Belediye Personel Maaşları: Kadrolu, Sözleşmeli, İlçe Belediye Maaşlar

Belediye Personel Maaşları: Kadrolu, Sözleşmeli, İlçe Belediye Maaşlar

Belediye personel maaşları 2023 yılı için güncellendi. Birçok belediye, memur maaşlarına gelen zamdan sonra personelleri için maaş güncellemesine gitti.

Belediye çalışan maaşları belirlenirken, ‘eşit işe eşit ücret’ kuralını uygulamak zorundalar. Kamuda görevli memurlara yapılan zamların ardından belediye personel maaşları ne kadar oldu? Güncel kadro ve maaş bilgileri yazımızda!

Belediye Personel Maaşları 2023

Belediye personellerine yeni yıl içinde memurlara gelen zamların ardından yeni zamlar konuşuldu. Sendikalar ve belediyeler arasında ücret politikalarıyla ilgili toplantılar düzenlendi.

Belediye personelleri kurumun ihtiyaçlarına göre ilana çıkılan ve pozisyona göre özel şartları olabilen ilanlarla atanmaktadır.

Belediye kadrolarında sözleşmeli ve kadrolu eleman olarak çalışmak mümkündür. Gireceğiniz pozisyona ve ilgili belediyenin açtığı ilana göre bu değişiklik gösterir.

Belediyelerin zam oranlarına göre personel maaşları değişiklik göstermektedir.

  • Ortalama belediye personeli maaşları: 11.400 TL-30.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Her belediye kendi bünyesindeki personel kadrosu için zam ve ücretlendirme politikasında değişiklik gösterir. Bu yüzden tek bir belediye personel maaşı tayin etmek mümkün değildir.

Belediye personel maaşları farklı belediyelere göre, pozisyona göre değişiklik gösterir. Gelin bu faktörleri inceleyelim…

İlgili İçerik: Belediyede Memur Olmak Şartları

Sözleşmeli Belediye Personeli Maaşı

Sözleşmeli personeller genellikle uzmanlık alanı gerektiren bir konuda belediyenin ihtiyacı doğması halinde kadro dışından sağlanan istihdam türüdür. Sözleşmeli personel pozisyonları proje bazlı yani belirli süreye tabi olarak alım yapılan ilanlardır.

Sözleşmeli belediye personeli maaşları için T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı her sene çalışma yaparak tavan ücret ve ek ödeme belirlemesi yapmaktadır.

Bakanlık sözleşmeli personel alımı ücretlendirme politikaları, meslek gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte ek ödeme bedelleri, meslekte geçirilen yıla göre değişiklik göstermektedir.

belediye personel maaşları

Temmuz 2023 Bakanlık güncel düzenlemelerine resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kadrolu Belediye İşçi Maaşları

Belediye personel maaşları işinin iş şekline göre ve kıdem yılına göre değişiklik göstermektedir. Belediyede çalışmak için sözleşmeli ya da kadrolu eleman olabilirsiniz.

Sözleşmeli ilanlar ve kadrolar ilanların şartları ve gereklilikleri değişiklik gösterebilir. Bu ilanı açan belediyeye göre değişiklik gösterebilir.

Her belediye kadrolu personeli için maaş oranını kendi bünyesinde belirlemektedir. Bu yüzden her belediye için kadrolu personel maaşları değişiklik göstermektedir.

  • Kadrolu belediye personeli ortalama maaşları: 18.000 TL-29.000 TL arasında değişmektedir.

Büyükşehir Belediye Memur Maaşları

Büyükşehir belediye personel maaşları en çok merak edilen sorular arasında. İş gücü ihtiyacı bakımından yıl içerisinde oldukça personel ilanı giren büyükşehir belediyeleri verdikleri hizmetin kalitesi bakımından birçok kişinin çalışmak istediği kurumların başında geliyorlar.

Memur zamlarından sonra belediye personel maaşlarına gelecek güncellemelerde konuşulmaya başlandı. Birçok belediye personeller ve sendikalarla uzun görüşmeler sağladı. Enflasyon ve yeni zam oranlarına karşı güncel maaşlar belirlendi.

İzmir Büyükşehir Belediye Personel Maaşları

İzmir Büyükşehir Belediyesi gerek bulunduğu bölge gerekse sunduğu imkanlar bakımından birçok kişinin tercih etmek istediği belediyeler arasında gelmektedir.

Birçok farklı sendika ile yapılan görüşmeler sonucunda İzmir Büyükşehir Belediyesi kapsamında kadrolu belediye personel maaşı en düşük 22.000 TL olarak belirlenmiştir. Meslek grubu ve kıdeme göre maaşlarda değişiklik göstermektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Personel Maaşları

Ankara Büyükşehir Belediyesi bir diğer gözde kurumlardandır. Başkent olması ve personel ihtiyacının fazla olmasından dolayı yıl içerisinde güncel ilanları takip etmekte fayda vardır.

Ankara Büyükşehir Belediyesinde son güncellemelerle birlikte personel maaşlarına %20-%68 oranında zam yapılmıştır. Böylece ABB personel maaşları ortalama en düşük 18.000 TL-30.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Personel Maaşları Oranları

Belediye personel maaşları en çok merak edilen büyükşehirlerden biride şüphesiz İstanbul’dur. Ülkenin birçok sektörünün merkezi olması, nüfus yoğunluğu bakımından gerek personel ihtiyacı gerekse sunduğu imkanlar açısından birçok avantajı vardır.

Güncel görüşmelerin ardından belediye personel maaşlarına %70 ortalamasında zam yapılması kabul edilmiştir.

Faydalı İçerik: İzmir Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Personel Maaşları

Yaşamak açısından herkesin tercih etmek isteyeceği Muğla Büyükşehir Belediyesi çalışanın düşünüyor. Son yapılan çalışmalarla birlikte personele ortalama %70 bandından zam uygulandı.

  • Belediye personeli ortalama maaşı en düşük 17.000 TL en yüksek 24.000 TL

İlçe Belediye Memur Maaşları

İlçe belediyeleri de maaş zam oranları ve belirlemesi noktasında kendi içerisinde karar alma mekanizmasına sahiptir.

Birçok ilçe belediyesi kendi personeline zam oranlarını ve yan hak gibi ayrıntıları belirler.

İlçe belediye personel maaşları ortalama en düşük 15.000 TL en yüksek 18.000 TL arasında değişmektedir.,

Belediye Büro Personeli Maaşları

Belediye personel maaşlarında en çok merak edilen pozisyonlardan bir tanesi büro personeli pozisyonudur. Büro personelleri Temmuz 2023 itibariyle maaşları güncellenmiştir.

  • 2023 Belediye Büro personeli maaşları tüm ek ödemelerle birlikte ortalama 20.000 TL civarındadır.

Belediye personel maaşları her sene belirli dönemlerde güncellemelere tabi tutulur. Aynı zamanda her belediyenin zam oranları farklılık göstermektedir.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler