Muhabir Maaşları Ne Kadar? 2024 Muhabir Maaşı Bilgileri

Memur maaşı zamlarının açıklanması ile beraber diğer meslek grupları bu zamdan ne kadar etkilenecek konusu araştırılmaya başlandı. Bu meslek gruplarının içerisinde de en çok muhabir maaşlarının araştırıldığı dikkat çekti. Peki, 2024 senesinde bir muhabir ne kadar maaş alır?

Haber muhabirleri; gazete, dergi veya yayın kuruluşları için haber toplayan bir meslek grubudur. Aynı zamanda muhabirler bir basın yayın organının da en önemli çalışanları arasında yer almaktadır. Bu yazıda haber muhabiri nasıl olunur ve muhabir maaşı ne kadardır gibi çeşitli sorulara yanıt vereceğiz.

Muhabir Ne Demek?

muhabir maaşları
Muhabir anlamı nedir

Muhabir maaşları konusuna geçmeden önce muhabir nedir, ne iş yapar bu konuya değinmek gerekmektedir. Muhabir kelimesinin TDK’ye göre iki anlamı bulunmaktadır. Bu anlamlar şu şekildedir:

 1. Basın ve yayın organlarına haber toplayan, bildiren veya yazan kimse.
 2. Herhangi bir kuruluşun çalışmasıyla ilgili olarak merkezle başka bir ülke arasında bağlantıyı sağlayan görevli.

Bu yazımızda basın ve yayın organlarına haber toplayan, bildiren ve yazan kimse anlamına gelen muhabirden bahsedeceğiz.

Önerilen içerik: Zamlı Kaymakam Maaşları

Muhabir Maaşları 2024’te Ne Kadar Oldu?

muhabir maaşları
Muhabir Maaşları Ne Kadar? muhabirlik maaşları

2024 senesinde haber muhabiri maaşı; çalışan kişinin deneyimine, çalıştıkları medya kuruluşuna, uzmanlığına ve çalıştıkları coğrafi bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

2024 yılı itibari ile muhabir maaşları aylık 20.000 TL ile 60.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elbette ki tecrübesi olan muhabirlerin, ulusal yayın yapan medya kuruluşlarında çalışan muhabirlerin ve uluslararası medya kuruluşlarında çalışan muhabirlerin aylık kazançları daha fazla olabilmektedir.

1- Devlette Muhabir Maaşları Ne Kadar?

Muhabirler, her ne kadar alım kontenjanları az olsa da KPSS ile devlet kurumlarına da atamalarını gerçekleştirebilir. Buna bağlı olarak devlette muhabir maaşı da önem arz etmektedir. Kamu kurumlarında muhabirlik yapan personeller, ortalama olarak en düşük memur maaşının oldukça üzerinde maaş almaktadır.

Devlette muhabir maaşları 2024 itibariyle aşağıdaki gibidir:

 • Önlisans mezunu muhabir maaşı ortalama olarak 38.000 TL’dir.
 • Lisans mezunu muhabir maaşı ise ortalama 39.500 TL’dir.

Muhabir Ne İş Yapar? Muhabirlerin Görevleri Nelerdir?

Muhabir maaşlarını öğrendiğimize göre bir muhabir ne iş yapar inceleyebiliriz. Muhabirlerin genel olarak görevi haberleri araştırmak, toplamak ve sunmaktır. Bunun yanında yer alan görevlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Haber kaynaklarına ulaşmak,
 • Röportaj yapmak,
 • Olay yerinde araştırma yapmak,
 • Haberler hakkında yazılar yazmak,
 • Haber fotoğrafları çekmek gibi görevleri bulunmaktadır.

Muhabirlik sadece haber muhabirliği yapmaktan ibaret değildir. Spor muhabiri, savaş muhabiri ve polis muhabiri gibi muhabirlik çeşitleri de bulunmaktadır.

Muhabir maaşları 2024 yılı için ilginizi çektiyse, kariyer olanakları ve mesleğe nasıl adım atabileceğinizi konuşalım… 🙂

Muhabir Nasıl Olunur?

muhabir maaşları
Muhabir Nasıl Olunur?

Muhabir olmak isteyen kişilerin öncelikle üniversitelerin gazetecilik, radyo televizyon, medya iletişim veya sinema gibi bölümlerinden herhangi birinden lisans derecesiyle mezun olması gerekmektedir.

Muhabir olmak isteyen kişiler için geniş bir haber ağına sahip olmak, yabancı dil bilmek, iletişimde ve diksiyonda iyi olmak gibi özellikler ön plana çıkmalarına yardımcı olacaktır. Bunun yanında bu meslekte tecrübe de oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden muhabir olmak istiyorsanız staj dönemlerinizi dolu dolu geçirmelisiniz.

Muhabirlik sözel bir bölümdür. Diğer sözel bölüm mesleklerini ve maaşlarını merak ediyorsanız Sözel Bölüm Meslekleri ve Maaşları yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Muhabir maaşları ve ilgili başlıklarla devam edelim…

Muhabirde Mutlaka Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Muhabirlik mesleğini yapan kişiler bazen çok tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu yüzden muhabirlik mesleğini icra eden kişilerin ilk görevi iş sağlığı ve güvenliğine önem vermektir.

İşe alımlarda işveren kişilerin muhabirlerden karşılamasını beklediği bazı nitelikler vardır. Bu nitelikleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Disiplinli olmak,
 • Cesur ve çalışkan olmak,
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak,
 • Etik değerlere saygılı olmak,
 • Ekip çalışmasına uyum sağlayabilmek,
 • Haber kaynağını yasal zorunluluk dışında açıklamamak.

İlginizi çekebilir: Biyomedikal Cihaz Teknikeri Maaşları

Muhabir İş İlanları

Muhabirlik mesleğini icra edenlerin muhabir maaşları konusundan sonra en çok merak ettiği konu muhabir iş ilanlarına nereden ulaşabilirimdir. Muhabir iş ilanlarının yayımlandığı pek çok iş bulma sitesi bulunmaktadır. Muhabir iş ilanlarını takip edeceğiniz bazı iş bulma siteleri şunlardır:

 • İŞKUR
 • Indeed
 • LinkedIn
 • İşin Olsun
 • Kariyer.net

Muhabir Olarak Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Muhabirlik, avantajlarının yanında dezavantajları olan bir meslek grubudur. Bu dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Muhabirlik mesleğinin en büyük dezavantajlarından bir tanesi çalışma saatlerinin uzun ve yoğun olmasıdır. Bu meslek grubunun gece gündüz demeden çalıştığını söylemek mümkündür.
 • Muhabirlerin, özellikle savaş muhabirlerinin görev yerleri de oldukça riskli olabilmektedir.
 • Muhabirlerin dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü herhangi bir yanlış bilgi aktarımı, itibarlarını zedeleyebilmektedir.

Muhabir olmak nasıl bir şey merak ediyor musunuz? O halde aşağıdaki video sizin için:

Muhabir maaşları yazısını burada sonlandırıyoruz. Konuya dair merak ettiğiniz soruları yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Öneri içerik: Aile Hekimi Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

TRT Muhabir Maaşları Ne Kadar?

TRT, pek çok kanalı bünyesinde bulunduran bir kuruluştur. TRT’de muhabir olarak görev yapan kişilerin aldığı maaş muhabirin kadrolu veya sözleşmeli olmasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ama genel olarak TRT muhabirleri maaşlarının 20.000 TL ile 60.000 TL arasında değişiklik gösterdiğiniz söylemek mümkündür.

Habertürk Muhabirleri Kimlerdir?

Gizem Türemen, Mehmet Akif Ersoy ve Kübra Demir Habertürk muhabirleri içerisinde yer alan isimlerdir.

CNN Muhabirleri Kimlerdir?

Elçin Ergün, Arda Erdoğan, Enver Kaptanoğlu, Duygu Ayaz, Emrah Çakmak ve Gülşen Coşun CNN muhabirleri içerisinde yer alan isimlerdir.

Show Haber Muhabirleri Kimlerdir?

Oya Nur Kaya, Tuğba Södekoğlu ve Pınar Erbaş Show Haber muhabirleri içerisinde yer alan isimlerdir.

Savaş Muhabiri Ne İş Yapar?

Savaş muhabiri, savaş bölgelerinden canlı yayın yapan gazeteciler olarak bilinmektedir. Bu kişiler olayın olduğu yere gittiklerinde haber kaynağını en iyi şekilde toplamak ve fotoğraflar çekmek için hedefe oldukça yakın durmak zorundadır. Bu yüzden savaş muhabirleri, risk faktörü en yüksek olan meslek gruplarından birisi olarak sayılmaktadır.

Muhabir Nerelerde Çalışabilir?

Muhabirlerin çalışma alanlarından bazıları şu şekildedir;
– Televizyon kanalları,
– Gazeteler,
– İnternet gazeteleri,
– Haber merkezleri,
– Sosyal medya,
– Haber ajansları.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir