YÖK’ten Kayıtlı Lisansüstü Öğrenciler İçin Azami Sürelere Açıklaması

serkan
serkan 17.06.2016
Güncellendi 19/01/2022

Kayıtlı yüksek lisans öğrencileri, azami sürelere tabi olacak.

Bilindiği üzere, “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği” 20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

- Reklam -

Söz konusu yönetmelikle Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans ile Doktora için belirlenen azami sürelerde eğitimlerini tamamlayamayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarından ilişiklerinin kesilmesi hüküm altına alındı.

Diğer taraftan, bahsi geçen yönetmelik yürürlüğe girmeden önce yükseköğretim kurumlarına kayıtlı olan lisansüstü öğrencilerin belirlenen azami sürelerden etkilenip etkilenmeyeceği hakkında herkesin kafasında soru işaretleri oluşmuştu.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 13 Haziran 2016 tarihinde üniversitelere gönderilen yazıda; Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin Geçici 1 inci maddesi gereği halen kayıtlı olan öğrenciler için daha önce aldıkları süreler dikkate alınmadan yönetmelikte belirlenen azami süreler yeniden başladığı ve azami sürelerin başlangıç tarihinin ise 2016-2017 akademik yılı güz yarıyılı olarak dikkate alınması gerektiği tüm üniversitelere bildirilmiştir.

- Reklam -

İŞTE YÖK TARAFINDAN ÜNİVERSİTELERE GÖNDERİLEN YAZI :

yok

Memurlar.Net - Özel

Yazıyı Paylaş
21 yorum
 • ÖYP’liler üniversiteden atılma kalktığında buna dahil edilmemişti çünkü ÖYP yönetmeliğinde azami süre içinde bitirmelidir deniyordu ancak bu kez durum farklı yorumlamaya açık görünüyor çünkü azami süreler sıfırlanacak deniyor. ÖYP kadrosundakiler hariç olmak üzere vb. tarzında bir ifade yok.

 • Bu yazı ayrım yapmadan tüm öğrencilerin sürelerinin sıfırlanacağını söylüyor. Bu durumda araştırma görevlileri için de süreler sıfırlanmış demektir. 35 ve 50dli olup süre problemi olan arkadaşların sorunu da böylelikle çözülmüş oldu.

 • Arkadaşlar ben de yönetmelik öncesi öğrencisiyim. Hatta altıncı dönemim bu bu yil bitti ve tezim kalmıştı. Okuldan aldığım bilgi bu yıldan itibaren 6 dönemim daha olduğu bilgisi idi. Bu sure zarfı içinde okul bitmez ise ilişik kesiliyor. bilginize

 • Şuanda kayıtlı olan öğrencileri etkilememeli bu yönetmelik. Anlayabilmiş değilim bune saçma iştir..

 • Enstitulerin bu durumdan henuz haberi yok gibi ariyoruz bilmiyorlar butun üniversitelere teblig edildi mi bu karar sonuc kesin mi?

 • Ben geçen yıl kayıt yaptirdim ama derslerime devam etmedim şu an kaydım aktif durumda. Bu yeni yasa beni nasıl etkileyecek yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar

 • TEZLÜ YÜKSEK LİSANSTAN 3 DÖNEMDE MEZUN OLAMAZMIYIZ YANİ? ŞU AN 1. DERS DÖNEMİM BİTTİ.

 • lisansüstü için verilen askerlik (3 yıl) tecil hakkı bu yeni verilen dönemde nasıl etkili olacak ? Tezim bitmedi ve 6. dönemim bitti seneye askere gidersem yenilenen süreden iki dönemim gitmiş olacak? 35 yaşından küçük olanlar için verilen yeni 6 dönemde öğrencilik hakları devam edecek mi ?

  • Bugün YÖK’ü aradım 3 yıl daha tecil hakkınız var dedi ama yüksek lisans yaptığım üniversite böyle bir şeyin olmadığını ellerinde askerlik ile ilgili her hangi bir yazı olmadığını söyledi.

   • bu konuda kesin bilgiyi nerden alabilcez? askerlik şubesi okul yazı yollasın diyor okul bize öyle yazı gelmedi diyor ?

  • anlatmak istediğim şeyi tam olarak anlatabilmişimdir umarım… ben okulu aradığımda askerlik durum halinde okul dondurulur denildi…ama verilen 6 döneme göre 35 yasından küçüklere tekrar 3 yıl daha tecil edilmesi gerekiyor olması gerekiyor askerliğin? BU KONUDA BİLGİSİ OLAN BİZLE PAYLAŞABİLİR Mİ ?

   • can bey şuan 2016 dan önce kayıt yaptırdığım için askerlik tecilim bitmiş durumda. Verilen 6 döneme göre 35 yaşından küçüklere tekrar 3 yıl tecil hakkı verildi mi? bu konuda bilgi aldınız mı konu hortlayacak ama cevaba ihtiyacım var.

 • Şimdi ben mezun durumundayım benim için azami süre kaç dönem önümüzdeki dönemden itibaren yüksek lisans için

  • ÖYP ile lisansüstü eğitim alanlar hiç bir zaman ekstra süreye tabi olmadı. YL 3 yıl, DR 6 yıl toplamda.

   • Bütünleşik daha önce 9’du şimdi 7 yıl oldu. Ne olacak peki?

   • Ek olarak, ben bütünleşik doktora yapıyorum ve 7 yılı hali hazırda aşmış durumdayım. Kim hazırladıysa bu yönetmeliği şükranlarımı! sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.