Uzman Çavuş Maaşları 2022 Temmuz- Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

serkan
serkan 18.07.2022
Güncellendi 18/07/2022

Son dönemde binlerce insan saygın meslekler arasında yer alan uzman çavuş maaşlarını merak ediyor. Temmuz 2022’de yapılan memur zamları uzman çavuşları da etkiled. Siz de uzman çavuş mesleği hakkında ayrıntılı bilgi mi almak istiyorsunuz? O halde doğru yerdesiniz. Sizlere en güncel uzman çavuş rütbesi hakkında detayları aktaracağım.

- Reklam -

Uzman çavuş şartlarına uyup uymadığınızı bu yazıda öğrenebileceksiniz. Peki uzman çavuş nasıl olunur? İşte uzman çavuş hakkında tüm merak edilenler…

Uzman Çavuş Nedir?

Uzman Çavuş maaşları
Uzman Çavuş Nedir?

Uzman çavuş olmaya karar vermeden önce uzman çavuş nedir sorusuna detaylı bir cevap sunmak isterim. Uzman çavuşlar en az lise veya dengi okullardan mezun olduktan sonra erbaş statüsünde askeriyede görev yapan kişilerdir.

Saygın meslekler arasında yer alan uzman çavuşların askeriyede birçok önemli görevi vardır. Peki uzman çavuşlar ne iş yapar? İşte uzman çavuş görevleri…

- Reklam -

Uzman çavuş maaşları kadar araştırılan astsubay maaşları hakkında en güncel bilgi web sitemizde! Mutlaka göz atmanızı öneririm.

Uzman Çavuş Ne İş Yapar? Uzman Çavuş Görevleri

Uzman Çavuş Ne İş Yapar? Uzman Çavuş Görevleri
Uzman Çavuş Ne İş Yapar? Uzman Çavuş Görevleri

Uzman çavuş maaşları kadar görev ve sorumluluklarını merak edenler bir hayli fazla. Uzman çavuş ne iş yapar sorusunun cevabını merak edenler için araştırdım. İşte uzman çavuş görevleri şu şekilde:

 • Subaylar, astsubaylar ve erler arasında köprü görevi görür iletişimi düzenler.
 • Muharebe görevini eksiksiz tamamlamaları gerekir.
 • Nişancı ya da sürücü olmak uzman çavuşların görevidir.
 • Uçak, füze ve hava araçları ile düşmana müdahale etmeleri gerekir.
 • Çalıştıkları yerleşkenin düzenini ve güvenliğini sağlarlar.
 • Nöbet çizelgesini uzman çavuşlar düzenler.
 • Araçların bakım ve onarım kısmında destek verirler.

Temmuz 2022 Uzman Çavuş Maaşları

Uzman çavuş maaşları
Uzman çavuş maaşları

Uzman çavuş maaşları Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından devlet memurları kanununa göre ödenmektedir. Doğal olarak memur maaşlarına gelen %41,68 oranındaki zam, uzman çavuş maaşlarını da etkilemiştir.

Uzman çavuş maaşları birçok şarta göre farklılık gösterebiliyor. Ancak yeni başlayan uzman çavuş maaşı 2022 Temmuz zammından itibaren 9.800 TL ‘den başlıyor. Maaşları bazı şartlara göre 30 bin TL‘ye kadar çıkabiliyor. Peki nedir bu şartlar? Gelin madde madde maaşları irdeleyelim:

- Reklam -
 • Uzman çavuş maaşı (Uzman Erbaş) 2022, görev yaptığı bölgenin dışında sınıf, meslek ve personelin kıdemine göre de değişiklik gösterebilir. Bu bağlamda uzman çavuşların sabit bir maaşı yoktur.
 • Güneydoğu bölgesinde görev yapan bir uzman çavuşun maaşı, batıda görev yapan uzman çavuşlara göre daha fazladır. Çünkü bu bölgede görev yapan personellere ayrıca terör tazminatı verilir.
 • Temmuz 2022 itibarıyla doğuda görev yapan uzman çavuş maaşı 21.000 TL ‘den başlıyor.
 • Evli olan uzman çavuşlar 11.790 TL ile 15.510 TL maaş alır.
 • Uzman çavuşların maaşlarını etkileyen en önemli unsur ise görevini yaptığı garnizon türüdür.
 • Ayrıca uzman çavuş olabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir. Önlisans ve lisans mezunu uzman çavuşlarda lise mezunu uzman çavuşlara kıyasla daha fazla maaş alır.

Uzman çavuşlar kendi aralarında çeşitli sınıflara ayrılırlar. Bu birimler arasında da ciddi ölçüde görev tazminatı ve diğer etkenler farklılık gösterebiliyor.

1. Jandarma Uzman Çavuş Maaşları

Jandarma uzman çavuşlar 9.870 TL ile 11.280 TL arası alır. Özellikle doğuda terör tazminatı ile maaşları 15.000 TL’den başlar. Bu miktar kıdem durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.

2. Komando Uzman Çavuş Maaşları

Komando uzman çavuşlar ise özellikle doğuda operasyon tazminatıyla birlikte ortalama 21.150 TL maaş alırlar. tabi bu maaş bilgileri çalışma yılı, kıdem gibi birçok etkene göre değişebilir.

- Reklam -
Uzman çavuş maaşları
Uzman çavuş maaşları

3. Kıbrıs’taki Uzman Çavuş Maaşları

Kıbrıs’ta uzman çavuş olarak çalışan bir kişi, 11.280 TL alır. Ayrıca Kıbrıs’ta çalıştığı için ekstra ada tazminatı alır.

4. Emekli Uzman Çavuş Maaşları

Uzman çavuşlar emekli olduktan sonra 2022 yılının Temmuz ayında yapılan zamlardan sonra güncel rakamlara göre 3.700 TL ile 6.160 TL emekli maaşı almaktadır.

Akademik Personel web sitemizde 2022 asteğmen maaşları ile ilgili güncel yazımızı da incelemenizi öneririm.

- Reklam -

Uzman Çavuş Şartları

Uzman çavuş olmak isteyen birçok insan, uzman çavuş şartlarını da araştırıyor. Peki uzman çavuş nasıl olunur? Sizler için uzman çavuş şartlarını listeledim:

 • Uzman çavuş olmak için ilk şart Türk vatandaşı olmanız.
 • 25 yaşın altındakiler uzman çavuş başvurusunda bulunabilir.
 • Başvuracak olan kişiler en az 3 yıl önce terhis olmuş olmaları gerekiyor
 • En az lise mezunu olma şartı da bulunuyor.
 • Er ya da erbaş olarak askerlik yapmış olmanız da şartlar arasında.
 • Askerliğin yapıldığı süre zarfında bir ceza almamış olmalısınız.
 • En az 1.64, en fazla ise, 2.10 cm boy oranına sahip olmanız gerekir. Boy kilo oranınızın istenilen şekilde olması gerekir.

Uzman Çavuş Başvurusu

Uzman çavuş olmaya karar verdiyseniz, gelelim uzman çavuş başvurusu için ne yapacağınıza. Başvuru yapmak isteyen adaylar, İçişleri Bakanlığı web sitesinde başvuru tarihlerini ve başvuru ekranına ulaşabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.