Müftü Maaşı 2024 (Ocak) – Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir?

Bir şehrin nasıl ki idari işlerini yöneten sorumlu memurlar varsa müftüler de o şehirdeki tüm dini faaliyetleri yürütmekten sorumlu devlet görevlileridir. Birçok ilahiyat mezunu kişinin hayali bir gün il müftüsü veya ilçe müftüsü olabilmektir. Çünkü bu makamdaki bir kişi hem dini açıdan hem de kariyer açısından önemli bir makama erişmiş demektedir.

Memuriyet açısından üst kademede yer alan ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak görevini yerine getiren müftü maaşı da Ocak 2024 zammıyla birlikte ne kadar oldu merak edilmektedir.

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda görev ve yetkileri genişletilen müftülerin atama şartları da güncel bilgiler eşliğinde de sizlerle…

Müftü Maaşı 2024: Yeni Zamlarla Birlikte

Müftülük Maaşları
Müftülük Maaşları

Müftü maaşları, kamu görevlileri olarak memur zamlarından faydalandılar. Ocak 2024 zamlarıyla birlikte müftü maaşı ne kadar oldu? İşte yanıtı…

Yeni müftü maaşı 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

KadroMaaş
İl Müftü Maaşları50.000 TL – 60.000 TL
İl Müftü Yardımcısı Maaşları40.000 TL – 50.000 TL
Emekli Müftü Maaşı23.100 TL
İlçe Müftüsü Maaşları37.250 TL
Müftüler ne kadar kazanıyor?

İl Müftü Maaşı 2024 (Ocak)

Kentin, Diyanet İşleri Başkanlığınca atanan ve en üst seviyedeki dini görevlisi olan müftülerinin aylık kazancı da imamlardan yüksektir. İl müftü maaşı Ocak 2024 zammı itibariyle 60.000 TL civarında seyretmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir il müftüleri aylık kazancı bu rakam civarında iken diğer illerde kıdem yılı daha düşük müftüler bir miktar daha az almaktadır.

1/4 derecesinde 10 hizmet yılını doldurmuş il müftüleri maaşları 62.500 Lirayı bulurken, kıdem yılı düşük bir müftü 50.000 TL başlangıç maaşı almaktadırlar.

İl Müftü Yardımcısı Maaşı 2024 – GÜNCEL

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından atanan ve müftü olmaya aday kimseler de il müftü yardımcısı olmaktadır. Bu kimseler imamlardan resmi makam olarak daha yüksek ve müftülerden ise daha düşüktür. Maaş aralığı da bu iki unvan arasında olup il müftü yardımcısı maaşı 2024 yılının Ocak ayında yapılan zamla birlikte 40.000 TL ile 50.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Emekli Müftü Maaşı 2024 Ne Kadar? Ocak Zammıyla Birlikte!

Her meslek grubunda olduğu gibi devlete bağlı çalışanların emeklilikte aylık maaşları, görevdeki zaman diliminden daha düşük olmaktadır. Müftüler de emekliliğe ayrılınca maaşları bir miktar düşmektedir. Emekli müftü maaşı 2024 yılında ortalama 23.100 TL civarındadır.

İlçe Müftü Maaşı 2024 Ocak Zammı

İlçe müftüleri bağlı olduğu ilçe müftülüğünün en yetkili kişisi olup 2023 yılının ikinci yarısında aylık maaşları 25.000 TL civarındaydı. %49,25 oranındaki Ocak zammıyla birlikte 37.250 TL civarına yükseldi.

Son zamanlarda sıkça aratılan Nikâh Memuru Nasıl Olunur? 2024 Maaşları Ne Kadar? yazımıza göz atarak siz de çok okunan yazımıza göz atabilirsiniz.

müftü maaşı
müftü ne demek, müftü nedir

Müftü Nedir?

Müftü kelimesi dilimize Arapça bir kelime kökünden geçmiş olup fetva veren kimse anlamındadır. Müftüler bulundukları il ve ilçelerde dini konuda devletin atadığı en yetkili kişilerdir.

Bulundukları yerlerdeki halkın tüm dini sorularını yanıtlamak, dini konulardaki anlaşmazlıklara çözüm üretmek ve camilerin idaresini sağlamak da bu kişilerin yaptığı mühim hizmetlerdendir.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak atanan müftüler bağlı oldukları yerin tüm dini işlerden sorumlu kişileri olmakta ve halk ile devlet arasında da köprü vazifesi yerine getirmektedir.

Müftü maaşı konusuyla ilgili olarak mesleğe girişin nasıl olduğunu açıklayalım…

Müftü Nasıl Olunur?

İmam Hatip Liselerinden mezun olmuş veya üniversitede İlahiyat Fakültesinden mezun olmuş kişilerden birçoğu mesleki anlamda yetkin bir konuma gelmek için müftü olmayı isteyecektir. Müftüler, resmi olarak dini makam unvanları arasında bulunduğu kentteki en üst kimsedir. Müftülük maaşı güzel olan bir meslek grubudur.

İmamlar arasında da müftü olmak isteyen kişilerin çok sık olması müftü nasıl olunur araştırılmasına neden olmaktadır. İşte maddeler halinde sıraladığım müftü olma şartları şu şekildedir;

 • T.C Vatandaşı olmak,
 • Üniversitelerin İlahiyat Fakültesinden Mezun Olmak,
 • Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen vaizlik sınavında başarılı olmak,
 • Stajyer vaiz olarak görevini tamamlamak (1-2 sene),
 • Stajı biten adaylar, ilçe müftülüğüne atanıp burada 5 yıl vazifelerini yürütmek,
 • Müftü yardımcılığı görevini tamamlayan kişiler, açık kadrolara başvurarak Diyanet İşleri Başkanlığınca uygun görüldüğü takdirde İl Müftüsü olarak atanır.

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm 2024 Muhtar Maaşları Ne Kadar?- Muhtarın Görevleri Nelerdir? yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

müftü maaşı
müftü görevleri nelerdir, yetki ve sorumlulukları

Müftü Görevleri Nelerdir?

Müftü ne iş yapar sorusu veya yetkileri konusu birçok kişi tarafında n merak edilmektedir. Müftülerin görev ve sorumlulukları da aslında ilgili kanun çerçevesinde belirlenmiş ve denetime tabi tutulmuştur. Maddeler halinde sıralamak gerekirse müftü görevleri şu şekildedir;

 • Atandığı il veya ilçelerde dini konularda vatandaşın sorularını ve sorunlarını çözümler,
 • Görev yaptığı il ve ya ilçede bulunan cami, mescit ve Kur’an kurslarını denetler, işleyişi belirler,
 • Namazlarda okunan Diyanet tarafından belirlenen vaaz ve hutbeleri belirler, gerekirse düzenlemesini yapar,
 • Görev aldığı il ve ilçeye atanan cami görevlileri ve dini kurs personeli gibi kişilerin atama işlemleri gibi resmi evrak denetimini yönetir,
 • Bir bölgede cami yapılması için bağış toplanacak ise veya mevcut camilerde yardım toplanması yapılacak ise gerekli izinleri çıkarır ve denetimi sağlar,
 • Hac ve Umre ziyaretine gidecek vatandaşların başvuru işlemlerini inceler ve denetler; bu başvuruları Diyanet İşleri Başkanlığına bildirir,
 • İmam nikahı kıyarlar,
 • Çıkartılan kararname gereğince Resmi nikah kıyma yetkisine de sahip olmuşlardır.

Müftüler, bağlı oldukları müftülük binalarında çalışmakla beraber gerektiği zamanlarda denetim işlerini yürütmek, vaaz ve konferanslar vermek gibi sebepler için diğer kamusal alanlarda mesailerini yürütmektedirler.

Son olarak müftü maaşları ile ilgili soruları yanıtlayalım…

Sitemizde yer alan İş-Yaşam Kategorisi altında güncel maaş bilgilerine yer veriyoruz. Son zamanlarda sıkça aratılan Gardiyan Maaşları yazımızı da okumanız için bu kısma ekliyorum…

Sıkça Sorulan Sorular

Müftülük maaşlarını sizler için açıkladık. Müftü maaşı ile ilgili olarak sıkça aldığımız ve yanıtladığımız sorular şu şekildedir:

Müftüler ne mezunu?

Müftüler yalnızca İlahiyat Bölümü (4 yıllık) mezunu kişiler tarafından seçilmektedir.

Kaç yılda müftü olunur?

İlahiyat fakültesini bitiren kişi gerekli sınavlardan başarılı olduğu takdirde ortalama 10 sene içinde İl Müftüsü makamına erişebilir. Bu süre en erken de 7-8 sene olmaktadır.

Müftüler nereye bağlı?

Müftüler ve müftülükler il veya ilçeye göre iki ayrı tasniflendirmede yetkilendirilmiştir. İl müftüleri/müftülükleri Diyanet İşleri Başkanlığına, ilçe müftüleri/müftülükleri ise bulunduğu ilin müftülük makamına bağlıdır.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Rümeysa - 06.02.2023

  Müftü olmak için sadece ilahiyat fakültesi mezunu olmak yetmez. Bu da gerekiyor ama bunun yanında bir de DİB’e bağlı olan “dini yüksek ihtisas merkezi” mezunu olmak da lazım. Buralar da sınav ile alıyor.