Noter Maaşları Temmuz 2022 – Nasıl Olunur, Ne İş Yaparlar?

Engin Editor
Engin Editor 04.07.2022
Güncellendi 04/07/2022
noter maaşları 2022
noter maaşları 2022

Hayatımızda en az birkez işimiz notere düşmüş ya da düşecektir. Ya bir ev alırken ya da bir araba satarken, bir miras verasetinde veya bir evrakın tasdik işleminde. Halk arasında da bu meslek grubunun tam olarak ne iş yaptığı, nasıl olunduğu bilinmemektedir.

- Reklam -

Çoğu zaman sanılanın aksine devlet memuru olmayan noterlerin mesleğe başlama şartları nelerdir? Temmuz 2022 güncel verileri eşliğinde noter maaşları ve bu meslek hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için derledim! Noter katibi olmak isteyenlerin aradığı tüm bilgiler işte sizlerle…

Noter Nedir?

Noter adı Francızcadan dilimize geçmiş olup aslında ortaya çıkışı yüzyıllar öncesine dayanan bir meslektir. Bir işlemin şahit huzurunda yapılmasına dayanan bu hukuksal güvence yöntemi tarih boyunca var olagelen bir ihtiyaçtan doğmuştur.

Ülkemizde de Türkiye Noterler Birliği bu işlemleri kamu hizmeti olarak devlet nezninde yürütmektedir. Noterliklerde çalışan noterler ise vatandaşların arasındaki hukuksal işlemleri denetlemek ve anlaşmazlıkları önlemek amacıyla tüm işlemleri belgelendirir devletin verdiği yetkiyle de onaylı şahitlik eder.

- Reklam -

Çoğu zaman devlete bağlı olarak çalıştığı düşünülen noterler, devlet memuru statüsünde yer almamaktadır. Noterlik kanununca resmi daire statüsü olmayan bu iş tanımı serbest meslek olarak belirlenmiştir.

Noter Ne İş Yapar?

En genel tanımıyla noterler gerçek ve tüzel kişiler arasında gerçekleşen hukuki işlemleri yazılı evraklara dökerek resmi şahitlik yapmaktadır. Noterlerin yaptığı işler ve görev tanımlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Gayrimenkul ve araç satışlarında, satış vaadi sözleşmesini düzenler ve denetler,
  • Tüzel ve gerçek kişilere protesto, ihbarname ve ihtarname göndermek,
  • Bir dilden farklı dile çevrilen belgelerin doğruluğunu onaylamak,
  • Kanuni bir işlemin gerçek nüshası ve örneklerini ortaya çıkarmak,
  • Şahıslar arasındaki tebligat, vasiyetname ve tespit işlerini yürütmek,
  • Tescil işlemlerini yürütmek,

Bu işlemler haricinde çok geniş bir çalışma sahasına sahip olan noterlerin en genel olarak yaptıkları işler yukarıdaki gibidir.

Mali Müşavir Maaşı 2022 – Yeminli ve Serbest Olma Şartları yazımıza göz atarak güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

- Reklam -
noter maaşları 2022 yılında ne kadar

Noter Maaşları 2022 Temmuz Zammı

Noterler gün içerisinde çok yoğun işleyen neredeyse hiç boş vaktin geçmediği kurumlardır. Bu noter kurumları açıldığı konum neresi olursa olsun vatandaşların resmi işlemleri halletmesi için mutlaka uğraması gereken yerlerin başında olduğu için de hem işlek hem de yüksek gelir elde eden yerler olmaktadır.

Noter maaşları daha doğru tabirle noter katibi maaşları 6.500 Lira ile 15 bin Lira arasında değişmektedir. Çalıştıkları noterliğin 1. sınıf noter, 2. sınıf noter veya 3. sınıf noter olması bu durumu çok büyük oranda etkilememektedir. Ayrıca noter kurumunun aylık kazancına göre herhangi bir ek ödeme ile noter katiplerine yapılmamaktadır. Ortalama bu meslek grubunun maaş aralığı 7.500 Lira seviyelerinde seyretmektedir.

Yeni Başlayan Noter Maaşı

Yeni başlayan noter maaşları en düşük asgari seviye olmaktadır. Yeni başlayan bir noter katibi maaşı 6.500 Liradan başlayarak birkaç yıl içinde 10.000 bin Lira seviyelerine ulaşmaktadır. Bu meslek grubunda noter kurumunun gelirinin aksine maaşlar aynı oranda artış sağlamamaktadır. Asgari ile başlayarak kıdem ve pozisyona bağlı olarak artışlar sağlanmaktadır.

- Reklam -

1. Sınıf Noter Maaşı

1.Sınıf noter maaşı 8.500 bin TL ile 15 bin TL arasında değişim gösterirken bağlı olduğu 1.Noterliğin ayda 100. bin Lira ile 150 Bin Lira arasında değişen yüksek bir geliri vardır. İşlem başı ücretler ile çok yoğun çalışan bu kurumların ayda 120 bin Lira ortalama geliri yer alır. Ancak noter katibi maaşları bu sınıflara bağlı olarak aynı oranda değişim göstermemektedir.

2. Sınıf Noter Maaşı

2.Sınıf noter maaşı 7.500 ile 10 bin TL arasında olurken bağlı olduğu noterliğin 45 bin Lira ile 60 bin Lira arasında dönem dönem değişen yoğunluğa veya konuma göre değişen gelirleri vardır. 2.Sınıf noterliklerin aylık ortalama 50 bin Lira kazancı vardır ancak bu paranın maaş ödemeleri hariç neredeyse tamamı devlete aktarılmaktadır.

3. Sınıf Noter Maaşı

Noterlikler arasında en küçük olan bu sınıflandırmada aylık kazanç 15 bin ile 40 bin Lira değişim göstermektedir. Türkiye’nin birçok ilindeki bu aylık noterlik gelirlerinde, personelin 3. sınıf noter maaşı ortalaması 6.300- 9.200 TL arasında seyretmektedir.

- Reklam -

İlginizi çekeceğini düşündüğüm Nikâh Memuru Nasıl Olunur? 2022 Maaşları Ne Kadar? yazımı sizler için bu kısma ekliyorum.

noter nasıl olunur

Noter Nasıl Olunur?

Noter olmak isteyenler için noter olma şartlarını ve gerekenleri aşağıda maddeler halinde sıraladım. İşte noter olma şartları;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Reklam -

23 yaşından büyük 50 yaşında küçük olmak,

Hukuk fakültesi mezunu olmak,

Avukatlık stajını tamamlamış olmak,

- Reklam -

Adalet Bakanlığı tarafından verilen Noterlik Belgesi almak,

Sabıka kaydı bulunmamak,

Bu şartları tamamladıktan sonra Adalet Bakanlığına başvurarak önce noterlik sınavı ardından da noterlik belgesi alarak, noter olunmaktadır.

- Reklam -

Noter Çalışanları Yorumları

Noter çalışanları yorumları arasında genellikle ortak görüş işin yoğunluğuna rağmen gelirin çok yüksek olmamasıdır. Noterlikler 1. sınıftan 120 bin Lira, 2. Sınıftan 70 bin Lira, 3. sınıftan ise 35-40 bin Lira kazanırken personel aynı oranda bir artışa sahip değildir. İşin masa başı ve kadro güvencesinde olması çalışanlar tarafından olumlu yorumlanırken, kazançların düşüklüğü en azından çalışma temposuna göre düşüklüğü sıkça vurgulanmaktadır.

Sizler için en yeni bilgiler ışığında yazdığım Katip Maaşları Ne Kadar? 2022 – Şartlar ve Güncel Bilgiler yazısını bu kısma ekliyorum.

- Reklam -

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.