Yan Dal Nedir, Ne Demek? Yan Dal Ne İşe Yarar?

Yan Dal programları öğrenmeye ve okumaya meraklı lisans öğrencilerinin en çok araştırdığı konulardan biridir.

Yan Dal programının içeriği ve hangi bölümleri kapsadığı ise birçok kişi tarafından araştırılıyor.

Yan dal, lisans eğitiminde öğrenim gören bir öğrencinin ana uzmanlık alanı dışındaki spesifik bir alanda daha derinlemesine bilgi sahibi olup, uzmanlaşma fırsatı sunan öğrenim programını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Yan dal nedir, ne işe yarar sorularına ilişkin detayları merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Yan Dal Nedir?

Yan dal nedir
Yan dal nedir

Yan dal programı nedir soruları öğrencilerin internette araştırdığı konu başlıklarından biridir.

Yan dal bazen çift diploma ve çift mezuniyet programı olarak da adlandırılabiliyor.

Yan dal, lisansta okuyan öğrencilerin ana dal programı ile eş zamanlı yürüttüğü bir programdır. Kişilerin akademik bilgi edinmelerini sağlayan eğitim programına verilen bir isim olan yan dalda, öğrenciler spesifik alanlar ile ilgili çeşitli dersler alarak uzmanlık kazanırlar.

Yan dal programına katılan öğrenciler ana dal programlarının yanında ikinci bir alanda ders alarak o alana dair derinlemesine bilgi sahibi olurlar.

Yan dal programları genellikle öğrencilerin ilgili duydukları alanlar olarak karşımıza çıkıyor.

Yan dal bazı durumlarda farklı kurumlarda hatta farklı ülkeler de dahi yapılabiliyor. Özellikle farklı ülkelerde yan dal yapmak isteyenler ana dal programına benzer yan dal programlarını tercih edebiliyor.

Yan Dal Amacı ve İşleyişi Nasıldır?

Yan dal yapan öğrenciler, lisans eğitimleri esnasında daha farklı uzmanlık alanlarına odaklanmak istedikleri takdirde yan dal programına başvuru yapabilirler.

Öğreneğin bir gazetecilik bölümü öğrencisi halkla ilişkiler, reklamcılık ya da radyo televizyon sinema alanında yan dal yapabilir.

Not: Yan dal programları fakülteden fakülteye değişkenlik göstermektedir. Fakültelerde bazı bölümler için yan dal programı açılmayabilir. Bu karar fakülte senatosu tarafından verilmektedir.

Öğrenciler başvuru yaptıkları yan dal programını lisans eğitimleri ile birlikte yürütürler. Yan dal yapan öğrencilerin ders yoğunluğu daha fazladır.

Yan dal programında öğrencilerin ek ders alması, staj yapması ya da araştırma projelerine dahil olmaları beklenebilir. Bu ise farklı bir alanda uzmanlaşma fırsatı sunmaktadır.

Yan Dal Nasıl Yapılır?

Yan dal nedir
Yan dal nasıl yapılır

Yan dal programına katılmak istiyorsanız belli başlı kriterlere uymanız gerekebilir. Bu kriterler, ilgili fakültenin ve bölümün belirlediği gereksinimlere göre değişebilmektedir.

Öğrenciler genel olarak belli başlı dersleri başarılı bir şekilde tamamlamalı, belirli bir akademik başarı düzeyine gelmeli ya da bir ilgili fakültenin eğer varsa sınavdan geçmiş olması gerekebilmektedir.

Yan Dal Yapmak Ne İşe Yarar? Yan Dal Amacı Nedir?

Yan dal nedir sorunu yanıtladık.  Yan dal yapmak öğrencilere birçok fayda sağlamaktadır. Gerek iş hayatında gerek akademik kariyer de yararı saymakla bitmeyen yan dal sertifikası ne işe yarar sizler için araştırdım.

Yan dal programlarının başlıca faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Uzmanlık Alanını Genişletme: Ana dalda okutulan derslere ek olarak farklı ya da benzer alanlarda edinilen bilgiler bilgi birikimini arttırmaktadır. Örneğin, bir kimya öğrencisi, biyoloji ya da istatistik alanlarında yan dal yaparak bilgisini daha fazla arttırabilir.
 • Karmaşık Problemleri Çözme Yeteneği: Farklı alanlarda akademik bilgi sahibi olmak karmaşık gibi görünen problemleri farklı bakış açılarıyla daha iyi bir şekilde ele almaya olanak tanımaktadır. Bu da daha yaratıcı ve çok yönlü çözümler üretebilme becerisi kazandırmaktadır.
 • Kişisel Gelişim: Farklı alanlar üzerinde derinleşmek, öğrencilerin akademik gelişiminin yansıra kişisel gelişimine de büyük katlı sağlamaktadır.Yeni alanlara açık olmak kişinin bakış açısını genişletmesi noktasında fayda sağlamaktadır.
 • Kariyer Fırsatları: Yan dal eğitimi alan öğrenciler iş hayatına adım attıklarında aldıkları eğitim sayesinde daha geniş bir kariyer yelpazesi sunulabilir. Farklı alanlarda ve sektörlerde de iş bulma ve çalışma fırsatları artabilir.
 • Akademik Kariyer: Akademik kariyerde yükselmek isteyenler için yan dal, ileri düzeyde eğitim almak ve spesifik bir alanda uzmanlaşmak için iyi bir temel oluşturabilir.

Kısacası yan dal yapmak öğrencilere değişik alanları öğrenme fırsatı sunarken, kariyer yolculuklarına da büyük fayda sağlamaktadır. Böylece öğrenciler, daha donanımlı ve geniş bir perspektiften bakabilme yetisi kazanmış olurlar.

Yan Dal Bölümleri Hangileri?

Yan dal nedir
Yan dal nedir

Yan dal programları fakülteden fakülteye ve bölümden bölme değişkenlik göstermektedir.  Bu nedenle yan dal yapmayı düşündüğünüz okulun internet sitesinden bilgi edinebilir ya da bölümün öğrenci işleriyle iletişime geçip konu ilişkin bilgi edinebilirsin.

Yan dal programı olan bölümler okuldan okula değişmekle birlikte genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Hukuk
 • Sosyal Bilimler
 • Sağlık Bilimleri
 • Mühendislik
 • Psikoloji
 • Sosyoloji
 • Doğa Bilimleri
 • İletişim
 • İşletme
 • Eğitim Bilimleri

Yukarıda sıralanan alanlar bölümden bölüme değişkenlik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Çift Ana Dal Nedir, Nasıl Yapılır?

Yan Dal Başvuruları Ne Zaman?

Yan dal ne demek
Yan dal nedir

Yan dal başvuruları üniversiteye ve programın bulunduğu fakülteye göre farklılık göstermektedir Bu nedenle başvuru tarihlerini üniversitelerin akademik takvimlerine ve programların belirlendiği zamanlara bağlı bir şekilde değişebilmektedir.

Bazı üniversitelerde yan dal başvuruları lisans eğitiminin belirli dönemlerinde alınabilirken, bazı üniversitelerde ise bu süreç daha esnek bir şekilde ilerleyebilir ve lisans eğitiminin farklı dönemlerinde de başvuru alınabilir.

Yan dal başvuruları için en doğru bilgiyi üniversitelerin ve fakültelerin web sitelerinde veya ilgili bölüm/fakülte ofislerinden de alabilirsiniz.

YÖK duyuruları için linke tıklayınız.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir