ALES 1 2 3 Nedir? Aralarındaki Farklar Neler?

Akademik kariyer basamaklarını bir bir çıkarken pek çok sınava girildiğini hepimiz biliyoruz. Bu sınavların en başında ise ALES geliyor. Özellikle Lisansüstü eğitim başvurularında ALES’in %50 etkili olduğunu biliyor muydunuz? ALES’e girecekseniz aklınızdaki bir diğer soru işaretlerinden biri de “ALES 1 2 3 nedir?” oluyor. Bunların ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz? ALES 1 2 3 farkı veya ne zaman olduğu gibi daha birçok detayı sizler için derledik!

ALES 1 2 3 Nedir?

ALES 1 2 3 nedir sorusunun cevabı oldukça basit! Her numara o yıl yapılan ALES’lerin kaçıncısı olduğunu ifade ediyor. Yani ALES-1 nedir denildiğinde 2022 yılında yapılan ilk ALES olduğunu anlıyoruz. ALES yılda 2 veya 3 kez gerçekleştirilen bir sınavdır. Bu sebeple ÖSYM numaralandırma sistemini kullanarak bunları birbirinden ayırır.

Peki ALES Ne İşe Yarar? Hemen tıklayın, hemen öğrenin!

ALES 1 2 3 Farkı Nedir?

ALES 1 2 3 Farkı zaman aralığıdır. Bütün sınavlar aynıdır. Sayılar sadece o yıl yapılan ALES’lerin kaçıncısı olduğunu vurgular. Dolayısıyla ALES-1 ile ALES-2 arasında yalnızca zaman farkı vardır. Başka herhangi bir fark olmadığı için 1 yıl içinde istediğiniz ALES’e girebilirsiniz. Yani ALES 1 2 3 nedir dediğimizde karşımıza çok büyük bir fark çıkmıyor! Hepsinde aynı tip sorular var. Ancak size önerim, vaktiniz varsa ve akademik kariyer yapmayı düşünüyorsanız mutlaka 85 üstü bir puan elde edene kadar sınava hazırlanmaya ve girmeye devam etmeniz olacaktır.

ALES 1 ALES 2 ALES 3 Farkı Nedir?

ALES 1 2 3 Nedir

ALES 1 ALES 2 ALES 3 Farkını şu şekilde özetleyebiliriz. Örneğin 2023 yılında yapılacak olan sınavları göz önünde bulunduralım:

  • ALES-1 2023 yılının Nisan ayında yapılacaktır. Sınav genellikle Nisan ayının ilk yarısında yapılır.
  • ALES-2 2023 yılının Ağustos ayında yapılacaktır. Çoğunlukla Ağustos ayının son günlerinde yapılmaktadır.
  • ALES-3 2023 yılının Kasım ayında yapılacaktır. Kasım ayının ortalarında gerçekleştirilmektedir.

Görüldüğü gibi tarihler her yıl büyük oranda birbirine benzerdir. Olağanüstü bir durum gerçekleşmediği sürece her yıl ALES en az 2 kere düzenlenir. Aralarındaki fark ise örnekte görüldüğü gibi zamandır. Temel mantıkla ALES her yılın bahar, yaz ve güz dönemlerinde gerçekleştirilmektedir. ALES 1 2 3 nedir diye sorduğumuzda karşımıza bu fark çıkar.

ALES-1’e Girmeyen ALES-2’ye Girebilir Mi?

Yıl içinde yapılan hiçbir ALES birbiriyle bağlantılı değildir. Her sınav kendi içinde aynı konuları kapsar ve bir diğerinden bağımsız olarak puanlanır. ALES-1 ve ALES-2 arasındaki fark tamamen şansa bağlıdır. ALES-1’deki sorular sizin için daha basit olurken ALES-2’deki sorular daha zor gelebilir. Bu sebeple istediğiniz puanı alana kadar her ALES’e girmenizi öneriyorum.

ALES-1 Nedir? ALES-1 Nasıl Bir Sınavdır?

ALES-1, bulunduğunuz yılda yapılan ilk ALES demektir. Tek oturumda tamamlanır. Dolayısıyla hangi alanda puana ihtiyacınız varsa ağırlıklı olarak çözmeniz gereken dersi de belirlemeniz gerekir. Örneğin:

  • Sözel alanda puana ihtiyacınız varsa önce Türkçeden başlayarak bu alana ağırlık vermeniz gerekir.
  • Sayısal alanda puan almanız gerekiyorsa önce Matematik sorularından başlamanızı öneririm.
  • Eşit Ağırlık alanından puan almanız gerekiyorsa da sürenizi iki derse ortalama düzeyde ayırmanız gerekiyor. Zaman sınırınız yok, sakince ve odaklanarak sorularınızı çözebilirsiniz!

ALES-2 Nedir?

ALES-2 yılın 2. ALES’i demektir. Bu sınav genelde yaz aylarının sonlarında gerçekleştirilir. ALES 1 2 3 nedir dediğimizde ALES-2’nin cevabını bu şekilde vermek mümkün. Eğer yüksek lisans veya doktora öğrencisiyseniz yaz dönemlerinde ALES-2’ye girerek puanınızı yükseltmenizi öneririm. Burs başvuruları yapacaksanız bu noktada ALES puanınız rakiplerinizin önüne geçmek için büyük bir etken!

ALES-3 Nedir?

ALES-3, yılın 3. ALES’inin yapıldığı anlamına gelir. Yani başvuru yapacağınız sınav ALES-3 ise o yılın son ALES’ine giriyorsunuz demektir. Ancak bu sınavın adı sizi yanıltmasın, diğer ALES oturumlarıyla hiçbir bağlantısı bulunmaz. Bu yüzden gönül rahatlığıyla istediğiniz ALES’e girebilirsiniz.

ALES 1 2 3 nedir sorusunun cevabını sizler için verdik! Eğer ALES’e girecekseniz ve bu konuda hiçbir bilginiz yoksa dert etmeyin! Akademisyenlik için veya farklı bir başvuru süreci için ALES puanına ihtiyacınız varsa dirsekleri çürütmenin zamanı gelmiş demektir! ALES’e nasıl çalışacağınız, ALES soru dağılımları ve daha pek çok detay için hemen “ALES Nedir, ALES’e Nasıl Çalışılır?” yazımıza tıklayın, tüm detayları öğrenin!

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir