Uçak Bakım Teknisyeni Maaşı 2024 | Zamlı Güncel Maaşları

Uçak bakım teknisyeni maaşı son dönemin en çok merak edilen konu başlıklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan uçak bakım teknisyenliği mesleğine ilişkin detaylar araştırılıyor. Özellikle uçak bakım teknisyeni maaşları ne kadar sorusu bu mesleği yapmayı düşünenlerin odağında yer alıyor.

Uçak bakım teknisyenliği mesleğini yapabileceğiniz birçok hava yolu şirketi bulunurken, en çok THY uçak teknisyeni maaşı merak ediliyor.

Bu yazımızda 2024 uçak bakım teknisyeni maaşlarını ve bilhassa THY uçak bakım teknisyeni maaşlarını araştırdık. Sizler de uçak teknisyeni olmayı planlıyor ancak maaşların ne kadar olduğu hakkında herhangi bir bilginiz yoksa içeriğimizi okuyarak uçak bakım teknisyeni ne kadar maaş alır sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Uçak Bakım Teknisyeni Maaşı 2024’te Ne Kadar Oldu?

Uçak bakım teknisyeni maaşı
Uçak bakım teknisyeni maaşı

Son zamanların en popüler mesleklerinden biri olarak karşımıza çıkan uçak bakım teknisyenliği, uçakların bakım, onarım ve çeşitli güvenlik testlerini yapan kişilere verilen mesleki unvandır.

Uçak teknisyeni maaşı 2024 yılında ne kadar sorusu insanlar tarafından merak ediliyor. Uçak bakım teknisyeni maaşlarına ilişkin çeşitli seviyeler bulunuyor.

Öte yandan uçak teknikeri maaşları üzerinde eğitim seviyesi, deneyim ve görevlendirilen birim gibi çeşitli unsurların etkili olduğu ve buna bağlı değişkenliklerin görüldüğü de söylemek gerekiyor. İşte uçak bakım teknisyeni maaşı 2024 bilgileri…

Uçak bakım teknisyeni maaşı
Uçak bakım teknisyeni maaşı

Uçak teknisyeni maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Uçak bakım teknikeri maaşları ortalama 25.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiyor.

Uçak bakım teknisyeni olmak isteyen ve bu mesleği THY bünyesinde yapmak isteyen bireyler ise THY uçak bakım teknisyeni maaşı 2024 yılında ne kadar sorusuna ilişkin araştırmalar yapıyorlar.

Sizler de THY uçak teknikeri maaşları hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

THY Uçak Bakım Teknisyeni Maaşı 2024

THY Uçak Bakım Teknisyeni Maaşları
THY Uçak Bakım Teknisyeni Maaşları

THY uçak bakım teknisyeni maaşı, sektördeki diğer hava yolu şirketlerine oranla oldukça yüksek seviyede olduğunu söylemek yanlış olmaz.

THY bünyesinde yeni başlayan ve deneyimli teknisyenlerin maaşları da kendi içinde farklılık gösterebiliyor.

THY uçak bakım teknisyeni maaşı 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • THY en düşük uçak bakım teknisyeni maaşı 25.000 TL ile 30.000 TL,
 • THY uçak teknikeri maaşı ortalama 35.000 TL,
 • THY uçak bakım teknisyeni en yüksek maaşları ise 37.500 TL ile 40.000 TL civarındadır.

NOT: THY bünyesinde çalışan uçak bakım teknisyenleri maaşlarına ek yıllık performansa dayalı primler de veriliyor. Bu primler, çalışanların performansına ve şirketin o yıl yaptığı ciroya da bağlı değişkenlik gösterebiliyor.

THY uçak bakım teknisyeni maaşı, yukarıda yer verdiğimiz unsurlar dışında diğer faktörlere de bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Örnek verecek olursak farklı şehirlerde çalışan teknisyenler ve gece vardiyalarına kalan teknisyenler ek ödeme alabiliyor. Çalışma koşulları, verilen görev ve sorumluluklarla doğru orantılı olarak maaşlarda ya artıyor ya da azalıyor.

Sonuç itibariyle THY uçak bakım teknisyeni maaşlarının diğer hava yolu şirketleri ile kıyaslandığında oldukça iyi oranlarda olduğu görülüyor. Ancak maaşlar üzerinde kişilerin eğitimi, sahip oldukları sertifikalar ve dil seviyesi gibi unsurların da oldukça etkili olduğunu söylemek gerekiyor.

THY İş İlanları bağlantısıyla ilanları görüntüleyebilir, başvuru yapabilirsiniz!

Yurt Dışında Uçak Bakım Teknisyeni Maaşı Ne Kadar?

Uçak bakım teknisyenliği, sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Avrupa ve diğer dünya ülkelerinde de çalışma fırsatı sağlıyor. Uçak taşımacılığı sektörünün giderek gelişmesiyle birlikte bu alanda teknisyen ihtiyacı artış gösterdi. Peki, uçak bakım teknisyeni maaşları yurt dışında ne kadar? Sizler için inceledik…

Uçak bakım teknisyeni maaşı 2024 yılında yurt dışı ülkeler için aşağıdaki gibidir:

 • Yurt dışı ülkelerde yeni başlayan uçak teknisyeni maaşları ortalama olarak 4.000 Dolar’dır.
 • Deneyimli teknisyenler ise ayda 6.000 Dolar civarında maaş alabilmektedir.

Uçak Bakım Teknisyeni Nedir? Ne İş Yapar?

Uçak bakım teknisyeni maaşı
Uçak bakım teknisyeni maaşı

THY uçak bakım teknisyeni maaşının ne kadar olduğunu öğrendiniz. Bu bölümde ise uçak teknisyeni nedir, ne iş yapar sorularının cevabını bulacaksınız.

Uçak bakım teknisyenleri, hava yolu şirketlerinde çalışan önemli elamanlardan biridir. Hava taşıtlarının bakım, onarım ve çeşitli güvenlik testlerini gerçekleştiren uzmanlara uçak bakım teknisyeni denilmektedir.

Uçuş güvenliğinin sağlanması noktasında kritik bir görev üstlenen uçak bakım teknisyenleri, çalışmalarını titizlikle yürütmelilerdir. Öte yandan bu mesleği yapan bireylerin kendilerini her daim geliştirmeleri ve donanımlı olmaları büyük önem arz etmektedir.

İlginizi çekebilir: Hostes Maaşları Ne Kadar?

Uçak Bakım Teknisyeni Görev ve Sorumlulukları Neler?

Havacılık sektörünün en önemli mesleklerinden biri olan uçak bakım teknisyeni görev ve sorumlulukları çeşitlidir. Uçak bakım teknisyeni ne iş yapar sorusunun yanıtı aşağıdaki kısımda yer almaktadır.

Genel hatlarıyla uçak bakım teknisyeni görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

 • Bakım ve Onarım: Uçakların düzenli bir şekilde bakımını yapan uçak bakım teknisyenleri, uçakların motorlarından, elektrik sistemlerine, hidrolik sistemlerine kadar bütün parçaların bakımını üstlenen kişilerdir. Söz konusu periyodik bakımlarının yanında ani gelişen arızaların tespit edilmesi ve giderilmesini de sağlamaktadırlar.
 • Sistem Testleri: Bakımı yapılan uçaklarda cihazların ve sistemlerin doğru ve aksaksız bir şekilde çalışabilmesi adına çeşitli testler yapmaktadırlar. Söz konusu testler güvenlik açısından oldukça önemlidir.
 • Belge ve kayıtlar: Yapılan işlemleri belgeler ve kayıt altına almaktadırlar. Bu uçağın bakım geçmesini takip etmeyi ve düzenli kontrol etmeyi sağlamaktadır.
 • Görsel ve teknik incelemeler: Uçak bakım teknisyenleri, uçaklarda görsel ve teknik incelemeler yapmaktadırlar. Bunun amacı ise ortalaya çıkabilecek olası problemleri tespit etmektir. Böylelikle muhtemel arızaların belirlenmesi ve uçuş öncesi kontrollerin gerçekleştirilerek gerekli müdahalelerin yapılması sağlamaktadır.

Uçak bakım teknisyeni maaşı ve miktarı ilginizi çektiyse mesleğe adım atmanın yollarını aramanın vakti geldi diyebiliriz. İşte uçak bakım teknisyeni nasıl olunur sorusunun yanıtı…

Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur?

Uçak bakım teknisyeni bölümü
Uçak bakım teknisyeni bölümü

Uçak bakım teknisyeni nasıl olunur sorusu ise bu alanda kariyer hedefi olanların sık sık araştırdığı konulardan biridir. Uçak bakım teknisyeni olmak için belli başlı şartları sağlamanız gerekmektedir.

Öncelikle uçak bakım teknisyeni yetiştiren üniversitelerin ön lisans ya da lisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir.

Uçak teknolojisi, Uçak Bakım ve Onarım ya da Uçak Gövde Motor Bakım bölümlerinden birinden eğitim alıp uçak bakım ve onarımı hakkında teknik bilgileri edindikten sonra çalışmak istediğiniz hava yolu şirketlerine başvuru yapabilirsiniz.

Uçak Teknolojisi bölümü 2 yıllık ön lisans eğitimi iken, Uçak Bakım ve Onarım ve Uçak Gövde Motor Bakım, 4 yıllık eğitim veren lisans bölümleridir.

Uçak bakım teknisyeni olmak isteyen bireylerin teknik beceriye sahip olmaları, detaylara dikkat etmeleri ve titizlikle çalışmaları gerekmektedir. Bu alanda kariyer yapmak isteyenlerin pratik bilgi ile teorik bilgiyi harmanlamaları beklenmektedir.

Uçak bakım teknisyeni maaşına sahip olmak için eğitim şartı bulunuyor. Peki, Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? İşte detaylar…

Öneri içerik: Yazılım Mühendisliği Maaşları

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü

Uçak bakım teknisyeni maaşı
Uçak bakım teknisyeni maaşı

Uçak teknisyeni kaç yıl okur sorusunu yukarıdaki kısımda cevapladık.  Uçak bakım teknisyeni bölümü olarak bilinen uçak gövde ve motor bakımı bölümü ise üniversiteye gitmeye hazırlanan öğrencilerin merak konusu haline gelmiş durumda.

Günümüzün gelişen havacılık sektörü, uçak bakım teknisyenlerine duyulan ihtiyacı arttırdı. Dolayısıyla uçak gövde ve motor bakımı bölümüne rağbet de bir o kadar arttı.

Uçak gövde ve motor bakımı bölümünde, uçak bakımının gerçekleştirilmesi için donanımlı insan kaynağı yetiştirmek hedeflenmektedir.

Uçak gövde motor bakım ve onarım bölümünde öğrencilere verilen derslerin içeriği şöyledir:

 • Temel Aerodinamik
 • Temel Uçak Bilgisi
 • Havacılık Kuralları
 • Havacılıkta Emniyet
 • Termodinamik
 • Hava Aracı Malzeme Bilgisi
 • Akışkanlar Mekaniği
 • Hava aracı yapıları
 • Hava Aracı Sistemleri
 • Dijital Teknikler
 • Bakım Uygulamaları
 • Uçak Aerodinamiği
 • İnsansız Hava Araçları
 • Uçak Tasarım Uygulamaları
 • Piston Uçak Aerodinamiği
 • Gaz Türbin Motorları
 • İnsan Faktörleri
 • Elektronik Esaslar
 • Pervane
 • Uçak İmalat Yöntemleri
 • Uçak Motor Tasarımı
 • Havacılık Mevzuatı

Uçak bakım teknisyeni maaşı kadar çalışma koşullarına da önem vermek gerekir. İşte çalışma şartları…

Uçak Bakım Teknisyeni Çalışma Koşulları Neler?

Uçak bakım teknisyeni çalışma koşulları
Uçak bakım teknisyeni çalışma koşulları

Uçak bakım teknisyeni çalışma koşulları çalışılan hava yolu şirketine göre değişkenlik göstermektedir.

Uçak bakım teknisyeni çalışma koşulları şöyledir:

 • Vardiyalı çalışma sistemi ve aciliyet gerektiren durumlarda çalışabilecek
 • Seyahat engelinin olamaması
 • Yoğun ve stresli iş ortamına ayak uydurmak
 • Ağır ekipmanlar ve dar alanlarda çalışma yeterliliği göstermek
 • Ekip çalışmasına uyum sağlamak

Uçak bakım teknisyenleri çalışma şartları yukarıdaki gibidir. Bu görevi yürütecek kişilerin oldukça hassas uluslararası güvenlik standartlarına uygun ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

Öneri içerik: Bilgisayar Mühendisi Maaşı

Uçak Bakım Teknisyeni Nerelerde Çalışır?

Uçak bakım teknisyeni maaşı
Uçak bakım teknisyeni maaşı

Uçak bakım teknisyenleri çalışma alanları geniştir. Bu nedenle uçak bakım teknisyenliği mesleğine ilgi giderek artmaktadır.

Uçak bakım teknisyeni çalışma alanları şöyledir:

 • Hava yolu şirketleri
 • Havaalanları
 • Bakım Şirketleri
 • Uçak Üreticileri
 • Askeri Havacılık

Uçak bakım teknisyenleri genel olarak havacılık sektöründe çeşitli alanlarda istihdam edilebilir ve çalıştıkları kuruluşun ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli roller üstlenebilmektedirler.

THY uçak bakım teknisyeni maaşlarına ilişkin detayları sizlerle paylaştık. İçeriğimizin sizler adına faydalı olmasını umuyoruz. Uçak bakım teknisyenliği mesleğine ve maaşlarına ilişkin soruları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir