Jandarma Nasıl Olunur? 2023 Jandarma Maaşları Ne Kadar?

serkan
serkan 22.03.2023
Güncellendi 22/03/2023
jandarma nasıl olunur
jandarma nasıl olunur

Jandarma, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin asırlık tecrübesi ile kritik ve önemli görevleri yerine getiren Türkiye’nin en köklü kurumlarından biridir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile yeniden yapılandırılan kurumlar arasında yer alan Jandarma Genel Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstermeye başladı.

- Reklam -

İçişleri Bakanlığı’na bağlandıktan sonra hızlı bir şekilde yapılanmaya giden Jandarma Genel Komutanlığı yine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bir ürünü olan Profesyonel Ordu için çalışmalarına hız verdi.

Jandarma olma hayali olanlar için bu yazıyı hazırladık. Jandarma nasıl olunur gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Yeniden yapılanma vatandaşlar tarafından da ciddi şekilde hissedildi. Örneğin Jandarma Astsubay olmak isteyen vatandaşlar bekledikleri ilanların geciktiğini gördü. Geciken ilanlar Jandarma Astsubay olmak isteyen gençleri tedirgin etse de beklenen açıklama İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldı ve ” Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyaçları doğrultusunda personel alımı yapmaya devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

- Reklam -

Jandarma Nasıl Olunur?

jandarma nasıl olunur
jandarma astsubay nasıl olunur

Jandarma personel alımı ile ilgili en çok merak edilenlerden birisi de ‘Jandarma Nasıl Olunur?’ sorusu geliyor.

Jandarma Astsubay olmak için gerekli başvuru şartları ve mezuniyet şartlarını okurlarımızla paylaşıyoruz.

Öncelikle Jandarma Astsubay olmak için lisans ya da ön lisans okumanız gerekmektedir. Lise mezunu olup üniversite sınavına girmeyen kişiler jandarma olamaz.

Lise mezunu olanlar ancak üniversite okumayanalar JAMYO (Jandarma Meslek Yüksek Okulu) ve JSGF (Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi) aracılığı ile Jandarma bünyesine katılabilirler.

- Reklam -

Liseden mezun olup sınava girerek jandarma olmak isteyenleri YKS bekliyor. Peki, YKS nasıl bir sınav?

 • YKS iki oturum halinde yapılır. Bu oturumlar Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) şeklindedir.
 • Lise mezunu adaylar Astsubay olabilmek için TYT oturumuna girmek zorundadır.
 • 2023 YKS Sınavı başvuruları 8-23 Mart arasındadır.
 • YKS her oturum için ödenmesi gereken ücret ise 115 TL‘dir.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamada “Başvuru yapılan yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) [MYO için Temel Yeterlilik Testine (TYT), Fakülte için ise Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT)] katılmış ve tespit edilen taban puanı veya üzerinde not almış olmak, şehit ve gazi eş ve çocukları için belirlenen taban puanın en az % 80’ini almış olmak.” ifadelerine yer verildi.

Jandarma astsubay olmak için lisans programından mezun olduktan sonra KPSS’ye girmeniz gerekmektedir. KPSS’ye girdikten sonra atanabilmeniz için lisans mezunu adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek (P3) puan türünden, ön lisans mezunu adayların ise Genel Kültür ve Genel Yetenek (P93) puan türünden en az 60 puan almış olmaları gerekmektedir.

- Reklam -

Kadın Jandarma Nasıl Olunur?

kadın jandarma nasıl olunur
kadın jandarma nasıl olunur

Büyük çoğunluğunun erkekler tarafından yapıldığı bir meslekten çalışmak isteyen kadınlar kadın jandarma nasıl olunur sorusunu sıklıkla sormakta. Bu nedenle yazımızda bu başlığa da yer verdik.

Kadın jandarma olabilmeniz için de öncelikle ya ön lisans ya da lisans mezunu olmanız ve KPSS’den en az 60 puan almanız gerekmektedir.

Lisans mezunu iseniz en fazla 27, lisansüstü mezunu iseniz de en fazla 32 yaşında olmanız gerekiyor.

- Reklam -

İlginizi çekebilir : Zabıta Maaşları

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Jandarma olmak ile ilgilenenler uzman çavuş nasıl olunur sorusunu da sıklıkla sormakta.

Uzman çavuş olabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız. Ardından en az lise ve dengi okul mezunu olmanız gerekiyor. Çavuş rütbesi ile askerlik yapmış ya da halen yapmakta olan kişiler uzman çavuş olabilir.

- Reklam -

Uzman çavuş olabilmek için uygun adaysanız Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uzman çavuşluk başvurusunu doldurmanız gerekmektedir.

İlginizi çekebilir : Bekçi Nasıl Olunur

JANDARMA ASTSUBAY BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

jandarma başvuru şartları
jandarma başvuru şartları

Jandarma nasıl olunur sorusunu cevaplandırdık. Jandarma olmak için başvuru şartları nelerdir açıklayalım.

- Reklam -

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından başvuru yapacak adaylar için başvuru şartları da açıklandı. İşte jandarma olmak için gerekenler..

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Evli, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadın veya erkek ile nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,
 • Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre, başvuru yapılan yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla yirmi bir yaşını bitirmemiş olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Türk Ceza Kanununun “Genel Ahlaka Karşı Suçlar” başlıklı Yedinci Bölümdeki suçları işlememiş olmak, bu suçlardan hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturması bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Herhangi bir nedenle askeri okullardan, Emniyet Teşkilatına bağlı okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak, sivil okullardan çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin yasal veya yasa dışı uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, katılmamış ve bu örgütleri desteklememiş olmak.
 • Bakanlar Kurulu kararları ve mahkeme kararlarınca terör örgütü olarak kabul edilmiş tüm terör örgütleriyle herhangi bir irtibatı ve iltisakı bulunmamak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 • Başvuru yapılan yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) yapılmasını müteakip belirlenecek geçici kayıt tarihinden önce lise ve dengi okullardan mezun olabilecek durumda olmak,
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Fakülte ve Meslek Yüksek Okulları Temin Yönetmeliği’nde belirtilen diğer hususlara haiz olmak,
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi ile JAMYO seçim aşamalarına katılmak veya bu aşamaların herhangi birinde elenmek/ayrılmak diğer yükseköğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmamaktadır.

Jandarma Ne İş Yapar?

nasıl jandarma olunur
nasıl jandarma olunur

Jandarma nasıl olunur sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık. Şimdi, jandarma görev ve sorumluluklarını öğrenebiliriz. Jandarma ne iş yapar inceleyelim;

 • Kamu alanlarındaki düzeni sağlamak ve korumak
 • Ceza infaz kurumlarını korumak ve oradaki güvenliği sağlamak
 • Hükümlü ve mahkumların sevklerini gerçekleştirmek, bu sırada güveni sağlamak
 • Gerektiği durumlarda istihbarat çalışmalarını yürütmek
 • Polis teşkilatının olmadığı zamanlarda bölgede gerçekleşen duruşmaların güvenliğini sağlamak
 • Askere alınacak bireyleri çağırmak
 • Asker kaçaklarını takip etmek ve kaçakları sevk etmek

Jandarma Maaşları Ne Kadar?

jandarma maaşları
jandarma maaşları

Jandarma maaşları da en çok merak edilen konulardan bir tanesi. 2023 yılında gelen zamlarla beraber jandarma maaşlarında da artış görüldü.

- Reklam -

2023 yılı itibariyle jandarma astsubay maaşı 14.000 TL ile 19.000 TL arasındadır.

Uzman jandarma maaşları da oldukça merak edilmektedir. Jandarma uzman çavuş maaşı ortalama 15.000 TL’dir. Uzman çavuş maaşları pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir.

Jandarma uzman erbaş maaşları ise en düşük 13.000 TL’den başlamaktadır.

- Reklam -

Jandarma maaşları, görev yaptığı il-ilçeye, kıdemine, dereceye ve rütbesine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kıdemli jandarmalar ayda 30.000 TL’den fazla kazanabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Jandarma olmak için yaş sınırı kaç?

Jandarma olmak için müracaat yapacağınız yılın Ocak ayının biri itibariyle 27 yaşını, lisansüstü öğrenimini tamamlamış kişiler için için 32 yaşını bitirmemiş olmak aranan şartlardandır.

Jandarma olmak için KPSS şart mı?

Evet. Lise, ön lisans ya da lisans mezunları eğitimlerini tamamladıktan sonra KPSS’ye girmek zorundadırlar.

- Reklam -

Jandarma olmak için kaç yıl okunur?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Astsubay Eğitim Merkezi’nde eğitim alacak kişiler verilen bir yıllık eğitimin tamamlamalıdır.

Jandarma sınır dışına çıkıyor mu?

Evet. İç İşleri Bakanlığı’na bağlandıktan sonra jandarmalar sınır dışı operasyonlara katılmıştır.

- Reklam -

Yazıyı Paylaş
1 yorum
 • Ben 2022 de son 2 ayında psikiyatriye gittim ve düşük dozlu bir ilaç başladık. Bu jarndarma olmama olmama engel mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir