıdır. Mesanede kaldıkça etki gösterdiği için uzun süre mesanede kalması gerekmektedir. Bu yüzden gece uyumadan önce idrarı yaptıktan sonra kullanılması önerilir. Herhangi bir sebeple ilacı içtikten sonra 10-12 saatten önce idrarınızı yaptıysanız eğer ilacın etkisi az olacaktır. Şikayetleriniz geçmeyebilir. Doktorunuza durumu söyleyip bir paket daha almalısınız.

Drogsan tarafından üretilen bu ilaç hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sitemizde İş-Yaşam sekmesi altında etrafınızda gördüğünüz veya kullandığınız ilaçları derledik. Bu ilaçlar hakkında bir hasta olarak bilmeniz gereken bilgiler yer almaktadır.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.