Noter Maaşları Temmuz 2023 – Nasıl Olunur, Ne İş Yaparlar?

Hayatımızda en az bir kez işimiz notere düşmüş ya da düşecektir. Ya bir ev alırken ya da bir araba satarken, bir miras verasetinde veya bir evrakın tasdik işleminde. Halk arasında da bu meslek grubunun tam olarak ne iş yaptığı, nasıl olunduğu bilinmemektedir.

Çoğu zaman sanılanın aksine devlet memuru olmayan noterlerin mesleğe başlama şartları nelerdir? Temmuz 2023 güncel verileri eşliğinde noter maaşları ve bu meslek hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için derledim! Noter katibi olmak isteyenlerin aradığı tüm bilgiler işte sizlerle…

Noter Nedir?

Noter adı Francızcadan dilimize geçmiş olup aslında ortaya çıkışı yüzyıllar öncesine dayanan bir meslektir. Bir işlemin şahit huzurunda yapılmasına dayanan bu hukuksal güvence yöntemi tarih boyunca var olagelen bir ihtiyaçtan doğmuştur.

Ülkemizde de Türkiye Noterler Birliği bu işlemleri kamu hizmeti olarak devlet nezninde yürütmektedir. Noterliklerde çalışan noterler ise vatandaşların arasındaki hukuksal işlemleri denetlemek ve anlaşmazlıkları önlemek amacıyla tüm işlemleri belgelendirir devletin verdiği yetkiyle de onaylı şahitlik eder.

Çoğu zaman devlete bağlı olarak çalıştığı düşünülen noterler, devlet memuru statüsünde yer almamaktadır. Noterlik kanununca resmi daire statüsü olmayan bu iş tanımı serbest meslek olarak belirlenmiştir.

Noter Ne İş Yapar?

En genel tanımıyla noterler gerçek ve tüzel kişiler arasında gerçekleşen hukuki işlemleri yazılı evraklara dökerek resmi şahitlik yapmaktadır. Noterlerin yaptığı işler ve görev tanımlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Gayrimenkul ve araç satışlarında, satış vaadi sözleşmesini düzenler ve denetler,
  • Tüzel ve gerçek kişilere protesto, ihbarname ve ihtarname göndermek,
  • Bir dilden farklı dile çevrilen belgelerin doğruluğunu onaylamak,
  • Kanuni bir işlemin gerçek nüshası ve örneklerini ortaya çıkarmak,
  • Şahıslar arasındaki tebligat, vasiyetname ve tespit işlerini yürütmek,
  • Tescil işlemlerini yürütmek,

Bu işlemler haricinde çok geniş bir çalışma sahasına sahip olan noterlerin en genel olarak yaptıkları işler yukarıdaki gibidir.

Mali Müşavir Maaşı 2023 – Yeminli ve Serbest Olma Şartları yazımıza göz atarak güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Noter Maaşları
noter maaşları 2023 yılında ne kadar

Noter Maaşları 2023 Temmuz Zammı

Noterler gün içerisinde çok yoğun işleyen neredeyse hiç boş vaktin geçmediği kurumlardır. Bu noter kurumları açıldığı konum neresi olursa olsun vatandaşların resmi işlemleri halletmesi için mutlaka uğraması gereken yerlerin başında olduğu için de hem işlek hem de yüksek gelir elde eden yerler olmaktadır.

Noter maaşları daha doğru tabirle noter katibi maaşları 16.000 Lira ile 24.100 Lira arasında değişmektedir. Çalıştıkları noterliğin 1. sınıf noter, 2. sınıf noter veya 3. sınıf noter olması bu durumu çok büyük oranda etkilememektedir. Ayrıca noter kurumunun aylık kazancına göre herhangi bir ek ödeme ile noter katiplerine yapılmamaktadır. Ortalama bu meslek grubunun maaş aralığı 20.000 Lira seviyelerinde seyretmektedir.

Yeni Başlayan Noter Maaşı

Yeni başlayan noter maaşları en düşük asgari seviye olmaktadır. Yeni başlayan bir noter katibi maaşı 16.000 Liradan başlayarak birkaç yıl içinde 15.000 Lira seviyelerine ulaşmaktadır. Bu meslek grubunda noter kurumunun gelirinin aksine maaşlar aynı oranda artış sağlamamaktadır. Asgari ile başlayarak kıdem ve pozisyona bağlı olarak artışlar sağlanmaktadır.

1. Sınıf Noter Maaşı

1.Sınıf noter maaşı 18.000 TL ile 26.800 TL arasında değişim gösterirken bağlı olduğu 1.Noterliğin ayda 100. bin Lira ile 150 Bin Lira arasında değişen yüksek bir geliri vardır. İşlem başı ücretler ile çok yoğun çalışan bu kurumların ayda 120 bin Lira ortalama geliri yer alır. Ancak noter katibi maaşları bu sınıflara bağlı olarak aynı oranda değişim göstermemektedir.

2. Sınıf Noter Maaşı

2.Sınıf noter maaşı 17.400 ile 24.100 TL arasında olurken bağlı olduğu noterliğin 45 bin Lira ile 60 bin Lira arasında dönem dönem değişen yoğunluğa veya konuma göre değişen gelirleri vardır. 2.Sınıf noterliklerin aylık ortalama 50 bin Lira kazancı vardır ancak bu paranın maaş ödemeleri hariç neredeyse tamamı devlete aktarılmaktadır.

3. Sınıf Noter Maaşı

Noterlikler arasında en küçük olan bu sınıflandırmada aylık kazanç 16 bin ile 40 bin Lira değişim göstermektedir. Türkiye’nin birçok ilindeki bu aylık noterlik gelirlerinde, personelin 3. sınıf noter maaşı ortalaması 16.000 – 20.100 TL arasında seyretmektedir.

İlginizi çekeceğini düşündüğüm Nikâh Memuru Nasıl Olunur? 2023 Maaşları Ne Kadar? yazımı sizler için bu kısma ekliyorum.

Noter Maaşları
noter nasıl olunur

Noter Nasıl Olunur?

Noter olmak isteyenler için noter olma şartlarını ve gerekenleri aşağıda maddeler halinde sıraladım. İşte noter olma şartları;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

23 yaşından büyük 50 yaşında küçük olmak,

Hukuk fakültesi mezunu olmak,

Avukatlık stajını tamamlamış olmak,

Adalet Bakanlığı tarafından verilen Noterlik Belgesi almak,

Sabıka kaydı bulunmamak,

Bu şartları tamamladıktan sonra Adalet Bakanlığına başvurarak önce noterlik sınavı ardından da noterlik belgesi alarak, noter olunmaktadır. Noter nasıl olunur? Yazısını okuyarak detayları öğrenebilirsiniz.

Noter Çalışanları Yorumları

Noter çalışanları yorumları arasında genellikle ortak görüş işin yoğunluğuna rağmen gelirin çok yüksek olmamasıdır. Noterlikler 1. sınıftan 120 bin Lira, 2. Sınıftan 70 bin Lira, 3. sınıftan ise 35-40 bin Lira kazanırken personel aynı oranda bir artışa sahip değildir. İşin masa başı ve kadro güvencesinde olması çalışanlar tarafından olumlu yorumlanırken, kazançların düşüklüğü en azından çalışma temposuna göre düşüklüğü sıkça vurgulanmaktadır.

Sizler için en yeni bilgiler ışığında yazdığım Katip Maaşları Ne Kadar? 2023 – Şartlar ve Güncel Bilgiler yazısını bu kısma ekliyorum.

Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler