Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Öğretim Elemanı Olmayı Kolaylaştırdı!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan yeni düzenleme ile tezsiz yüksek lisans mezunlarının öğretim görevlisi kadrolarına başvuruları yönetmeliğe eklenen geçici madde ile düzenlendi.

Yeni düzenleme ile 9 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili mevzuatın bazı maddelerinde değişikliğe gidildi.

Daha önceki mevzuatta bulunan “araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olma” şartı yürürlükten kaldırıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan düzenleme ile birlikte tezsiz yüksek lisans mezunlarının öğretim görevlisi kadrolarına başvuruları yönetmeliğe eklenen geçici madde ile düzenlendi.

Yönetmeliğin 3. ve 4. fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirildi:

“(3) Öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak veya lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programlardan mezun olmak şartı aranır.
(4) Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarındaki öğretim görevlisi kadrolarına başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak ya da lisans mezunu olup belgelendirmek kaydıyla alanında en az iki yıl tecrübe sahibi olmak şartı aranır.”
Geçici madde ise şöyle:

“14/3/2016 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olup 9/11/2018 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olanların, meslek yüksekokullarının en az tezli yüksek lisans mezunu olmak şartı aranan öğretim görevlisi kadrolarına başvurularında, bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkra hükümleri uygulanmaz. Tezsiz yüksek lisans mezunlarının öğretim görevlisi kadrosuna üç yıl süre ile ataması yapılır. Bu kapsamda atananların atama süresi içerisinde alanlarıyla ilgili tezli yüksek lisans programlarını tamamlamaları şarttır. Süresi içinde alanlarıyla ilgili tezli yüksek lisans programlarını tamamlayamayanların yeniden ataması yapılmaz.”

 

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
  • Davut - 22.12.2019

    gazete internet haberlerinden akademisyene çok ihtiyaç var diye okuyup durduk, ben de İhtiyaç var diye dışarıdan doktoraya kadar eğitimimi tamamladım mezun oldum,şimdi dehangi üniversiteyle konuşsam hepsi de ihtiyaç yok diyip sonradanda bu kadrolara kendi mustakbel damatlarını, mustakbel eşlerini, kendi sülalelerini, kendi partidaşlarını,işlerinde yaptıkları usulsuzluklerini maskeleyecep tipteki çakal karakterli kafadarlarını, kendi cemattinden olanları sokuyorlar. ihtiyac olan bu kadrolar yani sana bana değil ey temiz kalpli anadolu çocuğu.Bunlar döner sermayeyi kurmuşlar,seni beni alırlarsa oralarda yatıp uyuyup ceplerinden taşana kadar dolduramayacaklar, korktukları bu. Akademinin acınacak halini üniversite tezgahından geçmiş her öğrenci çok iyi bilir. Zaten onun için üniversitelerin kapılarını halka açamıyorlar, kapılara güvenlik görevlileri dikiyorlar. Onlara normal gelen bu Rezil hallleri açığa çıkmaması için, biri gelip eleştirememesi için,rahatları bozulmaması için.

    • Merih - 22.12.2019

      yani kendi çetelerini artık çok daha kolay kurabilecekler.Tebrik ederim çok yerinde bir karar olmuş. Okuyunca haberi sokaktan her geçen adam artık girer diye eleştirenler olacak ama merak etmeyin şartlar ne kadar kolaylaştırılırsa kolaylaştırılsın onlar kendi ekiplerinde hazır bekleyen haber bekleyen soylu çocuklarını alacaklar.