Albay Maaşları 2024: Nedir? Nasıl Olunur? Zamlı Maaş Bilgisi

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde ve üstsubay sınıfında rütbesi en yüksek askere albay denir. Albaylar, emir komuta zincirinin en üstünde olan generallerden hemen sonra gelir. Ordunun bütünlüğünü, düzenini ve komutasını ayakta tutan albayların ne iş yaptığını ve Ocak 2024 albay maaşlarını sizler için araştırdık.

Albay Maaşı 2024 – Güncel Bilgiler

Bu başlığımızda albay maaşı ne kadardır sorusuna cevap vereceğiz. Albay maaşları her kamu görevlisinin maaşı gibi Ocak ayında zamlanır. Son yıllarda zamlar enflasyon oranına göre hesaplanmıştır.

Albay maaşları 2024 yılı içerisinde son 12 ayın enflasyon oranına göre zamlandı. O halde albay maaşı kaç TL hep beraber öğrenelim.

1- Albay Maaşları Ne Kadar? Ocak 2024 Zammı

Zamlı Albay Maaşları
Zamlı Albay Maaşları

Albay, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde en önemli komutan rütbelerinden birisidir. Günümüzde memurlara gelen zamlarla birlikte ilgili rütbeye sahip personellerin maaşı da merak edilmektedir. Albay maaşı, genel olarak rütbe kıdem ve derecesi, TSK kapsamındaki ek tazminatlar ve diğer faktörlere göre belirlenmektedir. Bu bilgilere göre zamlı maaş listesini yayınlayacağız.

Albay maaşları 2024’te gelen zamlar doğrultusunda ortalama olarak aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir:

 • Albay rütbesine sahip bir asker ortalama 52.500 TL maaş almaktadır.
 • Tecrübe kazanmış bir albay ise ortalama 70.000 TL maaş almaktadır.
 • Kurmay albay maaşı ise albaylarla aynı seviyelerdedir.

Öneri yazısı: Polis Özel Harekat Maaşı

Emekli Albay Maaşı

Bir albay 56 yaşına geldiği zaman emekli olmaya hak kazanır. Ancak emeklilik şartları bir kişinin yaşına ve görev yaptığı yıl toplamına göre değişiklik gösterebilir.

Bir albayın 28-30 yıl arası görev yapması beklenir. 56 yaşına gelen albaylar emeklilik talebinde bulunabilirler. Çalışma yılı, tazminat ve maaşı üzerinden emekli maaşı hesaplaması gerçekleştirilir.

Emekli albay maaşları 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Hizmet yılı, emeklilik unvanı ve gün sayısı gibi faktörlere göre değişmekle birlikte emekli albay maaşları ortalama olarak 25.000 TL’dir.

Albay Nedir? Ne İş Yapar?

Albay maaşlarına dair zamlı olan güncel bilgileri sunduk. Peki, albay nedir? Ne iş yapar? İşte yanıtı…

Albaylar, askeri birliklerde emir komuta zincirini korurlar ve ordunun bütünlüğünden sorumludurlar. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en yüksek üstsubay rütbesine sahiptirler. Kıta görevlerinde alay komutanı, kurmay başkanı veya şube müdürü olarak görev alırlar.

Albay Nasıl Olunur?

albay maaşları
Albay Maaşları

Albay olmak için gerekenlerden ilki Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim almaktır. Yazılı sınavı geçen adaylar mülakat sürecine girerler. Mülakatı başarılı geçen adaylar eğer fiziki açıdan asker olmaya uygunsa eğitim almaya hak kazanır.

Milli Savunma Üniversitesi’ne giriş yapabilmek için en fazla 20 yaşında ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranır. Albay maaşları da giriş yılındaki mevcut unsurlara ve yönetmeliğe göre değişiklik gösterecktir.

Albay nasıl olunur sorusunun ilk adımı Milli Savunma Üniversitesi’nde tamamlanması gereken 4 yıllık eğitimdir. Bu 4 senelik eğitim süresince hem askeri hem de akademik eğitim verilir. Bu derslere fiziki eğitimler de dahildir.

Bir sonraki adımda ise eğitimini tamamlayan öğrencilerin askerlik görevini tamamlamalarıdır. Sonrasında sözleşme imzalayarak üsteğmen veya subay olarak göreve başlarlar.

9 yıllık görevini tamamlayan askerler rütbe yükseltmek için tekrar sınava tabii tutulurlar.

Sözleşmeli olarak subaylık yapanlar en fazla albay olabilirler. Ayrıca albaylığa yükselmek isteyen bir askerin en az 3 sene yarbay olarak görev almış olması gerekir.

İlginizi çekebilir: Yedek Astsubay Maaşı

Albay Görevleri

Albay maaşları 2024 bilgilerini ve mesleğe dair güncel detayları paylaştık. Peki, albayların temel görevi nedir? İşte yanıtı…

Albay olarak görev alan askerlerin temel görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Ordu içerisinde bütünlüğü sağlamak
 • Üst mercilerden gelen emir ve görevleri eksiksiz yerine getirmek ve gerektiğinde emir komuta zincirinde karar merci olmak
 • Stratejik planlar hazırlayarak uygulamaya geçirmek
 • Alay komutanlığı yapmak
 • Kurmay başkanı, şube müdürü ve daire başkanı olarak görev almak

Kurmay Albay Ne Demek?

albay maaşları
albay maaşları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yüksek lisans yapmış uzman subaya Kurmay denir. Karmaşık harekat planları kurma konusunda yetkin ve uzmandırlar. Karargah görevlerinin stratejik seviyede yönetimini sağlarlar ve generalliğe yükselme hakları vardır. Kurmay albay ile albay maaşları arasında herhangi bir farklılık bulunmaz. Ancak bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Albay ve kurmay albay farkı temel olarak kariyer gelişimiyle alakalıdır. Subayların erken kıdem alabilme ve terfi etme şansları daha yüksektir. Bir kurmay subayın general olma şansı kurmay olmayan bir albaya nazaran daha yüksektir.

Albay nasıl olunur ve görevlerini nelerdir kısaca incelediğimize göre albay maaşları başlığımıza geçebiliriz.

Önerilen içerik: Savaş Pilotu Maaşları

BONUS: Albay Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Albay nedir, nasıl olunur sorularını yanıtlarken aynı zamanda güncel maaşları inceledik. Ek olarak albay olmak isteyenlere yönelik olarak maaşları etkileyen faktörleri açıklayalım. Albay maaşı nasıl belirleniyor? İşte yanıt…

Albay maaşlarını etkileyen faktörler şu şekildedir:

 • Yönetmelik: TSK yönetmelikleri ve mevzuatı gereğince subay maaşları, çeşitli kıstaslara göre belirlenmektedir. Dolayısıyla TSK bünyesinde görev yapan tüm askerler, bu yönetmeliğe göre ücretlendirilir.
 • Rütbe: TSK personel maaşları, genel olarak rütbeler dâhilinde de değişmektedir. Albay maaşı, ilgili rütbeye özel maaş hesaplama yöntemleriyle hesaplanır.
 • Tazminatlar: Türk Silahlı Kuvvetleri albay maaşlarını etkileyen bir başka faktör tazminatlardır. Doğu tazminatı, görev tazminatı vb. ek tazminatlar dâhilinde de maaşlar değişebilecektir.
 • Diğer: Albay maaşını etkileyen birçok faktör olabileceği gibi bu genel anlamda TSK ile belirlenir. Dolayısıyla zam oranlarından maaş verilerine kadar birçok konuyu Türk Silahlı Kuvvetleri belirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Albay maaşları ve albay olmaya dair merak edilen soruları sizler için cevaplandırdık.

Albaylar ne kadar maaş alıyor?

Albaylar ne kadar maaş alıyor sorusuna ortalama olarak cevap vermek gerekirse 52.500 TL civarı diyebiliriz.

Kaç yaşında albay olunur?

Albay olmak için bir askerin en az 16 yıl alt rütbelerden görev yapmış olması gerekir. 25 yaşında Milli Savunma Üniversitesi’nden mezun olmuş bir asker yaklaşık 40 ile 45 yaş arasında albaylığa terfi edebilir.  

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir