Yedek Astsubay Maaşı 2023 – Nasıl Olunur, Şartları Neler?

Tugba Editor
Tugba Editor 05.05.2023
Güncellendi 05/05/2023
yedek astsubay maaşı
yedek astsubay maaşı

Yeni yılda memur maaşlarına gelen zamlarla birlikte yedek astsubay maaşı da sıklıkla araştırılan konular arasına girdi. Bu yazımızda maaş bilgilerine ek olarak yedek astsubay ne iş yapar ve nasıl olunur gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabına da ulaşabileceksiniz.

- Reklam -

Yedek astsubaylık mesleğine dair en sık sorulan soruları da yazımızın son kısmında sizler için cevaplandırdık.

Yedek Astsubay Maaşı

yedek astsubay maaşları
yedek astsubay maaşları

Yedek astsubay maaşlarına da tüm memur maaşlarına olduğu gibi bu senenin Ocak ayında %30 zam yapılmıştı. Yedek astsubay nedir ve nasıl olunur sorularını detaylı bir şekilde cevaplamadan önce yedek astsubay 2023 maaş bilgilerine göz atalım.

Yedek astsubay aylık kazancı, dereceye, kıdeme, evli ve çocuklu olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Bu bilgiye göre, 2023 yılı yedek astsubay maaşı 14.000 TL’den başlamakta ve 24.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

- Reklam -

Yedek astsubay maaşı görev yaptığınız bölgeye göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin, ülkemizin doğu bölgelerinde görev yapan askerler, batıda görev yapan askere göre aylık daha fazla kazanç elde edebilmektedir.

Yedek astsubaylar maaş almaya göreve başladıktan 2 ay sonra başlar. Bu 2 aylık süreç eğitim sürecidir ve bu süreçte maaş yerine harçlık verilmektedir. 2023 yılında yedek astsubay harçlığı 1.895 TL’dir.

Yedek Astsubay Nedir?

Yedek astsubay, astsubay ve uzman jandarma arasındaki ya da astsubay ile erbaş arasındaki askeri statüye denmektedir. Yedek astsubay rütbesi ”astsubay astçavuş”tur. Yedek astsubaylar, 2 ayı eğitim olmak kaydıyla toplamda 12 ay askerlik yaparlar.

Yedek astsubay askerde kalabilir mi? Evet. 12 aylık süreçte görevlerini layıkıyla yerine getirenler, orduda açık olduğu takdirde askerlik yapmaya devam edebilirler.

- Reklam -

Öneri yazısı: Polis Özel Harekat Maaşı

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

yedek astsubay maaşı
yedek astsubay maaşı

Askerlere toplum içerisinde çok büyük saygı duyulur. Aldıkları maaşlar nedeniyle ve mesleğin kutsallığından dolayı pek çok genç insan asker olma hayal kurar.

Yedek astsubay olmak isteyenler Meslek Yüksek Okulları’nda 2 yıllık ön lisans eğitimi almalıdır. 4 yıllık üniversite bitirmiş kişiler de yedek astsubay olabilmektedir. Üniversiteden mezun olan adaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin duyurusundan sonra askeri şubeye başvuruda bulunabilir.

- Reklam -

Yurt dışında okul okumuş olan adayların, okudukları okul ülkemizdeki 2 yıllık ön lisans eğitimine denk ise, bu kişiler de yedek astsubaylık için başvuruda bulunabilir.

E-devlet üzerinden yedek astsubay başvurusunda bulunan adaylar birazdan bahsedeceğimiz koşulları karşıladıkları takdirde seçim aşaması için çağrılır. Bu aşamada adaylardan sağlık raporu istenir, adaylar fizik yeterlilik testine tabi tutulur ve mülakata girer. Fiziki yeterlilik sınavında adayların çevikliği ve koordinasyon becerileri test edilir. Bu nedenle 400 metre koşu, mekik, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma ve barfiks branşlarında değerlendirme yapılır.

Fizik yeterlilik testi sonrası mülakat süreci başlar. Mülakatın asıl amacı, adayın konuşma ve ifade becerisini, gelişime açık ve ikna yeteneğinin olup olmadığını, psikolojisi, davranışları arasındaki tutarlılığı, çok yönlü düşünebilme kabiliyeti gibi pek çok özelliği değerlendirilir.

- Reklam -

Yukarıda bahsettiğimiz tüm aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar yedek astsubay olarak göreve başlayabilir.

Öneri yazısı: Jandarma Nasıl Olunur?

Yedek Astsubay Şartları Nelerdir?

yedek astsubay maaşı
yedek astsubay maaşı

Yedek astsubay olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gereklidir. Bu şartlar şunlardır;

- Reklam -
  • 2 ya da 4 yıllık bir fakülteden mezun olmak,
  • 2 yıllık ön lisans mezunu ise 26 yaşından küçük; 4 yıllık lisans mezunu ise 28 yaşında ya da daha küçük olması,
  • Diş yapısının bozulmamış ve kusursuz olması,
  • Vücutta jilet izi, dövme ya da sıyrık olmaması,
  • Kadınlar için 158 cm’den, erkekler için ise 164 cm’den kısa olmamak,

Yedek astsubay maaşı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Konuya dair en sık sorulan soruları aşağıda cevaplandırdık. Sizin de sorularınız varsa yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. 🙂

Sıkça Sorulan Sorular

Yedek astsubay kaç ay askerlik yapar?

Yedek astsubaylar 12 ay askerlik yapar. Bu sürenin 2 ayı eğitim ile geçmektedir.

Yedek astsubay görevleri nelerdir?

Yedek astsubaylar, emir-komuta zincirindeki konumlarına ek olarak askeri eğitim ve muharebe alanlarında görev alabilmektedirler.

- Reklam -

Yedek astsubay yaş sınırı kaçtır?

4 yıllık lisans mezunlarının 28 yaşında ya da daha küçük; 2 yıllık ön lisans mezunlarının ise 26 yaşından küçük olmaları gerekmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir