Öğrenci Para Kazanma Yolları – Öğrenci Nasıl Para Kazanır?

Gizem Editör
Gizem Editör 30.12.2022
Güncellendi 30/12/2022
öğrenci para kazanma
öğrenci para kazanma

“Öğrenciyim para kazanmak istiyorum” diyenlere harika bir yazı hazırladım. Öğrenci para kazanma yolları sayesinde siz de okurken para kazanmanın tadını çıkaracaksınız! Doğru yollarla ve günümüze uygun seçenekleri değerlendirerek öğrenciyken para kazanmak zor değil…

- Reklam -

Bazı seçenekler için gerçekten emek göstermeniz gerektiğini söyleyebilirim. Ancak öğrenciler için internetten para kazanma, kolay para kazanma seçeneklerini de sizlere sundum. Özetle bu yazıda her öğrenciye göre bir seçenek mevcut!

Üniversite öğrencileri, lise öğrencileri için para kazanma yolları ve daha fazlası için vakit kaybetmeden size göre olanı seçin!

1- Ödev Yapıp Satın

öğrenciler için internet para kazanma yolları
öğrenciler için internet para kazanma yolları

Derslerinizde başarılı biriyseniz, sizin için harika bir önerim var! İnsanlar ödevlerini yaptırtacak kişiler arıyorlar. Ödev yapmak benim işi diyorsanız, bu başlık sizin için. İnsanların ödevlerini yapıp satarak para kazanan bir sürü öğrenci var.

- Reklam -

Dilerseniz çevrenizdeki kişilere böyle bir öneride bulunabilirsiniz. Yoksa da hiç üzülmeyin çünkü bunun için kullanabileceğiniz platformlar bile var. Evet! Ödev yaptırmak isteyen kişilere bu şekilde ulaşabilirsiniz. Odevcim, Sadeceon gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Editörün Önerisi: Matematik Öğretmeni Maaşı

2- Notlarınızı Satın

not satmak
ders notu satmak

Başarılı notlar tutanlardan mısınız? Öğrenci para kazanma yolu olarak size not satmayı tavsiye edeceğim. Özellikle üniversitelerde insanlar not tutmakta zorlanıyorlar.

Bu nedenle not bulabilecekleri kişiler arıyorlar. Notlarınızı satmayı düşünün! Düzenli tutulan notlar için öğrenciler para vermeye hazırlar diyebilirim. Lisede para kazanmak isteyenler için de güzel bir fırsat diyebilirim.

- Reklam -

3- İkinci El Kitap Satın

öğrenciyken para kazan
öğrenciyken para kazan

Kitaplarınızı biriktirme gibi bir derdiniz yoksa, öğrenci para kazanma yolları içerisinde bulunan bu başlığa kulak asın derim! Üniversite kitaplarınızı, romanlarınızı, hazırlık kitaplarınızı vs. satarak cep harçlığı kazanabilirsiniz.

Öğrenci nasıl para kazanır? Çok fazla seçenek var. Kitap satma seçeneğiyse çok zahmetsiz. Direkt insanlara satış yapabilirsiniz ya da sahaflara gidip satabilirsiniz. İkinci el satış uygulamalarına da kitaplarınız için ilan açabilirsiniz. Fırsat bol!

4- İkinci El Kıyafet Satın

öğrenci para kazanma yolu
öğrenci para kazanma yolu

Öğrenci para kazanma yolları arayanlara iyi bir tavsiye daha! Giymediğiniz kıyafetleri kazanca çevirmeek sizin elinizde. Dolabınızda unuttuğunuz parçalar, bir başkasının aradığı şey olabilir. Özellikle son dönemlerde ikinci el kyafet satışı da çok arttı.

- Reklam -

Bundan faydalanmaya ne dersiniz? Dolap, Gardrops, gibi uygulamalara giymediğiniz kıyafetlerin fotoğraflarını yükleyin ve fiyatlandırma yapın. Bir süre sonra alınacağından şüphem yok. Tabi koyduğunuz kıyafetlerin iyi durumda olması önemli bir konu… Öğrenci için para kazanma yollarını sıralamaya devam edelim.

İlgili İçerik: Besyo Maaşları

5- Çocuk Bakıcılığı Yapın

öğrenci kolay para kazanma
öğrenci kolay para kazanma

Öğrenci para kazanma için çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Ebeveynler gün içerisinde çocuklarıyla ilgilenecek kişiler arıyorlar. Çevrenizde böyle bir yardıma ihtiyaç duyan aile varsa, aday siz olabilirsiniz. Çocuklarla aranız iyiyse, eğlenirken para kazanacaksınız!

- Reklam -

Çevrenizde bulamazsanız da Evdekibakicim.com gibi sitelere üye olabilirsiniz. Sitedeki “oyun ablası” seçeneğini işaretleyerek daha az saatlik işler bulabilirsiniz. Bu tarz platformlar sayesinde çocukları için bakıcı arayan kişilere ulaşmak mümkün.

6- Hayvan Bakıcısı Olun

hayvan bakıcısı olmak
hayvan bakıcısı olmak

Bakıcılık demişken hayvan dostlarımızı unutmak olmaz. 🙂 Öğrenci para kazanma yöntemleri arayanlar için çok güzel bir seçenek. Son yıllarda bu işi yaparak para kazananların sayısı baya bir arttı.

Hayvanlarla aranız iyiyse; günlük, haftalık, aylık olarak bakıcılık yapabilirsiniz. Petsurfer.com gibi sitelerden hayvan bakıcısı arayan kişilerle iletişime geçmek mümkün. Öğrenci evden para kazanmak için kaçırmayın!

- Reklam -

7- Kampüste Çalışın

para kazanma

Üniversite öğrencileri para kazanma yolları arıyorsanız, kampüsünüzde çalışmayı düşünün. Okul kampüsünüzün içerisinde yer alan kafelerde, kantinlerde, fotokopicilerde, kırtasiyelerde, kütüphanede çalışabilirsiniz.

Bunun için gerekli iletişimi sizin kurmanız gerekiyor. Böyle bir şeye ihtiyaç duyanlar elbette olacaktır. Dersten çıkıp, kantinde çalışan bir arkadaşım vardı ve cep harçlığı için güzel bir para alıyordu. 🙂

Editörün Önerisi: Bim Çalışan Maaşları

- Reklam -

8- Stant Hostesi Olun

stant hostesi
stant hostesi

Marketlerde, sokaklarda açılan stantlar için günübirlik elemanlara ihtiyaç duyuluyor. Yani tam öğrenci işi diyebilirim! Amaç size verilen hizmeti satmaya çalışmak olacak.

Bu iş için marketler ilk tercih edebileceğiniz yerler olabilir. Öğrenci kolay para kazanma yolları sıralamaya devam edelim!

9- Sosyal Medya Yönetin

Öğrenci para kazanma
Öğrenci para kazanma

Artık birçok şirket, kuruluş, firma sosyal medya aracılığıyla müşretirilerine ulaşıyor. Bu nedenle sosyal medya hsapları onlar için çok önemli. Hesaplarını yönetecek, takipte kalacak insanlar arıyorlar. Bu iş için profesyonel olmanıza gerek yok.

- Reklam -

Canva aracılığıyla post çıkartabilirsiniz. Firmanın istediği şekilde yönetebilirsiniz. Günde sadece birkaç saatinizi ayırarak, sosyal medya yöneticiliği yaparak para kazanabilirsiniz.

10- Video Kurgu Yapın

video kurgu
Öğrenci para kazanma yolları

Son dönemlerde video kurgu programı bilen insanlar çok fazla aranıyor! Eğer bu konuda bilginiz varsa veya öğrenmeye meraklıysanız, kaçırmayın derim! Çünkü gerçekten iyi para kazanma şansınız var. Öğrenci para kazanma yolları içerisindeki en kazançlı olabilecek başlıklardan birisi.

Bionluk gibi freelance çalışma platformlarına üye olun ve iş yapabileceğiniz insanlarla tanışın. Video kurgu programlarını şimdiden öğrenmeye başlayın bence…

- Reklam -

İlgili İçerik: Bekçi Nasıl Olunur?

11- Sokak Müzisyenliği

öğrenci para kazanma
öğrenciler için para kazanma yolları

Sesinize ve çaldığınız enstrümana güvenenler için güzel bir para kazanma yolu. Öğrenci para kazanma yolları için yeteneklerinizi değerlendirmeyi unutmamak gerek.

Şehrinizdeki işlek çarşılarda sokak müzisyenliği yaparak günübirlik çok güzel paralar elde edebilirsiniz. Hatta mini bir grup kurmayı bile düşünebilirsiniz.

- Reklam -

12- Domain Alıp Satın

öğrenci internetten para kazanma
öğrenci internetten para kazanma

Öğrenci online para kazanma yolları arayanlara da cevaplar bol! Domain alıp satarak para kazanmayı daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama oldukça kazançlı bir online para kazanma yolu. Domain, yani alan adı satan siteler aracılığıyla, değerlenebilecek domainleri satın alıp, sonrasında daha pahalıya satabiliyorsunuz.

Bu sayede binlerce TL para kazanan kişiler var. Hatta yurt dışında bu işle geçimini sağlayan kişiler dahi var. Konuyu detaylarıyla araştırıp, siz de adım atabilirsiniz.

- Reklam -

13- Barista Olun

öğrenci para kazanma
yarı zamanlı öğrenci işleri

Öğrenci para kazanma dediğimizde aklımıza yarı zamanlı işler geliyor. Bunlara en uygun olanlardan birisi de baristalık. Şehrinizdeki kafelerde part time barista arayan birçok mekan olduğuna eminim.

Siz de kahveye, içeceklere ilgiliyseniz, bu iş sayesinde maaş alabilirsiniz. Part time iş fırsatı olduğu için ders saatlerinize göre seçebilirsiniz.

Editörün Önerisi: Hakem Maaşları

- Reklam -

14- Marketlerde Çalışın

öğrenci kolay para kazanma
öğrenci kolay para kazanma

Part time işler öğrenci para kazanma yöntemleri içerisinde çok popüler demiştim. Marketlerde de part time çalışma fırsatınız bulunuyor.

Okuldan arda kalan vakitlerde kasiyer olabilirsiniz. Marketler dışında büfelerde de bu işi yapma şansınız var. İşi bulmak size kalıyor. 🙂

15- Eşya Kiralayın

lise öğrencisiyim para kazanmak istiyorum
lise öğrencisiyim para kazanmak istiyorum

Eşya kiralamayı düşünebilirsiniz! Örneğin fotoğraf makinenizi, bisikletinizi vs. birçok eşyanızı kiralayabilirsiniz.

Elbette eşya kiralayacağınız için güvenilir kişileri seçmeniz gerektiğini unutmayın. Eşya kiralama sitelerine üye olabilirsiniz.

16- Tamir İşleri Yapın

öğrenci evden para kazanmak
öğrenci evden para kazanmak

Öğrenci para kazanma yolu arayanlar için bir diğer önerimde sıra. Tamir işlerinden anlıyorsanız, bu sayede öğrenciyken güzel paralar kazanabilirsiniz. Özellikle elektronik eşyaları tamir etmek çok kazançlı.

Bilgisayar, klima, elektrikli şofben gibi eşyaların tamirini yapabilirsiniz. En basit tamirden 150 TL para kazanmak mümkün. Okuldan arda kalan vakitlerinizi değerlendirerek para kazanın!

17- Çeviri İşleri Yapın

online para kazanma öğrenci
online para kazanma

Öğrenci para kazanmak 2022 yılı için geçerli seçenekleri sizlere sıralıyorum. İkinci bir dili olanlar için çeviri işleri bol kazançlı bir iş fırsatı. Öğrenciyken boş vakitlerinizde çeviri işi alabilirsiniz.

Çevireceğiniz metnin uzunluğuna ve zorluğuna göre alacağınız para değişecektir. Hem pratik yapmış olacak hem de para kazanmış olacaksınız. Çeviri almak için freelance çalışma sitelerine üye olabilirsiniz.

18- Tişört Tasarlayın

öğrenciler için internetten para kazanma yolları
öğrenciler için internetten para kazanma yolları

Tasarım işinden anlar mısınız? Tişörtler hemen hemen herkesin dolabında olmaz olmaz… Baskı tişörtler çok ilgi görüyor. Siz de yaratıcılığınızı kullanarak tişört tasarlayabilir ve satış gerçekleştirebilirsiniz. Tabi burada farkınızı yaratabilmek önemli bir konu.

Etsy, Printify gibi sitelerde kendi tasarladığınız tişörtleri satabiliyorsunuz. Öğrenciyken para kazanmak için bu işi yapan birçok kişiyle karşılaştım. Maliyetler ve kazançlar gerçekten tatmin edici.

19- Seslendirme Yapın

öğrenci para kazanmak
öğrenci para kazanmak 2022

Seslendirme sanatçısı olmayı düşünür müsünüz? Diksiyonunuz düzgünse ve ses tonunuz iyiyse, boş olduğunuz vakitlerde seslendirme yapabilirsiniz.

Film, dizi, podcast vs. gibi işler için seslendirme yapacak kişiler aranabiliyor. Tabi bunun için ses kalitenizin iyi olması gerekiyor. Özel bir mikrofon almanız gerekebilir.

İlgili İçerik: Araştırma Görevlisi Maaşları

20- Garson Olun

para kazanma yolları öğrenci
para kazanma yolları öğrenci

Öğrenciler için işler denilince akla gelen ilk mesleklerden birisi. Bunun en büyük nedeni elbette yarı zamanlı olarak yapılıyor olabilmesi. Şehrinizdeki kafelerde, lokantalarda, restoranlarda garsonluk yapabilirsiniz.

Yarı zamanlı çalışacak garsonlara çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Ben de öğrencilik yaptığım zamanlarda garsonluk yaparak para kazanıyordum. Bahşişler sayesinde de saatlik çalışmanın yanı sıra daha fazla kazanabilmek mümkün.

21- Grafik Tasarımcılık

öğrenci para kazanma yolu
öğrenci para kazanma yolu

Öğrenci internetten para kazanma fikri arayanlar! Grafik tasarımcılık yapmaya ne dersiniz? Bununla alaklı programları anlatan birçok video var. Ufak tefek tasarım işleri alarak para kazanabilirsiniz. Günümüzde grafik tasarım işlerine çok fazla rağbet var.

En basit Canva sitesi aracılığıyla bile basit tasarımlar, şablonlar oluşturabilmeniz mümkün. Logo, afiş tasarımı gibi şeyleri yaparak kazancınızı daha da artırabilirsiniz. Bunun bir sınırı yok!

Öğrenci para kazanma yolları bitti mi dersiniz? Hayır daha devam ediyorum!

22- Stok Fotoğrafçılık

öğrenci internetten para kazanma
öğrenci internetten para kazanma

Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, bu hobiniz sayesinde para kazanmaya hazır olun. İyi bir kamera, cep telefonu yada fotoğraf makinesiyle çekeceğiniz fotoğraflarla para kazanmak mümkün.

Stok fotoğraf sitelerine çektiğiniz fotoğrafları yükleyin. Fotoğraflarınız indirildikçe para kazanacaksınız. Adobe Stock gibi yabancı platformları tercih ederseniz dolar kazanma şansınız bulunuyor!

23- Moto Kuryelik

nasıl para kazanılır öğrenci
nasıl para kazanılır öğrenci

Son zamanlarda online alışveriş uygulamalarının ne kadar arttığını söylemeye gerek yok. Bu işin en önemli elemanları moto kuryeler oldukça iyi kazançlar elde ediyorlar.

Banabi, Trendyol GO, Getir gibi büyük firmalarda part time moto kuryelik yapanlar aylık 4 bin TL kazanabiliyorlar. Eğer motor ehliyetiniz varsa, bu önerime mutlaka kulak asmalısınız!

24- Metin Yazarlığı Yapın

öğrenci internetten para kazanma
öğrenci internetten para kazanma

Türkçe dil bilginize güveniyor ve yazım kurallarını biliyorsanız, metin yazarlığı yapabilirsiniz. Üniversite yıllarında bu iş sayesinde para kazandığım çok oldu.

Bionluk gibi platformlardan iş ilanı oluşturabilirsiniz. Para kazanma yolları öğrenciler için çok seçenekli…

İlgili İçerik: Katip Maaşları

25- Çağrı Merkezinde Çalışın

öğrenci nasıl para kazanır
öğrenci nasıl para kazanır

Part time olarak çağrı merkezlerinde müşteri temsilcisi olabilirsiniz. Hatta bazı firmalar evden çalışmanıza dahi izin veriyor. Öğrenci evde para kazanmak istiyorsa, bu başlığı da değerlendirebilir.

Kariner.net gibi iş ilanı sitelerini takip edebilirsiniz. Okul saatinize uyan saatlerde çalışabilirsiniz!

26- Düğünlerde Çalışın

kolay para kazanma yolları öğrenci
kolay para kazanma yolları öğrenci

Önümüz yaz… Malum düğün organizasyonları artacak. Organizasyon şirketleri de kendileriyle çalışacak günlük, sezonluk elemanlar arıyorlar.

Hostes, garson, düzenleyici gibi bir sürü seçenek var. Öğrencilerin tercih edebileceği bir iş fırsatı diyebilirim. Bunun için şehrinizdeki organizasyon şirketlerinin sayfalarını takip edebilirsiniz.

27- Sanatınızı Değerlendirin

öğrenciyken para kazanma yolları
öğrenciyken para kazanma yolları

Yaptığınız sanata dair her şeyi değerlendirebilirsiniz. Örneği resim mi çiziyorsunuz? Instagram’da çizim sayfası açabilir ve sipariş alabilirsiniz. Heykelcilik mi okuyorsunuz?

Yine aynı şekilde sipariş alabilirsiniz. Hem kendinizi geliştirip, sanatınızı icra ederken hem de para kazanacaksınız. Mükemmel bir fırsat değil mi? Öğrenci para kazanma yollarına devam edelim!

28- Anketör Olun

öğrenci para kazanma
öğrenci para kazanma

Yine öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği bir işten bahsedeceğim. Çeşitli anket şirketleri sokaklarda anket yapabilmesi için eleman arıyorlar. Genellikle belli zamanlarda çalışacak insan aradıkları için öğrencileri tercih edebiliyorlar.

İş bulma sitelerine “anketör” yazarsanız birçok iş ilanıyla karşılaşabilmeniz mümkün. Nasıl para kazanılır öğrenci için olabilecekleri sizleri sıraladım!

29- Oyun Oynarken Kazanın!

oyun oynamak
öğrenciyim para kazanmak istiyorum

Evet, yanlış okumadınız. Öğrenci para kazanma için en eğlenceli başlığı sizlere sunuyorum. Oyunlarla aranız iyiyse ve kendinize ait bir ekipmanınız varsa, Twitch platformundan yayınlar açarak para kazanabilirsiniz.

Sitenin kitlesi de oldukça genç… Sohbet etmekten keyif alıyor ve oyunlarla aranız iyiyse siz de buradan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

30- Kripto Para Piyasası

öğrenci internetten para kazanma
öğrenci internetten para kazanma

Kripto para ticaretiyle kar elde edenlerden olabilirsiniz. Bunun için borsayı iyi takip etmek gerekiyor. Ancak öğrenci olduğunuzu unutmayın ve büyük paralarla bu işe girmeye kalkışmayın. 🙂

Küçük paralarda kripto para al sat yaparak paranızı ikiye, üçe katlayabilirsiniz. Kripto para madenciliği nedir? Öğrenmek için yazmış olduğum yazıyı okuyun!

Sizlere öğrenci para kazanma yolları için başlık sıraladım! Umarım kendinize uygun seçenekler bulabilmişsinizdir. 🙂

Kaynak: Finansportali.net

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir