Ocak 2023 Muhtar Maaşları Ne Kadar?- Muhtarın Görevleri

Lila Editor
Lila Editor 04.01.2023
Güncellendi 04/01/2023

Son günlerde gündemden düşmeyen önemli konulardan biri de muhtar maaşları oldu. Yapılan yeni düzenlemenin ardından birçok insan, muhtar mesleğini araştırmaya başladı.

- Reklam -

Siz de “muhtarlar ne kadar maaş alıyor?” sorusuna bir cevap mı arıyorsunuz? O halde ben sizlere bu yazıda en güncel detayları aktaracağım. Ocak 2023 zammıyla birlikte muhtar maaşları da güncellendi! Detaylar için yazımızı okumaya devam edin!

Bunun dışında muhtar görevleri ya da muhtar şartları gibi merak ettiğiniz tüm ayrıntıları da yine bu yazıda bulacaksınız. En muhtar için hazırsanız başlayalım! 😊

Mutlaka incelemenizi tavsiye ederim: Akademik personel maaşları.

- Reklam -

Muhtar Nedir? Muhtar Ne İş Yapar?

Muhtar Nedir? Muhtar Ne İş Yapar?
Muhtar Nedir? Muhtar Ne İş Yapar?

Muhtar mesleği hakkında merak edilen diğer detaylara geçmeden önce, sizlere muhtar mesleğinin tanımından bahsetmek istiyorum. “Muhtar nedir?” sorusunu, köy veya mahallenin yönetim ve idaresinden sorumlu olan kişiler olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca muhtarların görev süreleri 5 yıldır.

Peki muhtar ne iş yapar? Muhtarların görevlerine geçmeden önce kısaca muhtarların yaptıkları işi anlatayım. Muhtarlar, köy ve mahallenin istekleri doğrultusunda gerekli iyileştirmeleri yaparlar. Ayrıca hükümet tarafından alınan kararları halka duyurur, köy veya mahallede düzeni sağlar.

Muhtarın Görevleri

Muhtarın Görevleri

Her meslekte olduğu gibi muhtarın da görevleri bir hayli fazla. Bir muhtar olarak bu görevleri yerine getirmeniz şart. Peki görevleri neler olacak? Sizin için “muhtarın görevleri nelerdir?” sorusunu madde madde sıraladım:

 • Köy ya da mahallede bulunan yol, çeşme gibi ihtiyaçları yerel yönetime iletmek,
 • Bu alanda ortak kullanılan ihtiyaçların bakım ve onarımını yaptırmak,
 • Çalıştığı köy ya da mahallenin ortak işlerinin imece usulü yapılmasını sağlamak,
 • Askere girme zamanı gelen kişilerin gerekli işlemlerini yapmak
 • İhtiyaç sahiplerini tespit ederek, devlet desteğinden yararlanmasını sağlamak,
 • Bulaşıcı ve kritik hastalıklara sahip kişiler için gerekli işlemleri yapmak muhtar görevleri arasındadır.

Muhtar maaşları kadar merak edilen sınıf öğretmeni maaşları hakkında en güncel bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz!

- Reklam -

Muhtar Maaşları 2023 Ocak Zammı

muhtar maaşları
muhtar maaşları

Gelelim en merak edilen sorunun cevabına. Muhtarlar ne kadar maaş alıyor? sorusuna. 2023 yılının Ocak ayındaki zamla birlikte muhtar maaşları, ikametgah ve nüfus cüzdan sureti onay makamı oldukları dönemde, vatandaşlardan her bir kamu hizmeti için belirli ücret talep ettiklerinden dolayı iyi bir gelir elde etmekteydi.

Ancak muhtarlar bu hizmetlerin dijital platformda internet üzerinden verilmesiyle birlikte bu gelirden mahrum kaldıkları için devlet tarafından aldıkları maaşlarda birtakım iyileştirmeler yapılmıştır. Muhtar maaşları Ocak 2023 şu şekilde:

 • Büyükşehir muhtarları 10.075 TL,  
 • Daha küçük şehir ve köy muhtarları 8.320 TL
 • Emekli olduktan sonra yeniden muhtar olanlar 6.450 TL maaş alır.

Muhtarların güncel maaşları yukarıda size sunduğum şekilde belirlendi. 2023 yılı içinde Ocak zammıyla birlikte maaş bilgileri de güncellenmiş oldu.

- Reklam -

Muhtar Maaşları Hesaplama

Muhtar maaşları

Muhtar maaşlarının ne kadar olduğunu öğrendik. Peki bu muhtar maaşları hesaplaması nasıl yapılıyor. Muhtar aylıkları hesaplama işlemleri, devletin belirlemiş olduğu kurala göre yapılmaktadır. Hükümlere göre muhtar maaşlarının hesaplanmasında şu yöntemler kullanılmaktadır:

 • Memur gösterge rakamı olan 14.750 sayısı,
 • Memurluk katsayısı ile çarpılarak muhtar maaşı hesaplanır.

Güncel muhtar maaşından sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Öte yandan muhtar olarak mahalle ve köylerde görev yapan çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu primleri de devlet tarafından ödenmektedir.

Muhtarlarda Emeklilik

Muhtarların emeklilik kapsamında, muhtar olarak görev yapan bir çalışan, eğer emekli aylığı almaktaysa, görev süresi içinde emekli aylıkları kesintiye uğramamaktadır.

- Reklam -

Muhtarların sosyal güvenlik primleri, il özel idareleri ya da yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödenmektedir.

Muhtarların emeklilik hakları son dönemdeki kanunda yapılan yeni düzenlemeler ile daha iyi şartlara ulaştırılmıştır. Muhtarlar 2023 yılının Ocak ayında gelen %30’luk zamla birlikte 4.575 TL emekli aylığı alıyor.

Emekli öğretmen maaşları 2023 yılında ne kadar oldu? En güncel bilgiler için Akademik Personel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

- Reklam -

Muhtar Olma Şartları

Muhtar olmak için de bazı şartlar bulunuyor. Muhtar olmak istiyorsanız, bir dizi şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Sizlere muhtar olmak için gerekenleri aşağıya madde madde sıralayacağım. İşte muhtar adayları için muhtar olma şartları şu şekilde:

 • 18 yaşını geçmiş olmak
 • Türk vatandaşı olmak
 • Seçimlerden önce en az 6 ay aday olduğu mahallede ikamet ediyor olmak
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak
 • Akli dengesinin yerinde olması
 • Hükümlü olmamak.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir