Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar

Halil Editör
Halil Editör 12.05.2022
Güncellendi 12/05/2022
Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar
Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar

Lisans eğitimini tamamlayan birçok öğrenci akademik hayatına başlamak için yüksek lisans bursu veren yerleri araştırıyorlar. Türkiye’de pek çok burs veren kurum vardır. Kyk yüksek lisans bursu gibi devlet kurumlarının yanında çok sayıda özel kurum ve vakıflar burs vermektedir. Bizde sizler için burs veren kurumları derledik.

- Reklam -

Yüksek lisans bursu alabilmek için bazı şartları sağlamak gerekiyor. Bu yazıda yüksek lisans burs başvurusu için sahip olunması gereken şartlar, başvuruda öncelik sağlanan kişileri, yüksek lisans bursu ne kadar ve burs başvurularının ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Türkiye’de Yüksek Lisans Bursu Veren Kurum ve Kuruluşlar

Eğitimin önemi anlaşıldıkça lisans mezunu olan gençler yüksek lisans yapıp kendilerini alanlarında geliştirmek istemektedir. Ülkemizde bu gençlere destek olmak için pek çok kurum ve kuruluş burs imkanı sunmaktadır. Bu kurumlar arasında devlet kurumları ile birlikte özel kurumlar da yer almaktadır. Ayrıca bazı üniversiteler kendi bünyelerinde yüksek lisans eğitimi alacak kişilere burs verebilmektedir.

Türkiye’de yüksek lisans bursu vermekte olan başlıca kurum ve kuruluşları şu şekilde sıralamak mümkündür:

- Reklam -

Yukarıda ismi geçen kurum ve kuruluşlara ek olarak ufak veya yerel bir çok kurum ya da vakıf yüksek lisans bursu verebilmektedir. Özellikle yüksek lisans yapacağınız alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşları araştırmanızı öneririz. Çünkü çok sayıda kurum faaliyet gösterdikleri alanda çalışma yapan kişilere burs imkanı sağlamaktadır. Yüksek lisans burs başvurusu için gereken şartlar ve yüksek lisans bursu ne kadar gibi çok fazla merak edilen sorular her kurum için farklılık gösterir.

Yüksek Lisans Bursu İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Öğrencilerin yüksek lisans bursu almaya hak kazanabilmeleri için belirli şartları yerine getirmeleri beklenmektedir. Bu şartlar, bursu verecek olan kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak yüksek lisans bursları için aranan şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Gelir durumu düzeyine bakılarak, ihtiyaç sahibi konumda olmak,
  • Gelir getiren bir işte çalışıyor olmamak,
  • Başka bir kurum veya kuruluştan burs alıyor olmamak,
  • Lisans programını, 4’lük sistemde en az 3, 100’lük sistemde en az 75 diploma puanı ile tamamlamış olmak,

Bursu verecek olan kurum ve kuruluşlar, yukarıda yer alan genel şartlara ek şartlar ekleyebilir ya da bu şartları değiştirebilirler. Ancak genelde yukarıda yer alan şartlar istenmektedir. Ayrıca burs almak için genel olarak başarılı bir lisans diploma notuna ihtiyaç vardır.

Bazı kurum ve kuruluşlar aradıkları şartlara yaş koşulu da ekleyebilmektedir. Başvuru yapacak olan adaylar, başvuru yapacakları kurumların kendi sitelerini ziyaret ederek daha detaylı bilgilere ulaşabilirler.

- Reklam -

Yüksek Lisans Bursu İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Yüksek lisans burs başvurusu için bursu veren kurum ve kuruluşlar kendi resmi siteleri üzerinden duyururlar. Yayımladıkları duyuruda burs başvuru tarihi,  burs başvuru şartları ve burs miktarı ne kadar olduğu gibi bir çok bilgi yer alır. Burs için başvuruda bulunacak adaylar burs verecek kurumun internet sitesinde yer alan bilgilere göre başvuru yapmaları gerekir.

Dijital teknolojilerin yaygınlaşması sebebiyle çoğu başvuru internet üzerinden yapılmaktadır. Yüksek lisans burs başvurusu yapmak isteyen adaylar Ağustos-Eylül ayları gibi eğitim öğretim döneminin başında müracaatların alındığını unutmamalıdır. Ayrıca lisans eğitiminden farklı olarak Ocak-Şubat ayları gibi yarı yıl eğitim döneminde de başvuru yapılmaktadır.

- Reklam -

Yüksek Lisans Bursu Başvurusunda Öncelikli Olanlar

Birçok burs veren kurum ve kuruluşta başvuran adaylar arasında öncelikli olan kişiler vardır. Bazı kurum ve kuruluşlarda öncelikli kişilere ait kontenjan bulunur. Öncelikli olacak kişiler genel olarak; engelli adaylar, şehit ya da gazi yakınları, yetim kişiler, milli sporcular gibi kişiler öncelikli olarak nitelendirilmektedir. Bu öncelik hakkı tanınan kişiler, kurum ve kuruluşa göre değişiklik gösterebilir. Bunlarla beraber öğrencilerin geçmiş eğitim hayatlarındaki başarılar da öncelikli konuma sahip olmalarını sağlamaktadır.

Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar?

Yüksek lisans öğrencilerine ödenmekte olan burs miktarı, yine bursu verecek olan kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Bilindiği üzere kyk yüksek lisans bursu lisans bursunun 2 katıdır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 2022 lisans bursu 850 TL dir. 2022 Kyk yüksek lisans burs miktarı 1700 TL dir.

Bununla beraber bazı kurumlar, adayların çalışacakları alana göre farklı burs miktarı da belirleyebilmektedir. TÜBİTAK, farklı alanlarda çalışacak yüksek lisans öğrencilerine farklı miktarlarda burs imkanı tanımaktadır. Ayrıca TÜBİTAK kendi kurumuyla birlikte projede yer alacak öğrencilere farklı bir burs imkanı daha tanımaktadır. Genel olarak TÜBİTAK’ın 2022 için belirlediği burs miktarı aylık 3.000 TL ile 3.500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

- Reklam -

TÜBİTAK’ın belirlediği programlara göre A ve E gruplarında yer alan alanlarında birin yüksek lisans yapanlar, tam burs olarak ayda 3.000 TL alırken, kısmi burs olarak 1.000 TL alabilmektedir. B, C ve D gruplarında yer alan alanlarda yüksek lisans yapan öğrenciler ise tam burs olarak 3.500 TL alırken, kısmi burs alanlar ise 1.250 TL almış olacaklar. Aşağıda tabloda gösterilmiştir.

Alt Program KoduTam Burs (ay)Kısmi Burs (ay)
2210/A Programı3.000 TL1.000 TL
2210/B Programı3.500 TL1.250 TL
2210/C Programı3.500 TL1.250 TL
2210/D Programı3.500 TL1.250 TL
2210/E Programı3.000 TL1.000 TL
Tübitak 2022 Burs Miktarı

Sabancı Üniversitesi ise burs hakkı kazanmış olan yüksek lisans öğrencilerine aylık 4.000 Tl ödeme yapmaktadır. Ayrıca üniversite verdiği burs kapsamında yurt seçeneği de sunuyor. Eğer öğrenci, yurt hakkı kazanmışsa ancak yurtta kalmayacaksa 750 TL aylık yol ücreti de alıyor.

Yüksek Burs Başvuruları Ne Zaman?

Yüksek lisans başvuruları, genel olarak dönem başladıktan bir ya da iki ay sonra açılıyor. Kesin tarihler ise yıldan yıla göre ve kurumdan kuruma göre değişiklik gösteriyor. Yüksek lisans bursları için başvuru yapmayı düşünen adayların, kurumların web sayfalarını ve duyurularını takip etmesi çok önemlidir.

- Reklam -

Adaylar, tarihleri açıklanmış olan burslara, kurumların internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirler. Bazı kurumlar, başvurularını olumlu değerlendirdikleri adayları, burs için mülakata çağırmaktadır. Yine bu tarihler de adaylara duyurulmaktadır. Adaylar mülakat sonuçlarına göre burs alamaya hak kazanabilmektedir.

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapma İmkanları

Yüksek lisansı yurt dışında yapmak ister misiniz? Nasıl yaparım diye düşünüyorsanız sitemizde sizlere yönelik çok fazla içerik bulunmaktadır. Amerika’da Yüksek Lisans yapmak için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletler’de yüksek lisans bursu alma imkanlarından haberdar olmak için yazımızı mutlaka okumalısınız. Ayrıca Amerika’da yaşam hakkında detaylı bilgileri okuduktan sonra sosyal hayata daha kolay adapte olacaksınız.

İngiltere Yüksek Lisans yapmak için en iyi üniversiteler hangileri, başvuru şartları, konaklama imkanları ve maliyetini anlattığımız yazıya bakabilirsiniz.

- Reklam -

İspanya Yüksek Lisans yazımızda İspanya’nın en iyi okullarında nasıl yüksek lisans yapılacağını anlattık. İspanya Yüksek Lisans bursu bulmanıza yardımcı olacak yazıda ayrıca İspanya’da yaşama, konaklama ve ulaşım maliyetleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir