İmam Maaşları 2023: Ne Kadar Oldu? Nasıl Olunur?

aykut
aykut 04.05.2023
Güncellendi 04/05/2023
İmam Maaşları
İmam Maaşları

İmam maaşları 2023 yılının en çok araştırılan konularından birisi oldu. Sene başında devlet memurlarına gelen %30’luk zam oranı, maaşların artmasını sağladı. Peki, imam maaşı ne kadar? Sizler için detaylı bir içerik hazırladık!

- Reklam -

İmamlar, camilerde görev yapan ve çeşitleri görevleri bulunan din adamlarıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde hizmet vermektedir. Bu mesleğin en çok merak edilen unsuru maaşlarıdır.

İmamlar ne kadar maaş alıyor? O halde detaylara geçelim… 😊

İmam Maaşları Ne Kadar Oldu? (GÜNCELLENDİ)

İmam Maaşları Ne Kadar Oldu
İmam Maaşları Ne Kadar Oldu

İmam maaşları, görev yapan kişinin derece, kademe, hizmet yılı, evli olup olmaması, unvanı gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle esasında herkesin aldığı maaş farklıdır. Ancak bazı kriterlere göre ortalama bir hesaplama yapılabilmektedir. İşte güncel maaş bilgileri…

- Reklam -

İmam maaşı 2023:

İmam Hatip Lisesi Mezunu İmam Maaşı12.480,00 TL
Önlisans – Lisans Mezunu İmam12.940,00 TL
4 Yıllık Dini Yüksek Öğrenim13.120,00 TL
Sözleşmeli İmam Maaşı10.500,00 TL

NOT: Burada yeni başlayan imam maaşı bilgileri verilmiştir. Hizmet yılı arttıkça kademe ve derece değişeceğinden dolayı alınan maaşlar da artacaktır. Ayrıca unvan değişikliklerinde de maaş artışı yaşanabilir.

İlginizi çekebilir: Müftü Maaşı

1- En Düşük İmam Maaşı

En düşük imam maaşı ne kadar? Bu hesaplamada eğitim bilgileri önemlidir. İlkokul mezunu imamların yeni göreve başlamalarında derece ve kademeleri düşüktür. Bu nedenle aldıkları maaş da diğer unvanlara göre daha düşük olmaktadır.

- Reklam -
 • Hizmete yeni başlayan en düşük imam maaşı 11.000 TL’dir.

2- En Yüksek İmam Maaşı

En Yüksek İmam Maaşı
En Yüksek İmam Maaşı

Cami imamı maaşı hesaplanırken, diğer devlet memurlarında olduğu gibi derece, kademe ve kesintiler dikkate alınır. Bu nedenle imamlık görevini yürüten kişinin unvanı, kadro derece ve kademesi, eğitim durumu oldukça önemlidir.

4 yıllık yüksek din öğrenimi gören ve baş – imam görevinde bulunan kişiler en yüksek maaşı almaktadır.

 • Mevcut olarak yürürlükte olan en yüksek imam maaşı 16.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam hizmet yılına göre değişiklik gösterebilir.

Kadrolu İmam Maaşı

Kadrolu imam maaşı da sıkça merak ediliyor. İmam maaşları tablosundaki veriler kadrolu imamların maaş bilgilerini yansıtmaktadır. Buna göre kadrolu imamların yaklaşık olarak 11.000 TL ile 16.500 TL arasında bir maaş aldıklarını söyleyebiliriz.

- Reklam -

İmamların maaşı hesaplanırken derece ve kademe kadar kadrolu olup olmadıkları da dikkate alınır. Genel olarak kadrolu personellerin sözleşmeli personellere göre 1.000 – 2.000 TL kadar fazla maaş aldıkları bilinmektedir.

Sözleşmeli İmam Maaşı

Sözleşmeli imam maaşı; kadrolu olmayan fakat sözleşmeli olarak görevlerini yerine getiren imamları ilgilendiriyor. Bu konuda net bir bilgi maalesef yok. Ancak mevcut çalışanların yorumları incelendiğinde aşağıdaki bilgilere ulaşabiliriz;

 • Kadrolu imam maaşlarından yaklaşık olarak 2.000 TL daha düşüktür.
 • Buna göre sözleşmeli imam maaşının 10.500 TL civarında olduğu söylenebilir.

Yeni Başlayan İmam Maaşı Ne Kadardır?

Göreve Yeni Başlayan İmam Ne Kadar Maaş Alır
Göreve Yeni Başlayan İmam Ne Kadar Maaş Alır

Göreve yeni başlayan imamlar, Diyanet Terfi Bülteni bilgilerine göre belirli bir kadro, derece ve kademeye sahip olurlar. Burada ilkokul mezunu personellerden yüksek öğrenim görmüş personellere kadar göreve başlama derece ve kademeleri belirlenmiştir. Aynı zamanda terfi sistemi içerisinde erişebilecekleri maksimum derece ve kademeler de belirlenmiştir.

- Reklam -

Buna bağlı olarak yeni başlayan imamların maaşı aşağıdaki faktörlere göre belirlenir;

 • Kadro unvanı
 • Derece
 • Kademe
 • Medeni Hal
 • Çocuk Sayısı
 • Öğrenim Bilgileri

Örneğin imam hatip lisesi mezunu bekar bir imam, yaklaşık olarak 12.480 TL ile göreve başlar. Bu rakam, net maaşı ifade ediyor. Yani kesintiler çıkarılmıştır.

Cami hocası maaşı bilgilerine devam edelim…

- Reklam -

İlginizi çekebilir: Nikah Memuru Maaşları

Vekil İmam Maaşı 2023

Vekil İmam Maaş
Vekil İmam Maaş

Vekil imam maaşı, kadrolu personel maaşlarının yaklaşık olarak 2/3’ü kadardır. İmam maaşları hesaplanırken resmi belgelerde bu yönde bir veri yoktur. Ancak uygulamada kişilerin bu yönde açıklamaları olmuştur.

 • Buna göre vekil imam maaşları yaklaşık olarak 8.500 TL civarındadır.

Emekli İmam Maaşları

İmam maaşları 2023 bilgilerini en çok merak eden kesimlerden bir diğeri de emekli imamlardır. Emekli imam maaşı da benzer şekilde bazı faktörlere göre değişiklik gösteriyor. Ancak kadrolu personel maaşlarından daha düşük olduğunu söylemek mümkün. Emekli imamların maaşına dair şu bilgilere yer verebiliriz;

- Reklam -
 • Emekli imam maaşları yaklaşık olarak 9.000 TL civarındadır.
 • Emekliliğe esas kademe ve derece, hizmet yılı gibi faktörlere göre bu rakam değişiklik gösterebilir.

İmam Ne İş Yapar?

İmam Ne İş Yapar
İmam Ne İş Yapar

İmam, İslam dinini benimsemiş kişilere ibadet etmeleri noktasında öncülük yapan kişidir. Özetle din görevlisi adı verilebilir. Temel görevini camilerde yürütür. Günlük 5 vakit namazı kıldırmak, cenaze, bayram ve Cuma namazı gibi haricen yapılan ibadetlere öncülük etmek gibi görevleri vardır.

İmamların görevleri şu şekildedir;

 • Namaz kıldırmak
 • Cami işleyişinden sorumlu olmak
 • Cami eksikliklerini ilgili yerlere bildirmek
 • Dini konularda cemaatin bilgilenmesini sağlamak
 • Kur’an-ı Kerim okumak ve öncülük etmek

İmam Nasıl Olunur?

İmam olmak için iki farklı yol bulunuyor. İlk yöntem imam hatip lisesinde okuyarak imam olmaktır. Lise mezuniyeti sonrasında KPSS’den gerekli puanı alarak atama gerçekleştirilir ve göreve başlanır.

- Reklam -

İkinci yöntem olarak 4 yıllık İlahiyat Fakültesi bölümlerinden mezun olmak denenebilir. İmamlar devlet memuru statüsünde olduğu için burada da yine KPSS puan şartı bulunmaktadır.

HATIRLATMA: Günümüzde imamlık görevini sadece erkekler yapabilmektedir.

Öneri içerik: Polis Özel Harekat Maaşı

- Reklam -

Sıkça Sorulan Sorular

İmamlık Mesleği

İmam maaşları ile ilgili olarak sıkça sorulan soruları sizler için derledim. Diğer sorularınız için lütfen YORUM bölümünden bizimle irtibata geçiniz.

1- İmamların maaşları ne zaman yatar?

İmam maaşları her ayın 15’inde yatmaktadır.

2- İmamlar devlet memuru mudur?

Yapılan yasal düzenlemeler gereğince imamlar, devlet memuru statüsünde görev yapmaktadır.

- Reklam -

3- Lise mezunu imam olabilir mi?

Evet, imam hatip lisesi mezunları KPSS’den gerekli puanı aldıklarında ve ilgili şartları sağladıklarında imam olarak görev yapabilmektedir.

4- İmam maaşı kaç TL?

İmam maaşları kademe, derece, unvan ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterir. Buna göre maaşlar 12.500 TL ile 16.500 TL arasındadır.

- Reklam -

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir