2023 Müzik Öğretmeni Maaşı – (TEMMUZ) Devlette ve Özelde

Müzik yeteneği olanlar toplansın! Ülkemizde iş bulma açısından en garanti mesleklerden biri olan öğretmenlik hakkında her şeyi öğreneceksiniz! Yeteneğiniz sayesinde para kazanabildiğiniz için sizce de çok şanslı değil misiniz? Sizler için 2023 müzik öğretmeni maaşı bilgisine ulaştık! Müzik öğretmeni devlet maaşı yani MEB müzik öğretmeni maaşı bilgisini en güvenilir kaynaklara sorduk!

Aynı zamanda bu yazımızda; kıdeme göre müzik öğretmeni maaşları, Amerikan kültür koleji müzik öğretmeni maaşı gibi detayları öğreneceksiniz. O halde gelin, hep birlikte inceleyelim!

NOT: Özel ve devlette müzik öğretmeni maaşı Temmuz zamlarına göre yeniden düzenlenmiştir.

Müzik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Müzik öğretmenleri, öğrencilere nota, ses, tempo, enstrüman ve ritim becerileri dahil olmak üzere müziğin her türlü yönü hakkında gerekli eğitimi veren kişilerdir. Ayrıca öğrencilerin müzikle alakalı bilgi ve becerinin uygun yaş grubu ve yeteneğe göre kazandırılmasını sağlarlar. Peki, müzik öğretmeni maaşı ne kadar?

Müzik öğretmenlerinin maaşı, çalıştığı sektöre göre değişiklik gösterir. Devlette çalışan bir müzik öğretmeni, ortalama 22.000 TL – 27.850 TL maaş alır. Özel sektörde çalışan bir müzik öğretmeni ise ortalama 11.500 TL – 21.500 TL arasında maaş alır. Bu maaş bilgilerine, ek ders ücretleri dahil değildir.

2023 Müzik Öğretmeni Maaşı şu şekildedir:

Özel Sektör Müzik Öğretmeni Maaşı11.500 TL – 21.500 TL
Devlette Müzik Öğretmeni Maaşı22.000 TL – 27.850 TL
Sözleşmeli Müzik Öğretmeni Maaşları11.500 TL – 12.500 TL
müzik öğretmeni maaşları

Devlette Müzik Öğretmeni Maaşları

Devlet okullarında görev yapan müzik öğretmenleri, özel sektörde çalışan müzik öğretmenlerine kıyasla daha fazla maaş alır. Aynı zamanda bir müzik öğretmeni, vereceği ek derslerle birlikte maaş aralığını oldukça yüksek seviyelere çıkarabilir. Peki, devlette müzik öğretmeni maaşı ne kadar? Hep birlikte öğrenelim.

Devlet okullarında faaliyet gösteren bir müzik öğretmeninin ortalama maaşı 22.000 TL – 27.850 TL arasında değişir. Bu sayı, edinilen tecrübe ve kıdeme göre değişkenlik gösterir. Ayrıca devlet okullarında özel gün ve haftalarda düzenlenen koro çalışmaları, konserler ve diğer müzik faaliyetleri bir müzik öğretmeni için çok önemlidir. Çünkü bu faaliyetlerden ek ücret alırlar.

Aynı zamanda çalışılan kurumda verilen ek derslerle birlikte bu sayı, oldukça artacaktır. Kıdemlerine göre müzik öğretmeni maaşlarını sizler için aşağıdaki tabloda sıraladık!

Sözel zekanıza güveniyor musunuz? Tercih dönemindeyseniz size muhteşem bir yazı öneriyorum! “Sözel Bölümler” yazımıza hemen tıklayın!

Kıdemlerine Göre Müzik Öğretmeni Maaşları

Müzik öğretmeni maaşı

Diğer branşlarda olduğu gibi müzik öğretmenliği bölümünde de maaş aralığı kıdemlerine göre ayrılıyor. Bu alana yönelik araştırma yapan kişiler, kıdemlerine göre müzik öğretmeni maaşları ne kadar sorusunun cevabını merak ediyor. Kıdemlerine göre müzik öğretmeni maaşları aşağıdaki tabloda verilen bilgiler gibidir.

Derece / KıdemMaaş
Yeni Başlayan Müzik Öğretmeni Maaşı 9/122.000 TL
3 Yıllık Müzik Öğretmeni Maaşı 8/122.400 TL
6 Yıllık Müzik Öğretmeni Maaşı 7/123.300 TL
9 Yıllık Müzik Öğretmeni Maaşı 5/124.200 TL
12 Yıllık Müzik Öğretmeni Maaşı 4/125.100 TL
15 Yıllık Müzik Öğretmeni Maaşı 2/126.000 TL
18 Yıllık Müzik Öğretmeni Maaşı 1/127.000 TL
21 Yıllık Müzik Öğretmeni Maaşı 1/427.850 TL
Müzik Öğretmeni Maaşı 2023

Özel Okulda Müzik Öğretmeni Maaşı

Özel okulda çalışan müzik öğretmenlerinin ne kadar maaş aldığını biliyor musunuz? Özel okulda müzik öğretmeni maaşı devlet okullarında çalışanlara göre bir hayli düşük. Özellikle tecrübesiz bir öğretmenseniz ne yazık ki genelde asgari ücret ile işe başlayabiliyorsunuz. Ancak kıdeminiz arttığında veya çalıştığınız kuruma branşınızda ne kadar yetkin olduğunuzu kanıtladığınızda maaşınız da artar! Özel okullarda çalışan pek çok öğretmende durum benzerdir.

 • Özel okulda görev alan bir müzik öğretmeninin maaşı 11.500 TL – 21.500 TL arasında değişiyor. Maaş farkı öğretmenin evli olup olmaması, kıdemi veya girdiği ders saatine göre şekilleniyor.

Lise Müzik Öğretmeni Maaşı

Lise grubuna ders veren müzik öğretmenleri, gelişim çağındaki öğrencilere hitap eder. Bu aşamada birçok öğrenciye yön veren kişi, yakınlık kurduğu öğretmenleridir. Dolayısıyla müziğe, sanata ya da başka herhangi bir alana ilgisi olan öğrenciler öğretmenlerin idealist bakış açısını güçlendiriyor.

Bu noktada müzik öğretmenlerini ele alalım. Enstrüman bilgisi olan veya enstrüman çalmaya yeteneği olan öğrenciler, özellikle müzik dersinden keyif alır. Müzik öğretmenleri tam da bu aşamada yetenekli öğrencilerine özel dersler vererek gelir kaynağını arttırabilir! Peki, lise müzik öğretmeni maaşı ne kadar? Hemen aşağıdaki tablodan öğrenelim!

Lisede Görev Yapan Müzik Öğretmenlerinin Maaşları Aşağıdadır:

Özel Sektör Lise Müzik Öğretmeni Maaşları11.500 TL – 21.500 TL
Devlette Lise Müzik Öğretmeni Maaşları22.000 TL – 28.000 TL
Sözleşmeli Lise Müzik Öğretmeni Maaşları11.500 TL – 12.500 TL
Müzik öğretmeni maaşları – lise müzik öğretmeni maaşı

Müzik Öğretmeni Maaş Karşılığı Kaç Saat Derse Girer?

müzik öğretmeni maaşı

Müzik öğretmeni maaş karşılığı kaç saat derse girer sorusu da birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi. Dilerseniz bu soruya açıklık getirelim. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yüksek okullar, öğretmenleri maaş karşılığı olacak şekilde belirli bir saat derse girmesi için zorunlu ders saatini mevzuata eklemiştir.

 • Devlet okullarında öğretmenler haftada 12 saat ders vermekle görevlendirmiştir.

Bu öğretmenlere, okullarında ya da dengi olan okullarda haftada altı saate kadar ücretle mecburi ek ders verilebilme imkanı sunulmuştur. Bu aşamada müzik öğretmeninin maaşı elbette yükselecektir. Ek ders vererek kazancı ikiye katlamak, çoğu öğretmenin ilk tercihleri arasındadır.

Dolayısıyla maaşı etkileyen her türlü faktörde öğretmen, kazanıcını artıracak olan yöntemlere başvurur. Aynı zamanda bir müzik öğretmeni, kendi eğitim öğretim yıllarında edindiği başarıları sertifikalarla taçlandırdıysa rakiplerinden sıyrılır. Bu noktada birçok işveren, kendini geliştirmiş ve belli bir bilgi birikimi olan adaylara öncelik tanır.

Amerikan Kültür Koleji Müzik Öğretmen Maaşları

Müzik öğretmenlerinin en çok çalıştığı özel kurumlardan biri de Amerikan Kültür Koleji’dir. Dolayısıyla Amerikan Kültür Koleji özel kurumlar arasında maaş bilgisi en çok merak edilen kurumdur. Özel kurumlarda müzik öğretmeni maaşlarını etkileyen birbirinden farklı unsur bulunuyor.

Bilindiği üzere Amerikan Kültür Koleji, ülkemizin çeşitli kentlerinde faaliyet gösteren bir özel okuldur. Sadece bu durum bile branş öğretmenlerinin maaşların farklı olmasına neden olur.

 • Amerikan Kültür Koleji müzik öğretmen maaşları, ortalama olarak 11.500 TL ile 20.000 TL arasında değişiyor.

Aynı zamanda özel okullarda öğretmen maaşlarını etkileyen en önemli faktör, öğretmenin tecrübesi ve çalışılan okulun maaş politikasıdır. Bu noktada özel okullar, maaş politikalarını faaliyet gösterdikleri kente göre şekillendirip buna göre teklif hazırlamaktadır. Bundan dolayı okulun bulunduğu şehir ve bölge çok önemlidir.

Müzik Öğretmeninde Olması Gereken Özellikler

müzik öğretmeni maaşı
Müzik öğretmeni maaşı

Müzik öğretmeni maaşlarını devlette ve özelde ayrı ayrı incelediniz. Müzik öğretmeni olmak istediğinize karar verdiniz! Harika! Peki, sizde aranan özellikler neler? Bir müzik öğretmeninde olması gereken özellikler nelerdir? Gelin, hep birlikte öğrenelim.

 • Kişinin müzik bilgisi yüksek olmalı,
 • En az bir enstrüman hakkında yeterli yetkinliğe sahip olmalı,
 • Planlama ve organizasyon becerisi olmalı,
 • Güçlü bir zaman yönetimi becerisi sergilemeli,
 • Sözlü ve bununla beraber yazılı iletişim kanallarını aktif bir şekilde kullanabilmeli,
 • Sabırlı ve özverili olmalı,
 • Meslek etiğine uygun bir şekilde faaliyet göstermeli.

Müzik Öğretmenliği Bölümünün İş İmkanları Nelerdir?

Son olarak Müzik Öğretmenliği Bölümü’nün iş imkanlarını da bilmelisiniz! Böylece ek gelir elde etmek istediğinizde neler yapabileceğinizi de bilirsiniz. Müzik Öğretmenliği bölümünün iş imkanları şöyle sıralanır:

 • Gazete, dergi ve bunun gibi birbirinden farklı yayın organlarının müzik köşelerinde yazı yazabilir.
 • Müzik öğretmenleri, repertuvar düzenlemesi yapabilir.
 • Müzik öğretmenleri, devlet tiyatrolarının çeşitli müzik eserlerini yorumlayabilir.
 • Müzik öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler, aynı zamanda kendisine özel müzik okulu ya da dershanesi açabilir.
 • Eğitimine devam ederek yüksek lisans yapıp öğretim üyesi pozisyonunda çalışabilir.
 • Koro faaliyetlerinde bulunarak konserlerden gelir elde edebilir.
 • Eğlence sektöründe müzisyen olarak çalışabilir.

Öğretim Üyesi olma fikri aklınıza yattı mı? Öyleyse hemen “Akademik Personel Maaşları” yazımıza göz atın!

Devlette müzik öğretmeni olmak istiyorsanız ÖSYM’nin her yıl düzenlediği KPSS ile atanmalısınız! Detaylar için ÖSYM’nin resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz!

Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • çiğdem - 26.07.2023

  Devlet için burada yazılan maaşlara göre öğretmenin eline geçen miktarlar daha düşük maalesef. Kesintilerle 17-18 bin civarını buluyor.


İçindekiler