Erasmus Nedir? – 2022 En Güncel Erasmus Rehberi

Engin Editor
Engin Editor 09.04.2022
Güncellendi 10/04/2022
erasmus nedir
erasmus nedir

Erasmus birçok üniversite öğrencisinin merak ettiği bir konudur. Çünkü hem gezip hem öğrenmenin yanı sıra bunun ücretsiz olması müthiş bir avantaj. Biz de 2022 Erasmus şartları, başvuru süreci ve en güncel bilgileriyle kapsamlı bir “Erasmus nedir” yazısını sizler için hazırladık…

- Reklam -

Erasmus Nedir?

Birçok öğrenci eğitim hayatı içerisinde yurt dışına çıkmak için çeşitli yollar aramaktadır. Bunlar arasında da Erasmus, Mevlana gibi burs programları, work and travel gibi kültürel değişim programları yer almaktadır. Bu yazımızda sizler için bu programlar içerisinde en merak edilen Erasmus nedir? Erasmus ne şartlarda yapılır? Ve Erasmus’a dair tüm bilgileri ele alacağız.

Erasmus yükseköğretim kurumları arasındaki bir öğrenci değişim programıdır. Program 1987 yılında başlayan Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki öğrencilerin farklı kültürleri tanıması kapsamında yürütülen çalışmadır. Avrupa Birliği kapsamındaki projenin yurt içindeki yürütücülüğünü Türkiye Ulusal Ajansı yapmaktadır.

EuRopean Action Scheme for the Mobility of University Students adının baş harflerinden gelen ERASMUS programının Türkçe karşılığı; Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği için Avrupa Topluluğu Eylem Programı şeklindedir. Bu program sayesinde de her yıl binlerce öğrenci hibe destek programıyla farklı ülkelerde eğitim görmekte ve yeni kültürleri tanımaktadır.

- Reklam -

Böylelikle ilk olarak üniversite öğrencisi iseniz ve yurtdışında eğitim deneyimi yaşamak istiyorsanız kuşkusuz en iyi yöntemlerden birisi Erasmus programına başvurmak olacaktır.

Erasmus Programı Nedir?

Erasmus Programının Amacı Nedir?

Birçok ülke tarafından farklı öğrenci burs ve eğitim programları düzenlenmektedir. Birçok ülke farklı programlar dahilinde öğrencilerinin mesleki yetkinliklerini sağlamak amacıyla bu bursları desteklemektedir. Bu programlardan birisi olan bu programda da genel hatlarıyla belirli amaçlar sağlanmıştır. Erasmus programının yürütülme amaçları şu şekilde sıralanmıştır;

 • Erasmus programı içerisindeki ülkeler arasında işbirliğini arttırmak
 • Öğrencilerin okuduğu bölümlerin yurtdışındaki denkleriyle eğitim vererek onları alanında yetkin kılmak
 • Öğrencilerin pratik yaparak dil gelişimine katkı sağlamak
 • Öğrencilerin farklı kültürleri tanımasını sağlamak
 • Avrupa demokrasisini çeşitli kültürlerden öğrencileri kaynaştırarak güçlendirmek

Erasmus Programına Katılan Ülkeler Hangileri?

Erasmus programı Avrupa Birliği projesi olmakla beraber harici ülkelerin de katılımıyla yürütülmektedir. Bu ülkeler ise; program ülkeleri ve partner ülkeler olarak iki grup altında ayrılmıştır. Erasmus programına katılımcı ülkeler şu şekildedir;

Program ülkeleri

- Reklam -
AB ülkeleriAvusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, ispanya, İsveç,
AB dışı ülkelerKuzey Makedonya, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, Sırbistan, Türkiye, Birleşik Krallık

Partner ülkeler

Batı Balkan ülkeleri (Bölge 1)Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ
Doğu Ortaklığı ülkeleri (Bölge 2)Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, MoldovaUkrayna (Uluslararası hukuk tarafından tanınan bölge)
Güney Akdeniz ülkeleri (Bölge 3)Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Tunus
Rusya Federasyonu (Bölge 4)Uluslararası hukuk tarafından tanınan Rusya toprakları

Her yıl binlerce öğrenci bu ülkeler arasında üniversite değişim programına katılmaktadır. Siz de Erasmus’a başvurmak için üniversiteniz ve bölümünüzün anlaşması olduğu ülkelerdeki okullara göz atmalısınız. Her ünivesitenin de yürütücüsü olduğu projede farklı ülkeler ve üniversiteler yer almaktadır.

Siz de bu program dahilinde öğrenci değişimine katılacak iseniz detaylı bilgiyi üniversiteniz içerisindeki Erasmus koordinatörlüğünden alabilirsiniz. Gitmek istediğiniz ülke ve okulu listede göremezseniz hemen hayal kırıklığına kapılmayın. Okullardaki bu koordinatörlükler ile iletişime geçerek siz de bölümünüzde bu program için başvuru yaptırarak yurt dışındaki üniversitelerle anlaşmayı sağlayabilirsiniz.

- Reklam -

Birçok üniversite ve bölümde bu program hali hazırda bulunmazken öğrencilerin talepleri doğrultusunda gerekli yazışmalar sağlanarak üniversiteler arası ikili anlaşmalar imzalanmıştır.

Erasmus Katılımcı Ülkeleri

Erasmus Başvuru Şartları

Her proje ve programda olduğu gibi elbette bu programın da belirli şartları var. Bunlar en genel hatlarıyla ders başarısı ve dil yeterliliği denilebilir. Aslında istenilen kriterler çok yüksek seviyede başarılar değildir. Ortalama bir dil seviyesi ile geçerli ders notu alan herkes başvurabilir. Ancak belirli bir ülkeye belirli sayıda başvuru olursa sıralamaya göre alım yapılmaktadır.

Erasmus başvuru şartları şu şekildedir;

- Reklam -
 • Öğrencinin, lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları.
 • Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmaları gerekir.
 • Lisans öğrencileri için asgari 2.00 / 4.00 (70/100) not ortalaması.
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için asgari 2.50 / 4.00 (75/100) not ortalaması.
 • Başvuran öğrencilerin başarı notu hesaplanırken akademik ortalamalarının %50’si, yabancı dil bilgilerinin %50’si alınır ve en yüksek puanlı öğrencilerin seçilerek tercihlerine göre yerleştirilir.
 • Yabancı dil düzeyini belirlemede kullanılacak yöntem, kurumun aynı kontenjan için başvuruda bulunan bütün öğrencileri için aynı kriteri kullanması kaydıyla, yüksek öğretim kurumlarının kendilerine bırakılmıştır.

Ulusal Ajans tarafından yürütülen programın güncel detaylarına ulaşmak için ilgili sitesine göz atabilirsiniz.

Ayrıca Erasmus programı haricinde, yurtdışında eğitim almak isteyenler için, sitemizde yer alan Yurt Dışı Eğitim Bursları (Tam Kapsamlı) 2022 yazımızda tüm burs yöntemlerine detaylıca yer verdik.

- Reklam -

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir