Sabancı Burs Başvurusu- 20 Ekim Son Tarih!

Sabancı burs başvurusu başladı! Sabancı Vakfı her yıl başarılı öğrencilere burs desteği ile yardımcı olmaktadır.

Sabancı vakfı burs başvurusu, Sabancı bursu istenen belgeler gibi merak edilen konuları ve Sabancı vakfı bursu kaç TL? Sabancı burs başvurusu nereden yapılır? gibi soruları sizler için cevapladık… Öyleyse Sabancı burs başvurusu detaylarını öğrenelim!

Sabancı Vakfı Eğitim Bursu

Sabancı Vakfı her yıl maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs veriyor. Eğer sizde başarılı bir öğrenciyseniz ve yüksek öğrenim hayatınız süresince maddi açıdan zorlanacağınızı düşünüyorsanız Sabancı Vakfı burslarına başvurabilirsiniz. Sabancı Vakfı bünyesinde bir çok farklı burs vermektedir. Peki bu burslar neler?

Sabancı burs başvurusu detayları için alabileceğiniz eğitim bursu tiplerini detaylıca incelemenizde fayda vardır.

Sabancı Vakfı Eğitim Bursları:

 • Sabancı Vakfı Üniversiteye Giriş Bursu
 • Sabancı Vakfı Vista Bursu
 • Sabancı Vakfı Kalkınmada Öncelikli İllerdeki Liselerden Mezunlar Bursu
 • Sabancı Vakfı Engelli Öğrenci Bursu

ÖNEMLİ! Sabancı Vakfı Bursları üniversiteye yeni giren öğrencilere burs vermektedir. Ara sınıf öğrencilere, ikinci öğretim öğrencilerine ve lisansüstü öğrencilerine burs verilmemektedir!

Sabancı Vakfı Bursları

Sabancı Vakfı her yıl binlerce öğrenciye burs desteği sağlamaktadır. 2023-2024 yılı eğitim öğretim dönemleri içerisinde de bir çok öğrenciye burs desteği ve staj imkanı sağlayacağını duyurmuştur. Sabancı Vakfı bünyesinde 4 farklı burs türü ile öğrencilere destek verir. Bu burslar üniversite giriş bursu, Sabancı vakfı vista bursu, Sabancı vakfı kalkınmada öncelikli iller bursu ve Sabancı vakfı engelli öğrenci bursudur. Yazımızda bu burs çeşitlerinin detaylarını sizlere aktaracağız…

Editörün Önerisi: TEV Burs Başvuruları

sabancı burs başvurusu

Sabancı Vakfı Üniversiteye Giriş Bursu

Sabancı Vakfı üniversite giriş bursunu Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) sınavından vakfın belirlediği puanları alarak yine vakfın belirlediği üniversitelerde okuyacak olan başarılı öğrencilere verilir. Üniversiteye giriş bursu Sabancı bursları arasında en çok talep gören burstur.

Sabancı burs başvurusu detayları belirli şartlar ve farklı içeriklere sahiptir. Kendinize en uygun eğitim burs tipini seçmeniz başvurunuz için oldukça önemlidir.

Sabancı Vakfı Üniversite Bursu Detayları:

 • Ekim-Haziran ayları arasında 10 aylık olarak öğrencinin banka hesabına havale edilir.
 • Sabancı burs başvuruları her öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin belirlediği tarihe kadar öğrenci işleri tarafından kabul edilmektedir.
 • Sabancı Vakfı bursları karşılıksızdır, geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü getirmez.
 • Mezun bursiyerler gönüllü olarak yeni bursiyerlere mentorlük yapabilirler.

ÖNEMLİ!

 • Yurt Dışı öğrenimi için burs
 • Üniversite ara sınıflarda verilen burs
 • Kurs, semine ücretlerini karşılayan burs
 • Ön lisans, yüksek lisans ve doktora bursu Sabancı Vakfı burs programlarında bulunmamaktadır.

Editörün Önerisi: Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu 

Sabancı Vakfı Vista Bursu

Sabancı Vakfı Vista Bursu turizm sektörüne değer katmak amacıyla Sabancı vakfı tarafından turizm işletmeciliği lisans programı öğrencilerine verilen burstur. Vakfın belirlediği üniversitelerde 4 yıllık lisans Turizm İşletmeciliği bölümüne yerleşen öğrenciler Vista bursundan faydalanabilirler.

Sabancı burs başvurusu farklı eğitim içeriklerine sahiptir. Vista bursu ya da engelli öğrencilere sunulan burslar içerik ve koşul bakımından değişiklik gösterebilir.

Burs Ödemeleri

Sabancı Vakfı Vista Bursu ödemeleri 2023-2024 ders yılında 10 aylık olarak yapılacağı belirlenmiştir. Burs tutarı Sabancı Vakfı web sitesinde yayınlanmaktadır.

Burs Koşulları

Vista bursuna, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucuna göre tablodaki üniversitelerin Turizm İşletmeciliği bölümüne eşit ağırlık (EA) puan türüyle kayıt yaptıran öğrenciler başvurabilir.

ÜNİVERSİTEFAKÜLTEBÖLÜMPUAN TÜRÜ
Boğaziçi ÜniversitesiYönetim Bilimleri FakültesiTurizm İşletmeciliği (İngilizce)EA
İstanbul Üniversitesi İktisat FakültesiTurizm İşletmeciliği EA
Ege ÜniversitesiÇeşme Turizm FakültesiTurizm İşletmeciliği EA
Dokuz Eylül Üniversitesiİşletme FakültesiTurizm İşletmeciliği (İngilizce)EA
Turizm FakültesiTurizm İşletmeciliğiEA
Uygulamalı Bilimler YüksekokuluTurizm İşletmeciliği EA
burs başvuruları sabancı

Editörün Önerisi: İBB Genç Üniversiteli Bursu

sabancı burs başvurusu

Sabancı Vakfı Kalkınmada Öncelikli İller Bursu

Sabancı vakfı tarafından verilen kalkınmada öncelikli iller bursu, ÖSYM’nin engel ve başarı durumu saptanan üniversitelerine yerleşen 15 öğrenciye verilmektedir. Burstan yararlanacak 15 öğrencinin, kalkınmada öncelikli illerde yerleştirme puanıyla il birincisi olduğu tespit edilmesi gerekmektedir.

Yurt içindeki devlet üniversitelerine il birincisi olarak giriş sağlamaları burstan yararlanmanın öncelikli koşuludur. Özel üniversitelere kayıt yaptırmış olan öğrencilerin ise burslu olarak yerleştirilmiş olmaları gerekmektedir.

Sabancı burs başvurusu detaylarına diğer burs tiplerinin içerikleriyle devam ediyoruz…

Sabancı Vakfı Engelli Öğrenci Bursu

Sabancı Vakfının burs çeşitleri arasında yer alan diğer burs engelli öğrenci bursudur. Bu burs YKS yerleştirme gruplarında en üst sıralarda yer alan beş öğrenciye verilmektedir. İşitme, görme ve ortopedik engelli grubu içinde bulunan öğrenciler bu burstan yaralanabilirler.

Editörün Önerisi: Vehbi Koç Vakfı Burs Başvurusu

Sabancı Burs Başvurusu Tarihi

Başvurular ve gerekli belgeler öğrenci tarafından kayıtlı olduğu üniversitenin belirlediği tarihe kadar öğrenci işlerine teslim edilecektir.

Sabancı Vakfı Vista Bursu son başvuru tarihi 20 Ekim 2023 olarak belirlenmiştir. Bu tarih öğrenci işleri/ burs ofisleri farklı bir tarih belirlemediği sürece aynı kalacaktır.

Sabancı Vakfı Burs Şartları

Her kurum gibi Sabancı Vakfı da öğrencilere burs desteği sağlamak için bazı şartlar aramaktadır. Bu şartlar çok ağır olmamakla birlikte başarılı öğrencilere yönelik puan türünde şartlardır. Sabancı bursu başvuru şartları;

 • Burs başvurusu için 2023 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS), yerleştirme puan türü esas alınmak üzere, en az aşağıda belirtilen puanları almış olmak gereklidir:
PUAN TÜRÜPUAN
Sayısal Puan490
Eşit Ağırlık Puan420
Sözel Puan425
Dil Puan475
sabancı burs 2023

ÖNEMLİ!

 • Vakfın burs kontenjanı tanıdığı üniversiteler dışında öğrenim gören bursiyerler okullarından resmi öğrenim ve başarı durumu belgesini vakıfa göndermek zorundadırlar. Bu belgeleri her yıl ekim ve haziran ayında yılda iki kez gönderirler.

Sabancı Vakfı Burs Verilen Üniversiteler

Sabancı Vakfı bursları vakfın belirlemiş olduğu üniversitelere yerleşen başarılı öğrencilere verilmektedir. Bu üniversitelere kontenjan açılır ve belirli puan türünde, belirlenen puanı almak gerekmektedir. Peki Sabancı burslarının verildiği üniversiteler neler? Aşağıdaki tabloda sizler için listeledik…

Sabancı burs başvurusu için vakfın kontenjan açtığı üniversiteler ve hangi puan grubuna dahil olduğuna dair liste şöyledir:

ÜNİVERSİTESAYISALEŞİT AĞIRLIKSÖZELDİL
Ankara ÜniversitesiSAYEA
Boğaziçi ÜniversitesiSAYEASÖZDİL
Çukurova ÜniversitesiSAYEASÖZ
Dokuz Eylül ÜniversitesiSAYEASÖZ
Ege ÜniversitesiSAYEASÖZ
Gazi ÜniversitesiSAYSÖZ
Hacettepe ÜniversitesiSAYEADİL
İstanbul Teknik ÜniversitesiSAY
İstanbul ÜniversitesiSAYEASÖZDİL
İstanbul Üniversitesi- CerrahpaşaSAY
Marmara ÜniversitesiSAYEASÖZ
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiSAYEADİL
Yıldız Teknik ÜniversitesiSAY
sabancı burs 2023

Editörün Önerisi: Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar

Sabancı Vakfı Burs Ücretleri

2023-2024 eğitim öğretim yılında Sabancı Vakfı bursiyerlerine 3.500 TL burs desteği sağlamıştır. Aylık 3.500 TL ödeme tutarı Ekim-Haziran ayları arasında 10 aylık olacak şekilde ödemesi sağlanacaktır.

Sabancı Vakfı Burs Kesilme

Sabancı vakfı bursları her durumda kesilmemektedir. Sadece belli başlı şartları gerektiren durumlar bursunuzun kesilmesine sebebiyet verebilir. Sabancı Vakfı aşağıda listelediğimiz durumlar gerçekleşirse yüksek öğrenim bursunuzu kesecektir.

 • Vakıf Yönetimi tarafından istenen bilgi ve belgeleri zamanında iletmeyen
 • Başarısız olan
 • Disiplin cezası alan
 • Okul ile ilişkisi biten
 • Başka bir kurumdan burs aldığı belirlenen öğrencilerin bursları kesilir.

Sizler için Sabancı Vakfı Burslarına dair merak ettiğiniz tüm detayları araştırdık! Yeni eğitim öğretim yılının başladığı bu dönemde güncel bursları sitemizde yazmaya devam ediyoruz… Siz de bursları detaylarıyla merak ediyorsanız web sitemizi takip etmeyi unutmayın…

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir