Teknik Resim Okuma Nedir? Pratik İpuçları ve Kurallar

Teknik resim okuma, teknik çizime bakıldığında çizimin içerdiği sembol ve çizgileri anlamayı sağlar. Teknik çizim belirli resim teknikleri ve resim okuma kurallarına dayanır. Resimde teknikler doğru ve ayrıntılı bir biçimde öğrenilerek aktarıldığında teknik resim okuma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknik resim okuma nedir, teknik çizim kuralları ve ipuçları, resim teknikleri her mühendislik öğrencisinin bir kez geçtiği yoldur. Mühendislik alanında kullanılan teknik çizim uluslararası bir lisana sahiptir ve herkes tarafından aynı teknik çizim, resim okuma ve resim yapma teknikleri istenir. Bu yazımızda gelin teknik resim okumadan çizim tekniklerine kadar ipuçları ve kurallarını öğrenelim.

Teknik Resim Nedir?

Siz de teknik resim okuma nedir merak ediyorsanız tam yerindesiniz. Teknik resim; bir şeyin ilerleyişini ve yapılışını ayrıntılı göstermeye yarayan ayrıntılı ve ölçekli çizimlerdir. Teknik resim çizimleri endüstriyel alanda kullanılan nesnelerin tasarım detaylarını herkes tarafından anlaşılabilecek kurallar çerçevesinde çizmeye dayanır. Resim yapma tekniklerini doğru öğrenirseniz mühendisliğin iletişim yolunu da bulmuş olursunuz.

Teknik resim ile garajınızda duran aracınızın nasıl inşa edildiğini, hangi noktasında neyin olduğunu bir röntgen gibi görebilirsiniz. Elinizde tuttuğunuz telefon, her gün işe giderken kullandığınız metro bir zamanlar teknik çizimdi ve zamanla hayata geçirildi. Peki teknik resim çizimleri hangi yollarla yapıldığını merak ediyor musunuz? İlk zamanlar kâğıt üzerine çizilen bu teknik çizimler zamanla teknolojinin gelişimi ile yeni çağa uyum sağladı. İşte teknik çizim yapabileceğiniz 3 yol:

 • Serbest elle çizim
 • Çizim araçları ile çizim (T cetveli, gönyeler, resim kağıtları…)
 • Bilgisayar ortamında çizim (AutoCAD, 3Dmax…)

İlginizi Çekebilir: Mühendislik Çizim Programları

Aklınızda daha iyi canlanması için birkaç teknik resim örnekleri;

teknik resim okuma

Peki bu teknik resimlerin okuması nasıl yapılır? Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Teknik Resim Okuma Nedir?

Teknik resim okuma; teknik çizimin dayandığı kurallar ve ipuçları çerçevesinde teknik resim çizimlerini okumaktır. Endüstriyel alanlarda bir yapının veya ürünün tasarım ölçülerinden imalat ipuçlarına kadar nasıl oluşturulup yaratılacağını okumaya dayanır. Teknik resim okuma uluslararası bir dile sahiptir. Dünyanın bir ucunda çizilen teknik resmi olduğunuz konumdan rahatça okumanız için teknik resim okumayı bilmeniz gerekir. Böylelikle bir yapı veya ürünün hayata geçirilmesi için doğru bir şekilde resim okuma yapılmalıdır. Çünkü doğru resim okuma projenin doğru bir şekilde ilerlemesi için ilk adımdır.

Teknik Resim Çizme Teknikleri Nelerdir? 3 Çizim Tekniği

Teknik çizime başlayan bir kişi teknik resim çizme tekniklerini bilmeden bir şeyi hayata geçirmesi mümkün değildir. Resim teknikleri aklımızdakini hayata geçirmek için atacağımız ilk adımda yol göstericilerdir. Resim yapma tekniklerini doğru bilmek doğru bir aktarım için önemlidir. Bu 3 çizim tekniğinin ne olduğuna ve neden kullanıldığına bakalım.

 1. Otografik Çizim: Bu teknik çizim tekniği derinliğin yer almadığı yani 3 boyutlu şeyleri 2 boyutlu aktarmaya dayanır.
 2. Perspektif çizim: Otografik çizimin tam tersi olarak derinliği göstererek 3 boyutlu nesnelerin gerçekçi aktarılmasına dayanır.
 3. İzometrik Çizim: En, boy ve yükseklik olan 3 boyutun da eşit olarak aktarıldığı 3 boyutlu çizimlerdir.

Teknik Resim Sembolleri ve Çizgi Türleri

Teknik resim okuma için teknik resim sembolleri ve çizgi türlerini de bilmek gerekir. Bu sayede daha doğru bir teknik çizim meydana getirilir.

Teknik resim sembolleri ve çizgi türleri teknik çizimi okumak için hayati bir öneme sahiptir. Yanlış bir okuma bir şeyin hayata yanlış getirilmesini sağlar ve tüm planı sekteye uğratır. Teknik çizimde her çizginin farklı bir anlamı vardır.  Gelin hep birlikte teknik resim örnekleri ile çizgi türlerinin anlamlarını görelim.

teknik resim okuma
Kaynakça: Transport Tekniği Grubu Ders Notları

Mimarlıkta Teknik Resim Kullanımı

Mimarlıkta kullanılan teknik çizim, bir yapının inşası için ayrıntılı ve doğru bir plan oluşturmak için önemlidir. Mimarın aklındaki yapıyı doğru bir şekilde hayata geçirmesi için teknik çizim doğru çizilmeli ve doğru bir teknik resim okuma yapılmalıdır.

 Mimarlık alanında teknik çizimin nasıl kullanıldığını merak ediyor musunuz? İşte sizin için seçtiğimiz birkaç teknik resim örnekleri;

teknik resim okuma

Teknik Resimde Görünüş Çıkarma Nedir? 3 Görünüş

Teknik resim çizimleri alanında görünüş çıkarma bir şeyin farklı açılardan görünüşünün çizimidir. Bu şekilde bir yapının farklı bakışlardan nasıl göründüğü okunur. Teknik resim çizimlerinde 3 görünüş vardır:

 • Ön Görünüş
 • Üst Görünüş
 • Yan Görünüş

Bu görünüşler teknik çizim adımında doğru bir şekilde aktarılmalıdır. Bu sayede teknik resim okuma doğru yapılır ve bir şeyin doğru bir şekilde hayata geçirilmesini sağlar.

Dünyamızın değişen koşulları içinde teknik çizim de bu koşullara uyum sağladı. İlk başlığımızda teknik çizim yapabileceğiniz 3 yoldan bahsetmiştik. Teknolojinin bu denli hayatımızın bir parçası olması teknik resim çizme ve teknik resim okuma alanlarını da etkiledi. Gelin birlikte teknik çizim programlarına bakalım.

Faydalı İçerik: Dünyanın En İyi Mühendislik Üniversiteleri

Teknik Resim Programları

Teknik resim yapma teknikleri içinde bulunan bilgisayar destekli çizim araçları gittikçe popüler bir hale geldi. Bu yazımızda teknik çizim yapan kişilerin sıklıkla kullandığı programları göreceksiniz.

 • AutoCAD
 • SolidWorks
 • Blender
 • SketchUp
 • 3D Studio Max

Teknik Çizime Başlayanlar İçin Kitap Önerileri

Teknik resim okuma ve çizme mühendislik, endüstri ve mimarlık alanları için hayati bir parçadır. Teorik olarak bilgileri almadan pratiğe geçilemeyeceği için öğrenirken eğlenebileceğiniz birbirinden güzel içerikli birkaç kaynak önerimize göz atın.

teknik resim okuma

 Teknik resim hakkında ders kitabı niteliği gören ve içinde ulaşabileceğiniz tüm bilgileri bulunduran bu kitap size çizim ve okuma alanında iyi bir kaynak olacaktır.

teknik resim okuma

‘Artistik Perspektif’ kitabı özellikle ölçü alanında gelişmek isteyen kişiler için güzel bir kaynak. Bu sayede teknik resim okuma alanında da gelişme gösterebilirsiniz. Örnek resimde teknikler ile bakış açınızı genişletebilirsiniz. Kitaba göz atarsanız artistik perspektifin tarihçesine kadar birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Biz kitabın içeriği ve tasarımını çok beğendik.

teknik resim okuma

Mimarlık öğrencilerinin de teknik resim çizimleri alanında çalıştıklarını göz ardı edemeyiz. Bu kitap ile mimari anlatım dilini benimseyecek ve güncellenmiş yeni basımı sayesinde daha geniş bir bilgi kaynağına ulaşacaksınız.

teknik resim okuma

Teknik resim denilince akla gelebilecek her başlığı içinde bulunduran bu kaynak teknik çizim ve okuma yapacak kişiler için teorik bir el kitabı niteliği görür.

Teknik Çizimde Ölçülendirme Nedir? Ölçek Nedir?

Teknik çizimde ölçülendirmeye girmeden önce ölçeğin ne olduğunu öğrenelim. Ölçek, teknik çizimde bir şeyin çizim ölçeğinin gerçek ölçüsüne oranıdır. Bu sayede teknik çizim alanında teknik ressam, çizimi aktardığı yüzeyde yer ve zaman kazanmak için parçaları ölçek ile anlatır. Teknik resim okuma yapacak kişi ise bu uluslararası kural ile doğru bir okuma gerçekleştirir.

Teknik Resim Kuralları

Teknik resim çizimleri belli başlı kurallara dayanır. Teknik çizim yapacak teknik ressam bu kurallar çerçevesinde çizimini ortaya koyar. Bu sayede teknik resim okuma yapacak kişi daha net ve doğru veriler ile okumasını gerçekleştirir. Şimdi birlikte teknik resim alanına girmeden önce bilmeniz gereken şeylere bakalım:

 • Teknik resim uluslararası bir dildir. Teknik çizim ve okumayı yapacak herkes tarafından aynı kabul edilmesi gerekir. Bu yüzden kullanılan semboller, çizgiler, işaretler doğru bilinmeli ve kullanılmalıdır.
 • Bu çizimlerin bir şeyi hayata geçirmek için o şeyin biyografisi olduğu unutulmamalıdır. Teknik çizimi yapan ve okuyan herkes bu çizim üzerinden iletişim kuracaktır. Bir yanlış bütün adımları etkiler.
 • Teknik resim, üretimin daha doğru sonuç vermesi için önemlidir. Şöyle düşünün; Bir bardak tasarlamak istediğinizde bardağın yalnızca ön görünüşten detaysız çizimi o bardağın hangi boyutta, ne şekilde, nasıl derinlikte olacağı hakkında bilgi vermez.
 • Teknik resimdeki yazılar herkes tarafından okunabilir olmalıdır. Düz bir formda olmalı ve bir kelimenin tüm harfleri aynı boyut ve kalınlıkta aktarılmalıdır.
 • Teknik resimde kullanılan çizgi türlerini üst başlığımızda görmüştük. Bu çizgilerin uluslararası standartlara uygun olduğu unutulmamalı ve doğru aktarılmalıdır.

Teknik resim okuma ve teknik resim çizimleri hepimizin hayatını etkileyen bir alandır. Kullandığımız birçok şey teknik çizim ile hayata geçirilmiştir. Çizimi ve okumayı gerçekleştirecek kişiler ise bu alanda uzmanlaşmış ve bize bu kaynakları daha güvenli ve doğru sağlayan kişilerdir. Bu yüzden teknik resim okuma ve çizme kapsamlı bir uzmanlık alanıdır. Siz teknik çizim yaparken hangi programları kullanıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir