YÖK’ten Kayıtlı Lisansüstü Öğrenciler İçin Azami Sürelere Açıklaması

Kayıtlı yüksek lisans öğrencileri, azami sürelere tabi olacak.

Bilindiği üzere, “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği” 20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmelikle Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans ile Doktora için belirlenen azami sürelerde eğitimlerini tamamlayamayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarından ilişiklerinin kesilmesi hüküm altına alındı.

Diğer taraftan, bahsi geçen yönetmelik yürürlüğe girmeden önce yükseköğretim kurumlarına kayıtlı olan lisansüstü öğrencilerin belirlenen azami sürelerden etkilenip etkilenmeyeceği hakkında herkesin kafasında soru işaretleri oluşmuştu.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 13 Haziran 2016 tarihinde üniversitelere gönderilen yazıda; Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin Geçici 1 inci maddesi gereği halen kayıtlı olan öğrenciler için daha önce aldıkları süreler dikkate alınmadan yönetmelikte belirlenen azami süreler yeniden başladığı ve azami sürelerin başlangıç tarihinin ise 2016-2017 akademik yılı güz yarıyılı olarak dikkate alınması gerektiği tüm üniversitelere bildirilmiştir.

İŞTE YÖK TARAFINDAN ÜNİVERSİTELERE GÖNDERİLEN YAZI :

yok

Memurlar.Net - Özel
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • gongıl adıyaman - 17.06.2016

  peki bu kurallara öypliler dahil mi?

  • akademikportal - 17.06.2016

   ÖYP ile lisansüstü eğitim alanlar hiç bir zaman ekstra süreye tabi olmadı. YL 3 yıl, DR 6 yıl toplamda.

   • Alattin - 17.06.2016

    Ek olarak, ben bütünleşik doktora yapıyorum ve 7 yılı hali hazırda aşmış durumdayım. Kim hazırladıysa bu yönetmeliği şükranlarımı! sunuyorum.

   • Alattin - 17.06.2016

    Bütünleşik daha önce 9’du şimdi 7 yıl oldu. Ne olacak peki?

 • Arabam - 17.06.2016

  Şimdi ben mezun durumundayım benim için azami süre kaç dönem önümüzdeki dönemden itibaren yüksek lisans için

 • can - 17.06.2016

  lisansüstü için verilen askerlik (3 yıl) tecil hakkı bu yeni verilen dönemde nasıl etkili olacak ? Tezim bitmedi ve 6. dönemim bitti seneye askere gidersem yenilenen süreden iki dönemim gitmiş olacak? 35 yaşından küçük olanlar için verilen yeni 6 dönemde öğrencilik hakları devam edecek mi ?

  • can - 28.07.2016

   anlatmak istediğim şeyi tam olarak anlatabilmişimdir umarım… ben okulu aradığımda askerlik durum halinde okul dondurulur denildi…ama verilen 6 döneme göre 35 yasından küçüklere tekrar 3 yıl daha tecil edilmesi gerekiyor olması gerekiyor askerliğin? BU KONUDA BİLGİSİ OLAN BİZLE PAYLAŞABİLİR Mİ ?

   • asaf - 15.02.2018

    can bey şuan 2016 dan önce kayıt yaptırdığım için askerlik tecilim bitmiş durumda. Verilen 6 döneme göre 35 yaşından küçüklere tekrar 3 yıl tecil hakkı verildi mi? bu konuda bilgi aldınız mı konu hortlayacak ama cevaba ihtiyacım var.

  • Onur - 29.06.2016

   Bugün YÖK’ü aradım 3 yıl daha tecil hakkınız var dedi ama yüksek lisans yaptığım üniversite böyle bir şeyin olmadığını ellerinde askerlik ile ilgili her hangi bir yazı olmadığını söyledi.

   • can - 24.07.2016

    bu konuda kesin bilgiyi nerden alabilcez? askerlik şubesi okul yazı yollasın diyor okul bize öyle yazı gelmedi diyor ?