2022 Temmuz Zammıyla Birlikte Doktor Maaşları! Güncel Bilgi!

serkan
serkan 22.07.2022
Güncellendi 22/07/2022
Doktor maaşları
Doktor maaşları

Doktorluk oldukça popüler bir meslek olarak yerini korumaya devam ediyor! Doktor olmak ve meslekte yükselmek isteyenleri yakından ilgilendiren bir konudan bahsedeceğim. Doktor maaşları 2022 yılında ne kadar oldu? 2022 Temmuz zammı ile bambaşka bir noktaya gelindi! Detaylar yazıda!

- Reklam -

Birçok kişinin güncel doktor maaşı hakkında merak ettikleri var. Hepsini anlatacağım! Tek bir maaştan bahsetmeyeceğimi söyleyeyim. Uzman doktor, aile hekimi, pratisyen, cerrah, intörn hekim, stajyer hekim ve daha fazlası için ayrıntılı bilgiyi yazının devamında bulabileceksiniz.

2022 yılı doktor maaşında Temmuz ayı genel zamlarıyla birlikte yine artış yapılmıştır, kamu çalışanları için bu oran %41,68 şeklinde güncellendi. Bu oranlara göre kazançları hadi öğrenelim…

Doktor Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Doktor maaşları 2022
Doktor maaşları 2022

En başta belirtmem gereken nokta, doktor maaşı 2022 yılında görev yaptıkları bölge, baktıkları hasta sayısı ve bir çok etkene göre değişiklik gösterebilmektedir. Bundan kısaca bahsedeyim.

- Reklam -

Doktor maaşlarını etkileyen hususlar:

 • Doktorların görevlerindeki hizmet yılı,
 • Uzmanlık durumu
 • Çalışılan bölge
 • Ekstra nöbete kalıp kalmama durumu
 • Hastanenin döner sermayesi
 • Bakılan hasta sayısı

Gibi hususlar da maaşları belirlemede etkilidir.

Pratisyen hekimlerin (doktorların) maaşları görev yaptıkları yerin bulunduğu bölge sırasına ve yararlandıkları ek özel hizmet tazminatı ödemeleri de dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Pratisyen doktor maaşları hakkındaki detayı ayrı olarak yazının devamında anlatılmıştır. Ortalama doktor maaşları şunlardır:

2022 Doktor Maaşları:

- Reklam -
Doktor UnvanıDoktor Maaşı
İntörn Doktor5.500 TL
Asistan Doktor11.280 TL
Pratisyen Doktor13.310 TL
Uzman Doktor15.400 TL
Aile Hekimi20.000 TL
Doçent Doktor20.000 TL
Cerrah26.000 TL
Doktor Maaşları Temmuz 2022

Yukarıdaki maaş bilgileri ortalama maaşları göstermektedir. Döner sermaye eklenmemiştir. Hastanenin prosedürü ve hastanenin gelir durumuyla alakalı değişimler meydana gelebilir. Sağlık sektöründeki maaşlar hastaneden hastaneye değişkenlik gösterir. Her ay için ortalama yarım veya bir maaş arasında döner sermaye alınmaktadır. Döner sermaye verilmeyen hastaneler de bulunmaktadır.

YORUMLARINIZ HAKKINDA

Sitemize gelen yorumlar sayesinde gerçek maaş bilgilerine ulaşabiliyoruz. Tüm doktorlarımıza yorumları için teşekkür ederiz. Hastaneden hastaneye farklılık gösteren bu maaş bilgilerini siz de yorumlara yazarsanız en doğru bilgi alış-verişini sağlayabilirsiniz.

- Reklam -

Doktor Maaşlarında Etkili Olan Bölgeler

Maaşların tutarı, doktorların görev yaptıkları bölgelere göre değişiklik gösterdiğini yukarıda belirttim. Kısaca bahsedeyim. Doktor maaşlarında etkili olan bölgeler;

– 1.Bölge

– 2.Bölge

- Reklam -

– 3.Bölge

– 4.Bölge

– 5.Bölge

- Reklam -

– 6.Bölge

şeklinde sıralanmaktadır. Bu bölgeler, belirli il ve ilçeleri kapsamaktadır. Örneğin 6.Bölgede olan Doğu Beyazıt’ta doktorluk görevini sürdüren bir pratisyen hekim, 1. Bölgede İstanbul Avcılar’da görev yapan bir pratisyen hekimden yaklaşık 3 bin TL fazla maaş almaktadır.

2022 Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

Uzman doktor maaşları
Uzman doktor maaşları

En çok merak edilenlerden birisi de 2022 yılı uzman doktor maaşları… Uzman doktorlar; göz, kulak burun boğaz, ruh ve sinir, kalp ve göz gibi bir alanda uzmanlaşmış doktorlardır. Elbette aralarında maaş farklılıkları vardır. Farklar ne kadar? Birazdan maaşları sizlere aktarırken göreceksiniz.

- Reklam -

Aynı zamanda uzman doktorların maaşlarını belirleyen hususlar arasında, doktorların hizmet yılı ve çalıştıkları bölge de çok önemli. Temmuz zamlarıyla birlikte uzman doktorların mesleğe 15.400 TL civarında bir maaş ile başlayacakları biliniyor. Asgari geçim indirimi ve nöbet ücretleri de aylık kazandıkları net maaşa eklenmektedir.

Çalışma yılına göre uzman doktor maaşları şu şekilde aylık net maaş almaktadır:

 • 5 yıl deneyimi bulunan uzman doktor maaşı: 18 bin 853 TL
 • 10 yıl deneyimi bulunan uzman doktor maaşı: 19 bin 610 TL
 • 15 yıl deneyimi bulunan uzman doktor maaşı: 20 bin 430 TL

Bu maaşlar net maaşlardır. Ek olarak nöbet ücretleri ve döner sermayeye göre artış gösterebiliyor. Bu artışlarla 50 bin TL’nin üzerinde bir maaştan rahatlıkla bahsedilebilir.

- Reklam -

NOT: Bu maaş sıralaması kamu kurumu olan devlet hastanelerinde geçerlidir.

2022 Asistan Doktor Maaşları Ne Kadar?

asistan doktor maaşı
asistan doktor maaşı

2022 yılı asistan doktor maaşları da diğer doktorlarda olduğu gibi Temmuz zammından etkilendi. Kamu ve özel hastaneler için değişiklik gösterebiliyor. Öte yandan asistan doktorların fazla nöbet tutmaları da maaşta belirleyici olan önemli faktörler arasında yer alıyor.

 • Asistan doktorlar 13 bin 670 TL aylık net maaş alabilmektedir.

Asistan doktorların maaşları da yukarıda belirttiğim gibi nöbetlerle fazladan maaş alıyorlar. Ayda 7 nöbet üstündeki tuttukları nöbet başına (ayda 10 nöbete kadar) ekstra para alabilmektedirler.

- Reklam -

Böylece 22 bin 550 TL üzerinde maaş alınabilir. Bu durum hastanenin döner sermaye verip, vermeme durumuna göre de değişiklik gösteriyor.

Pratisyen Doktor Maaşları

pratisyen hekim maaşı
pratisyen hekim maaşı

Doktorlar ne kadar maaş alıyor? Sorusu için devam ediyorum… Pratisyen doktor maaşı da oldukça merak ediliyor. Ortalama olarak net maaşın 13 bin 500 TL civarında olduğunu söyleyebilirim.

Deneyim yılı, bölge ve derecelere göreyse pratisyen doktor maaşları şöyle:

- Reklam -
 • 6.bölgede görev yapan 25 yıl deneyimli 1/4 pratisyen hekim: 15.375 TL
 • 1.bölgede görev yapan 25 yıl deneyimli 1/4 pratisyen hekim: 13.970 TL
 • 6.bölgede görev yapan 18 yıl deneyimli 1/3 pratisyen hekim: 15.283 TL
 • 1.bölgede görev yapan 18 yıl deneyimli 1/3 pratisyen hekim: 13.916 TL
 • 6.bölgede görev yapan 10 yıl deneyimli 3/1 pratisyen hekim: 12.950 TL
 • 1.bölgede görev yapan 10 yıl deneyimli 3/1 pratisyen hekim: 12.390 TL

Bu sıralamadaki doktor maaşı hesaplanmasında  BES kesintileri, AGİ indirim tutarı ve enflasyon fark artışı dikkate alınmamıştır.

Intörn Doktor Maaşları

Tıp fakültesinin son sınıfında bulunan ve hastanelerde çalışan doktorlarına intörn doktor deniyor. Bu şekilde çalışan birçok doktor var. Bu doktorlar asgari ücrete bağlı maaşlar almaktadırlar. Eskiden asgari ücretin 1/3 oranında maaş alan intörn doktorlar, yeni yasayla birlikte asgari ücret almaktadırlar.

- Reklam -
 • 2022 yılının Temmuz ayında gerçekleşen zamla birlikte intörn doktorlar 5.500 TL maaş alıyorlar.

Stajyer Doktor Maaşları

En çok sorulan sorulardan birisi de stajyer doktor maaşları ne kadar? Yanlış bilinen bir bilgiye açıklık getirmek istiyorum. Stajyer doktor tıp fakültesinde okuyan 4 ve 5. sınıf öğrencilerine verilen bir isim. Stajyer doktorların aldıkları herhangi bir maaş söz konusu değil.

Aile Hekimi Doktor Maaşları

Aile hekimi maaşlarını etkileyen durumlardan sizlere bahsederek ayrıntılara gireceğim. Aile hekimi olann kişinin;

 • Medeni durumu
 • Çocuk sayısı
 • Kıdem yılı
 • Toplam sorumlu olduğu insan sayısı
 • Yanında çalıştırdıkları hemşire ve personel sayısı
 • Sağlık ocağının giderleri

gibi durumlar alacağı brüt maaşı etkilemektedir. Bunları göz önünde bulundurarak, ortalama olarak aile hekimlerinin aldığı net maaş 20 bin TL civarında diyebilirim.

- Reklam -

Okumak isteyebilirsiniz: Hemşire Maaşları

Doçent Doktor Maaşı

Doçent doktorlar ek ücretler hariç net olarak en az 20 bin TL maaş alıyorlar. Ek ücretlerle 30 bin TL’ye kadar bir maaştan söz edilebilir. Doçent doktor maaşlarını etkileyen bir çok faktörün olduğunun altını çizmiş olayım.

Akademik personel maaşlarını okumak isteyebilirsiniz!

Cerrah Doktor Maaşı

cerrah doktor maaşı
cerrah doktor maaşı

Genel cerrah uzmanları 2022 yılında ne kadar maaş alıyorlar? Temmuz zammı nasıl etkiledi? Cerrahların maaşları en düşük 26 bin 800 TL olduğu biliniyor. Kıdemli cerrahların maaşı 50 bin TL‘ye ve üzerine dahi çıkabiliyor.

Doktor maaşları hastaneden hastaneye değişmektedir. Siz de hastane adı ve döner sermaye bilgileriyle doktor maaşlarını yorum yazarak bildirebilirsiniz!

Yazıyı Paylaş
2 yorum
 • İntörn doktor 5500 TL temmuzda almadı. Neden yanlış bilgi veriyorsun.

 • dr lardan bordro iste bakalım kaç hekim böyle maaş alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.