4 Adımda ALES Ne İşe Yarar? Sahi, ALES Nasıl Bir Sınav?

ALES puan şartı olan başvuruların sayısı gün geçtikçe artıyor! ALES, Akademi dünyasında ilerlemek isteyenlerin aşina olduğu bir sınav. Ancak artık Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde de konuşuluyor! JGK için alınacak personellerden ALES puanı bekleniyor! ALES her geçen gün daha önemli hale geliyor. Peki, ALES ne işe yarar? ALES nasıl bir sınav? Tüm detayları bu yazıda sizler için paylaştık!

ALES Ne İşe Yarar?

ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. “ALES ne işe yarar” sorusunun cevabı, “akademik kariyer hedefleyen bireylerin analitik düşünme ve okuduğunu anlama becerisinin ölçüldüğü sınav” olmaktadır. Yüksek lisans ilanlarına başvuru yapmak isteyenler, doktora başvurusu gerçekleştirme hedefi olanlar, doktor öğretim üyesi olmak gibi akademik kariyerde ilerlemek isteyenler bu sınavdan belli bir barajda puan almalıdır. Son yıllarda Jandarma Genel Komutanlığı personel alımı şartlarında da ALES puan şartı görülmektedir.

ALES Sınavı Nasıl Oluyor?

ALES ne işe yarar diye sorduğumuzda akıllara ilk olarak “baraj puanı” geliyor! ALES baraj puanı başvuracağınız alana göre değişiklik gösterir. Yüksek lisans ilanı başvurularında 55 ile 65 puan arasında almanız gerekir. Baraj puanını üniversitenin kendisi hatta çoğu zaman yüksek lisans yapmak için başvuracağınız enstitü belirler. Yani bir üniversitenin her enstitüsünün her bölümü için aynı baraj puanı geçerli değildir. Doktora başvuruları için bu baraj daha yüksektir. Genelde doktora başvuruları için baraj puan 60 ile 70 puan arasında belirlenmektedir.

Akademisyen olmak istiyorsanız baraj 55’ten 70 puana kadar geniş bir yelpazede sıralanır. Burada baraj puanı gözetmemenizi ve olabildiğince yüksek puan almanızı öneririm. Akademik Kadro alımları için yoğun bir talep gösterileceği için rekabet edeceğiniz adaylardan daha yüksek bir puana ihtiyacınız olacaktır.

Jandarma Genel Komutanlığı personel alımı için son yıllarda başvuru ön koşulu olarak belirlenen “ALES’in Eşit Ağırlık alanından en az 65 puan almış olmak” gibi maddeler dikkat çekmektedir. Özellikle Jandarma Subay alımları için ALES şartı aranırken adayların aklına “ALES ne işe yarar” veya “ALES nasıl bir sınav” gibi sorular gelmektedir.

ALES Ne Kadar Geçerli?

Her yıl iki kere düzenlenen ALES, 5 yıl boyunca geçerli. Yani, 2022 yılının Mart ayında aldığınız puanı 2027 yılının Mart ayına kadar kullanabiliyorsunuz. ALES genelde yılda 2 veya 3 kere yapılır. Bunlardan biri Kasım ayında, diğeri Ağustos ayında düzenlenir. Eğer 3. kez yapılacaksa ÖSYM bu oturumu genelde bahar ayında düzenliyor.

Böylece ALES ne işe yarar sorusunun cevabını detaylarıyla cevapladık. ALES ile ilgili diğer detaylar ise yazının devamında!

ALES Nasıl Bir Sınav?

ALES ne işe yarar sorusunun cevabını tüm detayları ile öğrendik. Peki, ALES nasıl bir sınav?

  • ALES adayların analitik düşünme ve okuduğunu anlama becerisini ölçen bir sınavdır.
  • Genel kültür bilginizi ölçmez.
  • Sadece Türkçe ve Matematik konularının temel düzeyindeki konulardan çeşitli sorular vardır.
  • ALES Matematik sorularında bilgiden çok Mat-1 konularını içeren ve sayısal beceriniz ile analitik zekanızı ölçen sorularla karşılaşırsınız.
  • ALES Türkçe sorularında dil bilgisi veya yazım kuralları gibi konular yer almaz. Paragraf soruları ile mantık Türkçesi soruları bulunur. Bu sorular aracılığıyla Türkçe bütüncül düşünme beceriniz, sözel zekanız ve Türkçe mantığınız ölçülmektedir. ALES ne işe yarar sorusunun en net cevabı da bu şekilde ifade edilir.

ALES Sınavını Kazandıktan Sonra Ne Olacak?

ALES’e girdiniz, baraj puanı aldınız, sırada ne var? Sonraki süreçte ALES ne işe yarar? ALES sınavını kazandıktan sonra ne olacak? Elbette rotanızı belirleyeceksiniz! Bu noktada 4 ayrı başlık altında size rotanızı belirlemenizde yardımcı olacağım.

1- Yüksek Lisans Yapmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Ales ne işe yarar - ales nasıl bir sınav

Yüksek lisans yapmak istediğiniz alanı belirlemeniz bu noktada çok önemli. Öncelikli tavsiyem lisans programınıza paralel bir yüksek lisans alanı belirlemeniz olacak. Çünkü yüksek lisans sürecinde 2 dönem boyunca alacağınız dersler söz konusu yüksek lisans programının lisans bölümünde okutulan derslerden pek bağımsız değil.

Örneğin Mühendislik lisans bölümlerinin birinde okuyorsanız Tarih veya Coğrafya gibi bölümlerde yüksek lisans yapmanız sizin açınızdan zorlayıcı bir süreç anlamına gelir. Yine mühendislik yüksek lisans bölümlerinin birinde devam etmeniz oldukça mantıklı bir seçenek. Akademik kariyer düşünmüyorsanız bile başvuru yapacağınız işlerde yüksek lisans diplomanızın işe yarar olması gerekiyor. ALES ne işe yarar sorusunun bir cevabı da “Uzman” unvanı almanızı sağlamasıdır.

Yüksek Lisans yapmak istiyorsanız üniversitelerin özel şartlarını takip etmelisiniz! Hemen Yüksek Lisans İlanları sayfamızdan tarihleri ve diğer detayları takip etmeye başlayın!

2- Doktora Yapmak İstiyorum, İlanlara Başvurmak İçin Ne Yapmalıyım?

Ales ne işe yarar - ales nasıl bir sınav

Bu sürece girdiyseniz muhtemelen yüksek lisans tezinizi savundunuz ve akademisyen olmak istiyorsunuz. Peki bu seviyede ALES ne işe yarar? Öncelikle doktora sürecinin yüksek lisanstan çok farklı bir yol olduğunu belirtmek istiyorum.

Yüksek lisans başvuru sürecinde aldığınız baraj sınırındaki 50 veya 60 puan doktora başvurusu için yeterli olmayacaktır. Burada rakiplerinizin önüne geçmek zorundasınız. Sizi dikkat çekici bir aday haline getirecek olan 3 unsurdan biri alan bilginiz, diğeri ise ALES puanınızdır. ALES’ten en az 80 ve üzeri puan almanız bu noktada çok önemli!

Sizi ön plana çıkaracak diğer unsur ne mi?! Bu soruyu sorduğunuza göre hemen “YÖKDİL Nedir?” yazımıza tıklamalısınız!

3- Akademisyen Olmak İstiyorum, Akademik Personel Alım İlanı Başvuruları İçin Ne Yapmalıyım?

Ales ne işe yarar - ales nasıl bir sınav

Araştırma Görevlisi alımı ilanlarına başvurmak istiyorsanız burayı mutlaka okuyun! Doktor Öğretim Üyesi olmak istiyorsanız doktora sürecinizi tamamlamışsınız demektir. Artık doktorsunuz, tebrikler! Hedefiniz ne olursa olsun akademisyenlik hedefiniz varsa işler artık daha da zorlaştı. Baraj puanının 55 veya 60 olması sizi yanıltmasın! Hiçbir rakibiniz bu puanlarla kadrolara başvurmuyor. Tavsiyem, sıkı bir çalışma sürecine girerek en az 80 ve üzeri puan almanız olacak.

Akademik Personel İlanları Nasıl Takip Edilir?

İşte ALES ne işe yarıyor sorusunun cevabı! Akademik personel alımı ilanlarını sitemizdeki Akademik İlanlar başlığı altında her gün paylaşıyoruz. Ayrıca Telegram grubumuzda her gün bu ilanları paylaşıyoruz. Siz de aramıza katılın ve bildirimleri açık tutun! Böylece güncel akademik personel ilanlarını anında inceleyin!

4- Jandarma Genel Komutanlığı Personel Alımı Başvurusu İçin Ne Yapmalıyım?

Ales ne işe yarar - ales nasıl bir sınav

Jandarma Genel Komutanlığı personel alımı başvurusu yapan adaylardan ALES puanı istiyor. Özellikle subay alımları için bu kriteri gözeten Jandarma Genel Komutanlığı bu kriter ile ülke tarihinde ilk kez akademi dışındaki bir birimde ALES şartı gözetmesiyle dikkat çekiyor. Bunun elbette mantıklı sebepleri var. Son yıllarda askeri birimlere olan ilgi, inanılmaz bir yığılmaya sebep oluyor. JGK bu yığılmanın önüne geçmek ve Jandarma askeri birliği personellerinin daha entelektüel çevreden olmasını sağlamak gibi amaçlarla ALES puan şartı koymuştur.

Bu noktada ALES ne işe yarar? Jandarma Genel Komutanlığı’na başvuru yapacaksanız ALES’in eşit ağırlık alanından birimlere göre değişen 60 veya 70 baraj puanı almanız gerekir. Bu farklar başvuracağınız birime bağlıdır. Örneğin:

  • Geçtiğimiz 2021 yılında Sağlık Bilimleri veya Veterinerlik ana bilim dallarının içinden bir birime başvuracaksanız sözleşmeli veya muvazzaf fark etmeksizin ALES eşit ağırlık alanından en az 65 almanız bekleniyordu.
  • Yine 2021 yılında açılan Hukuk alanında Muvazzaf sınıfı bir personel olmak için ALES eşit ağırlık alanından en az 70 puan almak koşulu belirtilmişti.

ALES 1 2 3 Nedir? Hemen tıklayın, hemen öğrenin!

Yazımızda tüm detaylarıyla ALES ne işe yarar sorusunun cevabını verdik! ALES hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız hemen “ALES Nedir, ALES’e Nasıl Çalışılır” yazımıza göz atabilirsiniz!

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir