2023 Gıda Mühendisliği Maaşları – Devlette, Özel Sektörde…

Gıda mühendisi olmak isteyen veya gıda mühendisi olup, farklı etkenlere göre maaşların ne kadar olduğunu bilmek isteyen birçok kişi var. Sizler için gıda mühendisliği maaşlarından bahsedeceğim.

Gıda mühendisliği alanındaki iş fırsatları oldukça çeşitlidir ve bu durum maaş skalasının da değişkenlik göstermesine yol açar. Örneğin özel sektörde ve devlette gıda mühendisi maaşı farklıdır. Bu gibi ayrıntıları ele alarak 2023 yılında gıda mühendisi ne kadar maaş alır?

Aktaracağım. İşte 2023 için güncel bilgiler…

Gıda Mühendisliği Maaşı

Gıda Mühendisliği Maaşı
Gıda Mühendisliği Maaşı

2023 yılında güncel olarak gıda mühendisi maaşları:

Devlette Gıda Mühendisi MaaşıÖzelde Gıda Mühendisi Maaşı
32.900 TL11.500 – 30.000 TL
Gıda Mühendisliği Maaşı

Gıda mühendisliği maaşları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bunlar arasında deneyim, eğitim düzeyi, çalışılan sektör, işin konumu ve işverenin büyüklüğü yer alır. Ayrıntılarına göre gıda mühendisliği maaşlarını aşağıdaki başlıklarda ele aldık.

gıda mühendisliği iş olanakları ve maaşı
gıda mühendisliği iş olanakları ve maaşı

Devlette Gıda Mühendisi Maaşı

Gıda mühendislerinin bir çoğu özel sektörde çalışmaya başlasalar da devlette çalışma olanakları da bulunuyor. Kamuda gıda mühendis maaşları haliyle sabittir. Ancak kişinin memurluk derecesi arttıkça daha yüksek maaşlar alabiliyor.

Devlette gıda mühendisi maaşı net olarak 32.900 TL olarak belirlenmiştir.

Güncel olarak kamuda gıda mühendisi maaşları bu şekildedir. Şimdi kazanç skalasının oldukça geniş olduğu özel sektörde gıda mühendisliği ne kadar kazanır? Bakalım…

Bu yazıdan sonra okumak isteyebilirsiniz: En İyi Mühendislik Bölümleri

Gıda Mühendisliği Maaşları Özel Sektör

Gıda mühendisi maaşları özel sektörde birçok faktöre göre değişiyor. Çalışılan firmanın büyüklüğü, deneyim yılı gibi değişkenler var. Kamudaki gibi net bir maaştan söz edebilmek mümkün değil. Ancak bir ortalamadan bahsedilebilir.

Gıda mühendisliği maaşları özel sektörde 11.500 TL30.000 TL arasındadır.

Özel sektörde yeni mezunsanız asgari ücretle işe başlamanızı uygun görecek firmalar olabiliyor. O nedenle maaş skalası bu denli geniştir.

Yeni Atanan Gıda Mühendisi Maaşı

En sık sorulan sorulardan birisi de gıda mühendisi ne kadar maaş alır? Sorusudur. Birçok yeni mezun gıda mühendisi alacakları maaşları merak ediyor. Yeni mezun gıda mühendisi maaşı şöyle:

PozisyonEn düşük maaşOrtalama maaşEn yüksek maaş
Yeni Mezun Gıda Mühendisi32.900 TL 33.500 TL35.000 TL
Yeni Atanan Gıda Mühendisi Maaşı

Gıda Mühendisliği Yurtdışı Maaşları

Yurt dışında çalışmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Gıda mühendisleri de yurt dışında çalıştıkları taktirde ne kadar kazanabileceklerini merak ediyorlar. Ülkelere göre yıllık gıda mühendisliği yurtdışı maaşları aşağıdadır:

 • Almanda gıda mühendisi maaşı: 37.000 Euro
 • Kanada: 68.000 Dolar
 • Avustralya: 50.000 Dolar
 • Hollanda: 34.000 Dolar
 • Birleşik Krallık: 37.000 Euro
 • Amerika Birleşik Devletleri: 52.000 Dolar

Bunlar yurt dışındaki ortalama maaşlardır. Yine yurt dışında gıda mühendisi maaşı birçok faktöre göre farklılık gösterebiliyor. Alakalı olarak Amerika mühendis maaşları ve Almanya mühendis maaşları hakkında yazılan yazıyı okuyabilirsiniz.

İngiltere’de gıda mühendisliği yapan bir kişinin çektiği şu video ilginizi çekebilir:

gıda mühendisliği yurtdışı maaşları

Gıda Mühendisi Ne İş Yapar?

Gıda Mühendisi Ne İş Yapar?
Gıda Mühendisi Ne İş Yapar?

Gıda mühendisliği maaşından sonra kısaca gıda mühendislerinin ne iş yaptığından bahsedelim. Gıda mühendisi ne iş yapar?

 • Üretim süreçlerini tasarlar ve iyileştirir.
 • Yeni gıda ürünlerinin geliştirilmesinde rol oynar
 • Ürün formülasyonu, tat, koku, raf ömrü değerlendirmesi gibi çalışmalar gerçekleştirirler
 • Gıdanın üretim sürecinde kalite standartlarına uygunluğu kontrol ederler ve denetlerler.
 • Üretim süreçlerinin verimliliğini ve maliyet etkinliğini artırmak için çalışırlar.

Gıda Mühendisliği İş Olanakları

Gıda Mühendisliği İş Olanakları
Gıda Mühendisliği İş Olanakları

Gıda mühendisliği iş olanakları ve maaşı hakkında sizlere bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu işi yapmak isteyenler iş olanaklarını da doğal olarak araştırıyorlar. Gıda sektörünün olmazsa olmaz mesleklerinden birisi olan gıda mühendisleri için iş olanakları bir hayli geniştir. Peki nerelerde çalışabilirler? Nerelerde gıda mühendislerine ihtiyaç var? Sıralayayım:

 • Gıda Üretim Şirketleri: Gıda mühendislerinin en çok istihdamı gıda üretim şirketleri tarafından sağlanıyor. Her türlü gıdanın üretim süresince kalite kontrolünün yapılması için gıda mühendislerine ihtiyaç vardır.
 • Gıda İşleme Tesisleri: Gıda mühendisleri ham madde gıdaların işlenip, paketlenmesinde ve depolanmasındaki süreci kontrol ederler. Hijyen ve kalite kontrolü yaparlar
 • Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarları: Gıda mühendisleri, araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında çalışarak yeni ürünlerin ve mevcut ürünlerin iyileştirilmesi üzerinde çalışabilirler. Gıda ürün formülasyonu, tat ve doku optimizasyonu gibi konularda çalışmalar yaparlar.
 • Kalite Kontrol ve Güvence Departmanları: Gıda mühendisleri, gıda üretiminde kalite kontrol departmanlarında görev alabilirler. Ürünlerin kalite standartlarına uygunluğunu kontrol ederler, ürün analizlerini yaparlar ve hijyen protokollerini uygularlar.

Sıkça Sorulan Sorular

gıda mühendisi maaşı
gıda mühendisi maaşı

Gıda mühendisliği maaşı araştıranlar için en sık sorulan diğer soruları ele aldık:

Gıda Mühendisliği İş Bulabilir mi?

Gıda mühendislerinin iş olanakları geniştir. Kamu kuruluşlarında ve özel sektörde iş bulabilirler. Özellikle özel sektörde satış pazarlama, kalite kontrol bölümlerinde çalışabilirler.

Gıda Mühendisi Nereye Atanır?

Devlette çalışmak isteyen gıda mühendisleri Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Tarım İl Müdürlükleri gibi kamu kuruluşlarına atanırlar.

Gıda Mühendisleri Yurt Dışında Çalışabilir mi?

Evet, bölümden mezun olduktan sonra yurt dışında hem akademik hem de iş hayatında kariyer yapma seçenekleri bulunuyor. Yurt dışında akademik olarak ve şirketlerde çalışan birçok gıda mühendisi bulunuyor.

Gıda mühendisi maaşı hakkında sizlere sunabileceğimiz 2023 güncel bilgileri bu şekildedir. Görüldüğü üzere maaş aralığı bir hayli farklı ve çalışılan sektör önemli.

Siz gıda mühendisliği maaşları hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşünceleriniz önemli! Aşağı yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler