Radyoterapi Teknikeri Maaşları 2024: Ne Kadar? Devlet – Özel

Radyoterapi Teknikeri Maaşları 2024: Ne Kadar? Devlet – Özel

Radyoterapi, son yılların en çok araştırılan bölümleri arasında yerini koruyor. Radyoterapi teknikeri maaşları ise bu bölüme dair en çok araştırılan konu başlıkları arasında yer alıyor.

Radyoterapi teknikerliği, genel olarak kanser tedavisi sürecinde radyasyon uygulamalarını organize eden ve hasta bakımına dair uzmanlıkları olan kişilere verilen mesleki unvandır.

Sağlık alanının gözde mesleklerinden biri olan radyoterapi iş imkanları ve maaşları merak ediliyor. Radyoterapi teknikeri maaşları ne kadar sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. İşte tüm detaylar…

Radyoterapi Teknikeri Maaşları 2024: Güncel Zamlı Ücretler…

Radyoterapi teknikeri devlet maaşları ne kadar?
Radyoterapi teknikeri devlet maaşları ne kadar?

Radyoterapi teknikeri maaşları 2024 yılında ne kadar olduğuna dair internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapılıyor. Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan kanser tedavisi sürecinde etkin rol oynayan radyoterapi teknikerlerinin, çalışma ortamı genellikle hastanelerdir.

Hastanelerdeki en önemli bölümlerin başında gelen radyoterapi, kanser tedavisinde yaygın bir yöntem olarak kullanılıyor. Kritik bir görevi üstlenen radyoterapi teknikeri güncel maaşları birçok kişinin odak noktasında yer alıyor.

Radyoterapi teknikeri maaşları 2024’te ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

 • Radyoterapi teknikeri maaşı ortalama 22.500 TL ile 37.500 TL arasında değişiyor.

NOT: Yukarıda yer alan maaş bilgisi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Peki, özel hastane ve devlette radyoterapi maaşları ne kadar sorunun cevabını merak ediyorsanız sizler için derlediğimiz içeriği okumaya devam edebilirsiniz. İşte detaylı olarak radyoterapi teknikeri maaşları…

Önerilen içerik: Yeni Doktor Maaşları

Devlette Radyoterapi Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Radyoterapi teknikeri maaşı
Radyoterapi teknikeri maaşı

Türkiye’de radyoterapi devlet maaşlarında standart ücretler söz konusu olmakla birlikte, belli başlı etkenlere bağlı olarak bu ücretler değişkenlik gösterebilmektedir.

Devlet hastanelerinde görev yapan radyoterapi teknikeri maaşları şu şekildedir:

 • Yeni atanan radyoterapi teknikeri maaşı 34.000 TL’dir.
 • Devlette deneyimli radyoterapi teknikeri maaşları ise 35.000 TL ile 37.500 TL civarında değişkenlik göstermektedir.

NOT: Kıdem ve derece, radyoterapi teknikeri maaşını belirleyen en önemli faktördür. Eğitim düzeyine ve deneyim süresine bağlı olarak değişecek kıdem ve dereceye göre maaşınızı yükseltebilirsiniz.

Özelde Radyoterapi Teknikeri Maaşları

Özel hastane radyoterapi teknikeri maaşları, devletteki maaşlara göre daha fazla değişkenlik göstermektedir. Özelde radyoterapi maaşları üzerinde deneyim ve çalışılacak olan hastanenin ücret politikası oldukça etkilidir.

Özel hastane radyoterapi teknikeri maaşları şöyledir:

 • Mesleğe yeni başlayan radyoterapi teknikeri 22.500 TL ile 27.000 TL civarında maaş alırken,
 • Deneyimli radyoterapi teknikeri maaşı ise 28.500 TL ile 35.000 TL arasında değişmektedir.

Radyoterapi Teknikeri Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Radyoterapi teknikerleri ne kadar maaş alıyor?
Radyoterapi teknikerleri ne kadar maaş alıyor?

Radyoterapi maaşlarını etkileyen unsurlar devlette ve özel hastanelerde farklılaşmaktadır. Genel itibariyle 2 yıllık radyoterapi bölümü maaşlarında çalışılan kurumun niteliği ve bu mesleği yapacak olan kişilerin deneyimi ön plana çıkmaktadır.

Devlette radyoterapi teknikeri maaşlarını etkileyen unsurlar şu şekildir:

 • Devlet hastanelerinde radyoterapi maaşları ülkeden ülkeye ve şehirden şehire ve deneyim düzeyine göre değişmektedir.
 • Genel hatlarıyla radyoterapi teknikerleri göreve başlama süresine ve profesyonel iş deneyimine bağlı olarak farklılık arz etmektedir.
 • Hastanelerin döner sermayesi radyoterapi teknikerinin maaşlarına etki etmektedir.
 • AGİ, çocuk yardımı vb. sosyal haklar da radyoterapi maaşlarını direkt olarak etkilemektedir.

İlginizi çekebilir: Anestezi Teknisyeni Maaşı

1- Özelde Radyoterapi Teknikeri Maaşını Belirleyen Unsurlar

Özelde radyoterapi teknikeri maaşlarına etki eden faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Özel hastanede radyoterapi teknikeri maaşlarına etki eden birden fazla faktör bulunmaktadır.
 • Mesleki deneyim maaşları etkileyen ilk ve en önemli faktörlerden biridir. Daha fazla deneyim sahibi radyoterapi teknikerleri daha fazla maaş almaktadırlar.
 • Eğitim ve mesleğe katkı sağlayacak sertifikalar edinmek yüksek maaş almak isteyenlerin önceliklerinden biri olmalıdır. İngilizce dil seviyesi maaşları etkilemektedir.
 • Radyoterapi teknikerinin çalışacağı kurumun büyüklüğü, bulunduğu konum ve ekonomik durumu maaşlara etki edebilir. Büyük şehirlerde bulunan özel hastanelerde genel olarak daha fazla maaş verilmektedir.
 • Meslekte kalifiye eleman eksikliğinin olması bu mesleğe olan talebin artmasına neden olur ve bu durum daha yüksek maaş ile ilişkilendirilebilir.
 • Sendika üyeliği ve meslek odaları üyeler için belirli düzeylerde maaş skalaları ve avantajlar sağlayabilmektedir.

Radyoterapi teknikeri maaşları 2024 bilgilerini inceledik. Güncel zamlı ücretleri bu içerikten takip edebilirsiniz. Şimdi bölüm ve meslek hakkında daha geniş bilgilere yer verelim…

Radyoterapi Teknikeri Nedir? Ne İş Yapar?

Radyoterapi teknikeri nedir? Görev tanımı...
Radyoterapi teknikeri nedir? Görev tanımı…

Radyoterapi teknikeri nedir, ne iş yapar sorusu bu mesleğe ilgili olanların merak ettiği bir başka konu başlıklarından biridir.

Bilim dünyası ve tıbbın adeta odak noktası haline gelen kanser hastalığının tedavisine dair birçok yöntem ve teknoloji geliştirilmiştir. Bu hastalığın tedavisinde radyoterapi yöntemi ise yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yapılan görev kritik ve riskli olduğundan dolayı radyoterapi teknikeri maaşları da diğer bölümlere kıyasla yüksektir.

Radyoterapi tedavisinde etkin bir şekilde görev alan uzmanlara ise radyoterapi teknikeri denmektedir. Radyoterapi teknikerleri, hastaların kanser tedavisinde radyasyon yardımıyla yapılan terapilerin yönlendirilmesi notasında uzmanlaşmış sağlık profesyonelleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Radyoterapi teknikeri görev ve sorumlulukları genel itibariyle şöyledir:

 • Radyoterapi cihazlarını kullanma konusunda uzmanlaşmış kişiler olan radyoterapi teknikerleri, kanser hücrelerini hedef alarak radyoterapi ekipmanlarını kullanmaktadırlar.
 • Onkologların reçetelerine dayanarak radyoterapi tedavi stratejisini hazırlamaktadırlar. Söz konusu tedavi stratejisi, kanser hastalığının türüne, evresine ve tedavi gereksinimine göre belirlenmektedir.
 •  Radyoterapi teknikerleri tedavi öncesi ve tedavi sırasında hastaları değerlendirmeye alırlar. Tedavi sürecinde hastaya radyasyonu en doğru şekilde uygulanabilmesi adına hastalara yardımcı olurlar.
 • Hastaya verilecek olan radyasyonun dozunu belirleyen Radyoterapi teknikerleri, hastanın pozisyonunu ayarlar ve tedavi cihazlarını çalıştırarak tedaviyi uygularlar.
 • Radyoterapi teknikerleri, hastanın takibi ve hasta verilerini kayıt altına alırlar.
 • Tedavi sürecinde hastaları ve aileleri bilgilendirerek tedavinin planını, yan etkileri ve tedavi sürecinde beklenen durumlara dair rehberlik ederler.

Radyoterapi teknikeri maaşları üzerinde yapılan işin ve görev tanımının etkisi büyüktür. Çalışma şartlarına bağlı olarak değişebilecek görevler, temelde ek tazminat ücreti, mesai ve nöbet ücreti gibi farklı kıstaslarla maaşları etkilemektedir.

İlginizi çekebilir: Diyaliz Teknisyenliği Maaşları

Peki, radyoterapi teknikeri çalışma şartları nasıldır? İşte sorunun yanıtı…

Radyoterapi Teknikeri Çalışma Koşulları Nelerdir?

Radyoterapi teknikerleri, kanser tedavisi sürecini birebir yöneterek radyasyonun kullanıldığı süreçlerde görev almaktadırlar. Mesleki becerilere dayalı olarak radyoterapi teknikeri maaşları değişiklik gösterse de genel anlamda iyidir.

Radyoterapi teknikeri çalışma koşulları şu şekildedir:

 • Radyoterapi teknikerleri, radyasyonla çalışırken güvenlik önlemlerine ciddi anlamda önem vermektedirler. Radyasyonun zararlarını minimuma indirmek için özel koruyucu ekipmanlar ve prosedürler en hassas şekilde uygulanmaktadır.
 • Radyoterapi teknikerleri oldukça karmaşık cihazları kullanmaktadırlar. Tedavi odalarında ve radyasyon uygulanan alanlarda çalışmaktadırlar. Bu alanlar olası tehlikelere karşı özel olarak tasarlanmıştır ve güvenlik standartlarına en uygun şekilde düzenlenmektedir.
 • Hastalarla birebir iletişimde olan radyoterapi teknisyenleri, tedavi esnasında hastaların rahat ve güvende hissetmeleri adına bilgilendirmelerde bulunmaktadırlar.
 • Radyoterapi teknikerleri, onkologlar, radyasyon fizikçileri ve diğer sağlık çalışanları ile ortak çalışmaktadırlar. Bu nedenle ekip çalışmasına yatkın olmaları gerekmektedir.
 • Tedavi odalarında çalışırken uzun süreler ayakta durmak zorunda olma ve hareket etmeyi gerektiren işler bulunmaktadır. Bu durum fiziksel olarak dayanıklı olmayı gerektirmektedir.
 • Kanser gibi zor bir hastalığın tedavisini yürüten radyoterapi teknikerleri psikolojik açıdan da zaman zaman hassas bir duygu durumunun içine girebilirler.

Önerilen içerik: Sağlık Bölümleri 2 Yıllık

Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur?

Radyoloji Teknikerliği KPSS Puanları
Radyoloji Teknikerliği KPSS Puanları

Radyoterapi teknikeri olmak için ilk olarak üniversitelerin 2 yıllık Radyoterapi Bölümü’nden mezun olmak gerekmektedir. Sonrasında KPSS sınavından belli bir puan alıp kamuya atanma ya da özel hastanelerde radyoterapi teknikeri olarak çalışmak mümkündür.

NOT: KPSS ile devlet hastanelerine atanan radyoterapi teknikeri maaşları özel hastanelere göre başlangıç aşamasında daha yüksektir.

Radyoterapi Bölümü Atama Puanları Kaç?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek devlet hastanelerinde çalışma imkânı bulan Radyoterapi teknikeri atama puanları oldukça merak ediliyor.

En son yapılan atamalarda en düşük en yüksek puanlar aşağıdaki gibidir:

 • 2023 radyoterapi teknikerliği en düşük atama puanı 82,84806 olup,
 • 2023 en yüksek radyoterapi atama puanı ise 85,87582’dir.

Bunun yanında radyoterapi için açılan kontenjan ise 28’dir. Önümüzdeki yıllarda sağlık bölümünün KPSS atama kontenjanının iyileştirilmesi bekleniyor.

Otopsi Yardımcılığı Maaşları zamlı ücretlerini biliyor musunuz? 2024 yılındaki yeni maaşları şimdi öğrenin…

Radyoterapi Teknikeri Nerelerde Çalışır?

Radyoterapi teknikerlerinin çalışma alanları genel olarak kanser hastalarına tedavi hizmeti sunan yerlerdir. Bunların başında hastaneler gelmektir. Özellikle aşağıdaki kurumlar itibariyle radyoterapi teknikeri maaşları değişiklik göstermektedir.

Radyoterapi teknikerlerinin çalışma sahası genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Devlet Hastaneleri
 • Özel Hastaneler
 • Kanser Merkezleri
 • Tıp ve Araştırma Üniversitesi Hastaneleri
 • Özel Klinikler ve Poliklinikler
 • Radyasyon Tedavisi Odaklı Merkezler

Hasta tedavileri, tıbbi görüntüleme teknolojileri ve kanser tedavi süreçlerinde radyo terapi teknikerlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Radyoterapi teknikeri maaşı 2024 bilgilerini inceledik. Süreç hakkında deneyimlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler