Zabıta Maaşları 2023 Ne Kadar? Şartları ve Ocak 2023 Zammı

Engin Editor
Engin Editor 04.01.2023
Güncellendi 04/01/2023
zabıta maaşları 2022 ne kadar
zabıta maaşları 2022 ne kadar

Çoğu kez sokaklarda işportacıların kaçtığına şahit olduğumuz veya bir restoran ve işletmede denetim esnasında gördüğümüz zabıta memurları aslında ne iş yapmaktadır? Üniformalı meslekler arasında yer alan bu görevli kişiler devlet memuru statüsünde hangi haklara sahiptir?

- Reklam -

Zabıta olmak isteyen kişiler için bu mesleğin tüm detaylarına kazançlarıyla birlikte yer verdik. Güncel bilgiler eşliğinde derlediğimiz bilgilerde kapsamlı bir şekilde zabıta maaşları 2023 zamlarıyla birlikte yer almakta. İşte zabıta maaşı bilgileri şöyledir…

Zabıta Nedir?

Zabıta veya uzun adıyla zabıta memuru bir şehirdeki ticari işleyişe ait denetimleri yapmak ve kontrolü sağlamak için görevlendirilmiş personeldir. Kolluk kuvvetleriyle (polis, jandarma) farkı silah taşıma yetkileri bulunmamaktadır. Ancak ceza kesme, denetleme, mal ve ürünlere el koyma yetkisine sahiptir.

Ayrıca zabıta memurları, şehirdeki tüm kültürel etkinliklerde düzen ve kontrolü sağlamakla görevli olup, kolluk kuvvetleriyle birlikte ortak çalışmalar da yürütmektedir. Bunun yanı sıra Trafik Zabıta gibi alt kollar içerisinde de trafiğin işleyişine katkı sunmak gibi görevleri de yer almaktadır.

- Reklam -

İlginizi çekeceğini düşündüğüm Gardiyan Maaşları 2023 – İnfaz Koruma Memurluğu Şartları yazısını sizler için bu kısma ekliyorum. Gardiyan nedir, nasıl olunur merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

zabıta ne iş yapar, görev ve yetkileri nelerdir

Zabıta Ne İş Yapar?

Belediye zabıtalarının görev tanımları ilgili kanunca belirlenmiş olup Resmi Gazetede Belediye Zabıta Yönetmeliği başlıklı duyuru ile belirli kılınmıştır. Yönetmelikte belirtildiği üzere Zabıtaların yetki, görev ve sorumlulukları şu şekildedir;

 • Bulundukları kentlerdeki idari işleyişe katkı sağlamak,
 • Gıda sektöründe hizmet veren restoran, dükkan ve tüm satış şirketlerinin denetim, temizlik ve kontrolünü sağlamak,
 • İzinsiz ve vergisiz satış yapan kişileri tespit etmek ve denetlemek,
 • Ruhsatsız iş yerlerini tespit etmek, cezai işlem uygulamak,
 • Semt pazarlarında işleyişi ve kontrolü sağlamak,
 • İzinsiz şekilde kamusal alanlarda ilan, afiş veya reklam çalışmalarını tespit etmek ve engellemek,
 • Şehirdeki konserler, sergiler dahil tüm kültürel aktivitelerde işleyiş ve güvenlik gibi alanlarda kolluk kuvvetleri (polis veya jandarma) birlikte çalışmak,
 • Trafik denetimleri sağlamak ve araç trafiğini kolaylaştırıcı şekilde planlar yapmak.

Başlıca görev ve sorumlulukları arasında yer alan bu liste haricinde belediyelerin veya valiliklerin talebi doğrultusunda bir şehrin tüm idari işlerine yardımcı olmak gibi önemli bir pozisyonda çalışmaktadırlar.

Zabıtaların silah taşıma yetkisi var mı?

Belediye zabıtalarına kolluk kuvvetlerinden farklı olarak silah taşıma yetkisi verilmemektedir.

- Reklam -

Göreve Sözleşmeli Er olarak başlayıp ilerleyen illerde Zabıta, İtfaiye gibi görevlere geçiş yapmak mümkün! Sözleşmeli Er Maaşı 2023’de Ne Kadar? yazımızı okuyarak öncelikle bu mesleğin kazançlarını öğrenebilirsiniz.

Zabıta Maaşı Güncel

Zabıta Maaşları 2023 Ne Kadar Oldu? Ocak Zammıyla Ne Kadar Yükseldi?

Zabıta maaşları 2023 yılının Ocak ayında yapılan zamma göre 11.500 TL ile 22.880 TL arasında değişmektedir. Bu maaş aralığı göreve bu yıl başlayan zabıta maaşı ve kıdemli veya amir seviyesinde zabıta maaşı olarak değişiklik göstermektedir.

Zabıta maaşları belediyelerce ödendiği için büyükşehir belediyelerinde daha yüksek olabilmektedir. Bunun yanı sıra kurum politikası gereği taban sınır bulunan belediyelerde zabıta maaşı diğer illere göre daha yüksek olmaktadır. En yüksek zabıta maaşı ödeyen belediyeler başlıca şunlardır;

- Reklam -
 • İstanbul Zabıta Maaşı taban sınırda 13.000 TL
 • İzmir Zabıta Maaşı taban sınırda 13.260 TL
 • Ankara Zabıta Maaşı taban sınırda 13.000 TL

İBB Zabıta Maaşları (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)

Yeni zamlar ile birlikte İBB Zabıta Maaşları 13.000 Lira olarak belirlenmiştir. Bu maaş kıdem yılına göre ve rütbe unvanına göre değişim göstermektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde görevli bir zabıta amiri 14.560 Lira maaş almaktadır.

Kadrolu Zabıta maaşları

Kadrolu zabıta maaşları en düşün taban ücretten 13.520 TL ile 18.720 Lira arasında değişmektedir. Ortalama kadrolu zabıta maaşı 16.120 Lira olmaktadır. Kadrolu zabıtalar devlet memuru statüsünde yer aldığı için memur zamlarının tamamından aynı oranda kazanç elde etmektedirler.

Ayrıca kadrolu zabıta memurlarında eğitim seviyesi, medeni durumu, görev yaptığı ile veya hizmet süresi gibi etkenler de maaşlarına yansıtmaktadır.

- Reklam -

Lise mezunu Zabıta Maaşı

Lise mezunu zabıta maaşı derece olarak en düşük kazanç aralığında yer almakta olup aylık 11.500 Türk Lirası olmaktadır. En düşük eğitim seviyesinde zabıta memuru alımında dışarıdan üniversite bitiren (açıköğretim vb.) kişiler mezun olduğu eğitim seviyesinden maaş alımı hesabına dahil edilmektedir.

Son zamanların en çok merak edilen işlerinden olan Bekçilik hakkında merak edilen tüm detaylar… Bekçi Nasıl Olunur? 2023 Güncel Bekçi Olma Şartları Neler? yazımıza göz atarak aradığınız her şeyin güncel cevaplarına erişin!

Önlisans Zabıta maaşları

Önlisans zabıta maaşları, lise mezunu zabıtalardan ek olarak 550 Lira daha fazla kazanmakta olup, 11.960 Lira başlangıç maaşı almaktadır.

- Reklam -

Lisans mezunu Zabıta maaşları

Lisans mezunu zabıtlar, KPSS’den lisans türünde sınava girmekte olup derece olarak daha yüksek seviyede göreve başlamaktadır. Ayrıca amir olmak gibi unvan atlamalarında da artık gerekli şartlar arasındadır. Lisans mezunu seviyesinde zabıtalar aylık 13.450 TL maaş alarak göreve başlamaktadırlar.

Yeni başlayan Zabıta maaşı

Yeni başlayan zabıta maaşı 2023 yılında 11.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaşlar lise mezunu olup göreve bu yıl başlayan zabıta memuru kazancı üzerinden hesaplanmıştır. Önlisans veya lisans mezunu maaşları bu rakam üzerinden artış göstermektedir.

Emekli Zabıta Maaşı

Her meslekte ve görevde olduğu gibi görev süresindekine nazaran emekli olunca zabıta maaşları da düşmektedir. Emekli zabıta maaşı 2023 yılının Ocak zammına göre 9.360 Lira ile 12.350 Lira olmaktadır.

- Reklam -

Bekar zabıta maaşları ile evli  zabıtalar arasında fark var mı?

Bekar zabıta maaşları ile evli zabıtalar arasında ortalama 400 lira fark oynamaktadır. Bunun yanı sıra çocuk sahibi olmaları veya eşlerini çalışıp çalışmaması da maaşlarına yansıyan ödenekler arasında olmaktadır. Örneğin 12.950 Lira bekar zabıta alırken, evli ve çocuklu bir zabıta 13.375 Lira gibi fark alabilmektedir.

Uzman Çavuş Maaşları 2023- Uzman Çavuş Nasıl Olunur? yazımıza göz atarak diğer mesleklerin güncel kazançlarını ve çalışma şartlarını öğrenebilirsiniz…

zabıta nasıl olunur?

Zabıta Nasıl Olunur?

Belediye zabıtlarında iki farklı istihdam biçimi vardır. Bunlar Kadrolu Zabıtalar ve Sözleşmeli Zabıtalar. Kadrolu zabıtalar devlet memuru statüsünde iken, sözleşmeliler belediyelerin kendi yetkileri çerçevesinde istihdam ettiği personeller olup, yıl sonu sözleşmeleri bittiğinde veya belediyenin değişiminde sözleşmelerinin iptal edilebileceği kişiler olmaktadır.

- Reklam -

Sözleşmeli belediye zabıta memuru olmak, belediyelerin açtığı ilanlara başvurmak yeterlidir. Bu kadrolar için genellikle özel şartname yer almamaktadır. Kadrolu zabıta memuru olmak içinse bir takım şartlar yer alır. KPSS puanı olmadan başvurunun olmadığı zabıtalık mesleği için detaylı şartlar şu şekildedir;

Zabıta Olma Şartları

Belediyede kadrolu zabıta olma şartları şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 25 yaşından büyük olmamak (belirtildiği ilan göre değişebilir),
 • En az lise mezunu bir tahsil sahibi olmak,
 • KPSS (Önlisas) türünden en az 65 puan almak,
 • Yapılacak sözlü mülakatta en az 70 puan almak,
 • Askerliğini tamamlamış veya muaf olmak,
 • Erkeklerde en az 1.75 m boyunda olmak ve Kadınlarda 1.65 boyunda olmak,
 • Kamu haklarının hiçbirinden mahrum olmamak,
 • Sabıka kaydında herhangi bir yüz kızartıcı suç olmamak,

Bu şartlarını yerine getiren adaylar mülakatı da başarıyla geçtikten sonra kadrolu bir şekilde devlet memuru statüsünde zabıta memuru personeli unvanıyla göreve başlamaktadır.

- Reklam -

Üniformalı meslekler arasında ülkemizde saygınlığı her daim devam eden Astsubay olma şartlarını ve kazançlarını öğrenmek için; “Astsubay Maaşları – Yeni Mezun, Kıdemli Kazançları 2023″ yazımıza mutlaka göz atın!

Zabıta Çalışma Şartları

Zabıta Yönetmeliği gereğince zabıtalar 24 saat çalışıp 48 saat istirahat veya 12 saat çalışıp 24 saat istirahat edecek şekilde çalışma koşulları düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra bu saat döngüleri sabah ve akşam mesaisi olacak şekilde belirlenmiştir.

- Reklam -
zabıta alımı 2023 ilanları ve gerekli evraklar listesi

Zabıta Alımı Ne Zaman Gerçekleşiyor?

Zabıta alımları Resmi Gazete aracılığı ile belirli sürelerde Belediyeler tarafından duyurulmaktadır. Resmi gazete yayımlanan ilana göre 2023 yılında da zabıta alımı yapılacaktır.

Bunun haricinde İşkur Resmi sitesinden de yayınlanan ilanlarda zabıta memuru alımlarını takip edebilirsiniz. Bu alımlarda gerekli başvuru şartları ve tarihleri duyurulan metin içerisinde yer almaktadır.

- Reklam -

Yayımlanan iş ilanlarındaki zabıta alımlarında istenen belgeler ise şu şekildedir;

 • Nüfus Cüzdanı Örneği,
 • İlana dair başvuru dilekçesi,
 • KPSS Puan Sonuç Belgesi,
 • Kapsamlı Sağlık Raporu,
 • Adli Sicil Kaydı,
 • Mezuniyet Belgesi (lise, önlisans veya lisans),
 • Askerlik Belgesi (erkek adaylar için),
 • Biyometrik fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş, adet ilanda belirtilecektir)

Bu belgeler ile başvuran adaylar evraklar incelendikten sonra sözlü mülakata çağrılarak son aşamaya geçecektir.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir