2023 Ocak Zammı ve Sınıf Öğretmeni Maaşı! Güncel Bilgiler

Lila Editor
Lila Editor 04.01.2023
Güncellendi 04/01/2023

Ülkemizde öğretmen deyince akla ilk gelen branş Sınıf Öğretmenliği oluyor. Sınıf öğretmenlerinin yapmış oldukları iş hem çok zor hem de hayranlık uyandırıcı! Peki, sınıf öğretmeni maaşı ne kadar? Temmuz zammı sınıf öğretmeni maaşını nasıl etkiledi? Güncel bilgiler için okumaya devam edin!

- Reklam -

Sınıf öğretmeni nasıl olunur? sorusuna gerçek bir bilgi istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazının sonunda sınıf öğretmeni olmak için bilmeniz gereken her ayrıntıya ulaşacaksınız.

Peki sınıf öğretmeni nedir? Sınıf öğretmenliğini kimler yapabilir? İşte bu yazımızda bütün detaylarına yer vereceğim. Vakit kaybetmeden sınıf öğretmenliği hakkında merak edilenlere geçelim…

Sınıf Öğretmeni Nedir?

Sınıf öğretmeni maaşı
Sınıf Öğretmeni Nedir?

Sınıf öğretmenliği kazançlarına geçmeden önce, yapacağınız işin tanımını anlatmak istiyorum. Eminim hepiniz öğretmenliği biliyor ancak sınıf öğretmenliğinin ne farkı olduğunu merak ediyorsunuzdur.

- Reklam -

Sınıf öğretmeni nedir? sorusunu merak edenler! Sınıf öğretmenliği tanım olarak: İlkokul öğrencilerine okuma yazma gibi temel eğitimler dışında matematik, sosyal bilgiler, el becerisi gibi derslerde de eğitim verirler.

Sınıf Öğretmeni Görevleri

Sınıf öğretmeni olmak için bu mesleğin bazı görevleri olduğunu bilmelisiniz. Bu kutsal meslekte, tüm öğrencilerin gelecekleri size emanet. Peki sınıf öğretmeni görevleri nelerdir? Sizler için sıralayacağım:

 • Sınıf öğretmeninin en temel görevi öğrencilere okuma ve yazma öğretmek,
 • Öğrencilerin öğrenmesi gereken bilgileri ve becerileri en ilgi çekici şekilde onlara öğretmek,
 • Başarısızlık ya da uyumsuzluk gibi sorunlar yaşayan öğrencilerle özel olarak ilgilenmek
 • Öğrencilerin öğrenme kapasitelerini tespit etmek,
 • Çocukların akıl yürütme becerisini geliştirmeye çalışmak ve bunun için metotlar geliştirmek en önemli görevleriniz arasında.

Sınıf öğretmeni maaşı hakkında diğer mesleklerin ne kadar kazandığını merak ediyor musunuz? 2022 güncel mimar maaşlarını web sitemizden inceleyebilirsiniz?

Sınıf Öğretmeni Maaşı

Sınıf Öğretmeni Maaşı
Sınıf Öğretmeni Maaşı

2022 yılında yapılan zamlarla beraber en çok merak edilen konu güncel sınıf öğretmeni maaşı oldu. Ocak ayında yapılan son zamla birlikte Sınıf öğretmenleri 11.500 TL – 13.520 TL arasında maaş almaktadır.

- Reklam -

Sınıf öğretmenlerinin ek ders ücreti tam olduğundan ve bir ay içinde tatil olmaz veya herhangi bir şekilde aksaklık olmadan okula devam ederse ek ücret alırlar. Bu da ortalama 2.500 TL olarak belirlenir sınıf öğretmeni maaş toplamı ortalama 14.000 TL civarı olur.

Ayrıca ek ders başına belli ücretler vardır. Sınıf öğretmeni ek ders ücreti ise şu şekilde:

 • Kadrolu öğretmen ek derslerde ders başına 35 TL
 • Sözleşmeli öğretmenler ise 30 TL almaktadır.

Sınıf Öğretmeni Maaşını Belirleyen Faktörler

Sınıf Öğretmeni Maaşını Belirleyen Faktörler

Sınıf öğretmenin maaşını belirleyen bir çok faktör vardır. Sizler için sınıf öğretmeni maaşını belirleyen faktörler şu şekilde sıraladım:

- Reklam -
 • Medeni Hali
 • Çocuk Sayısı
 • BES (Bireysel Emeklilik Sigortası)
 • Sendika

Sınıf öğretmeni olduğunuzda maaşınız yukarıdaki listeye göre değişecek.

Emekli öğretmenler dikkat! En güncel emekli öğretmen maaşları Akademik Personel web sitemizde!

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf öğretmeni maaşı hakkında detaylı bilgiye sahip olduğunuza göre, gelelim sınıf öğretmeni nasıl olunur sorusuna bir cevap bulmaya. Sınıf öğretmeni olmak için bilmeniz gereken birçok detay var. Size başlıklar altında bu detayları toplayacağım:

- Reklam -

Sınıf öğretmeni olmak için okunması gereken bölümler

Sınıf öğretmeni olmak için üniversitelerin dört yıllık Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun olma şartı var. Ayrıca lisede eşit ağırlık okumuz olmanız gerekir.

Sınıf öğretmeninde olması gereken özellikler

Bir sınıf öğretmeninde olması gereken bazı özellikler var. Sınıf öğretmeninde olması gereken özellikler ise şu şekilde:

 • İlk olarak bir öğretmenin disiplinli olması şart.
 • Öğrencileriyle ders sırasında ve sonrasında zamanı iyi değerlendirebilmeli.
 • İyi bir diksiyona sahip olmalı. Öğrencilerin dikkatini çekebilmeli.
 • Çocuklarla doğru bir iletişim kurabilmek ve onları anlamak için psikoloji bilmeliler.

Asteğmen olmak isteyenler! En güncel asteğmen maaşları bilgisi Akademik Personel web sitemizde!

- Reklam -

Sınıf Öğretmeni İş İlanları

sınıf öğretmeni maaşı
Sınıf öğretmeni maaşı

Sınıf öğretmeni maaşı gibi konular hakkında detaylı bilgilere ulaştınız. Sınıf öğretmeni olmaya kesin karar verdiyseniz, sınıf öğretmeni iş ilanlarına nasıl ulaşacağınıza. Sınıf öğretmeni adayları, ilk olarak kamu veya özel eğitim kurumlarında iş arar. Sınıf öğretmeni iş başvurusu yapabilmek için birkaç yolunuz olacak:

 1. Bu yollardan ilki kadrolu sınıf öğretmeni olmak. Bunun için KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Puan sistemi her yıl değişiyor. Bu yüzden KPSS sınavı takvimini ve puan sistemini takip edin.
 2. Bir diğer seçenek ise sözleşmeli öğretmen olmak. Bu şekilde çalışmak için indeed.com gibi iş arama sitelerinde bulunan ilanlara başvurabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sınıf öğretmeni olmak isteyen birçok aday için sınıf öğretmeni maaşı gibi meslekle ilgili merak edilenler sorulara cevap bulduk. Sınıf öğretmenliği hakkında en güncel ve doğru bilgiye bu yazıda kolayca ulaşacaksınız…

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir