Mali Müşavir Maaşı Temmuz 2022 – Yeminli ve Serbest Şartları

Engin Editor
Engin Editor 04.07.2022
Güncellendi 04/07/2022
mali müşavir maaşı 2022 ne kadar
mali müşavir maaşı 2022 ne kadar

Mali müşavir olmak isteyenler için serbest ve yeminli müşavir olma gereklilikleri neledir? Mali müşavirlik yapmak isteyenler ayda 7 bin TL’den 45 bin Liraya kadar hangi şartlar altında kazanabilir? 2022 Temmuz ayında gerçekleşen zamlar Mali Müşavir maaşlarını nasıl etkiledi? Tüm bu sorulara yanıt arayanlar için detaylarıyla mali müşavir maaşı 2022 listesini de kapsayacak şekilde sizlere sundum…

- Reklam -

Mali Müşavir Nedir?

Mali Müşavirlik, 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavir (YMM) kanununa dayanarak gerçek ve tüzel kişilerin muhasebe defterlerini tutmak, vergi beyannamelerini düzenlemek veya mali bilançolarını düzenleyip denetlemek gibi görevleri yerine getirme işidir.

Bu kişiler aşağıda detaylarına yer verdiğim üzere; belirli bölümlerden mezun olduktan sonra önce staj ardından da SMMM Yeterlilik Sınavından geçerek bu unvanı almaya hak kazanırsınız.

Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Mali Müşavirlerin iş tanımları özelde, serbest veya devlette olmak üzere çok geniş bir yelpazede yer almaktadır. Mali müşavirlerin yaptığı işleri sıralayacak olursak;

- Reklam -
 • Özel kurumlarla çalışarak bu kurumların mali bilanço analizlerinden, kazanç defterlerine kadar detaylı çalışmasını yapmak,
 • Gerçek veya tüzel kişilere ait muhasebe kayıtlarını tutmak, bu kayıtları düzenleyip idaresi sağlamak,
 • Gerçek veya tüzel kişilere ait Vergi Dairesi Başkanlığı veya Bankalar ile olan aracı işlemlerde gerekli evrakların düzenlenmesini sağlamak,
 • Şirket kurulumlarındaki idari takiplerden başlayarak ortaklıklar, tasfiyeler vb. işleri düzenleyip resmi yükümlülüklerini sağlamak,
 • Talep edildiği takdirde yazılı raporlar hazırlamak ve sunmak başlıca görevleri arasındadır.

Bu görev ve tanımlamalar dışında mali müşavirler gerçek ve tüzel kişilerle çalışmalarında tüm finansal yönetim ve denetim işlemlerinin sorumluluğunu üstlenecek işleri yapabilmektedir.

Yeminli Mali Müşavir ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Arasındaki Farklar Nelerdir?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak 10 yıl çalışan kişiler Yeminli Mali Müşavir sınavında başarı sağlar ise tasdik yetkisi alarak bu unvana geçiş yapar. Denetleme ve çalışma yetkisinin daha üst olduğu bu konumda hem maaşlar artmaktadır hem de işin tanımı biraz değişiklik gösterir.

Serbest muhasebeciler defter tutmak, bilanço hazırlama işleri yaparken yeminle müşavirler danışmanlık hizmeti sunmaktadırlar.

mali müşavir maaşları ne kadar – smmm maaşları – 2022 aylık kazançları

Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır?

Mali müşavirlerin ne kadar kazandığı konusu en doğru şekilde birkça başlık altında incelenmelidir. Çünkü mali müşavirler; özel bürolarda, şirketlerde, devlette veya yeminli olmak üzere farklı statülerde istihdam edilmektedir. Bu yüzden 6 bin Liradan başlayıp da ayda 35 bin Liralara kadar kazanan uzanan mali müşavir gelirleri yer almaktadır.

- Reklam -

Gardiyan Maaşları yazımıza göz atarak mesleklerin en güncel kazançlarını öğrenebilirsiniz.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar? Temmuz Zammı Nasıl Etkiledi?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler 2022 yılında kendi bürolarında defter tutmak üzerinden hesaplama yapacak olursak 7 bin Lira’dan 20 bin Lira’ya kadar kazanabilmektedirler. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Temmuz zammıyla birlikte kazançlarını 2-5 bin arttırdı. Alt sınırın düşük olması çok az sayıda kişinin muhasebe kaydını tutmak nedeniyle gerçekleşir. Bu durumun aksine çok yüksek kazançlar da sağlayan muhasebeciler vardır.

Mali Müşavir Maaşı Devlet Kadrosunda Ne Kadar?

Mali müşavir maaşı devlet kadrosunda özel muhasebecilere nazaran çok daha az değişkenlik gösterir. Devlet bünyesinde çalışan mali müşavir maaşları ortalama 9 bin TL civarında değişim göstermektedir. Ek göstergeler ve ödeneklerin yansıması veya yansımaması durumunda bu rakam yaklaşık 1000 TL daha düşük veya daha yüksek olabilir.

- Reklam -

Yeminli Mali Müşavir Maaş 2022

Yeminli mali müşavirler, serbest muhasebeci mali müşavirlere nazaran daha yüksek kazanç sağlamaktadır. Yeminli müşavir olmanın zorlukları ve sorumlulukları artmakla beraber yapmış olduğu görevin de tanımı neticesinde maaşları artmaktadır. Ortalama olarak Temmuz zammıyla beraber 2022 yılı itibariyle yeminli mali müşavir maaşı 15 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Büyük çalışmalara imza atan yeminli müşavirlerin kazançları bu rakamlarında üstüne çıkabildiği görülmektedir.

Mali Müşavir Stajyer Maaşı 2022 Temmuz Zammı Ne Kadardır?

Stajyer olan mali müşavir maaşı 2022 yılında asgari ücret olarak belirlenmiş olup 5.500 TL tutarında kazanç sağlamaktadırlar. 3 yıl süren bu staj döneminde kurumların genel olarak belirlediği tutar asgari olup daha yüksek veren yerler de kurum politikası gereği yer almaktadır.

Mübaşir Maaşları ne kadar öğrenmek için tek yapmanız gereken linke tıklamak!

- Reklam -
mali müşavir olma şartları 2022

Mali Müşavir Olma Şartları Nelerdir?

Mali müşavir olmak için gerekenleri detaylarıyla sizler için listeledim. Serbest muhasebe mali müşavir ve yeminli mali müşavir olma şartlarını 2022 yol haritası eşliğinde bu kısımda sunuyorum…

İlk olarak (SMMM) Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olma şartlarını inceleyecek olursak;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • İktisadi ve idari bilimler fakültesi lisans bölümlerinden birini bitirmiş olmak,
 • SMMM Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına kayıt yaptırmak ve dosya açtırmak
 • Staja başlama sınavına girerek, başarılı olursanız staj yeri bularak staja başlamak,
 • Staj süresi (3 yıl) tamamlandıktan sonra Mali Müşavirlik Yeterlilik Sınavına girmek,
 • Bu sınavı başarıyla geçtikten sonra Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmaya hak kazanırsınız.

Ek olarak: Yüksek Lisans mezunlarının staj süresi 3 yıldan 2 yıla düşmektedir. SMMM Odasının kurslarına katılarak da ayrıca 6 ay daha bu süreyi kısaltma şansınız yer almaktadır. Detayları bağlı olduğunuz odadan alabilirsiniz.

- Reklam -
mali müşavir nasıl olunur – yeminli ve serbest

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmak isteyen kişiler yukarıda sıraladığım şartları yerine getirdikten sonra; stajını başarıyla tamamlayıp önce mali müşavirlik yeterlilik sınavından da başarılı olmak kaydıyla odaya harç ücretini yatırarak büro açabilmektedir.

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Yeminli mali müşavir olabilmek için öncesinde serbest muhasebeci mali müşavir olmak şartlarını yerine getirmek gerekmektedir. Yeminli mali müşavir olma şartları ise şu şekildedir;

 • Önce serbest muhasebeci olarak işe başlayan kişiler bu unvanda 10 yıl çalışmalı,
 • Yeminli Mali Müşavirlik Sınavı’na girerek başarılı olmalı,
 • Asliye Ticaret Mahkemesi’ne kanunda yer alan şartlara uyacağına ilişkin yazılı yemin metni imzalamalı,
 • Yeminli Mali Müşavirler odasına gerekli harçlarını yatırarak ruhsatnamesini alır.

Devlette mali müşavir Nasıl Olunur?

Devlet bünyesinde mali müşavir olmak için iktisadi ve idari birimler fakültesi bölümlerinden birisini bitirip KPSS’den sıralamaya göre öncelikli adaylar arasında yer alırsanız kadro almaya hak kazanırsınız. Bunun için ayrıca güvenlik soruşturması aşamasından geçmeniz gerekecektir.

- Reklam -

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm Avukat Maaşları yazımıza göz atarak 2022 kazançlarını öğrenebilirsiniz.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Staj Sınavı Konuları

Serbest muhasebeci mali müşavir stajı sınavında çıkacak konu başlıklarını bilgi sahibi olmanız için bu kısımlar maddeler halinde sıraladım. İşte konu başlıkları şöyledir;

- Reklam -
 • Finansal Muhasebe
 • Mali Analiz
 • Muhasebe Denetimi
 • Maliyet Muhasebesi
 • Muhasebe Standartları
 • Meslek Hukuku
 • İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku
 • Ticaret Hukuku
 • Borçlar Hukuku
 • Vergi Hukuku
 • Genel Kültür
 • Genel Yetenek

Mali Müşavirler Odası Kayıt Dosyası Ücreti

SMMM Mali Müşavirler odasına kayıt yaptırarak dosya açtırmak ücreti 2022 yılında 1.960 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ayrıca 310 Lira da staj sınav ücreti yer almaktadır.

Mali Müşavirlik Yeterlilik Belgesi Sınavı

Mali Müşavirlik staj sınavının ardından stajını tamamlayan adaylar staj bittikten sonra Mali Müşavirlik yeterlilik sınavına katılır. Bu sınavdan da en az 60 puan almak kaydıyla başarı gösteren müşavir adayları ruhsat harçlarını bağlı oldukları odaya yatırarak kendi bürolarını açma yetkisine sahip olurlar.

mali müşavir maaşı MALİ MÜŞAVİRLİK İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Mali Müşavirlik İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mali müşavirlik ile ilgili güncel bilgiler eşliğinde en merak soruları sizler için derledim. İşte o sorular…

- Reklam -

Mali Müşavir Meslek Kodu Nedir?

Mali müşavirlik meslek kodu 2411.07  şeklindedir.

Yeminli Mali Müşavir kime denir?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerden farklı olarak kendisinde tasdik yetkisi bulunan kişilerdir.

Yeminli Mali Müşavirlik sınavına kimler girebilir?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak 10 yıl çalıştıktan sonra başvurabilecek kişiler bu sınava girebilir.

- Reklam -

Türkiyede kaç tane yeminli mali müşavir var?

4777 yeminli mali müşavir ülkemizde hizmet vermektedir.

Mali müşavirlik staj başlatma sınavı kaç puan sınırı var?

60 puan alan herkes bu staja başlamaya hak kazanır.

- Reklam -

Mali müşavir ne kadar maaş alıyor?

8 bin TL ile 21 bin TL arasında maaş / kazanç sağlayan mali müşavirler üst sınırı çok daha yüksek rakamlara da erişebilmektedirler.

Sizlerle Mali müşavir kimdir, nasıl olunur, ne kadar kazanıyor gibi soruların içeriklerine meslek içerisinden cevap veren bir kişinin videosunu da paylaşıyorum.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir