Diyaliz Teknikeri Maaşı 2024: (OCAK Zamlı) Ne Kadar? Güncel

Diyaliz teknikeri maaşı, bu bölümü okuyanların ve okumak isteyenlerin internette araştırdığı konuların başında geliyor. Diyaliz teknikerleri, böbrek yetmezliği olan ve böbreklerin çalışma fonksiyonlarında sıkıntı çıkan hastaların tedavilerinde etkin rol oynamaktadır.

Sağlıkta önemli alanlardan biri olan diyaliz bölümü maaşları 2024’te ne kadar oldu sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Diyaliz bölümü nedir, maaşları ne kadar merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz…

Diyaliz Teknikeri Maaşı 2024: Güncel Diyaliz Maaşları

Diyaliz teknikeri maaşı ne kadar oldu?
Diyaliz teknikeri maaşı ne kadar oldu?

Diyaliz teknikeri maaşları 2024 yılındaki yapılan zamlarla birlikte hem özel sektör hem de devlette ne kadar olduğu merak konusu haline geldi.

Diyaliz teknikerleri, böbreklerle alakalı sağlık sorunları yaşayan hastaların tedavi edilmesi noktasında etkin bir şekilde rol almaktadırlar. Popülaritesi giderek artan diyaliz bölümü maaşları ise bu mesleği yapmak isteyenler tarafından araştırılmaktadır. Birden fazla faktöre bağlı olarak değişkenlik gösteren diyaliz teknikeri maaşı, ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Diyaliz teknikeri maaşları 2024 yılı itibariyle kamu ve özel hastaneler için aşağıdaki gibidir:

 • Diyaliz teknikerleri devlet hastanelerinde ortalama olarak 34.000 TL ile 37.500 TL arasında maaş almaktadır.
 • Özelde diyaliz teknikeri maaşı ise ortalama olarak 20.000 TL – 30.000 TL arasında değişmektedir.

NOT: Bu maaş bilgisi kesin olmayıp birden fazla etkene bağlı değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle ortalama veriler şeklinde yansıtılan bu bilgilerin, kendi kariyer durumunuza göre yeniden incelenmesi ve derlenmesi gerekebilecektir.

Özel hastane ve devlette diyaliz teknikeri maaşları ve ortalaması için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz….

Diyaliz Teknikeri Maaşı Devlette Ne Kadar?

Hastanelerin diyaliz bölümünde çalışan kişilere diyaliz teknikeri denmektedir. Devlette diyaliz teknikeri maaşları ise oldukça fazla araştırılıyor.

Devlette diyaliz teknikeri maaşları mesleğe yeni başlayan kişiler ile tecrübeli kişiler arasında farklı seyretmektedir.

Diyaliz teknikeri maaşları devlette aşağıdaki gibidir:

 • Devlette yeni atanan diyaliz teknikeri maaşı 34.000 TL’dir.
 • Devlette deneyimli diyaliz teknikeri maaşları ise 35.000 TL ile 37.500 TL civarında seyretmektedir.

Özelde Diyaliz Teknikeri Maaşı

Diyaliz teknikeri özel hastane maaşları üzerinde profesyonel mesleki deneyim, yapılan işin niteliği ve hastanenin maaş politikası gibi faktörler etkilidir.

Yapılan en son zamlarla birlikte özel hastane diyaliz teknikeri maaşları şöyledir:

 • Özel hastane diyaliz maaşları 20.000 TL ile 30.000 TL civarında değişkenlik göstermektedir.

NOT: Özelde ve devlette 2 yıllık diyaliz bölümü maaşları kuruma, kişinin deneyimine, eğitim seviyesine, yabancı dil düzeyine bağlı değişkenlik gösterir. Diyaliz teknikeri maaşı hakkında güncel detaylara devam edelim…

Önerilen içerik: Sağlık Teknikeri Maaşları

Diyaliz Teknikeri Maaşını Etkileyen Faktörler

Diyaliz teknikerleri ne kadar kazanıyor?
Diyaliz teknikerleri ne kadar kazanıyor?

Diyaliz teknikeri maaşlarını etkileyen faktörler devlette ve özel hastanelerde değişkenlik göstermektedir. Genel hatlarıyla 2 yıllık diyaliz bölümü maaşları çalışılan kurum ve kişinin deneyimine bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir.

Bu nedenle eğitim derecesi, mesleki deneyim, bilgi ve beceri gibi kritik faktörlere diyaliz teknikeri maaşı değişiklik göstermektedir. Devlette diyaliz teknikeri maaşlarını etkileyen unsurlar şu şekildedir:

 • Diyaliz teknikerlerinin devlette aldıkları maaşlar çalıştıkları kuruma, deneyim süresine, unvanına ve iş tanımına göre değişkenlik göstermektedir.
 • Türkiye’de devlet hastanelerinde çalışan diyaliz teknikerleri maaşları Kamu Görevlileri Kanuna göre belirlenmektedir.
 • Maaşlar, memur maaşları çerçevesinde değerlendirilen ancak sözleşmeli olan personellerin maaşları kadrolulara göre daha düşüktür.
 • Diyaliz teknikerlerinin maaşlarına ilişkin net bir rakamdan söz etmek zordur. Çünkü devlet politikaları, bütçe, sene içindeki güncellemelere bağlı olarak maaşlar da değişmektedir.

Özel hastane diyaliz teknikeri maaşlarına etki eden faktörler şunlardır:

 • Özel hastanede çalışan diyaliz teknikerlerinin maaşları da devlette çalışanlar gibi birçok unsura bağlı değişmektedir.
 • Özel sektördeki maaşlar hastaneye, kurumun büyüklüğüne, konumuna, kişinin deneyimine ve eğitim düzeyine bağlı farklılık gösterir.
 • Mesleğe yeni başlayan diyaliz teknikeri maaşları belli bir seviyededir. Ancak deneyim kazandıkça ve eğitim seviyesi yükseldikçe maaş oranları da hızlı bir şekilde artabilir.
 • Özelde çalışan sağlık teknikeri maaşları primler, ek ödemeler ve sosyal desteklerle birlikte tatmin edici seviyeye ulaşabilir.

Sonuç itibariyle özelde sağlık teknikeri maaşları için de net bir maaş seviyesi söylenememektedir. Diyaliz teknikeri maaşı için mevcut çalışan personellerden bilgi alabileceğiniz gibi hesaplama araçlarını da kullanabilirsiniz.

Diyaliz Teknikeri Nedir? Ne İş Yapar?

Diyaliz teknikeri maaşı ve bölüm hakkında bilgiler.
Diyaliz teknikeri maaşı ve bölüm hakkında bilgiler.

Diyaliz teknikeri maaşları güncel olarak ne kadar öğrendiniz. Bu bölümde de diyaliz teknikeri nedir, ne iş yapar konusunu ele aldık.

Diyaliz teknikeri görev ve sorumlulukları genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Diyaliz teknikeri iş tanımı ise diyaliz cihazlarını kullanarak, böbrek yetmezliği yaşayan bireylerin kanını temizler ve vücutlarında biriken zararlı atıkları ve fazla sıvıyı uzaklaştırır.
 • Diyaliz teknikerleri, diyaliz tedavisi sürecinde cihazların hazırlanması, hastaların durumlarının gözlenmesi ve tedavi sonrası ekipmanların sterilizasyonu sağlayarak gereken bakımların yapılmasını üstelenen uzmanlardır.  
 • Diyaliz hemşiresi olarak da bilenen bu uzmanlar hastaların tedavisi sırasında onlara destek olur ve tedavi esnasında oluşabilecek problemlere hızlı bir şekilde müdahale etmektedir.
 • Diğer sağlık çalışanları gibi diyaliz teknikerlerinin de empati ve kişilerarası iletişim becerilerinin yüksek olması gerekmektedir. Hem teknik kabiliyet hem de insan odaklı olan bu meslekte çok yönlü düşünmek elzem bir sorumluluktur.

Diyaliz teknikeri maaşı ve etkileyen faktörleri inceledik. Peki, diyaliz teknisyenlerinin çalışma koşulları nasıl? İşte yanıtı…

Öneri içerik: Yaşlı Bakım Teknikeri Maaşı

Diyaliz Teknikeri Çalışma Şartları Nelerdir?

Genellikle hastanelerde çalışan Diyaliz teknikerinin çalışma koşulları, her sağlık çalışanında olduğu gibi vardiya sistemine tabidir. Bu durumda gece çalışmaları ya da hafta sonu mesaiye kalmaları gerekebilir.

Diyaliz tedavisinde kullanılacak ekipmanların kurulumu ve hasta taşıma gibi görevleri üstlenen diyaliz teknikerleri, fiziksel efor sergilemeleri gerektiğinden yer yer zorlanabilmektedirler. Bu nedenle diyaliz teknikeri maaşı genel anlamda diğer sağlık çalışanlarına kıyasla daha yüksektir.

Diyaliz bölümünde çalışan teknikerlerin hastanın tedavisi sırasında oluşabilecek olası sağlık problemlerine karşı da hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Bu nedenle stresli durumlar ile karşı karşıya gelebilirler.

Diyaliz Teknikeri Nasıl Olunur?

Diyaliz teknikeri nasıl olunur?
Diyaliz teknikeri nasıl olunur?

Diyaliz teknikeri olabilmek için lise sonrası, üniversitelerin Meslek Yüksek Okulları’nda 2 yıllık diyaliz teknikerliği bölümünden mezun olmaları gerekmektedir.

Ön lisans eğitimi süresince tıbbi terminoloji, böbrek sağlığı, diyaliz cihazları ve tedavi yöntemleri, hastalık tanıları gibi konular üzerine dersler verilmektedir. Ayrıca staj veya klinik uygulamalar da eğitim sürecinin bir parçasıdır. Her ne kadar başlangıç aşamasında diyaliz teknikeri maaşı düşük olsa da bu faktörler de etkilidir.

Üniversite eğitimi sürecinde ya da sonrasında çeşitli sertifikalar almak gerekebilmektedir. Uluslararası çapta geçerliliği olan sertifikasyon ve lisanslama sınavlarından geçtikten sonra diyaliz teknikeri olarak çalışabilmeniz mümkündür. Diyaliz teknikeri maaşı, genel olarak eğitim derecesi yüksek kişiler açısından avantajlar içerebilmektedir.

Öte yandan bu mesleğin içinde olsanız dahi sağlık alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek ve diyaliz cihazları ile ilgili yeni teknolojilerden haberdar olmak kariyer gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Diyaliz Teknikeri Atama Puanları Kaç?

Diyaliz bölümü atama puanlarına etki eden belli başlı faktörler bulunmaktadır. Öncelikle atama puanları her yıl değişmektedir. Söz konusu puanlar atama yapılacak yılın kontenjanlarına, başvuru yapan aday sayısına göre şekillenmektedir. Diyaliz teknikeri maaşı devlette daha fazla olduğundan KPSS süreci önemlidir.

En son yapılan atamalara ilişkin en düşük en yüksek puanlar şöyledir:

 • Diyaliz teknikeri bölümü en düşük atama puanı 84,33836 iken,
 • Diyaliz teknikerliği en yüksek atama puanı ise 91.65123 civarındadır.

Bunun yanı sıra diyaliz teknikeri kadrosu için devlette açılan kontenjan 131’dir. Genel olarak anestezi teknikeri bölümü için kamuda kadro azdır. Bu nedenle bölümden mezun olanlar özel sektördeki iş imkanlarını araştırmaktadır.

Diyaliz teknikerliği pozisyonuna ilişkin belirlenen atama puanları, Sağlık Bakanlığı ya da ilgili sağlık kurumlarınca duyurulur. Bu kurumların insan kaynakları departmanlarının yayınladığı duyuruları takip etmek ya da direkt insan kaynakları birimiyle iletişime geçmek sizlere en doğru bilgiyi verecektir. Son olarak diyaliz teknikeri maaşı 2024 bilgileri haricinde çalışma alanlarından bahsedelim.

Önerilen içerik: Anestezi Teknikerliği

Diyaliz Teknikeri Nerelerde Çalışır?

Diyaliz teknikerleri çalışma alanları...
Diyaliz teknikerleri çalışma alanları…

Diyaliz teknikerlerinin çeşitli alanlarda çalışma imkanları bulunmaktadır.

Diyaliz teknikeri çalışma alanları şu şekildedir:

 • Özel diyaliz merkezlerinde
 • Devlet ve özel hastanelerde
 • Evde sağlık hizmetlerinde
 • Klinik araştırmalarda
 • Sağlık eğitimi veren kurumlarda

Diyaliz teknikeri maaşı için en güncel bilgileri sunduk. Konu hakkında görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir