İprasal Nedir ? Nasıl Kullanılır ? (2.5 mL Nebülizasyon)

Halil Editör
Halil Editör 22.05.2022
Güncellendi 23/05/2022
İprasal Nedir ? Nasıl Kullanılır ? (2.5 mL Nebülizasyon)
İprasal Nedir ? Nasıl Kullanılır ? (2.5 mL Nebülizasyon)

İprasal kısa etkili bronkodilatör grubundan bir ilaçtır. Nebülizasyon(Sıvı haldeki ilacın makine ile buharlaşması) için tek dozluk inhalasyon çözeltisi şeklinde satılır. Soluk alıp vermeyi kolaylaştırmak amacıyla kullanılır. Bu yazıda İprasal nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir ve fiyatı ne kadardır gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

- Reklam -

İprasal Nedir ?

İprasal nefes darlığı ataklarında kullanılan bir ilaçtır. İki tane etken madde içerir. Bunlar ipratropium ve bromür+salbutemol kombinasyonudur. Kısa etkili bronkodilatatör(Hava yollarını genişletir) grubuna girer. Astım ve KOAH atak tedavisinde kullanılır. Ülkemizde 0,5+2,5 mg/2.5 ml nebülizasyona uygun şekilde satılmaktadır.

Alım Şekliİnhaler
GrubuBronkodilatör
EtkisiSolunum Yollarını Genişletme
Yan EtkisiÇarpıntı
Günlük Alınacak Maksimum Doz12 Doz
Fiyatı69.37 TL

İprasal Nasıl Kullanılır ?

İprasal ağız ve burundan soluyarak alınır. Nebülizatör cihaz ya da ventilatör(solunum cihazı) ile kullanılabilir. İlk defa kullanacaksanız nasıl kullanıldığını mutlaka uygulamalı olarak öğrenin. Eğer nasıl kullanacağınıza dair fikriniz yoksa size bu ilacı yazan doktordan veya cihazı aldığınız yerden nasıl kullanılacağını göstermesini isteyin. Aldığınız makineye göre dikkat edilmesi gereken şeyler farklılık gösterebilir. Hava ile alınan ilaçların genelinde olduğu gibi doğru alınmadığı takdirde etkisi yoktur.

İlacın etkisi saniyeler içerisinde başlar ve 6 saate kadar etkisi devam edebilir. 12 yaşından büyük çocuklar ve yaşlılar rahatlıkla kullanabilir. Doktorunuz tarafından özel olarak belirtilmediyse eğer tek doz kullanınız. İki doz kullanmayınız. Her bir dozda 0,5+2,5 mg/2.5 ml inhalasyon çözeltisi vardır.

- Reklam -

Hamilelerin ve emziren annelerin kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar üzerinde yeterli veri olmadığı için doktorunuza danışmalısınız. Bu tür kişiler ilacın olası yan etkileri ve zararları için doktor bilgisi dahilinde olmalıdır. Ayrıca kalp yetmezliği ve taşikardi hastalığı olan kişiler kullanmamalıdır.

İprasal Ne İşe Yarar ?

İprasal solunum hava yollarının genişlemesini sağlar. İlaç hava ile alınarak akciğerlere ulaşır ve havayollarını açarak rahat soluk alıp vermeyi sağlar. Bu sayede akciğerler görevini yerine getirmeye devam edebilir.

KOAH hastalarında ani gelişen hava açlığı durumunda kullanılır. Ani gelişen hava yollarını daraltan durumlarda kısa sürede etki etmesi sebebiyle ilk sırada kullanılır. Genellikle tek doz alındığı zaman hava ihtiyacı ortadan kalkar. Etkisi 4-6 saat sonra ortadan kalktığı için uzun etkili ilaç yoksa genellikle günde 4 sefer kullanmak gerekiyor.

Astım hastalığında ani gelişen nefes alamama durumunda kullanılır. Kısa sürede etkisi geçtiği için idame tedavide kullanılmaz. Uzun süre etki edecek ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçlardan biri Ventofor Combi Fix ‘dir. Detaylı bilgi için sitemizde anlattığımız yazıya göz atabilirsiniz.

- Reklam -

İprasal Yan Etkileri Nelerdir ?

İprasalın en önemli yan etkisi kalpte çarpıntıdır. Sık karşılaşılan yan etkisi yoktur. Ancak bunun dışında her ilaçta olduğu gibi alerjik yanıta sebep olabilir. İlacın etken maddesine alerjik yanıtınız varsa en başından doktorunuza söyleyiniz ve kullanmayınız.

Çarpıntı şeklinde ifade edilen kalpte ritim değişiklikleri yapabilir. Kalp atım hızınız artabilir ve hatta bu atım sizin hissedeceğiniz düzeye çıkabilir. Bu belirtileri hissettiğiniz zaman ilacı kullanmayı bırakınız. En kısa sürede size en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Çok nadir görülen diğer yan etkileri öğrenmek için ilacın prospektusunu okuyabilirsiniz. Ayrıca diğer sorularınız için ilacı üreten vem ilac şirketinin internet sitesinde bulabilirsiniz.

- Reklam -

Magvital ve Glifor 1000 mg yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İprasal Fiyat Ne Kadardır ?

İprasal 0,5+2,5 mg/2.5 ml nebulizasyon için tek dozluk inhalasyon çözeltisi şeklinde satılır. Her bir kutuda 20 flakon vardır. Sigorta tarafından karşılanan ilaçlardandır. Fiyatı 69,37 Türk Lirasıdır.

İprasal Kullananlar İçin Genel Tavsiyeler

İprasal 0,5+2,5 mg/2.5 ml kullananların dikkat etmesi gereken ilk şey kullanımıdır. Hava yolu ile vücuda alındığı için doğru şekilde alınmadığı zaman ilaç hiç bir şeye yaramaz. Kullandığınız halde şikayetleriniz geçmiyorsa yanlış kullanıyor olabilirsiniz. İlaçlı havayı soluduğunuza eminseniz hastalığınız ağır olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

- Reklam -

Bir diğer merak edilen soru ise alerji yapar mı sorusudur. Diğer kullanılan tüm ilaçlarda olduğu kadar alerji yapma ihtimali vardır. Bu sebeple korkulmadan kullanılabilir. Ancak çok çok nadirde olsa alerji yaptığından şüphelenirseniz eğer en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.