Aselsan Mühendis Maaşları 2023 – Başvuru Şartları Neler?

Tugba Editor
Tugba Editor 27.04.2023
Güncellendi 27/04/2023
aselsan mühendis maaşları
aselsan mühendis maaşları

Oldukça köklü bir şirket olması nedeniyle ASELSAN, savunma elektroniği, haberleşme sistemleri ve elektronik alanlarda çalışmak isteyen kişileri cezbediyor. Sizler için en güncel ASELSAN mühendis maaşlarını araştırdık. Bu yazımızda maaş bilgisinin yanı sıra ASELSAN nedir, ASELSAN’da nasıl çalışılır gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

- Reklam -

Kara, hava, deniz ve uzayda savunma teknolojileri geliştiren ve Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başlayabiliriz.

ASELSAN Nedir?

aselsan mühendis maaşları
aselsan mühendis maaşları

ASELSAN, 1975 yılında Türkiye’de kurulmuş bir elektronik şirketidir. Şirket, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerî haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak için kuruldu. ASELSAN, onlarca yıldır Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı gibi Türkiye’nin savunma ve güvenlik güçleri için yüksek teknoloji ürünler geliştiriyor ve üretiyor. Türkiye’nin savunma sanayisi için hayati önem taşıyor.

ASELSAN Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyaya savunma, haberleşme, güvenlik, sağlık ve ulaşım hizmetleri sunmaktadır. Bu nedenle hem ülkemiz hem de dünya için son derece önemli bir oluşum.

- Reklam -

Bu nedenle üniversitede İşletme, İktisat, Mühendislik ya da Uluslararası İlişkiler bölümünü bitiren kişiler ASELSAN’da çalışmak istiyor. Bünyesinde yaklaşık 10.000 insanın çalıştığı bu şirket, çalışanlarının gelişimine ve kariyerine son derece önem veriyor. Bir mühendis olarak bu şirkette oldukça yüksek miktarlar kazanabilirsiniz. 2023 senesinde ASELSAN mühendis maaşları ne kadar? İncelemeye başlayalım…

İlginizi çekebilir: Hostes Maaşları

ASELSAN Mühendis Maaşları

ASELSAN mühendis maaşları, Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği şirketinde çalışmak isteyenlerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Mühendislik, işletme, iktisat gibi birbirinden farklı alanda işe alım yapan ASELSAN’da siz de çalışmaya başlayabilirsiniz.

Aselsan mühendis maaşları, hangi alanda çalıştığınıza ve kıdeminize bağlı olarak değişmektedir.

- Reklam -

Yeni işe başlayan bir mühendis maaşı ortalama 15.000 TL‘dir. Daha deneyimli mühendisler ise ayda 35.000 TL‘ye kadar kazanabilmektedir.

ASELSAN İşe Alım Kriterleri

aselsan başvuru
aselsan başvuru

ASELSAN mühendis maaşları kadar işe alım kriterleri de burada çalışmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan bir tanesi. Bu kadar büyük ve köklü bir şirkette çalışmak istiyorsanız tabii ki belli bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Aşağıda, ASELSAN çalışma şartlarını inceleyebilirsiniz;

Değerlendirilen Branşa Ait ÖSYM Sınav Sıralaması4’lük Sistemdeki Lisans Mezuniyet Not Ortalaması Kriteri
1-10.000 arası iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,60
10.001-20.000 arası iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,70
20.001-30.000 iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,80
30.001-40.000 iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,90
40.001-50.000 iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 3,00
50.000’den yüksek ise(20.000/ÖSYM Sınav Sıralaması) + Lisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 3,40
Aselsan işe alım şartları

Yurt dışında mühendis olmak istiyor ve maaşları merak mı ediyorsunuz? O halde Amerika Mühendis Maaşları yazımıza göz atabilirsiniz!

- Reklam -

Yabancı Dil Şartı

Üniversitedeki eğitiminizi %100 İngilizce aldıysanız ASELSAN’da çalışmak için herhangi bir yabancı dil sınavına girmenize gerek yoktur. Ancak, eğitim diliniz %100 İngilizce değilse, aşağıda belirtilen sınavlardan istenen sonuçları almanız gerekmektedir.

Sınav İsmiPuan
TOEIC (Reading and Listening)≥ 732
Versant≥ 62 
 Cambridge CAE≥ B
Cambridge CPE≥ C
ITEP Academic Plus – Virtual Proctoring (IVP)≥ 3.9
YÖKDİL / e-YÖKDİL≥ 70
TBA≥ 6.0
TOEFL-IBT≥ 84
Pearson PTE – Academic≥ 71
YDS/eYDS≥ 70
IELTS-Academic≥ 6.0
ASELSAN Yabancı Dil Kriterleri

Öneri yazısı: Almanya’da Mühendis Maaşları

ASELSAN Başvuru

aselsan başvuru
aselsan başvuru

ASELSAN’da çalışmaya başlamadan önce tabii ki başvuru yapmanız gerekmektedir. ASELSAN’ın kendi internet sitesinde yer verdiği çalışma alanlarını incelemenizi tavsiye ederim. Böylelikle kendiniz için en uygun alana başvuruda bulunabilirsiniz.

- Reklam -

ASELSAN’a iş başvurunuzu göndermeden önce sisteme TC numaranız ile kayıt olmalısınız. Aktif bir e-posta adresiniz mutlaka olmalı. TC vatandaşı değilseniz ve bu nedenle bir kimlik numaranız yok ise, direkt olarak e-postanızı kullanarak kayıt olabilirsiniz. ASELSAN’ın sizden istediği bilgileri eksiksiz bir şekilde sisteme girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

aselsan iş başvurusu
aselsan iş başvurusu

ASELSAN‘da insanların çoğunlukla hangi alanda çalıştığını merak ediyor musunuz? Şirket bünyesinde çalışanların %79’u erkek, %21’i ise kadındır. Kulvar dağılımı ise şu şekildedir;

  • a Yetenek: %2
  • Destek: %3
  • İdari: %6
  • Mühendis: %57
  • Teknisyen: %28
  • Yönetim: %4

Görüldüğü üzere ASELSAN bünyesinde çalışanların %57’sini mühendisler oluşturmaktadır.

- Reklam -

Aselsan mühendis maaşları yazımızı burada sonlandırıyoruz. Konuya dair merak ettiğiniz sorular var ise yorum kısmına bırakabilirsiniz. 🙂

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir