2023 Sağlık Teknikeri Maaşları – Devlette Özelde Ne Kadar?

Gizem Editör
Gizem Editör 28.04.2023
Güncellendi 28/04/2023
Sağlık Teknikeri Maaşları
Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık teknikerleri sağlık kurumlarının olmazsa olmaz personelleri arasında bulunuyor. Peki, sağlık teknikeri maaşları ne kadar oldu? Güncel bilgilerle sizlere özelde, devlette sağlık teknikeri maaşından bahsedeceğim.

- Reklam -

Sağlık teknikerlerinin maaşları, çalıştıkları pozisyona, tecrübelerine ve çalıştıkları sağlık kuruluşuna bağlı olarak değişebilir. Bunun ayrıntılarını sizlere aktaracağım. Sonrasında meslek ile bilinmesi gereken diğer önemli konulara değineceğim.

Sağlık Teknikeri Maaşları 2023

sağlık teknikeri maaşları
sağlık teknikeri maaşları

Türkiye’de sağlık teknikeri maaşı, çalıştıkları kuruma, deneyim yıllarına göre değişiklik gösterebilir. Özellikle sağlık teknikeri maaşlarını ikiye alarak inceleyeceğiz. Devlette ve özel hastanede sağlık teknikerleri aynı maaşı almıyor.

Kamu kurumlarında çalışan sağlık teknikerleri devlet tarafından belirlenen ücreti alıyorlar. Özelde ise maaşlar tamamen çalışılan kuruma bağlı oluyor. Bu bilgilere göre 2023 sağlık teknikeri maaşlarını inceleyelim.

- Reklam -

Devlette Sağlık Teknikeri Maaşları

Türkiye’de devlet hastanelerinde çalışan sağlık teknikerlerinin maaşları; deneyim yılına görev yaptıkları birimlere göre değişebiliyor.

Ortalama olarak bakacak olursak devlette sağlık teknikeri maaşları 14.000 TL‘dir.

Ek mesailerle birlikle daha yüksek maaşlar almak mümkündür.

Hastanelerin olmazsa olmaz diğer önemli personelleri de tıbbi sekreterlerdir. Tıbbi sekreter maaşlarını da bu yazıdan sonra okumak isteyebilirsiniz.

- Reklam -
sağlık teknikeri maaşı
sağlık teknikeri maaşı

Özelde Sağlık Teknikeri Maaşları

Özel sektörde ise sağlık teknikeri maaşları, işyerine, çalışma saatlerine ve mesleki deneyimlerine göre değişebilir. Bu nedenle, özel sektördeki sağlık teknikeri maaşları devlet hastanelerindeki maaşlara göre daha farklıdır.

Özel hastanelerde sağlık teknikeri maaşları 8.500 TL – 15.000 TL arasındadır.

Yeni Atanan Sağlık Teknikeri Maaşı

Devlet hastanesine yeni atanan bir sağlık teknikerinin alacağı maaş 13.200 TL’dir. Yeni atansa bile devlet hastanesinde olduğu için kişinin alacağı maaş diğerlerine nazaran çok da düşük olmayacaktır. Ödenecek teşvikler, ek mesailerle bu maaşın üzerine çıkmak mümkündür. Şimdi diğer bir bilgiyi sizlerle paylaşayım.

- Reklam -

Sözleşmeli Sağlık Teknikeri Maaşı

Kadroda olmayan ancak hastanelerde sözleşmeli olarak çalışan sağlık teknikerleri de vardır. Sözleşmeli sağlık teknikeri 0 – 5 yıl hizmet veren birisi için 12.900 TL’dir.

Sözleşmeli olarak sağlık teknikeri olarak devlet hastanelerinde çalışacaksanız hizmet yılınız ve sözleşme ücretiniz önemlidir.

Sağlık Teknikeri Nedir?

Sağlık Teknikeri Nedir?
Sağlık Teknikeri Nedir?

Sağlık teknikeri maaşlarını araştıran ve bu mesleğe ilgi duyan biriyseniz sağlık teknikerinin tam olarak ne olduğunu ve hangi görevlere sahip olduğu bilmelisiniz.

- Reklam -

Sağlık teknikeri, sağlık sektöründe çeşitli tıbbi cihaz ve ekipmanların kullanımı, bakımı ve yönetimi gibi işlemlerde uzmanlaşmış bir sağlık profesyonelidir. Sağlık teknikerleri, tıbbi laboratuvar teknolojisi, radyoloji teknolojisi, diyaliz teknolojisi, anestezi teknolojisi ve diğer sağlık teknolojileri alanlarında eğitim almış olabilirler.

Sağlık Teknikerleri Nerede Çalışabilir?

Sağlık teknikerleri; hastaneler, klinikler, laboratuvarlar, tıbbi merkezler ve diğer sağlık kurumlarında çalışabilirler. Bu profesyoneller, sağlık personelinin yanında çalışarak hastaların tedavisi ve bakımı için gerekli olan tıbbi cihaz ve ekipmanların hazırlanması, kullanımı ve yönetimi ile ilgilenirler.

Mutlaka okuyun: Sağlık Personeli Alımı

- Reklam -

Sağlık Teknikerinin Görev ve Sorumlulukları

Sağlık Teknikerinin Görev ve Sorumlulukları
Sağlık Teknikerinin Görev ve Sorumlulukları

Sağlık Teknikerinin görev ve sorumlulukları aldığı eğitime ve teknoloji alanına göre değişmekte. Örneğin radyoloji teknikerleri ile laboratuvar teknikerlerinin görevleri farklılık gösterecektir. Ancak genel olarak sağlık teknikerlerinin görev ve sorumlulukları şöyledir:

  1. Tıbbi cihazların kullanımı: Sağlık teknikerleri, tedavi ve tanı amaçlı kullanılan tıbbi cihazların kullanımında uzmanlaşmışlardır.
  2. Tıbbi cihazların bakımı ve onarımı: Sağlık teknikerleri, tıbbi cihazların periyodik bakımını yaparlar ve arıza durumunda da cihazların onarımını yaparlar.
  3. Tıbbi kayıt tutma: Sağlık teknikerleri, tedavi ve tanı amaçlı kullanılan tıbbi cihazların verilerini kaydederek, doktorların ve diğer sağlık personelinin hastanın tedavisinde kullanmalarını sağlarlar.
  4. Hasta bakımı: Sağlık teknikerleri, tedavi ve bakımı için hastanede yatan hastalara yardımcı olabilirler. Örneğin, diyaliz teknikerleri, böbrek yetmezliği olan hastalara diyaliz tedavisi uygulayabilir.
  5. Teknik raporlama: Sağlık teknikerleri, tıbbi cihazların kullanımı, bakımı ve onarımı ile ilgili teknik raporlar hazırlayarak ilgili kayıtları tutarlar.

Bu görevler ve sorumluluklar, sağlık teknikerlerinin hastaların tedavisinde ve bakımında önemli bir rol oynamasını sağlar.

Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur?

Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur?
Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur?

Sağlık teknikeri olmak için öncelikle ilgili bir eğitim programına kayıt olmak gereklidir. Türkiye’de sağlık teknikeri olmak için meslek yüksekokullarında eğitim veren programlar mevcuttur.Bu eğitim programlarına başvurmak için genellikle lise veya dengi okul mezunu olmak gerekmektedir.

- Reklam -

Sağlık teknikeri olmak için meslek yüksekokullarında eğitim veren programlara kayıt yaptıran öğrenciler, ilgili bölümlerde 2 yıl boyunca teorik ve pratik eğitimler alırlar. Eğitimlerinde, sağlık teknolojisi alanlarına yönelik temel teorik bilgilerin yanı sıra, tıbbi cihazların kullanımı, bakımı ve onarımı gibi konulara da yer verilir.

Eğitim programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, ilgili sınavlarda başarılı oldukları takdirde “sağlık teknikeri” unvanını alırlar.

Şimdi 2 yıllık sağlık bölümleri yazısını okuyarak seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

- Reklam -

Sıkça Sorulan Sorular

Sizlerle 2023 sağlık tekniker maaşlarından bahsettim. Bu konuyu araştıranların diğer en sık sorduğu soruları da kısaca ele alacağım.

Sağlık Teknikeri ile Sağlık Teknisyeni Aynı mıdır?

Hayır, sağlık teknisyenleri lise mezunlarından oluşur. Teknikerler ise alanla ilgili meslek yüksek okulundan mezun olanlardan oluşur. Teknisyenlerin üstü teknikerlerdir.

2 Yıllık Okuyunca Tekniker Olunuyor mu?

Evet, iki yıllık alanla ilgili meslek yüksek okullarından mezun kişiler tekniker unvanını alırlar.

- Reklam -

Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar?

Sağlık kuruluşlarında çalışan, temel sağlık bilgisine sahip personellerdir. Sağlık cihazları kullanma eğitimi almışlardır ve evrak hazırlama sürecinde yer alırlar. Birden fazla

Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Anestezi teknikeri maaşı ortalama olarak 12.260 TL’dir.

Tıbbi laboratuvar teknikeri devlet maaşları ne kadar?

tıbbi laboratuvar teknikeri devlet maaşları ortalama 13 bin TL civarlarındadır.

- Reklam -

Sağlık teknikeri maaşları hakkında sorularınız varsa, aşağı yorum bırakabilirsiniz. Sizler için cevaplayacağız.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir