Almanya Eğitim Sistemi- İlkokul, Ortaokul, Lise…

Lila Editor
Lila Editor 26.04.2022
Güncellendi 26/04/2022

Her anne – baba, çocuklarının eğitimi için en iyisini istiyor. Ebeveynler ülkemizdeki eğitim sistemine bağlı kalmayıp yurtdışı eğitim sistemlerini incelemeye devam ediyor. Biz de bunun için detaylı bir araştırma yaptık. Dünyada en iyiler arasına giren Almanya eğitim sisteminin merak edilenlerini sizler için derledik.

- Reklam -

Almanya, sunduğu eğitimin kalitesi, öğrencilerin becerilerine yönelik hazırladığı sistemle birçok anne-babanın arzu ettiği eğitimi veriyor. Peki Almanya’da eğitim sistemi nasıl?

Sizlere bu yazıda anaokulundan doktoraya kadar Almanya eğitim sistemi hakkında bilgileri aktaracağız. Ayrıca Almanya’da eğitim sistemi avantajlarını inceleyerek Almanya ve Türkiye’ deki eğitim sistemi karşılaştırması yapabilirsiniz…

Almanya’da Yaşam

Almanya Eğitim Sistemi

Almanya eğitim sistemi hakkında detaylara değinmeden önce, Almanya’da yaşam hakkında detayları aktaracağız. Öğrenim hayatını Almanya’da geçirecek olan birçok kişi, orada yaşamanın nasıl olduğunu merak ediyordur.

- Reklam -

Almanya refah seviyesi yüksek olan ülkelerden biridir. Çalışkan olduğu kadar mutlu bir ülke olan Almanya, her yıl binlerce öğrenci aldığı gibi işçi de kabul etmektedir.

Almanya’da kira fiyatları 600- 1.000 Euro arasında değişmektedir. Toplu taşıma için de bisiklet, otobüs, tren, metro gibi birçok araç bulunmaktadır. Ayrıca sosyal yaşam alanlarıyla ve doğasıyla dikkat çeken Almanya sık tercih ediliyor.

Almanya’da mühendis maaşları hakkında detaylı bilgiler web sitemizde!

Almanya’da Eğitim Sistemi

Almanya'da Eğitim Sistemi
Almanya’da Eğitim Sistemi

Almanya, Dünyada en iyi eğitim veren ülkeler arasındadır. Almanya’da zorunlu eğitim 6 yaşından itibaren başlamaktadır. 6 yaşından önce okula göndermek ise tamamen size bağlıdır. 6 yaşından 9 yaşına kadar ilkokul seviyesinde eğitim verilir. 10 yaşında 18 yaşına kadar ise ortaöğretim eğitimi verilir. Almanya’ eğitim modeli şu şekilde:

- Reklam -
 1. Okul öncesi eğitim (Kindergarten, Kinderkrippe)
 2. İlköğretim (Grundschule, Primary Schule)
 3. Orta öğretim (Hauptschule, Realschule, Gymnasium)
 4. Yüksek öğretim (Berufsschule, Fachoberschule)
 5. Sürekli eğitim (Fachhochschule, Universitat)

Liseden mezun olan öğrenciler iki diploma alır. Birincisi, 12. sınıftan sonra verilir ve meslek yüksek okuluna geçiş sağlar. İkincisi ise, 13. sınıftan sonra alınan uluslararası geçerliliği olan diplomadır (Abitur). Ardından üniversite eğitimi başlar. Almanya’da eğitim neredeyse ücretsizdir. Üniversite öğrencileri yalnızca harç ücreti yatırır.

Almanya’da eğitim sisteminin avantajları nelerdir?

1. Diğer birçok ülkeye göre daha uygun maliyetli olması
2. Verilen eğitimin kaliteli olması
3. Öğrencinin beceri, istek ve hedeflerine odaklanması
4. Daha özgüvenli, kendinden emin ve donanımlı bireyler yetişmesi.

- Reklam -

1. Okul Öncesi Eğitim (Kindergarten, Kinderkrippe)

Her çocuğun alması gereken en temel eğitimi okul öncesi eğitimler vermektedir. Ülkemizde de “7 çok geç” sloganıyla çocuklar okul öncesi eğitime teşvik ediliyor. Almanya’da okul öncesi eğitim sistemi genellikle 6 yaş grubu itibariyle sağlanıyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi anne babalar, 6 yaş öncesinde de çocuklarını okul öncesi eğitime gönderebiliyor. Okul öncesi eğitimin amacı;

 • çocukların kişisel gelişimi,
 • sosyal becerisi,
 • motor becerisi,
 • eğitim hayatı öncesi okula adaptasyon desteği

gibi katkıları bulunuyor. 6 yaş öncesi şart olmadığı için her aile çocuğunu küçük yaşta okula göndermeyebiliyor. Ancak Almanya, bu konuda çocukların okul öncesi eğitim almasına oldukça önem veren ülkeler arasında bulunuyor.

- Reklam -

En iyi yurtdışı eğitim şirketlerini mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

2. İlköğretim (Grundschule, Primary Schule)

6 yaşını dolduran her çocuğun Almanya eğitim sistemine göre başlaması zorunlu olan bir diğer öğretim sistemi de ilköğretim sistemidir. İlköğretime herkes aynı şekilde başlar. Ancak ilköğretimin ardından öğrenciler nitelik ve becerilerine göre okullara ayrılır.

Almanya’da ilköğretim sisteminin amacı şöyle listeleniyor;

- Reklam -
 • Temel olarak okuma yazma becerilerin gelişmesi,
 • Kamp faaliyetleri, Spor ve sanat gibi aktivitelerle sosyal becerilerin pekişmesi
 • Matematik, Almanca gibi derslerin öğrenilmesi

gibi amaçlar gütmektedir. Almanya’da not sistemi ülkemizden farklıdır. Bir öğrenci 1 alırsa Pekiyi, 6 alırsa Başarısız sayılmaktadır.

Almanya eğitim sistemi
Almanya eğitim sistemi

3. Orta öğretim (Hauptschule, Realschule, Gymnasium)

9 yaşında ilköğretim sistemini tamamlayan öğrenciler bu noktada becerilerine göre ayrılır. 10 yaşından itibaren Hauptschule, Realschule, Gymnasium olarak bölünmektedir. Öğrenciler aileleri, öğretmenleri ile birlikte nitelik, beceri ve eğitimlerine göre ne istediklerine karar verir.

Ortaokul (Hauptschule)

Hauptschule, teorik eğitimden ziyade daha mesleki odaklı eğitim sunar. Öğrenciler burada kalifiye elemanlar olarak yetiştirilir. 5 yıl süren bu eğimin ardından elde ettiğiniz puanlara göre Realschule ya da Gymnasium diploması alabilme şansınız olur.

- Reklam -

Mesleki Okul (Realschule)

Realschule, daha vasıflı meslek alanları için terci edilir. 6 yıl süren Realschule eğitiminin sonunda isteyen meslek hayatına atılabiliyor. Veya devam ederek liseye geçiş yapabiliyor.

Lise (Gymnasium)

Aralarında en iyi eğitimi veren sistem Gymnasium sistemidir. Öğrencilerin tamamen eğitim ve akademik kariyerine odaklanan bu sistem, ebeveynler tarafından Almanya’da en çok tercih edilen eğitim sistemidir. Daha bilimsel ağırlıklı eğitim verir. Öğrencileri yüksek öğrenim yani Abitur’a hazırlar.

4. Yüksek öğretim (Berufsschule, Fachoberschule)

Bu eğitim sürecinin ardından yüksek öğretim süreci başlar. Gymnasium mezunu olan bazı öğrenciler meslek hayatına başlarken, bazı öğrenciler yüksek öğrenime devam eder. Almanya’da yüksek öğrenim şu şekilde ayrılmaktadır:

- Reklam -
 • Üniversiteler (Universität)
 • Meslek yüksek okulları (Fachhochschule)
 • Sanat yüksek okulu (Kunsthochschule) 

 “Universität” bilimsel araştırma odaklı üniversitelerdir. Uygulamalı eğitimler ise “Fachhochschule” ile verilmektedir.

Bu üniversitelerde tıp bölümü dışında 6 ara tatil bulunur. Yüksek öğrenime girebilmek için Gymnasium ve Abitur diploması almanız gerekmektedir. Üniversitelerde 1 Pekiyi, 4 Başarısız not olarak verilmektedir. Bologna süreci de yüksek öğrenimde önemli bir etkendir.

Almanya ‘da üniversite öğrencilerinden yalnızca harç ücreti alınır. Harç ücretleri yıllık ortalama 300 – 1.000 Euro arasındadır.

- Reklam -

Bologna süreci nedir?

Bologna süreci, yüksek öğrenim gören öğrencilerin eğitim ve diplomaları arasındaki farkı en aza indirmeyi amaçlayan bir programdır. Öğrenciler ayrışmadan tam uyumlu bir eğitim ve diploma alması için başlatılmıştır.

Almanya’da Eğitim İçin Gerekli Belgeler

Almanya’da Eğitim İçin Gerekli Belgeler
 • 2 adet başvuru formu
 • Vize ücreti
 • Geçerli pasaport
 • Almanca veya İngilizce motivasyon mektubu
 • Özgeçmiş
 • ÖSYM Sonuç Belgesi
 • Okuyorsanız öğrenci belgesi ve transkript, mezunsanız diplomanız
 • Almanya’da bir yüksekokula başvuru belgesi
 • Eğitim ve yabancı dilinizin iyi olduğuna dair sertifika
 • Masraflarınızı nasıl karşılayacağınıza dair belge
 • Geçerli sağlık sigortası.
 • Pasaport fotoğrafı
 • Kayıt formu
 • Kabul bildirimi
 • Sömestr ücreti dekont.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir