Hakem Maaşları 2023 Ne Kadar? – Nasıl Hakem Olunur?

Halil Editör
Halil Editör 24.03.2023
Güncellendi 24/03/2023
hakem maaşları
hakem maaşları

Hakemler spor dünyasının en yalnız kişileridir. Bu yalnız adamların ayda 200 bin TL’ye kadar kazanabildiğini biliyor muydunuz? 2023 senesinde hakem maaşları ne kadar oldu? Peki, Nasıl hakem olunur? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz!

- Reklam -

Hakem Nasıl Olunur?

Hakem Maaşları
Hakem Nasıl Olunur?

Hakem Türk Dil Kurumu sözlüğünde “bir anlaşmazlığı çözmek için iki tarafın başvurduğu kimse ya da kendisine seçme yetkisi verilen bilirkişi ” anlamına gelmektedir. Saha içinde yaşanan anlaşmazlıkları çözmeye çalışan bu otoriter kişi olmak için ne yapılır? Burada en popüler spor olan ve en fazla kişinin hakemlik yaptığı futbol üzerinden anlatılacaktır.

Hakemliğe başlamanın iki yolu var;

 • Birincisi Anadolu Üniversitesi’nin açtığı, Futbol Hakemliği Sertifika Programına başvurmak. Bunun için 18 yaşından büyük 30 yaşından küçük olmak gerekiyor. Bu program 2 ay sürüyor ve tüm kursları ve sınavları online yapılmaktadır.
 • Sınavdan başarılı olanlar Aday Hakem Sertifikası alıyor. Sertifika ile İl Hakem Kuruluna başvurulur ve kurulun yapacağı testte (2400 metreyi 12 dakikada tamamlamak) başarılı olanlar Aday Hakem olarak başlayabilirler.
 • İkinci yöntem ise İl Hakemler Kurulunun açacağı Aday Hakemlik kursuna katılmaktır. Bu kursa 16 yaşından büyükler ve 28 yaşından küçükler ve lise mezunu veya lisede aktif olarak okumak gerekmektedir. Kursta 9 gün mesai saatlerinden sonra 2’şer saat eğitim verilmektedir.
 • Kurs bitimiyle yazılı sınavdan geçip 2400 metreyi 12 dakikada tamamlayanlar Aday Hakem olurlar. Aday hakemlerin 3 yıl içinde İl Hakemi olmamaları durumunda hakemlikleri sonuçlanır.

Aday hakemleri hakemlik yapmaları için gerekli belgeler ise şunlardır;

- Reklam -
 • Tam teşekküllü bir sağlık kurumundan son 6 ay içerisinde hakemlik yapabileceğine yönelik rapor almış olmak
 • Adli sicil kaydı (Son 6 ay içerisinde almış olmak)
 • Nüfus cüzdan örneği (Noter onaylı)
 • Sertifika programından gelenler için Sertifikaları
 • 2 Adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş)

Hakem Ne Zaman Maaş Almaya Başlar?

hakem maaşları
hakem maaşları

İl hakemi olur olmaz maaş almaya başlanmıyor. Hakemlik mesleğinde maddi beklentilerden çok adalet duygusu yüksek ve futbolu seven kişilerin yaptığı bir meslektir.

Hakemler Klasman seviyesine ulaşmadan maaş almazlar. İl hakemleri , Bölgesel , C Klasman , B Klasman , A Klasman ve Süper Lig hakemliğine ulaşırlar. İl hakemliğinden sonra branşına (Yan Hakem ve Orta Hakem) karar verir.

İlginizi çekebilir : Besyo Maaşları

Süper Lig Hakem Maaşları Ne Kadar? 2023

süper lig hakem maaşları
süper lig hakem maaşları

Hakemler, aylık maaş alabildikleri gibi çıktıkları maş başına da ücret alabilmektedir. Hakem maaşları aylık sözleşmeden gelen maaş ve maç başı ücretlerden oluşmaktadır.

- Reklam -

Hakemlerin aylık aldıkları ücretler Türk Futbol Federasyonu ile yaptıkları anlaşmalara göre belirlenmektedir. TFF Süper Lig’te görev alacak hakemler 1 yıllık sözleşme imzalar. Aşağıdaki listede hakem maaşlarını inceleyebilirsiniz;

 • Üst klasman hakem maaşları : 35.000 TL – 65.000 TL
 • Üst klasman hakem yardımcıları maaşı: 22.000 TL – 35.000 TL
 • Klasman hakem maaşları : 15.000 TL – 22.000 TL
 • Tüketici hakem heyeti raportörü maaşı : 14.000 TL – 18.000 TL

Hakemlerin maaş değişimde alanlarına(Orta hakem , yan hakem , 4. hakem) göre değişmektedir. Son yıllarda futbolda hakem hatalarını azaltmak için yaygınlaştırılan Video Asistan hakemi(VAR) hakemleri de maç başına maaş almaktadır.

Öneri yazısı : Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı

- Reklam -

Türkiye Futbol Federasyonu Hakemlerinin Maç Başına Aldığı Ücretler Ne Kadar?

Hakemlerin Süper Lig maç başına aldıkları ücret yaklaşık olarak 10.000 TL’dir. Bu nedenle hakemlerin aylık kazancı 100.000 TL‘ye yaklaşmaktadır.

Premier Lig Hakem Maaşları

İngiltere’de hakemlerin maç başına ücretleri yerel federasyona bağlıdır. En üst seviyede yani Premier Lig’te çalışan hakemler yıllık £70.000 kazanmaktadır.

İngiltere’de hakemlere yıllık olarak ödeme yapılmasına rağmen, hakemler maç başına da ödeme alabilmektedir. Örneğin İspanya’da hakemler maç başına £6.000‘a kadar kazanabilir.

- Reklam -

Avrupa’da hakemlerin maç başına aldıkları ücretler yaklaşık olarak şu şekildedir;

 • İspanya : £5.000 – £6.000
 • İngiltere : £1.500 – £2.500
 • İtalya : £3.000
 • Almanya : £3.000
 • Fransa : £2.500

Hakem maaşları çok fazla alt kalemi olduğu için tam net olmamakla birlikte normal bir süper lig orta hakemi aylık 100.000 TL ile 200.000 TL arasında almaktadır.

Hakemin FİFA Kokartı takması ve Avrupa kupasında yönettiği maç sayısı ile orantılı olarak hakem maaşları da oldukça artmaktadır.

- Reklam -

Hakemler her sene temmuz ayında fiziksel spor ve hakemlikle ilgili sınavlara girip geçmek zorundadır. Her sene başlamadan önce Türkiye Futbol Federasyonu o sene görev alacak hakemleri açıklar ve sözleşme yapar. Bu testlerden geçemeyen hakemler ise hakemlik yapamaz.

Türkiye Futbol Federasyonunun hakem olma şartları , sözleşme yenileme koşulları , FİFA hakemi ve yardımcılarını belirleme koşullarını , futsal hakemliği için şartları ve daha fazlası için Türkiye Futbol Federasyonunun internet sitesinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Hakem maaşları gibi diğer mesleklerin maaş bilgilerine ulaşmak için sitemizde yer alan Maaş Bilgisi sekmesinden ulaşabilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir