Muhtar Maaşları 2024: Ocak Zamlı Ücretler! Muhtar Görevleri

Son günlerde gündemden düşmeyen önemli konulardan biri de muhtar maaşları oldu. Yapılan yeni düzenlemenin ardından birçok insan, muhtar mesleğini araştırmaya başladı.

Siz de “muhtarlar ne kadar maaş alıyor?” sorusuna bir cevap mı arıyorsunuz? O halde ben sizlere bu yazıda en güncel detayları aktaracağım. Ocak 2024 zammıyla birlikte muhtar maaşları da güncellendi! Detaylar için yazımızı okumaya devam edin!

Bunun dışında muhtar görevleri ya da muhtar şartları gibi merak ettiğiniz tüm ayrıntıları da yine bu yazıda bulacaksınız. En muhtar için hazırsanız başlayalım! 😊

Mutlaka incelemenizi tavsiye ederim: Akademik personel maaşları

Muhtar Nedir? Muhtar Ne İş Yapar?

Muhtar Nedir? Muhtar Ne İş Yapar?
Muhtar Nedir? Muhtar Ne İş Yapar?

Muhtar mesleği hakkında merak edilen diğer detaylara geçmeden önce, sizlere muhtar mesleğinin tanımından bahsetmek istiyorum. “Muhtar nedir?” sorusunu, köy veya mahallenin yönetim ve idaresinden sorumlu olan kişiler olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca muhtarların görev süreleri 5 yıldır.

Muhtar maaşları, birçok faktöre göre belirlenebilirken, devlet memuru statüsünde olmadıkları için 657’ye tabi değildirler. Bu noktada muhtarların ne iş yaptığı, görev tanımları ve diğer bilgiler de önem kazanmaktadır.

Peki muhtar ne iş yapar? Muhtarların görevlerine geçmeden önce kısaca muhtarların yaptıkları işi anlatayım. Muhtarlar, köy ve mahallenin istekleri doğrultusunda gerekli iyileştirmeleri yaparlar. Ayrıca hükümet tarafından alınan kararları halka duyurur, köy veya mahallede düzeni sağlar.

Muhtarın Görevleri

Muhtar Maaşları
Muhtarın Görevleri

Muhtar maaşları 2024 bilgileri kadar muhtarın görevleri de önemlidir. Çünkü muhtarların ne iş yapacakları, kanunen tanımlanmıştır.

Her meslekte olduğu gibi muhtarın da görevleri bir hayli fazla. Bir muhtar olarak bu görevleri yerine getirmeniz şart. Peki görevleri neler olacak? Sizin için “muhtarın görevleri nelerdir?” sorusunu madde madde sıraladım:

 • Köy ya da mahallede bulunan yol, çeşme gibi ihtiyaçları yerel yönetime iletmek,
 • Bu alanda ortak kullanılan ihtiyaçların bakım ve onarımını yaptırmak,
 • Çalıştığı köy ya da mahallenin ortak işlerinin imece usulü yapılmasını sağlamak,
 • Askere girme zamanı gelen kişilerin gerekli işlemlerini yapmak
 • İhtiyaç sahiplerini tespit ederek, devlet desteğinden yararlanmasını sağlamak,
 • Bulaşıcı ve kritik hastalıklara sahip kişiler için gerekli işlemleri yapmak muhtar görevleri arasındadır.

Muhtar maaşları kadar merak edilen sınıf öğretmeni maaşları hakkında en güncel bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz!

Muhtar Maaşları 2024: Ocak Zamları Ne Kadar Etkiledi?

muhtar maaşları
muhtar maaşları

Gelelim en merak edilen sorunun cevabına. Muhtarlar ne kadar maaş alıyor? sorusuna. 2024 yılının Ocak ayındaki zamla birlikte muhtar maaşları, ikametgah ve nüfus cüzdan sureti onay makamı oldukları dönemde, vatandaşlardan her bir kamu hizmeti için belirli ücret talep ettiklerinden dolayı iyi bir gelir elde etmekteydi.

Ancak muhtarlar bu hizmetlerin dijital platformda internet üzerinden verilmesiyle birlikte bu gelirden mahrum kaldıkları için devlet tarafından aldıkları maaşlarda birtakım iyileştirmeler yapılmıştır.

Muhtar maaşları 2024 yılı ile birlikte gelen zamlardan sonra şu şekildedir:

 • Büyükşehir Muhtarları: 20.000 TL
 • Diğer Şehirlerde Muhtar Maaşı: 17.002 TL
 • Emekliliği Olan Muhtarların Maaşı: 12.500 TL

Muhtarların güncel maaşları yukarıda size sunduğum şekilde belirlendi. 2024 yılı içinde Ocak zammıyla birlikte maaş bilgileri de güncellenmiş oldu.

Muhtar Maaşını Etkileyen Faktörler

Muhtarlar devlet memuru statüsünde olmadıkları için ayrıca yönetmelik ve diğer kanun hükmündeki düzenlemeler ile belirlenmektedir. Bu nedenle aslında muhtarlar arasında maaş farklılıkları üç faktöre göre değişmektedir:

 • Büyükşehirlerde muhtar olmak,
 • Diğer şehirlerde muhtar olmak,
 • Emekli muhtar olmak.

Yukarıdaki maaş bilgilerini de incelediğimizde muhtar maaşlarının bu faktörlere göre belirlendiğini söyleyebiliriz. Örneğin İstanbul’da muhtarlık yapan bir kişi 20.000 TL maaş alırken, büyükşehir olmayan bir şehirde muhtar olan kişi 17.002 TL olan asgari ücreti kazanacaktır. Emekli olduğu halde muhtarlık yapan kişiler ise 12.500 TL maaş almaktadır.

Peki, muhtar maaşları nasıl hesaplanıyor? Hadi inceleyelim…

Önerilen içerik: Makine Mühendisi Maaşları

Muhtar Maaşları Hesaplama

Muhtar Maaşları
Muhtar maaşları

Muhtar maaşlarının ne kadar olduğunu öğrendik. Peki bu muhtar maaşları hesaplaması nasıl yapılıyor. Muhtar aylıkları hesaplama işlemleri, devletin belirlemiş olduğu kurala göre yapılmaktadır. Hükümlere göre muhtar maaşlarının hesaplanmasında şu yöntemler kullanılmaktadır:

 • Memur gösterge rakamı olan 14.750 sayısı,
 • Memurluk katsayısı ile çarpılarak muhtar maaşı hesaplanır.

Güncel muhtar maaşından sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Öte yandan muhtar olarak mahalle ve köylerde görev yapan çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu primleri de devlet tarafından ödenmektedir.

Muhtar maaşları bu şekilde belirlenirken aynı zamanda bu bilgiler, emeklilik maaşlarını da etkilemektedir. Buna göre aşağıdaki faktörler dikkate alınacaktır.

Emekli Muhtar Maaşı 2024

Muhtarların maaşı ne kadar?
Muhtarların maaşı ne kadar?

Muhtarların emeklilik kapsamında, muhtar olarak görev yapan bir çalışan, eğer emekli aylığı almaktaysa, görev süresi içinde emekli aylıkları kesintiye uğramamaktadır.

Muhtarların sosyal güvenlik primleri, il özel idareleri ya da yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödenmektedir. Muhtar maaşları da emeklilik durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Muhtarların emeklilik hakları son dönemdeki kanunda yapılan yeni düzenlemeler ile daha iyi şartlara ulaştırılmıştır. Muhtarlar 2024 yılının Ocak ayında gelen zamla birlikte 12.500 TL emekli aylığı alıyor.

Emekli öğretmen maaşları 2024 yılında ne kadar oldu? En güncel bilgiler için Akademik Personel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Muhtar Olma Şartları 2024

Muhtar olmak için de bazı şartlar bulunuyor. Muhtar olmak istiyorsanız, bir dizi şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Sizlere muhtar olmak için gerekenleri aşağıya madde madde sıralayacağım. İşte muhtar adayları için muhtar olma şartları şu şekilde:

 • 18 yaşını geçmiş olmak
 • Türk vatandaşı olmak
 • Seçimlerden önce en az 6 ay aday olduğu mahallede ikamet ediyor olmak
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak
 • Akli dengesinin yerinde olması
 • Hükümlü olmamak.

Bu şartları sağlayan herkes muhtar maaşlarına sahip bir personel olarak mahalle muhtarlığı görevini yerine getirebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Moleküler Biyolog Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Muhtarlık maaşlarını sizler için inceledik. Son olarak muhtar maaşlarıyla ilgili sıkça sorulan sorularla bitirelim:

Muhtar olmak için hangi bölümden mezun olmak gerekir?

Muhtar olmak için herhangi bir üniversite mezuniyet şartı aranmaz. Bir adayın okur yazar olması yeterli olur. Yani ilkokul mezunu olan bir kişi muhtarlığa aday olabilir.

Sabıka kaydı olan biri muhtar olabilir mi?

Bazı yüz kızartıcı suçlar dışında muhtar olmanıza sabıka kaydınız engel değildir.

Nasıl muhtar olunur?

Mahalli İdareler Seçimleri adlı seçimlere katılarak muhtar olabilirsiniz Bildiğiniz gibi 2024 Mart ayında seçimler yapılacak. Muhtar olmak için para yatırmanıza gerek yok. Ancak reklam bütçesini göz önünde bulundurmanızda yarar var. Seçimlere katılmak istiyorsanız, bir yere başvurmanıza gerekmeyecek. Seçim günü seçimlere katılmak istediğinizi bildirmek ve seçmen kağıdınızı seçmenlere ulaştırmanız yeterlidir.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir