Savcı Maaşları 2023 Güncel Bilgiler!

Sinem Editör
Sinem Editör 04.01.2023
Güncellendi 04/01/2023
Savcı Maaşları 2022
Savcı Maaşları 2022

Hukuk Fakültesinden mezun olanların aklına en sık dönen “Hakimlik ve Savcılık Sınavı’na girip Savcı olsam ne kadar maaşım olur” gibi sorular oluyor. Ülkedeki en büyük gizemlerden biri Savcı maaşları 2023 yılında ne kadar olduğu! Stajyer savcı maaşı, 1. sınıf savcı maaşı, göreve yeni başlayan savcı maaşı ve savcı olmaya dair daha pek çok bilgiyi sizler için derledik! Hadi, Savcı maaşlarını hemen öğrenelim!

- Reklam -

Savcı Maaşları Ne Kadar?

Savcıların en önemli görevi, devlet adına ceza davası açmaktır. Bu sebeple belirli bir kural dahilinde hareket etmeleri gerekiyor. Savcılar, öncelikli olarak kanıt toplar. Akabinde sanıkları sorgular ve iddianame hazırlar. Tüm bunların sonunda ve kamu davası açar. Bir suçtan kaynaklı herhangi bir zarar varsa, mağdur kişilerin haklarını korumaya yönelik çalışır. Ayrıyeten ölüm vakalarında gerekli kişilere ceset üzerinde adli muayene yaptırır. Özetle savcılar, kamu yararına görev yapar. Peki, savcı maaşları 2023 yılında ne kadar? Gelin, hep birlikte öğrenelim!

Ortalama bir savcı maaşı en düşük 16.510 TL, en yüksek 52.000 TL‘dir. Bu sayı, savcıların deneyimine göre değişkenlik gösteriyor.

Stajyer Savcı Maaşları 202316.510 TL
Göreve Yeni Başlayan Savcı Maaşları 202318.200 TL
1. Sınıf (1. Kademe) Savcı Maaşları 202339.000 TL – 52.000 TL
Savcı maaşları 2023

Göreve Yeni Başlayan Savcı Maaşı Ne Kadar?

Adalet Bakanlığı‘na bağlı görevine yeni başlayan savcıların maaşları, son zamanlarda en çok merak edilen konular arasında. Stajyer savcı, görevini başarıyla tamamladıktan sonra ”Savcı” unvanını almaya ve göreve başlamaya hak kazanır. Peki, göreve yeni başlayan savcı maaşı ne kadar? Hep birlikte inceleyelim. Göreve henüz yeni başlayan bir memurun maaşı, 2. derecede faaliyet gösteren bir savcıdan daha düşük bir meblağdır. Bu noktada göreve yeni başlayan savcı, ortalama olarak 18.200 TL maaş alıyor.

- Reklam -

Stajyer Savcının Görevleri Nelerdir?

savcı maaşları 2023
Savcı maaşları 2023

Stajyer savcı adaylarının yerine getirmesi gereken görev ve sorumlulukları vardır. Bu görevler başarıyla tamamlandığı takdirde aday, ”Savcı” unvanını alarak göreve başlama hakkı kazanır. Peki, stajyer savcının görevleri nelerdir? Hep birlikte aşağıdaki maddeleri inceleyelim.

 • Stajyer savcılar, Hâkim veya Cumhuriyet başsavcısının nezareti altında olan mahkeme ya da Cumhuriyet başsavcılığı kalemlerinde görevlendirilir. Fakat yalnızca bir defa görmekle öğrenilebilecek işler devamlı olarak yaptırılamaz.
 • Stajyer savcılar, duruşmalarda, keşif, tespit ve bununla birlikte otopsilerde hazır bulundurularak gözlemlenir.
 • Stajyer savcılara davetiye, zorla getirme ve bununla birlikte tutuklama müzekkerelerinin yazdırılması konusunda ara kararının yerine getirilmesine ilişkin birtakım işlemler yaptırılır.
 • Stajyer savcılara, yeni açılan dava dosyalarına tensip kararı taslağı hazırlatılarak gözlemlenir.
 • Henüz sonuçlandırılmamış soruşturma evrakı ya da mahkeme dosyaları inceletilir. Akabinde stajyer savcılara takip edilecek usul ve sonuçları ile alakalı olarak düşüncelerini yazılı bir şekilde hazırlamaları sağlanır.
 • Stajyer savcıların seminer, sempozyum ve konferans gibi kısa süren çeşitli etkinlikler ile meslek öncesi eğitimin öncesinde yapılacak olan bilgilendirme toplantısına katılımları sağlanır.

Bu ve bunlara benzer birçok görev sonrasında stajyer savcıların yaptıkları iş ve işlemlerin sayısını ve bununla beraber içeriklerini gösteren ”Staj Performans Değerlendirme Formları” belirlenir. Bu formlar; ilgili başkan, hâkim ya da Cumhuriyet savcısı tarafından onaylanır. Sonrasında da bir sureti staj dosyasında saklanarak kaldırılır. Diğer bir sureti ise her birimdeki staj sonrasında Bakanlığa gönderilir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar?

Stajyer savcının görevlerini inceledikten sonra birçok kişi, stajyer savcı maaşlarını merak ediyor. O halde gelin, stajyer savcı maaşları 2023 yılında ne kadar? Öğrenelim. Hakimler ve savcılar, zorunlu staj dönemleri süresince “Stajyer Hakim” ve “Stajyer Savcı” olarak faaliyet gösterirler. Bununla birlikte stajyer maaşı kapsamında bir ücret alırlar. Bu maaş, 2023 yılının ikinci yarısında 16.510 TL‘dir. Aynı zamanda staj süresini tamamlayan hakim ve savcılar, 8. dereceden göreve başlarlar.

Avukat Maaşlarını biliyor musunuz? Savcı maaşları 2023 bilgilerini öğrenirken aklınıza takılan “Avukat Maaşları“nı hemen öğrenin!

- Reklam -

Nasıl Savcı Olunur?

savcı maaşları 2022
Savcı maaşları 2023

Savcı olabilmek, birçok Hukuk Fakültesi mezunu bireylerin en büyük hayali. Peki, nasıl savcı olunur? Hep birlikte detayları öğrenelim!

 • Savcı olabilmek için kişinin öncelikli olarak Hukuk Fakültesinden mezun olması gerekiyor.
 • Sonrasında Adli-İdari Yargı sınavına girmeleri gerekiyor.
 • Aynı zamanda Adli Yargı sınavında 100 soru yer alıyor.
 • Hukuki Alan bilgisi ve 40 tane genel kültür soruları yer almakta.
 • Adayların, sınavdan başarılı bir şekilde geçmek için en az 70 puan alması gerekiyor.
 • Gereken puanın alınmasından sonra mülakat aşaması geliyor. Mülakatı da başarılı bir şekilde geçen adaylar savcı adayı olmaya hak kazanıyor.
 • Sonrasında adaylar, iki sene boyunca staj yapıyor. Yapılan stajın ilk senesinde adayın, savcı olup olmayacağına karar veriliyor. Yapılan stajın son senesinde adaylar, staja bağlı bir sınava tabii tutuluyor. Bu son sınavda istenilen başarıya ulaşan adaylar savcı olmaya hak kazanıyor!

1. Sınıf Savcı Maaşı

Sırada 1. Sınıf Savcılar var! 1. Sınıf veya 1. Kademe Savcı, kademelerin en sonundadır. Savcılar göreve başladıklarında 3 yılda bir kademe atlarlar, 8. kademeden başlayarak belli aralıklarla kademe atlarlar. 1. Sınıf Savcılar, en kıdemli savcılardır. Başsavcılar 1. sınıf savcıların arasından seçilir. Ülkemizde çok az 1. sınıf savcı vardır, bu mertebedeki bir savcının maaş bilgisini biz kendilerine soramasak da 2023 Temmuz zamlarından sonra ortalama 39.000 TL ile 52.000 TL arasında maaş aldıklarını söylemek mümkündür.

Bu maaş farkı çalışılan bölgeye göre değişkenlik gösterir. Bütün mesleklerde olduğu gibi doğuda yapılan görev, batıda yapılan göreve göre kişiye daha fazla maaş sağlamaktadır.

- Reklam -

Savcı Olma Şartları Nelerdir?

Savcı olmayı hedefleyen ya da savcı olma şartları nelerdir? Sorusunu merak eden bireyler adına her türlü bilgiyi derledik. Dilerseniz hep birlikte öğrenelim.

 • Öncelikli olarak kişi, kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler, savcı ya da hakim olamaz.
 • Adayın adli sicil kaydında devlete karşı işlenmiş bir suç kesinlikle olmamalıdır. Bununla beraber aday, üç aydan fazla hapis yatmamış olmalıdır. Aynı zamanda aday, herhangi bir yüz kızartıcı suçtan kesinlikle hüküm giymemiş olmalıdır.
 • Erkek adaylara ilişkin askerlikle ilişiği olmamalıdır.
 • Adayın kamuda çalışmasına engel bir yasağı kesinlikle olmamalıdır.
 • Aday, herhangi bir akıl ve bununla birlikte vücut probleminin olmadığını yetkili aşamalara kanıtlayabilmelidir.
 • Aday, şehir dışı çalışmaya uygun bir pozisyonda olmalıdır.

Savcı maaşları 2023 bilgilerini öğrendik. Hakimlerin ne kadar kazandığını biliyor musunuz? Hemen “Hakim Maaşları” yazımızdan öğrenin!

Katipler hakkında daha detaylı bilgiler için hemen “Katip Maaşları, Katip Olma Şartları” yazımıza göz atın!

- Reklam -

Savcı maaşları 2023 bilgilerinden sonra “Mübaşir Maaşları” ne kadar oldu, hemen öğrenin!

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir