YÖK’ten Kayıtlı Lisansüstü Öğrenciler İçin Azami Sürelere Açıklaması

serkan
serkan 17.06.2016
Güncellendi 19/01/2022

Kayıtlı yüksek lisans öğrencileri, azami sürelere tabi olacak.

Bilindiği üzere, “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği” 20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

- Reklam -

Söz konusu yönetmelikle Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans ile Doktora için belirlenen azami sürelerde eğitimlerini tamamlayamayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarından ilişiklerinin kesilmesi hüküm altına alındı.

Diğer taraftan, bahsi geçen yönetmelik yürürlüğe girmeden önce yükseköğretim kurumlarına kayıtlı olan lisansüstü öğrencilerin belirlenen azami sürelerden etkilenip etkilenmeyeceği hakkında herkesin kafasında soru işaretleri oluşmuştu.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 13 Haziran 2016 tarihinde üniversitelere gönderilen yazıda; Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin Geçici 1 inci maddesi gereği halen kayıtlı olan öğrenciler için daha önce aldıkları süreler dikkate alınmadan yönetmelikte belirlenen azami süreler yeniden başladığı ve azami sürelerin başlangıç tarihinin ise 2016-2017 akademik yılı güz yarıyılı olarak dikkate alınması gerektiği tüm üniversitelere bildirilmiştir.

- Reklam -

İŞTE YÖK TARAFINDAN ÜNİVERSİTELERE GÖNDERİLEN YAZI :

yok

Memurlar.Net - Özel

Yazıyı Paylaş
21 yorum
  • 2015 güzde yüksek lisans kaydı yaptım. 2016 güzde teze geçip yarım dönem dondurdum. 2017 baharda tekrar açtım. Benim kaydım hangi tarihe kadar geçerli?

  • Ben 2012’de doktoraya başladım 2013 te ÖYP kadrosuna girdim doktoram kaldığı yerden devam etti. Şu an tezi bitirmek üzereyim en kısa sürede sunacağım. Fakat sürem bu dönem doluyor mu acaba? 2016’daki yönetmelik beni ilgilendirir mi? acil yardım…

  • 2014 Güz döneminde yüksek lisansa başladım. 2015 güz döneminde tez aşamasına geçtim. Tez bitmedi tabi. Yani tez aşamasındayım. Bu yönetmelik değişikliğiyle benim öğrencilik ne zamana kadar sürecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir