Yüksek Lisans Mülakat Soruları: Bunları Bilmeden Girmeyin

Yüksek Lisans Mülakat Soruları: Bunları Bilmeden Girmeyin

Yüksek lisans birçok öğrencinin akademik kariyer ve mesleklerinde uzmanlaşmak için ilerlemek istedikleri bir yol. Bu noktada birçok öğrenci lisans eğitiminden sonra yüksek lisans sürecine hazırlanıyor. Yüksek lisans mülakat soruları nasıldır bu süreçte neler sorulur gelin deneyimli editörlerimizin deneyimlerini derleyelim.

Akademik Personel editörleri arasında yüksek lisans eğitimine devam eden ya da tamamlamış uzman bir kadroya sahiptir. Editörlerimiz yüksek lisans mülakat deneyimlerini ve genel kabul edilen bilgileri sizin için hazırladı.

Yüksek Lisans Mülakat Soruları

Yüksek lisans eğitimine başlayacak adaylar başvurmak istedikleri üniversitenin gerekli gördüğü şartları sağlamaları gerektiğini bilirler. Bu kapsamda öğrencilerden yabancı dil puanı, diploma notu ve ALES sınavı puanı gibi şartları sağlamaları istenebilir.

Her okulun yüksek lisans başvuru şartları değişiklik göstermektedir. Bu yüzden yüksek lisans adayı öğrencilerin başvurmak istedikleri bölüm ve okul şartları hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekir.

Yüksek lisans başvurusunda bazı kurumlar başvuru şartları arasında mülakat uygulamayı tercih edebilirler. Mülakat soruları içinde alanda yetkinlik mutlaka ilgili mülakat komisyonu tarafından adaylarda kontrol edilen bir alandır.

Mülakat sorularının amacı öğrencinin sözlü olarak kendini ifade edebilme, bilgileri muhakeme ederek aktarma becerilerini ölçmektir. Bu beceri ölçümü bir yüksek lisans öğrencisi için önemli bir kıstas olarak kabul edilir. Çünkü yüksek lisans programlarına lisans eğitimlerinde olduğu gibi genel bir sınav sistemiyle ve sayıca çok kadrolarla öğrenci alımı yapılmamaktadır.

İlginizi çekebilir: Yüksek Lisans Mülakat Süreci

Yüksek Lisans Mülakat Kalktı Mı

Yüksek lisans mülakatı çoğu yüksek lisans adayı için stres sebebi olabilir. Ancak uygun adımların takip edilmesiyle bu aşamada oldukça kolay bir şekilde geçilebilir.

Yüksek lisans programlarına alımlarda mülakat sorularının kalkıp kalkmadığına dair sorular ise dönem dönem gündeme gelmektedir. Yüksek lisans mülakatı her üniversitenin kendi alım şartları doğrultusunda enstitü ve rektörlük onayıyla karara bağlanan süreçlerdir. Resmi olarak yüksek lisans öğrenci kabulünde mülakat yapılmayacağına dair bir sınırlandırma yoktur.

Yüksek lisans mülakat soruları ile alım yapılması üniversitenin kendi kararı bünyesinde vereceği bir karardır. Bu yüzden başvuru sürecinde eğitimim almak istediğiniz üniversite için koşulları dikkatlice araştırmanızda fayda vardır.

yüksek lisans mülakat soruları

Yüksek Lisans Mülakat Sorularına Verilecek Cevaplar

Yüksek lisans mülakat soruları önceden yayınlanan yada ÖSYM soruları çıkmış sorular özelinde ilerleyen bir yapıda değildir. Daha çok daha önce yüksek lisans mülakatına giren adayların deneyim ve tecrübelerinin paylaşılmasıyla ilerler.

Bu sebeple bu yazımızda sizlere daha önce yüksek lisans mülakat sürecinden geçmiş editörlerimiz eşlik edecek ve deneyimlerini paylaşacaktır.

Yüksek lisans mülakat soruları tamamıyla kişinin başvurduğu alandaki bilgisini ölçmek içindir. Bu yüzden mülakat esnasında sorulacak sorulara sakince cevap vermek oldukça önemlidir.

Yüksek lisans mülakat sınav sürecinin her öğrenci için heyecan ve gerginlik yaratabileceğini komisyonda yer alan akademisyenlerde farkındadır. Bu yüzden yüksek lisans mülakat soruları için öncesinde aday öğrenciyle sohbet havasında gerginliğini azaltacak gündelik sorular sorulması mülakatlarda görülen süreçlerdir.

Sınav komisyonu sizin kendinizi tanıtarak başlamanızı isteyebilir. Ardından nerede yaşadığınız, ne işle meşgul olduğunuz gibi genel geçer sorular yöneltebilir. Böyle durumlara sakin kalarak cevaplarınızı bir sohbet havası içinde verebilirsiniz.

Yüksek lisans mülakat sorularına cevap verirken şunlara dikkat edin:

 • Saygılı, samimiyet sınırlarını aşmada yanıtlandırın
 • Siz, sayın hocam gibi resmi bir dil kullanarak hitap etmelisiniz
 • Cevaplara vereceğiniz yanıtlarda kişisel değerlere saldırı, nefret söylemi ibarelerden uzak durunuz
 • Cevaplarınız kısa, açık ve net olmalıdır
 • Mülakat esnasında duruşunuza dikkat ederek profesyonel bir tavır sergilemeniz de fayda vardır

Yüksek lisans mülakat soruları sizin bilgi birikiminiz ve kendinizi ifade ederek muhakeme yeteneğiniz ölçmeye odaklı bir süreç olacaktır. Karşınızdaki komisyonun sorularını profesyonelce cevaplandırmak sizin için oldukça önemli olacaktır.

Mülakat öncesi gergin olmanız oldukça normal bir süreçtir. Ancak mülakat esnasında gerekli yerlerde jest ve mimiklerinizle sakinliğini koruyarak anlatınızı bütünleştirmeniz karşı taraftan şık ve profesyonel görünecektir.

Faydalı İçerik: Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar

Yüksek Lisans Mülakat Soruları

Her yüksek lisans programında sorulacak sorular birbirinden farklılık gösterir. Sorulacak soruların belirlenmesinde öncelikli olarak gireceğiniz uzmanlık alanı etkilidir. Bu uzmanlık alanı kapsamında bilginize yönelik sorular sorulacaktır.

Aynı zamanda yine mülakatlara genellikle kendinizi tanıtmanızı isteyerek başlanabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gerekenler;

 • Adınızı-soyadınızı
 • Yaş,
 • Mezun olduğunuz önlisans, lisans ve yüksek lisans eğitim programlarını sırası ve tarihleriyle
 • Bu eğitim programları kapsamında içinde yer aldığınız araştırma, çalışma ve tezleri
 • Başvurduğunuz programla ilgiliyse iş deneyiminizi
 • Başvurduğunuz programla ilgili neden bu programı seçtiğinize dair kısaca bilgileri aktarmanız etkili ve başlangıç için oldukça yeterli bir giriş olacaktır.

Bunlar dışındaki soruları karşınızdaki komisyonda size doğrudan iletebilirler. Bu bilgileri aktarırken, içinde yer aldığınız çalışma, tez gibi süreçleri çalışmanızla ilgiliyse birkaç cümle ile detaylandırarak değilse daha genel kapsamlı adını yada konusunu söyleyerek anlatabilirsiniz.

Örneğin: lisans eğitiminizde tez çalışmanızı Kent Sosyolojisi üzerine yapmış bir öğrenci yüksek lisans çalışmasında Kent Sosyoloji kapsamında semtlerin yaşama kültürleri üzerine çalışacağı bir programa başvurmuşsa lisans çalışmasını anlatmasında fayda vardır. Ancak yeni bir alanda çalışma sağlanmak isteniyorsa lisans çalışmasından kısaca bahsedilerek yeni bir alanda neleri çalışmayı tercih edileceği bashedilebilir.

Bu aşamada başvuran adayların alan değişikliği, genel bir anabilim dalı tercihi gibi noktalarda gelecek sorularda çekinmemeleri gerekir. Sınav komisyonunun elinde tüm bilgilerinizin olduğunu unutmayın bunun yanı sıra kendinizi tanıtmanızı istemeleri de bu sebepledir.

İlgili İçerik: Tezsiz Yüksek Lisans Ücretleri

yüksek lisans mülakat soruları
Yüksek lisans mülakat soruları – ipuçları

Yüksek Lisans Mülakat Aşamaları

Yüksek lisans mülakat soruları kapsamında sınav komisyonu sizi tanımakla başlayarak kısaca sizin hakkınızda bilgi sahibi olabilir. Bunun ardından ise verdiğiniz bilgiler doğrultusunda size yeni sorular yönelteceklerdir.

Farklı bir bölümden uzmanlaşmak istiyorsanız bunun nedenlerini sorabilirler,

Daha önceki tez ve çalışmalarınız bir alanda yoğunlaşıyor ve farklı bir alana yönelmek istiyorsanız nedenlerini sorabilirler,

Daha önceki eğitim aldınız okullar,

Mezun olduğunu bölümler,

Aldığınız sertifikalar,

İş deneyiminiz,

Neden bu uzmanlık alanına başvurduğunuz gibi detaylı sorularla karşılaşmanız oldukça mümkündür. Bu soruların amacı unutulmamalıdır ki sizi zorlamak değil alan bilginizi, yüksek lisans gibi uzmanlaşma hedeflenen bir sorumluluğa ne kadar hakim ve istekli olduğunuzun ölçülmesidir.

Faydalı İçerik: Uzaktan Yüksek Lisans Veren Üniversiteler

BONUS SORU: BAŞVURDUĞUNUZ PROGRAMDA HANGİ ALANDA ÇALIŞMAK İSTİYORSUNUZ?

Yüksek lisans eğitimi bir alanda uzmanlaşmayı sağlayan bir eğitim programıdır. Bu yüzden spesifik alanlarda eğitim programı alarak sahip olunan bilgilerin pekiştirilmesi sürecinden oluşur.

Yüksek lisans mülakat sorularının en acılısı bu programa kabul edilirsiniz daha sonrasında ne çalışacağınızdır. Çünkü bir uzman adayı olarak yapacağınız çalışma aynı zamanda eğitim kurumunun ve ilgili akademisyenlerinde adının geçeceği bir çalışma olacaktır.

Bundan daha önemlisi bir yüksek lisans öğrenci adayının programı bilerek ve ne yapacağını akademik geleceğini planlayarak ve bilinçli olarak gelmiş olması lisansüstü eğitim seviyesindeki bir öğrenciden beklenmektedir.

Geleceğe dair planlamanızın olması aynı zamanda bilimsel çalışmasının temelini oluşturan merak, bilime hizmet ve katkı sağlama gayelerinin de gerekçesidir.

Bu yüzden başvuracağınız programda ne hakkında çalışmak istediğinizi biliyorsanız bu sizin için olumlu olacaktır.

yüksek lisans mülakat soruları
yüksek lisans mülakat soruları – hazırlıklı olun

Tezsiz Yüksek Lisans Mülakat Var Mı?

Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES ya da yabancı dil gibi şartlar aranmayabilir. Daha çok adayların kendilerini geliştirmek istedikleri alanlarda ücret ödeyerek dersler katılmasıyla ilerleyen bir süreçtir. Sonunda bir tez çalışması olmaması bilgi almak isteyen adaylar için tezsiz yüksek lisans programlarını tercih etmelerini sağlayabilir.

Tezsiz yüksek lisans programlarına bu yüzden talep fazla olur. Bu durumda mülakatın şekli ve yapılıp yapılmayacağı üniversite tarafından belirlenir.

Yüksek Lisans Mülakat Soruları Hazırlanın

Yüksek lisans mülakatına girmeden önce kendinizce bir hazırlık yapmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu noktada öncesinde kendisini anlattığınız, eğitimlerinizden bahsettiğiniz süreci kafanızda senaryolaştırabilirsiniz.

Yüksek lisans mülakatına hazırlanırken yapılabilecekler:

 • Mülakat öncesi aktaracağınız kemik bilgileri bir kağıda metin olarak yazabilirsiniz
 • Ayna karşısında vereceğiniz cevabı jest ve mimiklerinizi kontrol ederek tekrar edebilirsiniz
 • Bir arkadaşınıza size bu süreçte sorulabilecek örnek soruları sorarak bir soru cevap pratiği yapabilirsiniz
 • Kıyafetinize özenmeniz mülakattaki duruşunuza artı puan kazandıracaktır. Bu yüzden öncesinde kıyafetinizi hazırlamalı ve hatta bu pratiklerden birini masa başında kıyafetiniz ve cevaplarınızla birlikte yapabilirsiniz
 • Pratiklerinizde başvuracağınız bölümle ilgili muhtemel genel geçer soruları kendinizce cevaplandırarak pratik ve bilgi tazeleme yapabilirsiniz
 • Okulla ilgili kısa bilgiler edinebilirsiniz
 • Bu alanda çalışacağını konuyla ilgili olarak genel teorilere bakabilirsiniz tam hakim olmanız beklenmese dahi neden çalışmak istediğiniz gibi sorular gelebilir
 • Mülakat öncesi fırsatınız varsa mülakat yerini ziyaret edebilirsiniz böylece muhtemel gecikme durumu ve yaratacağı stresi azaltmış olursunuz
 • Ülke gündemine göz atabilirsiniz. Başvuracağınız programa göre analiz ve muhakeme yeteneğinizi ölçmek amaçlı bilgiler sorulabilir. Örneğin Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yapmak isteyen bir adaya dünya gündeminde devam eden süreçlerle ilgili yorumları sorulabilir

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler