2023 ZAMLI Katip Maaşları – Şartlar ve Güncel Bilgiler!

2023 yılının başında katip maaşları geçen yıla kıyasla enflasyon oranlarına göre değişiklik göstermişti. Katip maaşları yüzdesel olarak artmıştı. 2023 yılının Temmuz ayında ilan edilen yeni zam ile birlikte katiplerin kazancı da aynı oranda artış gösterdi! Güncel zamdan sonra katip maaşları nasıl etkilendi? Adalet Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda, özellikle mahkemelerde çalışan zabıt katipleri ne kadar maaş alıyor?

Devlet bütçesinden her sene belirlenen zam oranlarına göre aldıkları aylık maaşlarında artışlar görünen katipler için her yıl belirli sayıda kadro açılmakta ve aynı zamanda alım yapılmaktadır. Katiplik mesleğiyle ilgili bütün detayları ve Temmuz 2023 zammının katip maaşlarına etkisini sizler için araştırdık.

Katip Nasıl Olunur?

Katip ya da daha bilinen adıyla zabıt katibi olmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’na girmek gerekmektedir. Ancak bu sınava girmeden önce üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Buna göre katip olabilmek için;

 • Fakülte ya da meslek yüksek okullarının adalet, bilgisayar bölümlerinden mezun olmak,
 • Üniversitelerin dışında en az lise mezunu olmak kaydıyla MEB’e bağlı bilgisayar ya da daktilo kurslarından başarı belgesi almak,
 • Uygulama sınavında yanlışsız ve imlâ kurallarına dikkat ederek üç dakikada en az 90 kelime yazabilmek

Şartları bulunmaktadır. 90 kelimeyi üç dakika içerisinde yazamayan adaylar, sözlü sınavına alınmayıp başarısız kabul edilmektedir.

Yukarıdaki kriterleri sağlamanız halinde lisans mezunu iseniz KPSS3, ön lisans mezunu iseniz KPSS93, lise mezunuysanız KPSS94 puan türünden en az 70 puan almanız gerekmektedir. 70 ve üzeri puana sahip olmanız durumunda Adalet Bakanlığı’nın yayınladığı ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

katip maaşları
katip maaşları

Açılan kadrolara en fazla alınacak kişi sayısının 20 katı çağrılmaktadır. Uygulama sınavına giriş yapacak kişiler bu kat sayıya göre belirlenmektedir. Örneğin 200 kişilik kadro açılmış ise başvuruların en yüksek puanından başlamak üzere 4000 kişi uygulama sınavına çağrılmaktadır.

Uygulama sınavı iki aşamadan yapılmaktadır. İlk aşama bilgisayar ya da daktiloda üç dakika içerisinde en az 90 kelimenin yazılmasıdır. Bu aşamada başarısız olma şartları; hatalı imlâ kullanımı, üç dakika içerisinde 90 kelimeye ulaşamamak ve yanlış sözcükler yazmaktır.

Üç dakika içerisinde kusursuz bir şekilde en az 90 kelime yazan kişiler sözlü sınava girmeye hak kazanmaktadırlar. Sözlü sınavda ise hem meslek bilgileri hem de güncel gelişmeler sorulmaktadır. Bu sınavın da başarı ile tamamlanmasının ardından yeterli puanı sağlayan adaylar katip olarak ilgili kurumlarda çalışmaya başlayabilmektedirler. Bu noktada önemli bir konu, klavye sınavının Türkçe yani F klavye ile yapıldığıdır.

2023 Yılı Katip Maaşları Ne Kadardır? Temmuz Zammı Nasıl Etkiledi?

Temmuz ayında memur maaşlarına uygulanan büyük zam ile katip maaşları bir hayli artış gösterdi. Buna bağlı olarak mezun oldukları eğitim düzeylerine göre Temmuz 2023 katip maaşları şu şekilde belirlenmiştir;

 • Lisans mezunu yeni başlayan katipler: 22.300 TL
 • Ön lisans mezunu yeni başlayan katipler: 22.300 TL
 • Lise mezunu yeni başlayan katipler: 22.000 TL

Hizmet Sürelerine Göre Katip Maaşları

katip maaşları
katip maaşları

Katip maaşları her senede görülen enflasyon oranlarına göre değişiklik göstermesine karşılık hizmet süresine göre de farklılık göstermektedir. Son yıllardaki düzenlemeler ile birlikte katipler göreve sözleşmeli personel olarak başlıyor olsalar da kadrolu olan katipler hizmet sürelerine göre maaş almaktadırlar.

Bu bakımdan Temmuz zammından sonra 2023 yılı hizmet sürelerine göre katip maaşları lisans mezunları için şu şekildedir;

 • Hizmet süresi 1 sene olan katipler: 22.000 TL
 • Hizmet süresi 5 sene olan katipler: 22.700 TL
 • Hizmet süresi 10 sene olan katipler: 23.000 TL
 • Hizmet süresi 15 sene olan katipler: 23.200 TL
 • Hizmet süresi 20 sene olan katipler: 23.900 TL
 • Hizmet süresi 22 ve üstü sene olan katipler: 25.700 TL

Bu ücretlendirmeye evlilik ve çocuk yardımı dahil değildir. 

Katip Maaşları
Katip Maaşları ve Şartları

Katip Olma Şartları Nedir?

1. T.C. vatandaşı olmak,
2. 35 yaşını geçmemiş olmak,
3. Askerliğini tamamlamış olmak,
4. Kamu haklarından mahrum olmamak.

Katipler Nerede Çalışır?

Katip ya da zabit katipleri Adalet Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda çalışmaktadırlar. Son yıllarda yapılan düzenlemelere göre katipler bakanlık bünyesinde sözleşmeli personel olarak görev almaktadırlar. Temelde adliyelerde, bölge mahkemelerinde, yerel mahkemelerde, seçim kurullarında ve çeşitli kalem işlerinde görev almaktadırlar.

Mahkeme esnasında duruşmaların kaydının yapılmasının yanı sıra hukuki yazışmalarda, arşiv ve dosyalama işlemlerinde, tutanak tutulmasında ve çeşitli sekreterlik işlerinde de yer almaktadırlar.

Katip maaşlarını merak ettiğiniz için bu yazıya geldiğinizi biliyorum. Peki, Adalet Bakanlığına bağlı diğer çalışanların ne kadar kazandığını merak ediyor musunuz? “Hakim Maaşları” ve “Avukat Maaşları” yazılarımıza mutlaka göz atın! İddia ediyorum, daha güncel maaş bilgisini başka yerde bulamayacaksınız!

Güncel katiplik ilanları için Adalet Bakanlığı‘nın resmi sitesinden duyurulara göz atabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan Maaş Bilgisi sayfasında diğer mesleklere ait güncel maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler