Temmuz 2022 Hemşire Maaşları – Devlet ve Özel Hastaneler

serkan
serkan 05.07.2022
Güncellendi 05/07/2022
Hemşire maaşları
Hemşire maaşları

Ülkemizde hemşire olmak isteyenlerin sayısını her geçen gün artıyor. “Hemşire maaşları ne kadar?” sorusu ise bu konuda en çok merak edilenler arasında.

- Reklam -

Hemşirelerin aldığı ücretler özel ve kamu olarak ikiye ayrılabilir. Yazımın ilerleyen kısımlarında kamuda ve özelde çalışan hemşirelerin aldığı ücretler hakkında bilgi vereceğim

Üniversite hemşirelik bölümü okuyan hemşire adayları hem kamu hem de özel hastanelerde çeşitli iş fırsatından yararlanabiliyor. Maaş farklılıkları nasıl? Devlette hemşire maaşları, özelde hemşirelik maaşları gibi ayrıntılara hadi göz atalım!

Hemşire Maaşları Ne Kadar?

hemşire maaşı ne kadar
hemşire maaşı ne kadar

Toplu sözleşmeye konu olan hemşire maaşları, çalışan kişinin çalıştığı kuruma göre farklılık gösterebiliyor. Hemşire maaşı ne kadar sorusunun cevabı ise bu bakımdan kesin bir şekilde belirtilemiyor.

- Reklam -

Memur ve emeklilerin maaşları toplu sözleşme tarafından belirlendiği için kamuda çalışan hemşirelik maaşları da bu şekilde belirleniyor. Ancak özel sektörde çalışan hemşireler ise kamudan tamamen bağımsız bir şekilde maaş alıyor.

Benzer yazı: Doktor Maaşları

Devlette Hemşire Maaşları 2022 Temmuz Zammı

Devlette hemşire maaş
Devlette hemşire maaşı

Temmuz zamlarının gelmesiyle birlikte hemşire adayları tarafından sıkça sorulan sorulardan biri de hemşire maaşı 2022 Temmuz zammı ne kadar olacak sorusu olmuştur. Kamuda yeni işe başlayan hemşire maaşları 10 bin 480 TL olarak belirlenmiştir. Yani en düşük hemşire maaşı bu civarlarda.

Bunun yanında yer alan yan haklarla, döner sermayeyle ve kıdeme göre hemşire maaşları 8 bin liranın üzerine çıkabiliyor. Derecelerine göre hemşire maaşları aşağıda verildiği gibidir:

- Reklam -
 • 8/1 derecesine göre hemşire maaşı: 14 bin 480 TL
 • 6/3 derecesine göre 5 yıllık hemşire maaşı: 15 bin 510 TL
 • 4/2 derecesine göre 10 yıllık hemşire maaşı: 16 bin 460 TL
 • 2/1 derecesine göre 15 yıllık hemşire maaşı: 16 bin 920 TL
 • 1/3 derecesine göre 20 yıllık hemşire maaşı: 17 bin 307 TL
 • 1/4 derecesine göre 25 yıllık hemşire maaşı: 17 bin 415 TL

Bilgi:

Kamu hastanelerinde çalışan hemşireler ise devlet memurları kanununa göre maaşlarını alıyor. Aynı zamanda kamu hastanelerinde çalışan hemşireler, 6 ayda bir gerçekleşen memur ve enflasyon zammından da yararlanabiliyor.

Şimdi hemşire maaşları özelde ne kadar? Öğrenelim!

Özel Hastane Hemşire Maaşları

özelde hemşirelik maaşları

Özel hastanelerde görevlerini yapan hemşirelerin maaşları, çalıştıkları hastaneye göre farklılık gösterebiliyor.

- Reklam -

Özel hastanelerde çalışan hemşire maaşının devlet hastanelerine göre daha düşük olduğunu söyleyebilirim. Elbette hastaneden hastaneye verilen ücretlerde farklılıklar olacak. O nedenle sizlere ortalama olarak kazançlardan bahsedeceğim. Özelde hemşire maaşları 5.800 TL – 8.000 TL arasında oynuyor.

Baş Hemşire Maaşı

Hastanedeki tüm hemşirelerden sorumlu olan ve onları yöneten kişi olan başhemşirelerin maaşları da bir hayli merak ediliyor. Baş hemşire maaşları özel hastaneler 10 bin TL ile 8 bin TL arasında değişiyor.

Devlet hastanelerinde baş hemşireler ise 12 bin TL – 13 bin TL arasında bir kazanca sahip.

- Reklam -
Lise hemşire maaşları
Lise hemşire maaşları

Lise Hemşire Maaşları

Sağlık lisesini bitirerek mesleki hayata atılan hemşireler, yardımcı hemşire olarak çalışabiliyorlar. Yardımcı hemşirelerin maaşları, üniversite mezunu olarak çalışan hemşirelere göre düşük maaş alıyorlar. Bu da Temmuz zammıyla birlikte 2022 yılında ortalama olarak 7 bin TL civarında.

Akademik personel maaşlarını merak ediyorsanız, hemen okuyun!

Doğu’daki Hemşire Maaşları

Akıllarda kafa karışıklığı yaratan bir durumdan söz etmek istiyorum. Doğu’daki hemşire maaşları ne kadar? şeklinde bir soru var.

- Reklam -

Sevgili okuyucular Doğu’da çalışan hemşirelerin maaşları yukarıdakilerden farklı değil. Maaş farklılığı hastanenin döner sermayesine göre belirleniyor. Yani şehrin bu noktada bir önemi yok.

Hemşire Nasıl Olunur?

hemşireler ne kadar maaş alır
hemşire olmak
 • Lise eğitimlerini sağlık meslek lisesinde tamamlayan kişiler, KPSS’ye girerek doğrudan hemşire yardımcısı olarak göreve başlayabiliyor.
 • Ön lisans ve lisans bölümlerini bitirenler ise direkt olarak hemşire olarak iş başı yapabiliyor.
 • Bundan önceki süreçte sağlık lisesi mezunları hemşire olabiliyordu. Ancak yapılan yeni düzenlemeyle birlikte sağlık lisesi mezunları en fazla hemşire yardımcısı olarak görev yapabilecek.
 • Sağlık lisesini bitirip hemşire yardımcısı olan kişiler diledikleri takdirde ön lisans ya da lisans eğitimi alıp hemşireliğe terfi edebiliyor.
 • Üniversitelerde hemşirelik bölümünü bitirip KPSS’ye giren kişiler ise doğrudan hemşire olarak görev yapabiliyor.

Hemşire Çalışma Olanakları

Hemşirelerin iş olanakları oldukça geniştir. Günümüzde görev yapan hemşireler hastaneler dışında; kreşlerde, dispanserlerde, okullarda, fabrikalarda, huzur evlerinde ve pek çok özel ve kamu kuruluşlarında çalışma imkanına sahip.

Hemşirelerin çalışma olanaklarının çeşitli olmasından dolayı günümüzde hemşirelik alanına olan talepte hızla artmaktadır. Hemşireliğe yönelik ilginin bu kadar büyük olması akıllara da pek çok soruyu getiriyor.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.