Glifor 1000 mg Nedir? Yan Etkileri Nelerdir ?

Halil Editör
Halil Editör 17.05.2022
Güncellendi 23/05/2022
Glifor 1000 mg Nedir Yan Etkileri Nelerdir
Glifor 1000 mg Nedir Yan Etkileri Nelerdir

Metformin türevi ilaç grubunda yer alan Glifor oral antidiyabetik sınıfında bir ilaçtır. Özellikle sonradan oluşmuş şeker hastalığında ilk kullanılan ilaçtır. Bu yazımızda ilacın ne işe yaradığı nasıl kullanıldığı yan etkileri ve fiyatı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bir ilaç hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler yer almaktadır.

- Reklam -

Glifor Nedir ?

Glifor etken maddesi metformin olan bir ilaçtır. Oral antidiyabetik (şeker düşürücü) sınıfına girer. Tip 2 Diyabet(Şeker hastalığı) olan kişilerde ilk tercih edilen ilaçtır. Kan şeker değerleri bozulmuş obez kişilerde kullanıldığı zaman şeker hastalığını önlediği gösterilmiştir. Bu sebeple ülkemizde ve dünyada çok fazla kullanılan bir ilaçtır. Ülkemizde ise en fazla 1000 mg olan formu bulunmaktadır. Bu sebeple yazımızda onu inceledik

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntidiyabetik
EtkisiKan glikozunu düşürme
Yan EtkisiLaktik Asidoz
Günlük Alınacak Maksimum Doz3000 mg
Fiyatı47.81 TL
GLİFOR 1000 mg

Glifor 1000 mg Nasıl Kullanılır ?

Glifor 1000 mg beyaz renkli bir yüzü çentikli bir yüzünde 1000 mg yazan haplar şeklinde satılır. Genellikle doktorunuz bir öğünde 500 mg ile başlatacaktır. Bu durumda çentikli yerinden ikiye bölüp o şekilde kullanılmalısınız. Hapı kesinlikle çiğnemeyin veya ezmeyin. Bol su ile birlikte yutarak kullanmalısınız. İlaç içtikten sonra yarım saat içinde etki göstermektedir.

10-12 yaşından büyük çocuklarda ve yaşlılarda güvenle kullanılabilir. Genellikle 500 mg dozlarla başlanır. Günde 2 veya 3 defa kullanılır. Her gün aynı saatte almaya özen gösterilmelidir. Bir ilacı içmeyi unuttuysanız sonraki seferde 2 doz almayın tek doz kullanın. Yemekle birlikte veya tok karnına kullanılmalıdır. Çocuklar ve yaşlılar günde maksimum 2000 mg almalıdır. Yetişkinlerde ise toplam 3000 mg bir günde alınacak maksimum dozdur. Hamileler doktoruna danışarak kullanmaya devam edebilirler.

- Reklam -

Emziren kişiler ise kullanmamalıdır. Ayrıca böbrek yetmezliği olan ve karaciğer yetmezliği olan kişilerin kullanmaması gerekir. Düzenli kullanan kişiler ise yılda bir kere böbreklerinin durumunu gösteren kan testi yaptırmaları gerekmektedir.

Glifor Ne İşe Yarar ?

İlaç kanda dolaşan glikozu hücre içine alınmasını sağlar. Hücre içine alınan glikozu hücre enerji üretmede kullanılır. Özellikle başlangıç seviyesinde olan şeker hastalarında çok etkilidir. Ayrıca obez kişilerde şeker hastalığı oluşmasını engeller.

Güzel bir yan etki olarak kilo verilmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Genellikle şeker hastalarının kilolu oldukları düşünüldüğünde bu etkisi çok önemlidir. Düzenli egzersiz ve diyet programı uygulayarak 3 ayda gözle görülür kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Kilolu kişilerde uzun süreli kullanımlarda kalp krizi geçirme riskini düşürdüğü tespit edilmiştir. Kan kolestrol seviyesini düşürdüğü ve kalbi koruduğu gözlenmiştir. Bu etkileri 5 yıl gibi uzun süre kullanım sonrasında gözlenmiştir. Kullanan kişilerin genellikle kilolu ve kalp damar tıkanıklığı açısından yüksek riskte olduğu düşünüldüğünde oldukça önemli bir etkidir.

- Reklam -

Glifor Yan Etkileri Nelerdir ?

Laktik asidoz en korkulan yan etkilerden biridir. Günde 3000 mg üstünde alındığı zaman bu etkilerin ortaya çıkma ihtimali artmaktadır. Böbreklere etki eden ilaçlar ile birlikte alındığı zaman dikkatli olmak gerekiyor. Bu sebeple ilacı yazmadan önce doktorunuza mutlaka kullandığınız tüm ilaçları söylemeyi unutmayın. Laktik asidoz olduğunu gösteren bulgular şu şekildedir;

  • Kusma
  • Karın Ağrısı
  • Kas Krampları
  • Şiddetli Yorgunluk
  • Baş Ağrısı

Zayıflamaya sebep olur. İlacı kullananlarda 10 kiloya varan zayıflamalar normal kabul edilir. Hastaların çoğunda fazla kilolar olduğu için çok önemsenmese de aşırı kilo vermede, yemek yiyememe durumunda doktorunuza haber vermelisiniz. Yan etkiler ortaya çıktığı zaman vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Magvital yazımıza göz atabilirsiniz.

- Reklam -

Glifor 1000 mg Fiyat

Doktor reçetesi ile aldığınız zaman ilacı SGK ödemektedir. Ancak sigortasız olan kişiler veya reçetesiz almak isteyen kişiler için eczanede Glifor 1000 mg fiyat 2022 yılında 47,81 TL olarak satılmaktadır.

Glifor Kullananlar İçin Genel Tavsiye

İlacın yan etkisi olarak zayıflatması sebebiyle suistimale açık bir ilaçtır. Ancak unutulmaması gereken bir şey bu ilaç şeker ilacıdır ve daha fazla zayıflamak için fazla doz alınmamalıdır. Fazla doz alındığı takdirde kan şekerini çok ciddi şekilde düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden doktorunuz yazmadan kesinlikle kullanmamalısınız. Doktorunuzun önerdiği dozlarda kullanmalısınız.

Düzenli egzersiz ve diyetle desteklenirse 6 ayda Glifor ile 20 kilo verebilirsiniz. Tüm yapmanız gereken şey ise ilacınızı düzenli içip günde yarım saat yürümek.

- Reklam -

İlacı üreten Bilim İlaç sitesinden daha fazla teknik detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu içerik gibi paylaşımları takip etmek istiyorsanız sitemizde İş-Yaşam sekmesi altında bulabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.