İnşaat Mühendisi Maaşları – 2022 Güncel Bilgiler

Buse Editör
Buse Editör 04.04.2022
Güncellendi 04/04/2022
İnşaat Mühendisliği Maaşları
İnşaat Mühendisliği Maaşları

İnşaat mühendisleri çalışması zor olan meslekler arasında olsa da, mühendislikler arasında en çok tercih edilen daldır. İnşaat mühendislerinin maaşları da sürekli merak konusu olur. İnşaat mühendisi maaşları ne kadar? Sorusu da sıklıkla merak edilmiştir.

- Reklam -

İnsanlar haklı olarak bu kadar çalışmanın karşılığının alınıp, alınmadığını merak ederler. Biz de sizler için inşaat mühendisi maaşlarına ve diğer tüm detaylara bu yazımızda yer verdik.

İnşaat Mühendisi Genel Tanımı

İnşaat mühendisleri; bina, yol, tünel, havaalanı, köprü, baraj, arıtma sistemler, kanalizasyon dahil olmak üzere büyük kapsamlı projelerde çalışırlar. Belirtmiş olduğumuz bu sistemlerin tasarımları, inşaat mühendislerine aittir. İnşa etmek, denetlemek ve sürdürmek mesleklerin içerisindedir.

Bu kadar kapsamlı iş yürüten inşaat mühendislerinin haliyle aldıkları maaş da merak ediliyor. Bizler sizin için yazımızda inşaat mühendisi maaşına ve diğer tüm detaylara yer verdik. Yazımızı okuyarak, inşaat mühendisliği ile ilgili tüm detayları doğru kaynaktan öğrenebilirsiniz.

- Reklam -

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?

İnşaat mühendisleri; ulaşım, yapı, çevre, jeoteknik ve denizcilik sektörlerinden herhangi birisinde çalışabilmektedir. Hizmet verecek olduğu sektöre göre görev tanımı değişiklik göstermektedir.

Peki inşaat mühendisi hangi görevleri ve sorumlulukları üstlenir? Çalışma sergilerken nelere dikkat etmelidir? Ve bunlarla beraber İnşaat Mühendisi ayda ne kadar kazanır? İnşaat Mühendisi Maaşları ortalama ne kadardır? Gelin birlikte bir göz atalım…

İnşaat Mühendisleri Ne Kadar Kazanır? İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

İnşaat mühendislerinin aldıkları maaşlar, seviyelerine göre değişim göstermektedir. Bu seviyeler tecrübeye göre belirlenir. Sizler için inşaat mühendislerinin seviyelere/tecrübelerine göre aldıkları ortalama maaşlardan bahsettik. Ortalama olarak inşaat mühendisi maaşları şu şekildedir;

 • İşe Yeni Başlayan İnşaat Mühendisi: 5.000 ile 7.000 TL
 • Ortalama Tecrübeye Sahip İnşaat Mühendisi: 8.000 ile 10.000 TL
 • Kıdemli Bir İnşaat Mühendisi: 11.000 TL ile 20.000 TL

İnşaat mühendisliği maaşlarının kıdem üzerine detayları ise yazımızın devamında şu şekilde belirtilmiştir;

- Reklam -

İşe Yeni Başlamış İnşaat Mühendisi Aylık Ne Kadar Kazanır?

Henüz yeni inşaat mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler giriş seviyesinde mesleğe başlarlar. Sektörde çalışanlara göre tam anlamıyla bir mühendis sayılmazlar. Kendilerini alanda geliştirmeleri; iş bulabilmeleri açısından önemlidir. Bunun da epey bir zaman gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Bazı inşaat mühendislerinin, mesleklerini yapmaya başladıkları zaman kendilerini geliştirmiş olmaları yüksek maaş skalasında çalışmalarına olanak sağlıyor. Ancak bunun bir istisna olduğunu söyleyebiliriz.

Giriş seviyesi (İşe Yeni Başlamış) inşaat mühendisi olarak adlandırılan kişiler; aylık 5.000 ile 7.000 TL arası maaş almaktadır.

- Reklam -

Ortalama Tecrübedeki İnşaat Mühendisi Aylık Ne Kadar Kazanır?

Orta seviye (Ortalama Tecrübedeki) inşaat mühendisleri yaklaşık olarak 5 ile 7 yıl arasında alanda çalışmış kişilerdir. Artık tam anlamıyla hak ettikleri maaşı azda olsa almaları başlıyorlar diyebiliriz.

Eğer orta seviyede bir inşaat mühendisiyseniz, iş başvurunuzda; 7.000 ile 8.000 TL arasında bir rakam teklif edebilirsiniz. Karşı tarafın bu rakama sıcak bakma olasılığı da oldukça yüksektir. Buna rağmen orta seviyede işe başlayacak ve inşaat mühendisinin aylık ortalama kazancı 8.000 ile 10.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Kıdemli Bir İnşaat Mühendisi Aylık Ne Kadar Kazanır?

Eğer yaklaşık olarak 10 ile 20 yıl arası alanda tecrübeye sahipsiniz; ileri seviye inşaat mühendisi olarak adlandırılırsınız. Tecrübenizle doğru orantılı olarak maaşınızda bu seviyede yükselişe geçer. İleri seviye iş tecrübesine sahip bir inşaat mühendisi (kıdemli) herhangi bir iş görüşmesine gittiği zaman, 11.000 TL altında teklif vermemesi olasıdır.

- Reklam -

İleriye seviye iş tecrübesine sahip inşaat mühendislerinin aylık kazançları ise 11.000 TL ile 20.000 TL arasında değişim göstermektedir.

İnşaat Mühendisi Maaşları ve İnşaat Mühendisliği Hakkında Detaylar

İnşaat Mühendisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İnşaat mühendislerinin her mesleğin de olduğu gibi belirli görev ve sorumlulukları vardır. Mesleğini yaparken bu sorumluluk ve görevlere dikkat etmeli, belirlenen etik çerçevesinde işlerini gerçekleştirmelidir.

 • Malzeme, işçilik ve ilgili tüm maliyetleri detaylı hesaplayarak proje bütçesini belirlemek,
 • Mimar, müşteri ve taşeronlar da dahil olmak üzere farklı ve çeşitli profesyoneller ile çalışmak,
 • Projenin sıkıntısız bir şekilde yürütülmesini, yapıların bütçeye uygun bir şekilde planlanan süreçte tamamlanması sağlamak,
 • Temelin sağlamlığı ve yeterliliğini belirlemek için toprak üzerinde test gerçekleştirmek ve değerlendirmesini yapmak,
 • Saha incelemeleri de yapmak üzere fizibilite ve teknik çalışmaları yapmak,
 • Projenin özellikle güvenlik ve sağlıkla ilgili yasal gerekliliklerine tamamen uygun olduğundan emin olmak,
 • Planlama kurumlarına ve kamu kurumlarına raporlama yapmak,
 • Detaylı tasarımları geliştirebilmek için bilgisayar programlarını bilmek ve kullanmak,
 • Projenin çevresel etkilerini ve sürdürebilirliğini değerlendirmek, inşaat mühendisinin görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.

İnşaat Mühendisi Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

İnşaat mühendisi olmak istiyorsanız, inşaat mühendisliği bölümünün dört yıllık lisans eğitiminden mezun olmanız gerekmektedir. Mezun olabilmek için lisans sonunda toplamda 240 AKTS’yi tamamlamanız gerekmektedir.

- Reklam -

Bunun yanı sıra zorunlu stajınızda yapmanız mezun olmanız da büyük bir etkendir. Dört yıllık lisans bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatınızda atabilirsiniz.

Eğer alanda gelişmek istiyorsanız, istediğiniz alan üzerine yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir durumdur. Eğer yüksek lisans ve doktora yaparsanız; iş bulma olasılığınızın ve maaşınızın daha yüksek olacağını söyleyebiliriz.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Eğer inşaat mühendisi olmak istiyorsanız, inşaat mühendisliği bölümden mezun olmanız gerektiğini yukarda dile getirmiştik. Bu bölümden mezun olmak için belirli dersleri kesinlikle vermeniz gerekir.

- Reklam -

Eğer bu dersleri vermezseniz inşaat mühendisliği bölümünden mezun olamazsınız. Bu dersler genel olarak inşaat mühendisliği dersleri olup, tüm fakültelerde değişmeksizin verilmektedir.

 • İnşaat Mühendisliğine Giriş,
 • Matematik,
 • Fizik,
 • Kimya,
 • Genel Malzeme Bilimi,
 • Mekanik,
 • İnşaat Mühendisliği için Teknik Resim,
 • Yapı Malzemeleri,
 • Zemin Mekaniği,
 • Ölçme Bilgisi,

Belirtmiş olduğumuz dersler en başta olmak üzere bir çok farklı dersten, lisans eğitimi boyunca sorumlu olunacaktır. Bu dersler başarılı bir şekilde tamamlandığı zaman inşaat mühendisliği lisans diplomasını elde edebilirsiniz.

İnşaat Mühendisinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Eğer inşaat mühendisi olmak istiyorsanız, belirli özellikleri taşımanız şarttır. Bu aslında her meslekte aynı şekildedir. Örneğin kan tutan bir kişi doktor olamaz. İnşaat mühendislerinin de, benzer şekilde meslekleriyle özdeşleşmeleri için belirli özellikleri vardır.

- Reklam -
 • Bütçeye ve son teslim tarihine uygun olarak çalışmak,
 • Civil 3D, AutoCAD ve benzeri tasarım programlarını bilmek,
 • Yazılı ve sözlü iletişim becerisine sahip olmak,
 • Proje yönetebilme ve metodolojik düşünebilme becerisine sahip olmak,
 • Yoğun şekilde çalışma temposuna uyum sağlamak,
 • Takım yönetimine ve çalışmasına yakın olmak,
 • Problem çözebilme yetisine sahip olmak,
 • Erkek adaylar için askerlik yükümlüğünün bulunmaması, inşaat mühendisinde olması gereken özellikler arasındadır.
İnşaat Mühendisşeri Çalışma Alanları

İnşaat Mühendisleri Nerede Çalışabilir?

 Özellikle son yıllar içerisinde, inşaat mühendisleri için birçok farklı sektörde iş olanakları ortaya çıkmıştır.  İnşaat mühendisi olan ve iş arayan bir kişi,

 • Proje müdürlüğü,
 • Danışmanlık,
 • Proje ve inşaat denetlemesi,
 • İş planlaması,
 • Teknik çizim,
 • Malzeme denetlemesi,
 • Akademisyenlik, gibi birçok sektörde çalışabilir. Eğer KPSS sınavına girip, başarılı olursa; devlet bünyesinde de çalışabilirler.

İnşaat Mühendisliği Çalışma Alanları

İnşaat mühendisleri mezun olduktan sonra genellikle iki farkı alanda uzmanlaşmayı tercih ederler. Bu alanlar ofis ve saha mühendisliğidir. Tabi ki de inşaat mühendisliğinin çalışma alanları yalnızca bu iki alanla kısıtlı değildir.

İnşaat mühendisleri birçok farklı alanda çalışabilirler. Peki bu alanlar nelerdir? İnşaat mühendisleri hangi alanlarda çalışabilirler?

- Reklam -

Proje Ofisi Mühendisi

Proje ofisi kapsamında çalışan inşaat mühendisleri genellikle sahaya çıkmazlar. Proje ofisi mühendislerinin ilgilendikleri kısım hesap ve tasarım kısmıdır. Bu nedenle şöyle söyleyebiliriz ki, proje ofisi mühendisleri tasarımları yapar; saha mühendisleri ise bu tasarımları uygularlar.

Saha Mühendisi

İşte şantiyenin tozu tam olarak bu mühendislerin üzerine kalıyor. Saha deneyimi yaşayan ve saha ile iç içe olan mühendislere, saha mühendisleri diyebiliriz. Saha mühendisleri, aktif bir şekilde işlerinin başında dururlar. Masa başı çalışması saha mühendislerinin işi değildir. Genellikle şantiyede tüm denetim saha mühendislerinin elinde olur.

Satış Mühendisi

Satış mühendisliği alanını genellikle yeni mezun olan inşaat mühendisleri bilmez. Bir inşaat malzemeleri üreten şirketin ya da proje firmasının, satış departmanında inşaat mühendisi olarak çalışabilirsiniz.

- Reklam -

Açık konuşmak gerekirse inşaat ile ilgili ürünlerin pazarlamasını, bir inşaat mühendisinden daha iyisi yapamaz. Bu nedenle genellikle bu tür satışlar gerçekleştiren firmaların satış mühendisi de inşaat mühendisi olur.

Teknik Ofis Mühendisleri

İşin açıkçası inşaat işlerinde işin yönetiliyor olması ofiste başlar ve biter. Teknik ofiste metrajlar, hak edişler, proje çizimleri burada hesaplanır. Teknik ofiste çalışan inşaat mühendisleri fiziki olarak çok fazla yorulmazlar. Ancak zaten teknik ofiste çalışan mühendislerin işleri fiziki değildir genellikle hesap kitap işlerini halleden teknik ofis mühendisleri kafa olarak oldukça yıpranırlar.

- Reklam -

Satın Alma Mühendisi

Genellikle büyük şirketlerde satın alma birimi bulunmaktadır. Bu satın alma biriminin bir inşaat firmasında olduğunu düşünürsek; o firmada o pozisyona yakışacak en iyi kişi de bir inşaat mühendisidir. Malzemelerin nereden daha uyguna alınacağını, kaç tane alınacağını ve ortalama fiyat skalasını bir inşaat mühendisinden daha iyi kim bilebilir?

İnşaat Mühendisliği hakkında ilgili sayfalardan yazılara göz atabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden diğer mesleklere ait güncel Maaş Bilgisi kategorisinden detaylı olarak tüm meslekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir