Çift Ana Dal Nedir, Nasıl Yapılır? Çift Ana Dal Yan Dal Farkı Neler?

Üniversite de okuyup da çift ana dal terimi duymayan yoktur. ÇAP(Çift Ana Dal Programı) gerek hocalar gerek öğrenciler tarafından sık sık dile getirilen kavramlardan biridir. Çift ana dal nedir sorusu ise konuya ilişkin bilgi sahibi olmayanlar tarafından araştırılıyor.

Çift ana dal, öğrencilere lisans eğitiminde birden fazla alanda uzmanlık kazanmasını sağlayan eğitim programlarından biridir.

Çift ana dal programı ile öğrenciler iki farklı alanda geniş çaplı bilgi sahibi olabilirler. Çift ana dal nedir? sorunun cevabını merak ediyorsanız sizler için derlediğimiz içeriği okumadan geçmeyin…

Çift Ana Dal Nedir?

Çift ana dal nedir
Çift ana dal nedir

Çift ana dal birden fazla alanda uzmanlık kazanma imkanını öğrencilere sunan bir eğitim programıdır. Bu program sayesinde iki farklı alanda derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çift ana dal programlarında, öğrencilere ek dersler ve belli başlı gereksinimlerle beraber, iki farklı alan çerçevesinde derinlemesine eğitim alma imkânı sunulmaktadır.

Çift ana dal programına kabul alan öğrencilerin iki farklı alanda da belirli sayıda dersi başarılı bir şekilde geçmeleri ve mezuniyet için gerekli olan krediyi karşılamaları gerekebilmektedir.

ÇAP ile öğrenciler oldukça geniş kapsamlı bilgi ve beceri edinebilme şansını yakalayabilirler.

Örneğin mühendislik fakültelerinde okuyan bir öğrenci işletme alanında çift ana dal programı okumaya hak kazandığı taktirde hem teknik anlamda hem de işletme yönetimi anlamında bilgi edinerek uzmanlaşabilirler.

Çift ana dal nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Haydi gelin çift ana dal programına ilişkin detayları inceleyelim…

Çift Ana Dal Nasıl Yapılır?

Çift ana dal programına katılmak isteyen öğrenciler birtakım koşulları sağlamak zorundadırlar.

Çift ana dal programına kayıt olmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Üniversite veya Program Seçimi: Öğrenciler çift ana dal programına başvuru yapmak için öncelikle katılmak istedikleri çift ana dal programlarını sunan üniversiteleri belirlenmesi gerekmektedir. Çift ana dal seçenekleri, genel olarak üniversite web sitelerinde veya ilgili bölüm/fakülte sekreterliklerince duyuruları yapılmaktadır.
 2. Başvuru süreci: Üniversitenin belirlenmesi sonrasında, başvuru yapılacak olan programın koşulları ve tarihlerini öğrenmek önemlidir. Başvuru süreci, üniversiteden üniversiteye değişmektedir.
 3. Akademik başarı: Genel olarak belli bir akademik başarı düzeyine ulaşmış olmak çift ana dal programına başvuru yapmak için gereklidir.
 4. Başvuru Belgeleri: Çift ana dal programına başvuru için gerekli olan belgelerle başvuru yapabilirsiniz. Bu belgeler başvuru yapılacak olan programa göre değişmekle birlikte genel olarak transkript, özgeçmiş, başvuru formu gibi belgeler talep edilmektedir.
 5. Kabul ve programın yürütülmesi: Programa kabul alan öğrenciler, çift ana dal programına başlayabilirler. Çift ana dal programlarında belirli bir ders yükünü tamamlamayı ve ilgili derslerin sınavlarını başarılı bir şekilde verilmesi gerekmektedir.
 6. Mezuniyet: Çift ana dal programından başarılı bir şekilde mezun olan öğrenciler, lisans derecelerini alırken iki farklı alandan uzmanlık almış olurlar.

Çift Ana Dal Yapmanın Avantaları

Çift ana dal avantajları
Çift ana dal avantajları

Çift ana dal nedir ve nasıl yapılır öğrendiniz. Peki çift ana dal diplomasının kariyerinize ve kişisel gelişimize ne gibi katkıları olabilir?

Çift ana dal diploması ne işe yarar sorusu da bu konuya dair en çok merak edilenler arasında yer alıyor. ÇAP’ın kişilerin kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmalarına ve mezuniyet sonrası çalışma hayatına bir sıfır önde başlamaları noktasında ciddi katkıları vardır.

Çift ana dal yapmanın faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Çift ana dal programı ile öğrenciler ana uzmanlık alanları dışında derinlemesine bilgi ve beceri kazanabilirler.
 • Çift ana dal programından mezun olan öğrenciler için daha geniş kariyer fırsatları sunulmaktadır.
 • İki farklı alanda uzmanlık eğitimi almış olmak özel sektörde çalışacak olan bireyler için ciddi avantaj sağlamaktadır.
 • Çift ana dal ile mesleki alanda daha esnek ve çeşitli iş olanaklarına sahip olabilirsiniz.
 •  Çift ana dal programları, öğrencilere geniş bir perspektiften bakma yetisi kazandırarak disiplinler arası ilişkileri anlama ve anlamlandırma yeteneklerini geliştirilebilir.
 • İki farklı alanda bilgi ve becerilerin birleştirilmesi ile yaratıcı fikirlerin ortaya çıkması sağlanabilir. Sonuç olarak öğrencilerin inovatif çözümler üretme noktasındaki yetenekleri de açığa çıkabilmektedir.

Çift Ana Dal Bölümleri Hangileri?

Çift ana dal bölümleri
Çift ana dal bölümleri

Çift ana dal programları, genel olarak farklı üniversitelerde ya da üniversitelerin farklı bölümlerinde gerçekleştirilebilmektedir. Her üniversite veya bölümün çift ana dal programları değişkenlik göstermektedir.

Çift ana dal programları içinde en yaygın bölümler şu şekildedir:

 • Mühendislik ve İşletme
 • Biyoloji ve Kimya
 • Psikoloji ve Sosyoloji
 • İnformatif ve Matematik
 • Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Finans ve Pazarlama

Not: Yukarıda yer verdiğimiz çift ana dal eşleştirmeleri sadece bazı örneklerdir. Bu programların içeriği üniversiteden üniversiteye göre değişmektedir. Bu nedenle çift ana dal yapmak isteyen öğrencilerin, başvuru yapacakları üniversitelerin öğrenci işleri ile irtibata geçip bilgi almaları daha doğru olacaktır.

YÖK duyuruları için linke tıklayınız.

Çift Ana Dal Başvuruları Ne Zaman?

Çift ana dal başvuruları
Çift ana dal başvuruları

ÇAP başvuru süreçleri de aynı şekilde üniversite ve programların akademi takvimlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Başvuru tarihleri genel olarak üniversitelerin resmi web siteleri veya bölüm/fakülte ofislerinden duyurulmaktadır.

Bu nedenle üniversite ve fakülteler tarafından yapılan duyuruların düzenli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Yan Dal Nedir, Ne demek? Yan Dal Ne İşe Yarar?

Yan Dal ve Çift Ana Dal Farkı

Yan dal ve çift ana dal farkı da akademide olan öğrenciler tarafından merak ediliyor. Çift ana dal ve yan dalda en temel farkın alınan ders sayısı olduğu söylenebilir.

Çift ana dal ve yan dal programı arasındaki aşağıdaki gibidir:

Alınan ders sayısı: Çift ana dal yapan öğrenciler aynı anda iki bölüm okuyor ve iki bölümün tüm derslerini alıyor. Ancak yan dal yapan öğrenciler sadece yan dal yaptıkları bölümün derslerini alıyorlar.

Diploma ve sertifika: Çift ana daldan mezun olan öğrenciler aynı anda iki bölümün de tüm derslerini aldıkları için çift diploma alıyorlar. Yan dal mezunları ise başka bölümün belli başlı derslerini aldıkları için diploma yerine sertifika veriliyor.

Ortalama: Yan dal için istenen ortalama genel olarak çift ana dala göre daha düşük olabilmektedir. Öte yandan talep edilen ortalama üniversiteye göre de değişebilmektedir. Bazı üniversitelerde yan dal yapabilmek için istenen ortalama 100’lük puan sistemi üzerinden 65’e denk gelirken, bazı üniversitelerde bu oran 70’e kadar çıkabilmektedir.

Tamamlanan kredi sayısı: Çift ana dal ve yan dalı birbirinden ayıran bir başka özellik ise tamamlanan kredi sayısıdır. Çift ana dalda tamamlanan kredi sayısı, yan dala göre daha fazladır. Diğer yandan kredi notu da üniversiteden üniversiteye göre farklılık göstermektedir.

Çift ana dala(ÇAP) ilişkin detayları sizlere sunduk. Çift ana dal programına ilişkin merak ettiğiniz soruları yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir