Araştırma Görevlisi Maaşları -2023 Ocak- Atanma Şartları

serkan
serkan 04.01.2023
Güncellendi 04/01/2023
Araştırma görevlisi maaşları
Araştırma görevlisi maaşları

Üniversitelerde eski adıyla asistan olarak bilinen araştırma görevlisi hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık. Bu yazımızda araştırma görevlisi kimdir, araştırma görevlisi maaşları Ocak zammıyla birlikte ne kadar arttı ve araştırma görevlisi nasıl olunur sorularına tüm detaylarıyla yer verdik.

- Reklam -

Ayrıca ÖYP ile araştırma görevlisi alımı, araştırma görevlisi güvenlik soruşturmasına ilişkin bilgiler ve istifa süreci hakkında tüm merak edilenler yazımızın devamında…

Araştırma Görevlisi Kimdir?

Araştırma görevlisi en genel tanımıyla bir yüksek öğretim kurumundaki öğretim yardımcılarına denilmektedir. Araştırma görevlileri, üniversitelerde ilgili bölümlerindeki idari birçok işi de yürütmeye yardımcı olmaktadırlar. Sınav takvimlerinin düzenlenmesinden, ders slaytlarının hazırlanmasına kadar birçok konuda öğretim üyelerine yardımcı olan bu akademik personelin bir de kendisinden istenen asli görevleri vardır.

Bir araştırma görevlisinin görev tanımında bilimsel çalışmalar yapması, alanında inceleme ve araştırmalar yapması başlıca yer alır.

- Reklam -

Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadardır?

Araştırma görevlisi maaşları her üniversitede farklı olmakla beraber; 2023 Ocak zammıyla birlikte genel aralık 14.125TL ile 18.775 TL arasında başlangıç maaşı almaktadırlar.

Araştırma Görevlisi Nasıl Atanır?

Lisans mezunu birçok öğrenci akademide kalarak araştırma görevlisi olmayı hayal etmektedir. Ancak araştırma görevlilerinin nasıl atanacağı da belirli şartlara ve alım usüllerine tabidir. Bu alımlar iki kategoride gerçekleşir. Araştırma görevlisi alım usülleri şöyledir;

 • Üniversitelerin kadrosuna en fazla 3 yıl olmak suretiyle atanan öğretim elemanları,
 • Enstitü kadrosu bünyesinde lisansüstü eğitimi boyunca atanan araştırma görevlileri.

YÖK tarafından duyurulan alımlarda araştırma görevlisi alımlarında istenen eğitim seviyeleri;

 • Yüksek lisans yapıyor olmak,
 • Yüksek lisans yapmış olmak
 • Doktora yapmak gibi şartlarda yer almaktadır.

Bu talepler değişim gösterebilir veya aynı ilan içinde uygunluk durumuna göre farklı başvurular yapılabilir.

- Reklam -

Sitemizde yer alan en güncel Akademik İlanlara ulaşarak kadro duyurularına en erken siz ulaşın!

Araştırma Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

1. İlana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak,
2. ALES’ten en az 70 puan sahibi olmak, 
3. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az 50 puan veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan sahibi olmak.

Sizler için hazırladığımız ALES Nedir? yazısına mutlaka göz atmalısınız. Ayrıca sınava girdiyseniz veya yeni girecekseniz ALES Puan Hesaplama Motoru sayesinde alacağın puan aralığını öğrenebilirsin.

- Reklam -
Araştırma görevlisi maaşları ve alım şartları

Araştırma Görevlisi Alımlarındaki Değerlendirme Esasları

Başvuru yapıldıktan sonra üniversiteler tarafından belgeleriniz ilanda aranan şartları taşıyıp taşımadığınıza yönelik kontrol edilir. Eğer ki başvurunuz uygun görülürse, üniversitedeki alanın jürisi tarafından ön değerlendirme listesine dahil edilirsiniz.

Yönetmelik gereği, ön değerlendirme ALES puanının %60, yabancı dil puanının %40’ı alınarak belirlenir.  ALES ve Yabancı Dil puanınıza göre belirlenen ön değerlendirme sonucuna göre ilk ona girerseniz (eğer ki ilan edilen kadro sayısı 1’se 10 kişi çağırılır) yazılı sınava davet edilirsiniz.

Ek Olarak: Ön değerlendirme sonuçları YÖK’ün sayfasında değil her üniversitenin kurumsal web sayfasında yapılır. Sınava girecek adaylarda ayrıca bir yazılı tebligat yapılmaz. Kurumların yaptığı duyurular tebligat niteliğindedir. 

- Reklam -

Bununla beraber araştırma görevlisi alımlarında sözlü mülakat yapılmamaktadır. Jüri sizi giriş sınavında yazılı olarak sorulan sorulara verdiğiniz cevaba göre değerlendirecektir. 

Yazılı sınav sonucu değerlendirme şu şekilde şekilde yapılmaktadır; ALES (%30) + Lisans Mezuniyet Notu (%30)+Giriş Sınavı Notu (%30) + Yabancı Dil Puanı (%10)

Burada belirtilen oranlara göre yapılacak hesaplamalar sonucunda eğer ki en yüksek puana sahip aday sizseniz araştırma görevlisi olarak ilgili kadroya atanmaya hak kazanır ve ardından güvenlik soruşturması ve mesleğe alım süreciniz gerçekleşir.

- Reklam -

Yabancı Dil Sınavları ile ilgili bilgi edinmek için YDS Nedir? ve YÖKDİL Nedir? yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Araştırma Görevlisi Başvuru Sürecinde Gerekli Belgeler

1. Lisans Diploması (İlandaki özel şartlara göre Yüksek Lisans veya Doktora belgeleri)
2. Lisans Transkript
3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
4. Fotoğraf
5. Özgeçmiş

Dikkat: Bu evraklar içerisinde “Lisans Diploması ve Transkript” belgelerinin mutlaka aslı veya onaylı suretinin gönderilmesi gerekmektedir. Birçok aday onaysız fotokopi diploma ve transkript evrak gönderdiği için üniversiteler tarafından değerlendirmeye alınmamaktadır.

- Reklam -

Araştırma Görevlisi Güvenlik Soruşturması Var Mı?

Araştırma görevlileri için de güvenlik soruşturması yapılmaktadır. 17 Nisan 2021 tarihli Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu ile tamamen yasal olarak bu işlem yürütülmektedir.

Araştırma görevlisi güvenlik soruşturmasi ne kadar sürer?

Araştırma görevlisi güvenlik soruşturması 5-6 ay kadar sürebilmektedir. Arşiv araştırması yaklaşık 3 ay kadar, güvenlik soruşturması da 6 ay kadar sürmesi mümkündür.

Araştırma Görevlisi Güvenlik Soruşturmasında Nelere Dikkat Edilir?

Araştırma görevlisi güvenlik soruşturmasında kişinin adli ve idari kayıtlarına, herhangi bir terör örgütüyle ilişkisi ve bağının olmasına, kesinleşmiş veya devam eden adli soruşturmalarla beraber istihbari paylaşımlara bakılır.

- Reklam -
Araştırma görevlisi maaşları ÖYP Nedir

ÖYP Nedir?

ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) yüksek lisans eğitiminden başlayarak doktora bitimine kadar üniversitede istihdam edilme sürecine denilmektedir.

ÖYP ile Araştırma Görevlisi Alımı İmkanları

Bu süreç içerisinde yabancı dil puanına bağlı olarak yurtiçi ve yurtdışı dil eğitimlerini kapsamaktadır. Doktora/Bütünleştirilmiş doktora da yeterlilik sınavından sonra 12 ay yurtdışında eğitim olanağı vardır. Seyahat ve proje giderleri olmak üzere iki alanda araştırma görevlileri için kaynak aktarımı bulunmaktadır. 

 
Proje Gid. (TL)
Seyahat Gid. (TL)
Yüksek Lisans3.0002.000
Doktora  6.0004.000
Bütünleşik doktora8.0005.000

Araştırma Görevlisi ÖYP’den istifa edilebilir mi?

Senet imzalanmış ise senetteki tutar ödenerek istifa edilebilir. Aksi taktirde haklarında taahhütname ve kefaletname senedi uyarınca işlem yapılır.

- Reklam -

Araştırma görevlisi alımlarıyla ilişkili olarak sizler için hazırladığımız Doktora Nedir? PhD Nedir? yazımızı incelemenizi öneririz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
153 yorum
 • siz “yüksek lisans yapmış olmak” şartını da belirtmişsiniz. ben yüksek lisans mezunuyum ama bana sen başvuramazsın ya yüksek lisans öğrencisi ya da doktora öğrencisi olman gerekiyor dediler. keşke yüksek lisanstan mezun olmasaymışım…

 • Merhaba yükseklisans yaparken araştırma görevlisi olarak çalışılabiliyor muyuz? Çalışabilmek için gereken şartlar nelerdir? Yabancı dil puanının 70 olduğu takdirde bu gerçekleştiğine dair söylemler duydum. Ne denli doğrudur bu?

  • Hocam özetle şu şekilde oluyor. Üniversiteler ilanlar veriyor. İlan şartına uyarsanız başvurursunuz. ALES,dil ve not ortalamanızla oluşturulan puana göre bir sıralama oluşturulur. Kadro sayısının 10 katı kadarı yazılı/sözlü sınava çağırılır. Bunun sonucuna göre kadroya atanıp atanmadığınız belli olr.

   Dil puanınız 70 diye bulunduğunuz okulda araştırma görevlisi olursunuz diye bir şart yok. Hatta bazı okullar 0’te çok daha yukarıda dil puanı da isteyebiliyor.

   İlanlar ve şartlar hakkında genel bilgi için sitemizin akademik ilanlar bölümünü inceleyebilirsiniz. https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/akademik-ilanlar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir