Çeviri Yaparak Para Kazanmak – 7 Alternatif Çeviri Sitesi!

Çeviri yaparak para kazanmak isteyenler için internetteki en kapsamlı rehber geldi! 

Dünya üzerinde 7,151 bilinen dil bulunuyor. Birden fazla dil bilenler ise bu bilgiyi nakite çevirme şansına sahip oluyor. 

İnternetten çeviri yaparak nasıl para kazanabileceğinize dair bilgiler ise biraz aşağıda sizi bekliyor. Ayrıca çeviri yaparak para kazandıran siteler için kapsamlı bir liste de!

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

çeviri yaparak para kazanmak
çeviri yaparak para kazanmak

Eğer anadiliniz dışında bir dili iyi düzeyde biliyorsanız çeviri yaparak para kazanmak için gerekli ilk şartı sağlıyorsunuz demektir. Günümüzde online çevirmen arayan firmaların sayısı hiç de az değil. Bu durumda online çeviri yaparak para kazanmak da hayal değil.

Aşağıdaki alanlarda çeviri işleri yaparak para kazanabilirsiniz:

 • Film çevirisi yapmak (Altyazı)
 • Akademik çeviriler yapmak
 • Ürün açıklaması çevirileri
 • Haber çevirileri
 • Oyun çevirileri
 • Farklı dillerde içerik üretimi

Elbette online tercüme alanında rekabet oldukça fazla. Bu noktada rakiplerinizi geride bırakmak için bazı yetkinlikler geliştirmeye dikkat etmelisiniz. Peki, acaba hangi diller arası en çok çeviriye ihtiyaç duyuluyor?

En Çok Hangi Diller Arası Çeviriye İhtiyaç Duyuluyor?

Şimdi sizinle en iyi çeviri sitelerini inceleyerek derlediğimiz en çok çeviri işi bulunan dil gruplarını paylaşıyoruz. Bu dilleri biliyorsanız çeviri yaparak para kazanmak için rakiplerinize göre bir adım daha öndesiniz.

En çok çevrilen diller:

 • İngilizce > Almanca
 • Almanca > Fransızca
 • İngilizce > Fransızca
 • İtalyanca > İngilizce
 • Rusça > Çince
 • Çince > İngilizce

Elbette eğer alanınızda gerçekten iyiyseniz sadece Türkçe – İngilizce çeviri yaparak para kazanmanız da mümkün. Şimdi çeviri yaparak para kazanmak ve yüksek bir gelir elde etmek için dikkat etmeniz gerekenler ile devam edelim.

Okuma Önerisi: Yürüyerek Para Kazanma

Çeviri Yaparak Para Kazanmak – Dikkat Edilmesi Gerekenler

çeviri yapmak
çeviri yapmak

Çeviri yaparak para kazanmak için bazı noktalarda farkınızı ortaya koymalısınız. O noktalar neler mi? Sizi bekletmeden listeleyelim.

Çeviri yaparak yüksek gelir elde etmek için;

 • Çeviri yapacağınız sektöre ilişkin terminolojiye hakim olun.
 • Dilbilgisi ve imla kurallarına hakim olun, detaylara önem verin.
 • Çeviride “yerelleştirme” kavramına önem verin.
 • Güncel çeviri araçlarını ve size yardımcı olabilecek uygulamaları takip edin.
 • İçeriğin orijinal biçimini korumaya özen gösterin.
 • Orijinal metne mümkün olduğunca yakın kalın ancak metne özgün dokunuşlar yapmaktan da çekinmeyin.

Yukarıdaki maddeler konusunda dikkatli olmak, “Freelance çeviri yapmak istiyorum” diyenler için olmazsa olmaz. Bu alanda rekabet fazla, rakipleri geride bırakmak için tüm adımlar dikkatle atılmalı!

İlginizi çekebilir: Müzik Dinleyerek Para Kazanmak

Çeviri Yaparak Para Kazanmak İçin Siteler

Çeviri yaparak para kazanmak istiyorum diyenler için çok özel liste geldi! Arayışınız ister İngilizce Türkçe çeviri işleri olsun ister başka dillerde çeviri yaparak para kazanmak:..

Aşağıdaki siteler aracılığıyla farklı alanlarda online çeviri işleri bulabilirsiniz.

Çeviri yaparak para kazanma sitesi listesi:

1- Rev

Global alanda dünya devi bir çeviri platformu: Rev! Bu platform aracılığıyla Netflix gibi global markaların çevirilerini yapma şansına erişebilirsiniz. Elbette bu platforma kayıt olmak, bu denli büyük markalar söz konusuyken o kadar kolay değil. 

Ancak Rev platformu üzerinden çeviri yaparak para kazanmak, size çok yüksek gelir avantajı sunabilir.

2- Tomedes

Eğer İngilizce ve Almanca dillerinde uzmansanız ve çeviri yaparak para kazanmak istiyorsanız aradığınız adres, Tomedes. Bu siteye kayıt olmak için bazı dil yeterlilik testlerini geçmeniz gerekir. Ardından uzun soluklu çeviri projeleri alabilir ve düzenli gelir elde edebilirsiniz.

3- Acclaro

125 farklı dilde hizmet sağlayan bu sitede uzun soluklu, birbirinden ilginç çeviri projeleri bulmanız mümkün. Film çevirisi yaparak para kazanmak için de kullanılabilecek olan bu platformda sesten ya da videodan metne çeviri işleri de bulabilirsiniz.

4- Fiverr

çeviri yapma siteleri
çeviri yapma siteleri

Freelance iş dendi mi ilk akla gelen platformlardan olan Fiverr’da pek çok çeviri iş ilanına rastlamanız mümkün. Bu platformda referans sahibi olmanız oldukça önemli. İlk etapta ücretinizi biraz düşük tutarak bol bol referans toplayabilir ve ardından öne çıkan bir çevirmen olarak yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

5- Peopleperhour

Global alanda bir milyonu aşkın sayıda kişi ve kuruma yönelik çeviri hizmeti sunan bu platformda aradığınız çeviri işini bulabilirsiniz. Bu platformda iş ilanı yoğunluğu kadar freelance çevirmen yoğunluğu da bulunuyor. Rakiplerinizi geride bırakmanız önemli.

6- Lionbridge

Microsoft, BMW gibi dünya devi şirketlerin çeviri işlerini alabileceğiniz bu platforma mutlaka göz atmalısınız. Lionbridge sektörün en köklü markalarından biri olarak öne çıkıyor.

Çeviri yaparak para kazanmak için en iyi adreslerden biri diyebilirim!

7- Globaltranslations

Bu site Türkçe çeviri hizmeti de sunuyor. Eğer sizin de çeviri yaparak para kazanmak istediğiniz diller arasında Türkçe varsa bu platformu mutlaka inceleyin. Globaltranslations, 400 bini aşkın müşterisiyle bu sektörün zirvesinde…

Editörün önerisi: Para Kazandıran Uygulamalar

Online Çeviri Yapmak İçin Alternatif Platformlar

online çeviri yaparak para kazanmak
online çeviri yaparak para kazanmak

Yukarıda sizinle paylaştığımız çeviri sitelerine ek olarak aşağıdaki adresler aracılığıyla da çeviri yaparak para kazanmak mümkün. Aşağıdaki listede yer alan web sitelerinde de pek çok çeviri ilanı görebilir ve bu platformlar aracılığıyla ek gelir elde edebilirsiniz.

 • Language line Solutions
 • Indeed.com
 • Linguistic Systems Inc
 • Tethras
 • TextMaster
 • SDI Media Group
 • Go transcript
 • Glassdoor.com

En iyi çeviri sitesi hangisi diye soracak olursanız, yukarıdaki linkler arasında TextMaster favoriler arasında yer alır.

YouTube’da Çeviri Yaparak Para Kazanmak

YouTube çeviri yaparak para kazanmak için oldukça uygun bir mecra. Nasıl mı? Bu platformda bulunan video içeriklerine talep edilen dilde altyazı eklenmesi yoluyla!

Yukarıda paylaştığımız linklerde YouTube içeriklerinin çevirisine yönelik pek çok iş ilanına rastlayabilirsiniz. 

Çeviri yaparak para kazanmak isteyenler mutlaka bu alternatifi değerlendirmeli.

Okuma Önerisi: Reklam İzleyerek Para Kazanma

İnternetten Çeviri Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

En sık aldığım sorulardan biri: Çeviri işinde para var mı? Bu soruya yanıtım “Evet” ancak diğer tüm mesleklerde olduğu gibi yetkinliğiniz bu alanda da çok önemli.

Peki; internetten çeviri yaparak ne kadar para kazanılır? 

Eğer alanında uzman bir çevirmenseniz ayda 20.000 TL ve üzeri gelir elde etmeniz mümkün. Çeviri yaparak para kazanmak için dil bilmekten fazlasına ihtiyacınız olacağını hatırlatmış olayım. Çevirmenlik, “İngilizce çeviri yap, para kazan” işi değildir.

Bu İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

Çeviri yaparak para kazanmak isteyenler için bir rehber niteliğinde hazırladığımız bu içeriği faydalı buldunuz mu? Sizin bu alanda eklemek istediğiniz öneriler ya da farklı web adresleri var mı? Bize aşağıda yer alan yorumlar bölümünden yazın, bilgi paylaştıkça çoğalsın!

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir