2023 Endüstri Mühendisliği Maaşları – Temmuz Zammı!

Endüstri mühendisliği günümüzün meslekleri arasında yer alan, bu nedenle sıklıkla araştırılan meslek dallarından birisidir. Endüstri mühendisliği bölümünü merak eden kişiler, alan ile ilgili doğru bir araştırma yapmak ister. Bizler sizin için Endüstri mühendisliği maaşlarını ve diğer tüm detayları içeren bir yazı hazırladık.

Günümüzde neredeyse en geniş çalışma alanına sahip endüstri mühendisliği, bölüm ya da meslek arayanların oldukça dikkatini çekiyor. Tekstilden mobilyaya birçok farklı alanda çalışabilen endüstri mühendislerinin maaşları da merak edilen bir diğer husus.

Sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda; endüstri mühendislerinin ne iş yaptığından, çalışma koşullarından, aldıkları maaştan ve başka birçok farklı detaydan bahsettik.

Endüstri Mühendisleri Ne İş Yapar?

Endüstri mühendisleri esneklik, kalite, maliyet ve verim unsurları kapsamında çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Endüstri alanında çalışan mühendislerin en temel amaçları mevcut olan sistemleri iyileştirmek için çalışmalar ortaya koymasıdır.

Peki Endüstri mühendisinin görevleri nelerdir? İş kapsamında hangi sorumlulukları yerine getirmek zorundadır? Bir endüstri mühendisinin sorumluluk ve görevleri şu şekildedir;

 • İstatiksel ve matematiksel hesaplamalar kapsamında üretimin arttırılması,
 • Üretim süreci esnasında en yüksek verim elde edilmesi,
 • İşçilik ve ürün maliyetlerinin minimum düzeyde tutulması,
 • Nihai olan ürün kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar,
 • Üretim için kullanılan ya da kullanılacak olan uygulamaların detaylı geliştirilmesi.

Yukarıda maddeler halinde belirtmiş olduğumuz görev ve sorumluluk tanımları, endüstri mühendisinin temel görevleridir. Kişinin çalıştığı yere ve çalıştığı pozisyona göre bu görevlere eklemeler yapılabilir.

Endüstri Mühendisliği İş İmkanları

Endüstri Mühendisliği Maaşları
Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri mühendisliğinin çalışma alanın geniş olması nedeniyle iş olanakları da oldukça fazladır. Üretim ve verimlilik kapsamında çalışan endüstri mühendislerinin birçok sektörde iş bulma olasılığı yüksektir. Bu nedenle önü açık bir meslektir diyebiliriz.

Endüstri mühendislerinin çalışabileceği meslekleri sizler için şöyle sıraladık;

 • Satış ve pazarlama sektöründe,
 • Üretim sektöründe,
 • Bilişim sektöründe,
 • Araştırma ve geliştirme sektöründe,
 • Proje yöneticiliği ve danışmanlığı sektöründe,
 • Hizmet sektöründe,
 • Finans sektöründe çalışabilirler.

İlginizi çekebilir: İnşaat Mühendisi Maaşları

Endüstri Mühendisleri Nerede İş Bulabilirler?

Yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz sektörlerde endüstri mühendisleri iş bulabilirler. Kamu sektöründe; Devlet Demiryollarında, Bakanlıklarda, Üniversitelerde, Belediyelerde ve Eti Maden İşletmelerinde iş bulabilirler. Özel sektörde ise; şirketlerde ve fabrikalarda iş bulabilirler.

endüstri mühendisliği maaşları
endüstri mühendisliği maaşları

Endüstri Mühendisleri Ne Kadar Kazanır? Endüstri Mühendisliği Maaşları Temmuz 2023’de Ne Kadar Oldu?

Herkesin merak ettiği konu olan “Endüstri Mühendisliği Maaşları Temmuz 2023’te Ne Kadar Oldu?” sorusunu sizler için cevapladık. Endüstri mühendislerinin aylık kazançları, kamu ve özel sektörde çalışmalarına göre değişim göstermektedir. Bu nedenle hangi sektörde çalışmaya başlayacaksanız, diğer sektörü de araştırmanızı öneririz. Böylelikle size en uygun olan sektörün değerlendirmesini yapabilir, iyi bir seçim yapabilirsiniz.

Devlette Çalışan Endüstri Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor?

Devlette endüstri mühendisliği maaşları ne kadar diye soracak olursak. Kamuda çalışmak birçok kişi açısından daha avantajlı sayılmaktadır. Bu nedenle endüstri mühendisleri de ilk etapta kamu sektöründe çalışmayı hedefler. Peki kamu sektöründe endüstri mühendisleri maaşları ne kadardır? Aylık olarak Endüstri mühendisliği maaşları ne kadardır?

Kamu kurumuna atanmış ve yeni çalışmaya başlamış bir endüstri mühendisinin aylık kazancı ortalama 27.000 TL‘dir.

Kamu sektöründe yönetici, uzman, uzman yardımcısı, müfettiş, müfettiş yardımcısı gibi pozisyonlarda çalışıyorsanız; alacak olduğunuz maaş miktarı daha fazla olacaktır. Maaş miktarını etkileyen faktörler arasında çocuk ve eş durumu, yabancı dil ve pozisyon gibi faktörler de bulunmaktadır.

Endüstri mühendisliği maaşlarının çalışılan kuruma ve pozisyona göre değişim gösterdiğini ekleyebiliriz.

Özel sektörün yanı sıra devlette daha hızlı bir şekilde yükselebileceğinizi söyleyebiliriz. Aynı özel sektördeki yükselme mantığı gibi devlette de kademe kademe yükselebilirsiniz. Böylelikle alacak olduğunuz maaş miktarı da artar.

Kamu sektöründe 10 sene ve daha fazla çalışmış bir mühendisin aylık ortalama maaşı 29.000 TL ile 33.000 TL arasında değişim göstermektedir. Burada tecrübenin de önemli olduğunu görebiliriz.

Özel Sektörde Çalışan Endüstri Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor?

Tecrübesiz bir endüstri mühendisiyseniz, özel sektörde çalışmaya başladığınızda alacak olduğunuz maaş 11.400 TL ile 16.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Genellikle bir mühendisin alması gereken maaş bu miktardan yüksektir. Ancak bazı şirketler herhangi bir tecrübesi olmayan endüstri mühendislerini asgari ücret seviyesinde çalıştırmaya başlarlar.

Yani şunu söyleyebiliriz ki, özel sektörde çalışacaksınız çalışacak olduğunuz firmayı iyi seçmeniz gerekmektedir. Muhtemelen 3 – 4 farklı firmayla görüşmeye gittiğiniz zaman maaşın değişiklik gösterdiğini fark edersiniz.

Bilgisayar programlarına yatkınlığı, mühendis adayının sertifikaları ve yabancı dil bilme durumu da endüstri mühendisinin özel sektörde maaşını etkileyecektir. Eğer 5 yıllık bir tecrübe geçmişine sahipseniz; özel sektörde alacağınız maaş 25.000 TL ve üzerine çıkabilir.

endüstri mühendisliği maaşları
endüstri mühendisliği maaşları

Bunun yanı sıra bütün üretim alanları üzerine iş yapan fabrikalarda aylık maaş aralığı 15.000 TL ile 20.000 TL arasındadır. Burada da iş tecrübesi, çalışılan pozisyon ve yabancı dil bilme durumu maaş miktarını etkilemektedir.

İşe yeni başlayan endüstri mühendisleri genellikle devlet maaşlarını fazla gördüğü için devlette çalışmak isterler. Ancak şunu unutmamalıyız ki özel sektörde her zaman verim -maaş ilişkisi bulunmaktadır.

Tecrübeli endüstri mühendisleri çoğunlukla özel sektörde kendilerini gösterir ve ön plana çıkarlar. Bunun sebebi özel sektörde çalışanın verimliliği arttıkça maaşının da artmasıdır. Örnek verecek olursak; birçok büyük şirkette çalışan tecrübeli endüstri mühendislerinin maaşları aylık olarak 20.000 TL ile 35.000 TL arasında değişim göstermektedir.

UnvanEn Düşük Verilen Maaş (TL)Ortalama Verilen Maaş (TL)En Yüksek Verilen Maaş (TL)
Yeni mezun olan endüstri mühendisi  11.400 TL  12.500 TL  16.000 TL
2 yıl ve üstü tecrübesi olan endüstri mühendisi  15.000 TL  17.500 TL  20.000 TL
Uzman yani +5 yıl ve üstü tecrübesi olan endüstri mühendisi  20.000 TL  24.000 TL  35.000 TL
Endüstri Mühendisliği Maaşları – Güncel 2023 Bilgileri

Devlette Endüstri Mühendislerinin Çalışma Koşulları Nelerdir?

Devlette çalışmak özel sektörde çalışmaktan bir tık daha rahattır diyebiliriz. Çünkü özel sektörün yanı sıra mesai saatleriniz belirlidir. Hafta sonu iki gün standart izin gününüzdür.

Hafta sonu izinlerinin yanı sıra yıllık izin konusunda da sıkıntı yaşama olasılığınız oldukça düşüktür. Bu nedenle rahat bir çalışma ortamı arayan endüstri mühendisleri kamu sektörünü tercih ederler.

Özel Sektörde Endüstri Mühendislerinin Çalışma Koşulları Nelerdir?

Devlet kurumuna nazaran özel sektörde çalışmak daha zordur. Bunun sebebi ise birçok şirkette ya da benzeri kurumda haftanın altı günü çalışma zorunluluğun olmasıdır. Bunun yanısıra mesai saatleri belirlenmiş olsa dahi bu saatlerin dışına kolaylıkla çıkılabilmesidir. Eğer gün içersinde bir yoğunluk söz konusuysa çalışan kişinin mesai saatleri uzayabilir.

Yine özel sektörde çalışmanın bir diğer zor kısmı ise yemek imkanlarının kısıtlı olmasıdır. Çoğu şirket yemek imkanını çalışanına sunmaz bile. Bu nedenle yemek ödemeleri çalışanların ceplerinden gider. Bu gibi nedenlerden ötürü özel sektör genel itibarıyla hem daha çok hem de daha az kazanç sağlanabilecek bir aralıkta yer alır. Endüstri Mühendisliği Maaşları yazımız 2023 tarihleriyle güncel olup detaylı bilgilerin hepsini içermektedir.

Endüstri Mühendisliği iş imkanları için ilgili siteye göz atabilir ayrıca sitemiz üzerindeki güncel Maaş Bilgisi sayfasından diğer meslek gruplarının da maaşlarına ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler